Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Το εχω, ξαναπει, μακρυα απο ηχεια που δεν αναφερουν ισχυ σε watt RMS, αποκριση συχνοτητων (το ανθρωπινο αυτι, ακουει 20-20000 Ηz) ευαισθησια σε db, Aντισταση 4-6-8 Ω, Λογο σηματος προς θορυβο, Οληκη αρμονικη παραμορφωση και υλικο κατασκευης. Η πλειοψηφια των ηχειων για υπολογιστη, εσκεμενα δεν αναφερουν τετοια στοιχεια. Προς τιμην της η Edifier για ενα σετ ηχειων των 35 Ε τα Μ 1360, επισης αλλο ενα σετ της TagaHarmony. Δεν εχω δει καποια αλλα ηχεια να αναφερουν τετοια στοιχεια, ουτε στα σαιτς των κατασκευαστων. Προσωπικα ηχεια υπολογιστων αντε μεχρι 50 Ε, ετσι γαι να εχω απλα ηχο. Απο εκει και περα θεορω οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Χιλιες φορες καλυτερο ηχο θα εχουμε με εναν ενισχυτη σαν τον Fenton η τον AKAI και 2-5 παθητικα ηχεια (ξυλινες καμπινες). Παραθετω και μια κριτικη για ηχεια που αναφερονται παραπανω.

 

Τραγικά ηχεία για το κόστος τους. Πρώτα από όλα το Optical παίζει μόνο σε στέρεο όχι σε 5.1 και πρέπει κανείς να ψάξει την σημείωση της υποσημείωσης στο εγχειρίδιο για να το ανακαλύψει και φυσικά το γράφουν ως ότι δέχετε μόνο σήμα Standard PCM για να μη το αναγνωρίζει κανείς τι σημαίνει.

Δεύτερον η ποιότητα ήχου είναι χειρότερη από τα Logitech που αγόρασα 10 χρόνια πριν στην ίδια αξία.

Τα καλώδια των ηχείων είναι άθλιας ποιότητας και εκτίθενται πολύ εύκολα σε στατικό ηλεκτρισμό. Σαν αποτέλεσμα κάθε τρεις και λίγο ακούγεται ένα χρατς χρατς από τα ηχεία.

Αν σκοπεύετε να τα βάλετε στο γραφείο σας και κοντά σε δυο monitor όπως εγώ θα κλαίτε τα λεφτά σας. Ιδιαίτερα ευαίσθητο το subwoofer τους και το center speaker τους. Αν δεν είχα πληρώσει 200€ στον τεχνικό που εγκατέστησε τα πάντα μέσα από ξεχωριστά κανάλια και δε μου ζητούσε άλλα τόσα για να τα ξηλώσει θα τα είχα επιστρέψει ήδη.

Συμπέρασμα μακριά μακριά μακριά μακριά από τα προϊόντα της edifier!!! Πολύ χαμηλή ποιότητα για την τιμή τους

Σου φάνηκε χρήσιμη;ΝαιΌχι

Τι γνώμη έχεις για τα audioengine HD4, HD3, A2+?

 

 

8 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Το εχω, ξαναπει, μακρυα απο ηχεια που δεν αναφερουν ισχυ σε watt RMS, αποκριση συχνοτητων (το ανθρωπινο αυτι, ακουει 20-20000 Ηz) ευαισθησια σε db, Aντισταση 4-6-8 Ω, Λογο σηματος προς θορυβο, Οληκη αρμονικη παραμορφωση και υλικο κατασκευης. Η πλειοψηφια των ηχειων για υπολογιστη, εσκεμενα δεν αναφερουν τετοια στοιχεια. Προς τιμην της η Edifier για ενα σετ ηχειων των 35 Ε τα Μ 1360, επισης αλλο ενα σετ της TagaHarmony. Δεν εχω δει καποια αλλα ηχεια να αναφερουν τετοια στοιχεια, ουτε στα σαιτς των κατασκευαστων. Προσωπικα ηχεια υπολογιστων αντε μεχρι 50 Ε, ετσι γαι να εχω απλα ηχο. Απο εκει και περα θεορω οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Χιλιες φορες καλυτερο ηχο θα εχουμε με εναν ενισχυτη σαν τον Fenton η τον AKAI και 2-5 παθητικα ηχεια (ξυλινες καμπινες). Παραθετω και μια κριτικη για ηχεια που αναφερονται παραπανω.

