Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι καηκε ολη η πλακετα , τα πηγα και μου ειπαν ειναι αδυνατο 

 

Θα τα κοιταξω αλλα αξιζουν σε σχεση με τα Logitech ?

 

 

Παντως με τα 5500 ειχα κανει πατεντα και ειχα βαλει στα 2 μπροστινα 2 B&W LM1(τα εχω ακομα) , ειχα αλλαξει ολα τα καλωδια με ποιοτικα και επεζαν αρκετα καλα , οσο αναφορα την καρτα ηχου ειχα g1 gaming mobo με onboard X-Fi 20K2 και εβγαζε και στα παιχνιδια το dolby digital και στις ταινιες DTS , με το μονο που ειχα θεμα ειναι με το dolbyHD και το αντιστοιχο DTS ... Παντως βγαζουν τοσες τεχνολογιες ηχου που δυσκολα εισαι up to date .... 

 

 

 

Γενικα δεν ειμαι ο παλαβος audiophile που να με νοιαζει η τερμα ποιοτητα που μπορει να βγαλει ενα custom καλο συστημα , τα 906 αν και δεν παιζουν σαν τα 5500 ειναι παραπανω απο αρκετα για εμενα και μαζι με τα LM1 μπροστα και καλα καλωδιακια νομιζω πως θα ειναι τερατα ... Παντως αποτι καταλαβα τα 506 τα βγαζω απο την εξισωση ... Θα κοιταξω και τις αλλες επιλογες και επανερχομαι

Τα Ζ906 βγηκαν σαν αναβαθμηση των Ζ5500 ασχετο αν ακουγονται καλιτερα τα Ζ5500 στο οποιο εν μερη συμφωνω.... μοιαζουν αρκετα παντως και σε ενταση και σε ποιοτητα. Καλιτερο 5.1 σε αυτη τη τιμη δεν νομιζω να βρεις χωρισ να αγορασεις avr και οτιδηποτε φτηνοτερο που εχω ακουσει ηταν χαλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαιρετώ τους φίλους.

 

Σκέφτομαι την αγορά 2.0 ποιοτικών ηχείων για τον υπολογιστή για γενική χρήση (δεν θέλω subwoofer, ακόμα και το φθηνιάρικο που έχω τώρα το έχω σε πολύ χαμηλή ένταση γιατί μου αρέσει η καθαρότητα του ήχου και όχι το νταμπα-ντουμπα, κάποτε έπαιζα μουσική ο ίδιος) .  Θα τα συνδέσω στην έξοδο της μητρικής μου.

 

Από ότι κατάλαβα, μάλλον τα καλύτερα στην κατηγορία μέχρι 200-250€ είναι το JBL SLR 305 και το Presonus Eris E5 (Σε χαμηλότερη τιμή, το Edifier R1800T III, κατώτερης ποιότητας-απόδοσης) . Δεν τα έχω ακούσει από κοντά όμως και δεν ξέρω πόσο πρέπει να εμπιστευθώ τα βίντεο επίδειξης στο youtube. Ίσως να πρέπει να πάω από κοντά κάπου που τα έχουν διαθέσιμα;

 

Η απορία μου είναι η εξής:

-Πόσο καλά αποδίδει ένα studio monitor με σύνδεση στην onboard κάρτα(έχω την εξής μητρική https://www.asus.com/us/Motherboards/Z97A/) από άποψη "ΘΟΡΥΒΟΥ"; Έχω διαβάσει αρκετά παράπονα-σχόλια από χρήστες(αν και μπορεί να οφείλεται σε αρκετούς παράγοντες, ακόμα και σε κατόχους με εξωτερική κάρτα υπήρχε πρόβλημα)

-Αν το συνδέσω με τον υπολογιστή, με ποιά καλώδια ακριβώς θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα; (σύνδεσμος)

-Είναι θέμα τύχης αν θα πέσεις σε ηχεία με "θόρυβο";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ τους φίλους.

 

Σκέφτομαι την αγορά 2.0 ποιοτικών ηχείων για τον υπολογιστή για γενική χρήση (δεν θέλω subwoofer, ακόμα και το φθηνιάρικο που έχω τώρα το έχω σε πολύ χαμηλή ένταση γιατί μου αρέσει η καθαρότητα του ήχου και όχι το νταμπα-ντουμπα, κάποτε έπαιζα μουσική ο ίδιος) .  Θα τα συνδέσω στην έξοδο της μητρικής μου.

