Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/5/2019 στις 10:05 ΜΜ, mat156 είπε

...ευχαριστώ για την πληροφορία,

...ψάχνοντας,ρωτώντας για ακρόαση κατέληξα στην αντιπροσωπεία,

δεν έχω πάει ακόμη...

παρεμπιπτόντως,και ένιωσα και άκουσα από την αγορά την προτίμηση προς Εdifier, 

σύντομα θα γνωρίζω για ποιό ηχείο ακριβώς,

βεβαίως, το αυτί είναι μη αντικειμενικό....

και

βεβαίως,

εξακολουθώ να θέτω το παραπάνω ερώτημα,

Ουσιαστικά τα Edifier R2000DB δεν έχουν σημαντικές διαφορές από τα R18000 iii, παρά τις καλές κριτικές είναι απλώς λίγο πιο μεγάλα για να έχουν μπάσο και η αυξημένη τιμή τους περιλαμβάνει τα επιπλέον καλούδια του τηλεχειριστηρίου. Πρέπει να τα ακούσεις από κοντά αλλά και σε σύγκριση με τα Mackie CR5 που τα προτιμώ περισσότερο σε αυτή την κατηγορία. Αν χρειάζεσαι πολλές ευκολίες κοίτα προς 2000, αν σε καίει ο ήχος πάρε γνώμες και για άλλα ηχεία γύρω στην τιμή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μια επειρη γνώμη για επιλογή 2.1 για τον υπολογιστή.

Η συνήθης χρήση είναι μουσική, ταινίες και κανένα παιχνίδι. Ο χώρος που θα χρησιμοποιούνται είναι 15τμ, ενώ σε 1 χρόνο μπορεί να καταλήξουν να συνοδεύουν την τηλεόραση του πατρικού (μπορεί, δεν είναι σίγουρο, επομένως δεν έχει μεγάλη βαρύτητα στην επιλογή). Υπάρχει όμως μια προτίμηση στο μέγεθος (λόγω μεταφοράς) να μην είναι τεράστια, και το Bluetooth είναι επιθυμητό, αλλά πάνω από όλα πρέπει να ακούγονται καλά σε μεσαία ένταση.

Με βάση το μέγεθος, αν υπήρχαν τα χρήματα πιστεύω ότι θα κοιτούσα προς τον σχεδιασμό των BOSE Companion 50 2.1 (για να είναι μαζεμένα) ενώ προς το παρόν καλοβλέπω Edifier M3600D (ΤΗΧ), M3280BT  (μέγεθος & bluetooth) ενώ αναρωτιέμαι αν τα Creative T4 Wireless που φαίνονται μαζεμένα + bluetooth είναι ηχητικά οκ. Ως τώρα από τα "ακριβά" μεγάλα μοντέλα των creative & logitech που έχω χρησιμοποιήσει, δεν είχα παράπονο.

 

Τείνω μάλλον προς τα Creative Τ4 (στα 190ε) εκτός και αν ξέρετε κάτι που μου διαφεύγει και μπορείτε να βοηθήσετε πριν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς γιατί σταμάτησε η εισαγωγή των παρακάτω στην Ελλάδα. Είναι ίσως τα καλύτερα all around pc speakers.

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Gaming-Headsets/Gaming-Audio-Series™-SP2500-High-power-2-1-PC-Speaker-System/p/CA-SP211NA 

1 ώρα πριν, iml είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μια επειρη γνώμη για επιλογή 2.1 για τον υπολογιστή.

Η συνήθης χρήση είναι μουσική, ταινίες και κανένα παιχνίδι. Ο χώρος που θα χρησιμοποιούνται είναι 15τμ, ενώ σε 1 χρόνο μπορεί να καταλήξουν να συνοδεύουν την τηλεόραση του πατρικού (μπορεί, δεν είναι σίγουρο, επομένως δεν έχει μεγάλη βαρύτητα στην επιλογή). Υπάρχει όμως μια προτίμηση στο μέγεθος (λόγω μεταφοράς) να μην είναι τεράστια, και το Bluetooth είναι επιθυμητό, αλλά πάνω από όλα πρέπει να ακούγονται καλά σε μεσαία ένταση.

