Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τα Modecom και τα Genius σε τηλεόραση πολύ καιρό και είναι ΟΚ, αν αγόραζα τώρα θα δοκίμαζα σίγουρα τα Edifier R12U και ίσως τα Sonic Gear Quatro 2...

Θα παραγγείλω τα sonic gear Quatro 2. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και σύντομα θα γράψω εντυπώσεις σε περίπτωση που ενδιαφερθεί κι άλλο μέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Έχοντας ξεκοκαλίσει το συγκεκριμένο νήμα έχω καταλήξει στο ότι τα ηχεία που ταιριάζουν στις ανάγκες (80% μουσική rock & metal - 20% ταινίες/παιχνίδια) αλλά και το budget μου (120 Ευρώ ταβάνι) είναι τα Edifier R1600TIII. Το μόνο μου πρόβλημα είναι οι διαστάσεις τους.

 

Οπότε η ερώτησή μου είναι συγκεκριμένη και είναι η εξής: υπάρχουν ηχεία εφάμιλλης ποιότητας αλλά και τιμής (+-20 Ευρώ) που να είναι πιο συμπαγή; Εννοείται πως με ενδιαφέρουν μόνο 2.0 προτάσεις.

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από ggelhsva
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Έχοντας ξεκοκαλίσει το συγκεκριμένο νήμα έχω καταλήξει στο ότι τα ηχεία που ταιριάζουν στις ανάγκες (80% μουσική rock & metal - 20% ταινίες/παιχνίδια) αλλά και το budget (120 Ευρώ ταβάνι) μου είναι τα Edifier R1600TIII. Το μόνο μου πρόβλημα είναι οι διαστάσεις τους.

 

Οπότε η ερώτησή μου είναι συγκεκριμένη και είναι η εξής: υπάρχουν ηχεία εφάμιλλης ποιότητας αλλά και τιμής (+-20 Ευρώ) που να είναι πιο συμπαγή; Εν νοείται πως με ενδιαφέρουν μόνο 2.0 προτάσεις.

 

Ευχαριστώ

 

Δε μπορώ να είμαι απολύτως βέβαιος, αλλά νομίζω ότι, με καμπίνα μικρότερη από αυτή, θα είναι απίθανο να μπορούν να αποδώσουν έστω και απλώς ικανοποιητικά σε χαμηλές.

 

Π.χ. μικρότερα σε πλάτος, αλλά όχι σε ύψος, είναι τα creative t-40 (τα φέρνω ως παράδειγμα, επειδή είναι «γνωστά» ) , αλλά τα άκουσα και η άποψη που σχημάτισα ήταν «μόνο design και καθόλου ουσία»: Τις χαμηλές, απλώς ...δεν τις γνωρίζουν και οι υψηλές τσιρίζουν σαν κακομαθημένα τσογλάνια. Πιθανότατα βέβαια να υπάρχει και κάποια αξιόλογη πρόταση, αλλά δε μού έρχεται κάτι.

 

Αν πάντως αποφασίσεις ότι τελικά «αντέχεις» το μέγεθος των 1600, θα σού έλεγα να πας στα 1800: Ίδια σε διαστάσεις είναι, ένα κλικ πιο ισχυρά και λιγότερο από €10,00 ακριβότερα.

 

(Προσωπικά έχω τα 1600 και θεωρώ ότι, στα λεφτά της, αυτή η σειρά - ειδικά εφόσον το κύριο ενδιαφέρον σου είναι η μουσική - δεν έχει αντίπαλο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ δικέ μου.

 

Ναι, τη γνωρίζω τη σειρά Τ της Creative και όντως, το θέμα μου είναι με το πλάτος των ηχείων οπότε τα Τ40 θα με βόλευαν ΑΝ απέδιδαν ικανοποιητικά.

 

Όσο για τα 1800, εφόσον η μόνη διαφορά τους είναι στην ισχύ τότε δεν έχει νόημα να δώσω ακόμα και λιγότερο από 10 Ευρώ να τα πάρω καθώς τα ηχεία προορίζονται για near-field καταστάσεις σε υπνοδωμάτιο 9-10 τ.μ. Οπότε τα 60W των 1600 υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μου θαρρώ  :-)

 