 

Τραγικά ηχεία για το κόστος τους. Πρώτα από όλα το Optical παίζει μόνο σε στέρεο όχι σε 5.1 και πρέπει κανείς να ψάξει την σημείωση της υποσημείωσης στο εγχειρίδιο για να το ανακαλύψει και φυσικά το γράφουν ως ότι δέχετε μόνο σήμα Standard PCM για να μη το αναγνωρίζει κανείς τι σημαίνει.

Δεύτερον η ποιότητα ήχου είναι χειρότερη από τα Logitech που αγόρασα 10 χρόνια πριν στην ίδια αξία.

Τα καλώδια των ηχείων είναι άθλιας ποιότητας και εκτίθενται πολύ εύκολα σε στατικό ηλεκτρισμό. Σαν αποτέλεσμα κάθε τρεις και λίγο ακούγεται ένα χρατς χρατς από τα ηχεία.

Αν σκοπεύετε να τα βάλετε στο γραφείο σας και κοντά σε δυο monitor όπως εγώ θα κλαίτε τα λεφτά σας. Ιδιαίτερα ευαίσθητο το subwoofer τους και το center speaker τους. Αν δεν είχα πληρώσει 200€ στον τεχνικό που εγκατέστησε τα πάντα μέσα από ξεχωριστά κανάλια και δε μου ζητούσε άλλα τόσα για να τα ξηλώσει θα τα είχα επιστρέψει ήδη.

Συμπέρασμα μακριά μακριά μακριά μακριά από τα προϊόντα της edifier!!! Πολύ χαμηλή ποιότητα για την τιμή τους

Σου φάνηκε χρήσιμη;ΝαιΌχι

Τι γνώμη έχεις για τα audioengine HD4, HD3, A2+?

Ψάχνω κάτι μαζεμένο σε διαστάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Τι γνώμη έχεις για τα audioengine HD4, HD3, A2+?

Ψάχνω κάτι μαζεμένο σε διαστάσεις.

 Δεν τα εχω ακουσει και δεν μπορω να εχω γνωμη. Στα πολυ θετικα που διαβασα ειναι οτι χρισημοποιουν ενισχυτικα class AB  και οχι class D, που χρισημοποπιουν τα περισσοτερα. Το 60 watt PEAK δεν μου λεει κατι, αποπροσανατολισμος ειναι. Ομως αναφερουν και τα πραγματικα  15 watt RMS, τα οποια ειναι αρκετα για εναν χωρο 20 τμ.  Στα θετικα και το 24 μπιτο ενσωματωμενο DAC, oι ξυλινες καμπινες και το οτι ειναι μαγνητικα θωρακισμενα. Και βεβαια ομορφα. Τα ΗD4 πιο δυνατα 60w RMS. Προσωπικα δεν θα εδινα 400Ε αν δεν τα ακουγα πρωτα. Γιατι ο καλυτερος κριτης ειναι το αυτι μας. Ναχεις υπ'οψην σου οτι διαφορετικα θα τα ακουσεις στο οποιο μαγαζυ απο οτι στον χωρο σου. Ομως μια καλη ιδεα θα την σχηματισεις

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Nα εξηγισω γιατι επιμενω στα specs των ηχειων να αναφερονται, ισχυς, ευαισθησια, αποκριση συχνοτητας, λογος σηματος προς θορυβο, παραμορφωση κτλ. 

 Μας εχει δημιουργιθει η λαθος εντυπωση, οτι οσο περισσοτερα watt ειναι ενα ηχειο, τοσο πιο δυνατα θα ακουγεται. ΛΑΘΟΣ μεγα! Το ποσο δυνατα θα κουγεται ενα ηχειο, μας το λεει η ευαισθησια σε db. π.χ. αν παρουμε 2 ηχεια των ας πουμε 60w, το ενα 86db  και το αλλο 92db, το δευτερο θα ακουγεται πολυ δυνατοτερα απο το πρωτο.