Με βάση το μέγεθος, αν υπήρχαν τα χρήματα πιστεύω ότι θα κοιτούσα προς τον σχεδιασμό των BOSE Companion 50 2.1 (για να είναι μαζεμένα) ενώ προς το παρόν καλοβλέπω Edifier M3600D (ΤΗΧ), M3280BT  (μέγεθος & bluetooth) ενώ αναρωτιέμαι αν τα Creative T4 Wireless που φαίνονται μαζεμένα + bluetooth είναι ηχητικά οκ. Ως τώρα από τα "ακριβά" μεγάλα μοντέλα των creative & logitech που έχω χρησιμοποιήσει, δεν είχα παράπονο.

Τείνω μάλλον προς τα Creative Τ4 (στα 190ε) εκτός και αν ξέρετε κάτι που μου διαφεύγει και μπορείτε να βοηθήσετε πριν κάνω λάθος.

190€ ηχεία χωρίς tweeter; Με δορυφόρους που φαίνονται ανίκανοι να φτάσουν τα 120Hz;

Δες και αυτά που πόσταρα πιο πάνω όπως και τα Klipsch pro media 2.1. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα τελευταία και έχουν υποβαθμίσει τόσο πολύ την ποιότητα στις υψηλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ξέρει κανείς γιατί σταμάτησε η εισαγωγή των παρακάτω στην Ελλάδα. Είναι ίσως τα καλύτερα all around pc speakers.

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Gaming-Headsets/Gaming-Audio-Series™-SP2500-High-power-2-1-PC-Speaker-System/p/CA-SP211NA 

190€ ηχεία χωρίς tweeter; Με δορυφόρους που φαίνονται ανίκανοι να φτάσουν τα 120Hz;

Δες και αυτά που πόσταρα πιο πάνω όπως και τα Klipsch pro media 2.1. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα τελευταία και έχουν υποβαθμίσει τόσο πολύ την ποιότητα στις υψηλές τιμές.

Αυτά που αναφέρεις είναι από το μακρινό 2001 και τα άλλα είναι εξίσου δυσεύρετα.

Πολλά ηχεία δεν έχουν ξεχωριστό tweeter ειδικά στην κατηγορία των pc 2.1, πολλά creative και logitech έρχονται στο μυαλό μου (ακόμα και τα Creative Kratos S5 που βλέπω να εκτιμώνται στο insomnia). Τα logitech Z537 και Ζ623 που εκτιμώ ότι ηχητικά θα με ικανοποιούσαν (ειδικά τα δεύτερα) επίσης δεν έχουν ξεχωριστό tweeter. Τα 120Hz από μικρής καμπίνας ηχείο μάλλον δεν έχω την απαίτηση να το φτάσει γι αυτό άλλωστε και το subwoofer.

Τέλος, επειδή είμαι στο εξωτερικό με βολεύει κάτι διαδεδομένο, που να μπορώ να το βρω ευκολα, να καλύπτει τις μουσικές-ταινίες-παιχνίδια απαιτήσεις μου και να χωράει να το φορτώσω σε ένα αυτοκίνητο όταν χρειαστεί.

Με αυτό το γνώμονα εξετάζω τα Creative Τ4. Τα έχει ακούσει κανείς σε σχέση με τα υπόλοιπα να πει αν παίζουν αξιοπρεπώς? Ή να προτείνει κάτι που μου διαφεύγει?

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, iml είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μια επειρη γνώμη για επιλογή 2.1 για τον υπολογιστή.

Η συνήθης χρήση είναι μουσική, ταινίες και κανένα παιχνίδι. Ο χώρος που θα χρησιμοποιούνται είναι 15τμ, ενώ σε 1 χρόνο μπορεί να καταλήξουν να συνοδεύουν την τηλεόραση του πατρικού (μπορεί, δεν είναι σίγουρο, επομένως δεν έχει μεγάλη βαρύτητα στην επιλογή). Υπάρχει όμως μια προτίμηση στο μέγεθος (λόγω μεταφοράς) να μην είναι τεράστια, και το Bluetooth είναι επιθυμητό, αλλά πάνω από όλα πρέπει να ακούγονται καλά σε μεσαία ένταση.