Μήπως θα ήταν προτιμότερο αυτά τα «λιγότερο από 10 Ευρώ» να τα δώσω για καλύτερα καλώδια σύνδεσης με την πηγή; Διαβάζω σε αυτήν εδώ την κριτική για τα 1280 ότι τα παρεχόμενα καλώδια είναι φτηνά (The jacks are not gold plated and produce a loud static when twisted within the jack, they also produce a very loud pop when first plugged in. Much thicker, gold plated, double shielded cables can be had for under $10 AUD online) και βλέπω ότι και τα 1600 έχουν τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο για τα 1800, εφόσον η μόνη διαφορά τους είναι στην ισχύ τότε δεν έχει νόημα να δώσω ακόμα και λιγότερο από 10 Ευρώ να τα πάρω καθώς τα ηχεία προορίζονται για near-field καταστάσεις σε υπνοδωμάτιο 9-10 τ.μ. Οπότε τα 60W των 1600 υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μου θαρρώ.

 

100% σε καλύπτουν τα 1600, δεν το συζητάμε (Τα έχω σε 25 τ.μ. δωμάτιο και το έχουν για την πλάκα τους, τουλάχιστον όσο μιλάμε για ένταση. Μέχρι και παρτάκι έχω κάνει. Φυσικά, δεν είναι λογικό να περιμένεις μπάσο που θα γεμίζει ένα μεγάλο χώρο, αλλά μια χαρά ακούγονται. Τουλάχιστον, το μπάσο που ακούς είναι «συγκεντρωμένο» και όχι πλαδαρός βόμβος που πνίγει τις υπόλοιπες συχνότητες.)

 

Ίσως, μάλιστα, να έχει σημασία και για 'σένα (όπως και για μένα, αφού αυτός ήταν ο λόγος που προτίμησα τα 1600) το ότι το πάνελ των ρυθμιστικών (volume, bass, treble) στα 1600 βρίσκεται στο πλάι τού δεξιού ηχείου, ενώ στα 1800 βρίσκεται στην πλάτη, οπότε αν είναι τοποθετημένα κοντά ή κολλητά σε τοίχο, δεν θα είναι προσβάσιμο. 

 

Μήπως θα ήταν προτιμότερο αυτά τα «λιγότερο από 10 Ευρώ» να τα δώσω για καλύτερα καλώδια σύνδεσης με την πηγή; Διαβάζω σε αυτήν εδώ την κριτική για τα 1280 ότι τα παρεχόμενα καλώδια είναι φτηνά

 

Τα καλά καλώδια πάντα είναι προτιμότερα, αλλά, σε πρακτικό επίπεδο, δε νομίζω ότι έχουν τόση σημασία, εφόσον μιλάμε για pc speakers (αξιοπρεπέστατα μεν, αλλά δεν παύουν να είναι pc speakers) , ειδικά δε, αν η πηγή θα είναι μια απλή on board κάρτα ήχου και όχι κάτι εξεζητημένο. Όχι ότι είναι λάθος να τα προτιμήσεις, απλώς θεωρώ ότι δεν θα αξιοποιηθούν. Δεν θα φτάσουν διαφορές ποιότητας ήχου στ' αυτιά σου, με δυο λόγια, χάρη στα καλώδια. Αν πάρεις κάτι, πάρε κάποια όχι πολύ ακριβά, απλώς προτίμησε να έχουν μια σχετική «θωράκιση» για αποφυγή παρεμβολών.

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρεσει ο φιλος zacharis1955 για την αναιδη συμπεριφορα μου απεναντι του απλα τελικα ολοι μας εχουμε άλλα γουστα και μπορει ωντος να ειναι καλητερα τα 1800ΤΙΙΙ για καποιους αλλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρεσει ο φιλος zacharis1955 για την αναιδη συμπεριφορα μου απεναντι του απλα τελικα ολοι μας εχουμε άλλα γουστα και μπορει ωντος να ειναι καλητερα τα 1800ΤΙΙΙ για καποιους αλλους....

Don't worry!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως, μάλιστα, να έχει σημασία και για 'σένα (όπως και για μένα, αφού αυτός ήταν ο λόγος που προτίμησα τα 1600) το ότι το πάνελ των ρυθμιστικών (volume, bass, treble) στα 1600 βρίσκεται στο πλάι τού δεξιού ηχείου, ενώ στα 1800 βρίσκεται στην πλάτη, οπότε αν είναι τοποθετημένα κοντά ή κολλητά σε τοίχο, δεν θα είναι προσβάσιμο. 