 Το ανθρωπινο αυτι ακουει συχνοτητες μεταξυ 20Ηz-20000Hz (20KHz). Γενικοτερα λεμε μπασα τις συχνοτητες 20-500Hz, μεσαια 500-5000Ηz, και πριμα 5000-20000Ηz. Eπομενως, οσο πιο κοντα σε αυτες τις κλιμακες, μπορει να αναπαραγει συχνοτητες ενα ηχειο τοσο πιο καλο θα ειναι. Στην περιπτωση, γουφερ δορυφορων, εκει που σταματα (προς τα κατω) η αναπαραγωγη συχνοτητων απο τους δορυφορους, πρεπει να αρχιζει η αναπαραγωγη συχνοτητων απο το γουφερ, ετσι ωστε να ακουμε το πληρες φασμα των αναπαραγομενων συχνοτητων. Βλεπω οτι βγαινουν καποιοι, στα δαιφορα σαιτς και συστεινουν σαν καλα 2.1 ηχεια, καποια σετ που αφηνουν τεραστεια τρυπα στην αναπαραγωγη συχνοτητων. Παραδειγμα το γουφερ παραγει συχνοτητες μεταξυ 50-120Hz  και οι δορυφοροι συχνοτητες μεταξυ 180Ηz-2KHz. To κενο 120-180 ποιος θα μας το παιξει? (τα νουμερα ειναι παραδειγματικα). Υποθετω οτι η εχουν μετοχες στις κατασκευαστηκες εταιρειες ηχειων, οποτε καταλαβαινω, την τσεπη τους κοιταζουν, η δεν γνωριζουν και παραπληροφορουν τους αλλους.

  Το σημα απο την πηγη μεχρι τα ηχεια, που θα μετατραπει σε ηχο, κουβαλαει και παρασητα (σκουπιδια) ΘΟΡΥΒΟΣ που ωφειλεται σε διαφορους παραγοντες (ενισχυση, αποσταση κτλ) Οσο λοιπον περισσοτερο καθαρο σημα εχουμε και λιγοτερο θορυβο, τοσο καλυτερα (S/N ratio).

 Tελος, ευνοητο ειναι οτι οσο χαμηλοτερη παραμορφωση απο τις συσκευες μας τοσο καλυτερα (ΤΗD)

  Για υλικα κατασκευης ηχειων, οι καμπινες  απο ξυλο, και μονο ξυλο. Καμια σχεση με τις πλαστικες η μετταλικες. Για οσους θελουν να ψαχτουν περισσοτερο, μεγαλο ρολο στην ποιοτητα ηχου παιζουν και τα μεγαφωνα, αλλα θελει μελετη στην κατασκευη μεγαφωμων

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Nα εξηγισω γιατι επιμενω στα specs των ηχειων να αναφερονται, ισχυς, ευαισθησια, αποκριση συχνοτητας, λογος σηματος προς θορυβο, παραμορφωση κτλ. 

 Μας εχει δημιουργιθει η λαθος εντυπωση, οτι οσο περισσοτερα watt ειναι ενα ηχειο, τοσο πιο δυνατα θα ακουγεται. ΛΑΘΟΣ μεγα! Το ποσο δυνατα θα κουγεται ενα ηχειο, μας το λεει η ευαισθησια σε db. π.χ. αν παρουμε 2 ηχεια των ας πουμε 60w, το ενα 86db  και το αλλο 92db, το δευτερο θα ακουγεται πολυ δυνατοτερα απο το πρωτο.

 Το ανθρωπινο αυτι ακουει συχνοτητες μεταξυ 20Ηz-20000Hz (20KHz). Γενικοτερα λεμε μπασα τις συχνοτητες 20-500Hz, μεσαια 500-5000Ηz, και πριμα 5000-20000Ηz. Eπομενως, οσο πιο κοντα σε αυτες τις κλιμακες, μπορει να αναπαραγει συχνοτητες ενα ηχειο τοσο πιο καλο θα ειναι. Στην περιπτωση, γουφερ δορυφορων, εκει που σταματα (προς τα κατω) η αναπαραγωγη συχνοτητων απο τους δορυφορους, πρεπει να αρχιζει η αναπαραγωγη συχνοτητων απο το γουφερ, ετσι ωστε να ακουμε το πληρες φασμα των αναπαραγομενων συχνοτητων. Βλεπω οτι βγαινουν καποιοι, στα δαιφορα σαιτς και συστεινουν σαν καλα 2.1 ηχεια, καποια σετ που αφηνουν τεραστεια τρυπα στην αναπαραγωγη συχνοτητων. Παραδειγμα το γουφερ παραγει συχνοτητες μεταξυ 50-120Hz  και οι δορυφοροι συχνοτητες μεταξυ 180Ηz-2KHz. To κενο 120-180 ποιος θα μας το παιξει? (τα νουμερα ειναι παραδειγματικα). Υποθετω οτι η εχουν μετοχες στις κατασκευαστηκες εταιρειες ηχειων, οποτε καταλαβαινω, την τσεπη τους κοιταζουν, η δεν γνωριζουν και παραπληροφορουν τους αλλους.