 

Από ότι κατάλαβα, μάλλον τα καλύτερα στην κατηγορία μέχρι 200-250€ είναι το JBL SLR 305 και το Presonus Eris E5 (Σε χαμηλότερη τιμή, το Edifier R1800T III, κατώτερης ποιότητας-απόδοσης) . Δεν τα έχω ακούσει από κοντά όμως και δεν ξέρω πόσο πρέπει να εμπιστευθώ τα βίντεο επίδειξης στο youtube. Ίσως να πρέπει να πάω από κοντά κάπου που τα έχουν διαθέσιμα;

 

Η απορία μου είναι η εξής:

-Πόσο καλά αποδίδει ένα studio monitor με σύνδεση στην onboard κάρτα(έχω την εξής μητρική https://www.asus.com/us/Motherboards/Z97A/) από άποψη "ΘΟΡΥΒΟΥ"; Έχω διαβάσει αρκετά παράπονα-σχόλια από χρήστες(αν και μπορεί να οφείλεται σε αρκετούς παράγοντες, ακόμα και σε κατόχους με εξωτερική κάρτα υπήρχε πρόβλημα)

-Αν το συνδέσω με τον υπολογιστή, με ποιά καλώδια ακριβώς θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα; (σύνδεσμος)

-Είναι θέμα τύχης αν θα πέσεις σε ηχεία με "θόρυβο";

http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=21430

 

http://www.artsound.gr/catalog/advanced_search_result.php?keywords=AUDIOENGINE+2%2B+&x=11&y=13

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και πολλα χρόνια εχω αυτά

 

Δεν είχα ποτέ μου θέμα θορύβου εκτός από μια φορά που το καρφί του καλωδίου τον ειχε πάρει από το βαλε βγάλε.

Από άποψη απόδοσης ήχου σε σε σχέση με κατι πλαστικα Logitec , creative κ.α. είναι πολύ ανώτερα.

Επίσης αν πάρεις επώνυμο monitor από 200 ευρώ και πάνω κοντά στις 5" δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος. Κοίτα και με βαση το τι ταιριάζει αισθητικά στο χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

αν μπορείς να πας παραπάνω χρηματικά δες και τα krk rokit 5, νομίζω είναι το καλύτερο all around στα λεφτά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα

 

 

Με τόσα λευτά (300+ €) αγοράζεις σετ ενισχυτή / ηχεία, π.χ: 
 

 

Ναι αλλά τετοιο σεταπ χωρις subwoofer δεν έχει καθόλου μπασο. Ενώ τα μόνιτορ βγάζουν ικανοποιητικό μπάσο. Με 300 ευρώ παίρνεις τα maudio bx8 που είναι και δυνατά και έχουν και φοβερό μπασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για ντάπα ντούπα ,αλλά επειδή είχα κάποτε ενυσχητη με δυο magnat πριν πάρω ένα σετ 5.1 της jbl δεν υπήρχε μπασο καθόλου μονο ενα χτυπημα ασχημο και αδυναμο που έκανε ασχημο τον ήχο. Άλλο ντάπα ντουπα άλλο ελαφρυ και ποιοτικο μπασο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους φίλους.

 

Σκέφτομαι την αγορά 2.0 ποιοτικών ηχείων για τον υπολογιστή για γενική χρήση (δεν θέλω subwoofer, ακόμα και το φθηνιάρικο που έχω τώρα το έχω σε πολύ χαμηλή ένταση γιατί μου αρέσει η καθαρότητα του ήχου και όχι το νταμπα-ντουμπα, κάποτε έπαιζα μουσική ο ίδιος) .  Θα τα συνδέσω στην έξοδο της μητρικής μου.

 

Από ότι κατάλαβα, μάλλον τα καλύτερα στην κατηγορία μέχρι 200-250€ είναι το JBL SLR 305 και το Presonus Eris E5 (Σε χαμηλότερη τιμή, το Edifier R1800T III, κατώτερης ποιότητας-απόδοσης) . Δεν τα έχω ακούσει από κοντά όμως και δεν ξέρω πόσο πρέπει να εμπιστευθώ τα βίντεο επίδειξης στο youtube. Ίσως να πρέπει να πάω από κοντά κάπου που τα έχουν διαθέσιμα;

 

Η απορία μου είναι η εξής:

-Πόσο καλά αποδίδει ένα studio monitor με σύνδεση στην onboard κάρτα(έχω την εξής μητρική https://www.asus.com/us/Motherboards/Z97A/) από άποψη "ΘΟΡΥΒΟΥ"; Έχω διαβάσει αρκετά παράπονα-σχόλια από χρήστες(αν και μπορεί να οφείλεται σε αρκετούς παράγοντες, ακόμα και σε κατόχους με εξωτερική κάρτα υπήρχε πρόβλημα)

-Αν το συνδέσω με τον υπολογιστή, με ποιά καλώδια ακριβώς θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα; (σύνδεσμος)

-Είναι θέμα τύχης αν θα πέσεις σε ηχεία με "θόρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dream420: Φίλε μου δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω κάτι από κοντά. Δουλειά, βλέπεις. Σχεδιάζω να πάω την Τετάρτη ή την Πέμπτη αν μπορέσω.

Θα ήθελα να ακούσω αρκετά δείγματα από κοντά(ακόμα και τα "φθηνά" Edifier r1800t iii για να έχω ιδία άποψη), αλλά κάποια δεν

υπάρχουν παρά μόνο αν τα παραγγείλεις(δεν βρήκα κάπου κοντά μου να υπάρχει το presonus eris 5 διαθέσιμο, ας πούμε, ίσως κάνω και λάθος) .

 

Ελπίζω να διαθέσουν(στο μαγαζί) λίγο χρόνο για να ακούσω π.χ. τα jbl slr 305, yamaha hs5, m-audio bx5 d2, κ.λ.π.

 

Αυτό που με προβληματίζει λιγάκι είναι πόσο καλά θα τα πάνε με το ενσωματωμένο κύκλωμα της μητρικής(γενικώς, διαβάζω παράπονα για διάφορες μάρκες από άποψη "λευκού" θορύβου, παρεμβολών από ρούτερ, κ.λ.π., τα οποία κάποιες φορές λύνονται, άλλες όχι, ακόμα και με εξωτερικό DAC και/η ground loop noise/balanced καλώδια, κ.λ.π. ) . Αν χρειάζεται και dac κ.λ.π. το κόστος ανεβαίνει.

Για αυτό θα εκτιμούσα αν γινόταν να έχω άποψη για σύνδεση απευθείας με τον υπολογιστή με καλώδιο, χωρίς κάτι άλλο(και ίσως το συγκεκριμένο ηχείο που θα ακούσω να είναι εντάξει) .

 

Υ.Γ.: δεν έχω εμπειρία με ενεργά ηχεία και φαίνεται ότι υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις. θα ήθελα να ακούσω κάτι οικονομικά προσιτό και αποκλειστικά για τον υπολογιστή, όπως ανέφερα (έχω synth, επαγγελματικά παθητικά ηχεία 12" και powered mixer για άλλη δουλειά από άλλα χρόνια σε σχηματάκι, καμιά φορά τα συνδέω στον υπολογιστή για μουσική και ταινίες) . Έχω και κάτι logitech z 323.

 

Υ.Γ.2: σε κάθε περίπτωση, μια προσωπική εμπειρία από κοντά με τα υποψήφια προς αγορά ηχεία, ίσως είναι το σημαντικότερο, γιατί ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του.

Επεξ/σία από kogba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, χωρις να γνωριζω αν ειναι το σωστο θεμα αυτο,θα ηθελα να ρωτησω,εχω τα ηχεια edifier S330D τα οποια εχουν Spdif Out καλωδιο το οποιο το ειχα συνδεδεμενο με τη μητρικη Gigabyte 970A-UD3. Εκανα αναβάθμιση σε Gigabyte H270 Gaming 3 και παρατηρω οτι δεν εχει τετοια υποδοχη στο πισω μερος της μητρικης ενω στο Site γραφει οτι εχει Support για spdif out. Υποθετω οτι αυτος ειναι ο ψηφιακος ηχος και τωρα που εχω συνδεσει το mini jack ειναι στον αναλογικο? Μεσα στη μητρικη υπαρχουν 2pins τα οποια γραφουν Spdif_O αλλα δεν ειναι εφικτο να ενωθει με το καλωδιο. Τι πρεπει να κανω για να κανω για να εχω ξανα ψηφιακο ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να παρεις μια καρτα επεκτασης που απο τα pins της μητρικης να βγαζει spdif.

Η asus βγαζει σιγουρα και την βρισκεις με κανα 15αρι ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...