 

Αυτό δεν είναι κάτι που με προβληματίζει καθώς τα μπάσα & πρίμα δεν πρόκειται να τα πειράξω καθόλου για να έχω όσο το δυνατόν αχρωμάτιστο ήχο. Την ένταση θα την αφήσω σε ένα σταθερό σημείο και έπειτα θα τη ρυθμίζω από software μόνο.

 

Μία τελευταία ερώτηση από μεριάς μου: Αν βγάλουμε τον παράγοντα «τιμή» εκτός, τα ακριβότερα Luna Eclipse ή τα, ακόμα πιο ακριβά, Spinnaker πως συγκρίνονται με τα 1600/1700/1800;;; Έχουν την ίδια ή και καλύτερη ποιότητα ήχου ή πληρώνεις μόνο το design και την αυξημένη ισχύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/edifier-r1000tcn-active-bookshelf-speaker-system-black-p-PER.706473

 

Εαν αυτα ειναι χειροτερα απτο δευτερο link τα αποκλειω!

 

http://www.e-shop.gr/edifier-r980t-studio-quality-20-system-black-p-PER.811376

 

 

 

http://www.e-shop.gr/edifier-r1600t-iii-studio-speakers-p-PER.703967

 

Αξιζουν +50 ευρω παραπανω για να τα αγορασω σε σχεση με το δευτερο link??

 

 

Αυτη τη στιγμη εχω αυτα..

 

https://www.emimikos.gr/SPA-600-BLACK/

 

(Ξερω οτι χειροτερο, αλλα τα πηρα πριν 2 χρονια και δεν ηξερα τοτε! Τους εχω πιει το αιμα και ακομα παιζουν! Δεν ειναι ξυλινα ή MDF ειναι πλαστικα φαση!Να πω οτι παραμορφωνουν ευκολα σε μπασο(πχ trap)

 

Μ'αυτα τα ηχεια που εχω θα καταλαβω διαφορα, με τα ηχεια στο πρωτο link;  Αν οχι με το δευτερο θα καταλαβω; Καλα με το τριτο link θα καταλαβω διαφορα σιγουρα δηλαδη, απλα προσπαθω να καταληξω στο να παω στο δευτερο link λογω τιμης!...

 

Η χρηση ειναι : Trap, Dubstep, Deep House και ελληνικα!!

Ναι το ξερω σας μπερδευω και ειμαι και γω μπερδεμενος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καιρός ήταν να παραδίνουν σιγά σιγά το πνεύμα τους τα Creative Inspire T10, μια χαρά για τα λεφτά τους αλλά τότε που τα πήρα, τώρα όχι. Δοκίμασα ν' ακούσω τα Gigaworks T40 αλλά κατάλαβα αμέσως πως... δεν δεν δεν. Το γιατί κυκλοφορούν ακόμα σε τέτοιες τιμές τεσπά... Οπότε σε αυτό το μπάτζετ ψάχνομαι τώρα.

 

Υπόψη ο χώρος μου είναι γραφείο με βιβλιοθήκες και δυνατό ηχοσύστημα με ηχεία B&W P4. Ακούω πολλή κλασική και θέλω και για ταινίες να είναι καθαρός κι ευδιάκριτος ήχος χωρίς ντάπα ντούπα, τις έχω σιχαθεί και τις μαρβελο-νταπαντουπο-ταινίες. Θα παίξουν είτε με ένα παροπλισμένο ηρωικό Marantz 53 (που θέλει ένα σέρβις) ή με το Sony discman που βάζω τώρα, θα δω αναλόγως αν θα υπάρξει πραγματική διαφορά στον ήχο. Καλώδια ούτως ή άλλως μου περισσεύουν πάντοτε Monster Cable, η κάρτα ήχου είναι μια εξωτερική της Creative που μου περίσσεψε από το παλιό λάπτοπ μου και προστέθηκε στο ντέσκτοπ.

 

Γιατί καταλήγω μάλλον στη δοκιμασμένη πια λύση των Edifier, μεταξύ R1700BT και R1800T3.

Τι με προβληματίζουν σ' αυτά.