Με βάση το μέγεθος, αν υπήρχαν τα χρήματα πιστεύω ότι θα κοιτούσα προς τον σχεδιασμό των BOSE Companion 50 2.1 (για να είναι μαζεμένα) ενώ προς το παρόν καλοβλέπω Edifier M3600D (ΤΗΧ), M3280BT  (μέγεθος & bluetooth) ενώ αναρωτιέμαι αν τα Creative T4 Wireless που φαίνονται μαζεμένα + bluetooth είναι ηχητικά οκ. Ως τώρα από τα "ακριβά" μεγάλα μοντέλα των creative & logitech που έχω χρησιμοποιήσει, δεν είχα παράπονο.

Τείνω μάλλον προς τα Creative Τ4 (στα 190ε) εκτός και αν ξέρετε κάτι που μου διαφεύγει και μπορείτε να βοηθήσετε πριν κάνω λάθος.

https://www.amazon.com/Klipsch-ProMedia-Certified-Computer-Speaker/dp/B07NQ1P3Y7/ref=sr_1_3?keywords=Klipsch+ProMedia+2.1+THX+Certified+Computer+Speaker&qid=1559509803&s=electronics&sr=1-3

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, iml είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα μια μια επειρη γνώμη για επιλογή 2.1 για τον υπολογιστή.

Η συνήθης χρήση είναι μουσική, ταινίες και κανένα παιχνίδι. Ο χώρος που θα χρησιμοποιούνται είναι 15τμ, ενώ σε 1 χρόνο μπορεί να καταλήξουν να συνοδεύουν την τηλεόραση του πατρικού (μπορεί, δεν είναι σίγουρο, επομένως δεν έχει μεγάλη βαρύτητα στην επιλογή). Υπάρχει όμως μια προτίμηση στο μέγεθος (λόγω μεταφοράς) να μην είναι τεράστια, και το Bluetooth είναι επιθυμητό, αλλά πάνω από όλα πρέπει να ακούγονται καλά σε μεσαία ένταση.

Με βάση το μέγεθος, αν υπήρχαν τα χρήματα πιστεύω ότι θα κοιτούσα προς τον σχεδιασμό των BOSE Companion 50 2.1 (για να είναι μαζεμένα) ενώ προς το παρόν καλοβλέπω Edifier M3600D (ΤΗΧ), M3280BT  (μέγεθος & bluetooth) ενώ αναρωτιέμαι αν τα Creative T4 Wireless που φαίνονται μαζεμένα + bluetooth είναι ηχητικά οκ. Ως τώρα από τα "ακριβά" μεγάλα μοντέλα των creative & logitech που έχω χρησιμοποιήσει, δεν είχα παράπονο.

Τείνω μάλλον προς τα Creative Τ4 (στα 190ε) εκτός και αν ξέρετε κάτι που μου διαφεύγει και μπορείτε να βοηθήσετε πριν κάνω λάθος.

https://en.creative.com/p/speakers/creative-stage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα κανείς να μην έχει να πει έναν καλό λόγο για τα Creative T4...!  Πάντως specs με συχνότητες γι' αυτά δεν βρήκα

Δηλαδή ακόμα και η ηχομπάρα υπάρχει η πιθανότητα να παίζει καλύτερα και την προτείνετε? Έχω μια προτίμηση στα ηχεία που τοποθετούνται σε απόσταση μεταξύ τους για καλύτερη στερεοφωνική εικόνα.

Μπήκα στην διαδικασία να ψάξω για τα  Klipsch ProMedia 2.1 (διάβασα και κριτικές) αλλά εκτός του αμερικάνικου Amazon δεν τα βρίσκω ειδικά σε ανταγωνιστική τιμή.

Από ευρωπαϊκά μαγαζιά (με αποστολή Γαλλία) κάτι?