 

Το R1700BT είναι ευπρόσδεκτο για την ευχρηστία να είναι στο πλάι τα κουμπιά, αν και μόνο της έντασης θέλω να είναι άμεσα προσβάσιμο. Έχω μάθει ν' ακούω flat ήχο λόγω του βρετανικού ενισχυτή μου. Ευπρόσδεκτο το bluetooth αλλά δεδομένου ότι έτσι κι αλλιώς έχει χαμηλότερη πάντα ποιότητα, μήπως να προτιμήσω κάποιο εξτρά soundbar; Αλλά στο What Hi-Fi? με παραξένεψε λίγο η αυστηρή κριτική του για τα μπάσα. Είναι τόσο πολύ boomy όσο λέει; Κι ερχόμαστε στο R1800T3 που μ' αρέσει καλύτερα λόγω της αίσθησης μαύρης λάκας στα πλαϊνά. Μόνο που στο φυλλάδιο του κατασκευαστή στην ιστοσελίδα του με παραξενεύει που λέει ότι κατεβαίνει στα 30Hz προφανώς λόγω της οπής bass reflex αλλά τα P4 μου δεν πάνε κάτω από 50-60 και είναι επιδαπέδια θηριάκια. Δεν πιστεύω να χω κάνα θέμα με τριξίματα στο χώρο μου, δεν είναι και μικρός αλλά και ο ήχος να αξίζει γιατί δεν βλέπω πουθενά εδώ Αθήνα να έχουν τα ηχεία της Edifier σε κατάσταση ακρόασης. Δεν είναι και λίγα τα λεφτά που ζητάει σε τέτοια αναβάθμιση που πάω.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/edifier-r1000tcn-active-bookshelf-speaker-system-black-p-PER.706473

 

Εαν αυτα ειναι χειροτερα απτο δευτερο link τα αποκλειω!

 

http://www.e-shop.gr/edifier-r980t-studio-quality-20-system-black-p-PER.811376

 

 

 

http://www.e-shop.gr/edifier-r1600t-iii-studio-speakers-p-PER.703967

 

Αξιζουν +50 ευρω παραπανω για να τα αγορασω σε σχεση με το δευτερο link??

 

 

Αυτη τη στιγμη εχω αυτα..

 

https://www.emimikos.gr/SPA-600-BLACK/

 

(Ξερω οτι χειροτερο, αλλα τα πηρα πριν 2 χρονια και δεν ηξερα τοτε! Τους εχω πιει το αιμα και ακομα παιζουν! Δεν ειναι ξυλινα ή MDF ειναι πλαστικα φαση!Να πω οτι παραμορφωνουν ευκολα σε μπασο(πχ trap)

 

Μ'αυτα τα ηχεια που εχω θα καταλαβω διαφορα, με τα ηχεια στο πρωτο link;  Αν οχι με το δευτερο θα καταλαβω; Καλα με το τριτο link θα καταλαβω διαφορα σιγουρα δηλαδη, απλα προσπαθω να καταληξω στο να παω στο δευτερο link λογω τιμης!...

 

Η χρηση ειναι : Trap, Dubstep, Deep House και ελληνικα!!

Ναι το ξερω σας μπερδευω και ειμαι και γω μπερδεμενος!!

Σαφώς και τα Edifier R1600T III αξίζουν 100% τα + χρήματα, εγώ θα έδινα ακόμα κάτι παραπάνω και θα πήγαινα στα Edifier R1800T III...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά στο What Hi-Fi? με παραξένεψε λίγο η αυστηρή κριτική του για τα μπάσα. Είναι τόσο πολύ boomy όσο λέει;

 

Ούτε είναι η μόνη κριτική που είναι αυστηρή για τα μπάσα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ δικέ μου.

 

Ναι, τη γνωρίζω τη σειρά Τ της Creative και όντως, το θέμα μου είναι με το πλάτος των ηχείων οπότε τα Τ40 θα με βόλευαν ΑΝ απέδιδαν ικανοποιητικά.

 

Όσο για τα 1800, εφόσον η μόνη διαφορά τους είναι στην ισχύ τότε δεν έχει νόημα να δώσω ακόμα και λιγότερο από 10 Ευρώ να τα πάρω καθώς τα ηχεία προορίζονται για near-field καταστάσεις σε υπνοδωμάτιο 9-10 τ.μ. Οπότε τα 60W των 1600 υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μου θαρρώ  :-)

 

Μήπως θα ήταν προτιμότερο αυτά τα «λιγότερο από 10 Ευρώ» να τα δώσω για καλύτερα καλώδια σύνδεσης με την πηγή; Διαβάζω σε αυτήν εδώ την κριτική για τα 1280 ότι τα παρεχόμενα καλώδια είναι φτηνά (The jacks are not gold plated and produce a loud static when twisted within the jack, they also produce a very loud pop when first plugged in. Much thicker, gold plated, double shielded cables can be had for under $10 AUD online) και βλέπω ότι και τα 1600 έχουν τα ίδια.