Γιατί έτσι μένει κοιτάω μεταξύ των logitech z625 (optcal, χωρίς bluetoooth στα 170ε) , Εdifier M3600D ( optcal, χωρίς bluetoooth στα 150ε)

και φυσικά Creative T4 (optical, bluetooth) στα 190ε) και οκ, τα κακομούτσουνα z623 τα ξέρω από τα Logitech Z2300 που θα τα προτιμούσα, τα edifier φαντάζομαι ακούγονται παρόμοια, ήθελα να βρω κάτι καλό να γράφεται για Creative Τ4 από κάποιο αντικειμενικό review μπας και τα τολμήσω. Στις παραπάνω τιμές τα βρίσκω υπερτιμολογημένα για να προτιμήσω κάποιο και απουσιάζει ο ενθουσιασμός του να πάω στο "σιγουράκι" z625 (μα 170ε σχεση με z623 για μια optical?!)

 

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Ψαχνω για φιλο ηχοσυστημα για την τηλεοραση (για ταινιες) μεχρι 200 ευρω.. Η τηλεοραση υποστηριζει bluetooth,optical μόνο και απο το λάπτοπ σύνδεση με 3.5 Jack θύρα ... Ευχαριστω!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ψαχνω ηχεια για το pc τα οποια θα μπουν διπλα απο το μονιτορ. Η κυρια χρηση θα ειναι μουσικη, ταινιες. Δεν αξιζει να παω σε αυτα https://www.skroutz.gr/s/7468403/Logitech-Z533.html ? Το budget για τα ηχεια καπου εκει ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

 

Καλησπερα! Ψαχνω για φιλο ηχοσυστημα για την τηλεοραση (για ταινιες) μεχρι 200 ευρω.. Η τηλεοραση υποστηριζει bluetooth,optical μόνο και απο το λάπτοπ σύνδεση με 3.5 Jack θύρα ... Ευχαριστω!

https://en.creative.com/p/speakers/creative-stage 80 € και χωρίς μεταφορικά

https://www.techstores.gr/catalog/product/view/id/408526/s/soundbar-crystal-audio-casb240/.html

3 ώρες πριν, gavros10 είπε

Καλησπερα. Ψαχνω ηχεια για το pc τα οποια θα μπουν διπλα απο το μονιτορ. Η κυρια χρηση θα ειναι μουσικη, ταινιες. Δεν αξιζει να παω σε αυτα https://www.skroutz.gr/s/7468403/Logitech-Z533.html ? Το budget για τα ηχεια καπου εκει ειναι...

https://www.megasalapatas.gr/index.php?route=product/product&product_id=6555

https://www.lysishop.gr/el/hxeia-gembird-gm-s901-21-white-75885

http://plus3.gr/genius-speakers-2way-2-1-32w-brown-wooden-all-1line-in-genius-59572

https://eskarlas.gr/speakers/906-genius-speakers-rs-sw-hf21-1700-4710268243199.html

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

 

Γιατι όλα τα παραπάνω μου φαίνονται χειροτερα απο τα logitech? 

Τι χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταω; Τα Logitech για παραδειγμα εχουν 120watt, 60rms

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, gavros10 είπε

Γιατι όλα τα παραπάνω μου φαίνονται χειροτερα απο τα logitech? 

Τι χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταω; Τα Logitech για παραδειγμα εχουν 120watt, 60rms

Σου φαίνονται αλλά είναι σαφώς καλύτερα, τα Logitech είναι πλαστικά κουτάκια μόνο για ηχορύπανση τύπου μπουμ μπουμ κι έτσι, για τίποτα παραπάνω...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Σου φαίνονται αλλά είναι σαφώς καλύτερα, τα Logitech είναι πλαστικά κουτάκια μόνο για ηχορύπανση τύπου μπουμ μπουμ κι έτσι, για τίποτα παραπάνω...

Χμμμ 

Δεν με ενθουσιαζει κανενα απο τα παραπανω να σου πω την αληθεια. Θα περιμένω λίγο καιρό μπας και βγει κανα σετ σε προσφορά αλλιώς θα παω στα logitech...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...