 

Θα "κουφάνω" και εσένα και τους άλλους φίλους στο νήμα, αλλά μην αποκλείσεις από τις επιλογές σου τα Creative Τ20. Κόντρα στα πιο θεαματικά αλλά ανούσια έως ενοχλητικά T40, έχουν πολύ φυσιολογικά πρίμα, αποδεκτά μεσαία και ένα ευχάριστο μπασάκι. ΔΕΝ είναι για τρελά χαμηλιάσματα, τη δουλειά τους την κάνουν όμως. Είναι και στενά, όπως τα θες. ΔΕΝ θα ήθελα να τα συγκρίνω με τα R1600, πιθανότατα τα Edi είναι συνολικά πιο ολοκληρωμένο προϊόν. Δυστυχώς έχω καιρό να τα ακούσω τα 1600, έχω όμως σχεδόν καθημερινές εντυπώσεις (από συμπαθητικές ως καλές) από τα Τ20. Ζητούμενο ήταν ο καλύτερος δυνατός ήχος από το μικρότερο δυνατό μέγεθος/μέτωπο.

 

Α, κάτι τελευταίο. Αυτό με τα 60watt κτλ κτλ κτλ, ξέχνα το, μην το αναφέρεις καν, μην το υπολογίζεις καν στις άτυπες συγκρίσεις "ισχύος". Το μέγεθος που μετράει είναι η ευαισθησία του ηχείου (dB/1watt), τα watt είναι ούτως ή άλλως μια κουκουρούκου, σκοτεινή και berdeway κατάσταση.

Ούτε είναι η μόνη κριτική που είναι αυστηρή για τα μπάσα του.

Boomy τα 1700????? Με την καμία.

 

Όπως δεν είναι ούτε τα 1600, ούτε τα 1800... ΔΕΝ ξέρω με τι κριτήρια δοκιμάζουν και τι θεωρούν boomy, προσωπικά τα χαρακτήριζα ως τον ορισμό του "ξερού" μπάσου με γρήγορη ατάκα και μάλιστα χωρίς περγαμηνές στο πραγματικά χαμηλό (δλδ ΚΑΛΥΤΕΡΑ να είναι έτσι, παρά το πλαδαρό, boomy ψευτομπάσο τύπου Logi & Co).

 

 

PS. Μου αρέσει πάντως που όλοι οι κατασκευαστές αρέσκονται στο να καλλιεργούν ένα σωρό απροσδιόριστες, τραλαλά τεχνικές πληροφορίες τύπου "total power output". OUTPUT???? BΓΑΖΕΙ WATT το ηχείο ρε Edi? θα μας τρελάνετε και σεις τώρα; Κι αν τα βγάζει, ΠΟΥ τα πάει; =D Nα έλεγε input, να το δεχθώ, αλλά το output είναι τελείως άσχετο. Aυτά διαβάζει ο κόσμος και μπουκώνεται στην παραπληροφόριση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραγγείλω τα sonic gear Quatro 2. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και σύντομα θα γράψω εντυπώσεις σε περίπτωση που ενδιαφερθεί κι άλλο μέλος.

Σήμερα ήρθαν τα ακουστικά. Τα πήρα στα 9.90 από σκρουτζ από μαγαζάκι που είχα αγοράσει και παλιότερα.

 

Εξαιρετικά ηχεία για την τιμή τους και πολύ βολικά πάνω στο γραφείο, είναι μικρά και διακριτικά χωρίς να καταναλώνουν χώρο.

Καθαρός ήχος ακόμη και σε μεγάλη ένταση με δυνατό μπάσο χωρίς να χαλάει το σύνολο.

 

Το μόνο αρνητικό είναι η συνδεσμολογία που ενώ έχει jack 3.5mm & usb δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής στη σύνδεση, πρέπει να χρησιμοποιηθούν και τα 2 για να δώσουν ήχο. Λύνεται το πρόβλημα άλλα εγώ σκάλωσα λιγάκι επειδή όλες οι θύρες ήταν πιασμένες.

 

Τα συνιστώ στο μπάτζετ των 20 ευρώ και στην περίπτωση που θέλει κάποιος 2.0!

Κατά κύριο λόγο τα χρησιμοποιώ για μουσική άλλα τα πάνε εξαιρετικά καλά και σε ταινίες άλλα και σε games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...