  Το σημα απο την πηγη μεχρι τα ηχεια, που θα μετατραπει σε ηχο, κουβαλαει και παρασητα (σκουπιδια) ΘΟΡΥΒΟΣ που ωφειλεται σε διαφορους παραγοντες (ενισχυση, αποσταση κτλ) Οσο λοιπον περισσοτερο καθαρο σημα εχουμε και λιγοτερο θορυβο, τοσο καλυτερα (S/N ratio).

 Tελος, ευνοητο ειναι οτι οσο χαμηλοτερη παραμορφωση απο τις συσκευες μας τοσο καλυτερα (ΤΗD)

  Για υλικα κατασκευης ηχειων, οι καμπινες  απο ξυλο, και μονο ξυλο. Καμια σχεση με τις πλαστικες η μετταλικες. Για οσους θελουν να ψαχτουν περισσοτερο, μεγαλο ρολο στην ποιοτητα ηχου παιζουν και τα μεγαφωνα, αλλα θελει μελετη στην κατασκευη μεγαφωμων

Ευχαριστούμε πολύ.

Η αντίσταση που αναφέρεται τι ρόλο παίζει και πότε είναι καλύτερη ή χειρότερη?

 

Ερωτηση/απορία:

Για το ξύλο το γνώριζα σαν γενική οδηγία αλλα βλεπω την πλειονότητα των ηχείων στούντιο να είναι πλαστικά. Υποθέτω ποιοτικά αλλά κλασικά. Εκεί τι παίζει? Και έχει νόημα κάποιο τέτοιο. Υποθέτω μόνο με ισοστάθμιστη? Αλλιώς τα ακούω και λογικά είναι φλατ όπως υποθετω ότι πρέπει να είναι?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeNNinhA είπε

Η αντίσταση που αναφέρεται τι ρόλο παίζει και πότε είναι καλύτερη ή χειρότερη?

  Παιζει ρολο στο ματσαρισμα ενισχυτη ηχειων. Στην περιπτωση αυτοενισχυομενων ηχειων, καμια γιατι εχει φροντισει ο κατασκευαστης. Σε περιπτωση ανεξαρτητων ηχειων-ενισχυτη, τα ηχεια με 8Ω αντσταση ειναι πιο ευκολοοδηγιτα. Αυτα με 4Ω θελουν πιο "θηριακι"  ενισχυτη (ακριβοτερο). Για οικιακη χριση, προσωπικα προτιμω τα 8Ω. Πολυ καλα ηχεια υπαρχουν και με 8 και με 4 Ωμ. 

ΗΧΕΙΟ - ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΟΥ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ερωτηση/απορία:

 Aγαπητε φιλε SeNNinhA, σορυ δεν προσεξα το δευτερο σκελος της ερωτησης σου. Λοιπον, οσα studio monitor ηχεια εχω δει/ακουσει ηταν ολα με ξυλινες καμπινες. Τα SM ειναι καλης κασκευης με ποιοτηκα εξαρτηματα, μεγαφωνα, κροσοβερ, καλωδια, καμπινες, και φυσικα πανακριβα που αναπαραγουν αχρωματιστα οτι τους δωσεις. Ποιοτικο ηχο η σκουπιδοηχο. Προυποθετουν οτι θα εχεις τα τελεια μουσικα αρχεια/πηγες, για να ακουσεις ποιοτητα.  Με U-tube, ραδιοφωνο, ιντερνετικες πηγες, θα ακουγονται ενισχυμενα και τα διαφορα παρασητα. Εχουν φτιαχτει, για καποιον που π.χ. γραφει μουσικη να ακουει τα διαφορα λαθη και να τα διορθωνει. Κυκλοφορουν βεβαια και διαφορες φτηνες απομιμησεις ηχειων sudio monitor. 

 Ξυλο-πλαστικο. Κανε ενα απλο πειραμα, παρε ενα κοματι ξυλο π.χ. επιφανειας μισου τμ, και αρχισε να το κτυπας ρυθμικα με ενα κουταλι, θα ακουσεις εναν, κουδουνιστο, αρμονικο, και με διαρκεια ηχο. Κανε το ιδιο με ενα κοματι πλαστικο, εκεινο που θα ακουσεις ειναι ενας ξερος συντομος ηχος.

  Εχω βρει τα πλαστικα ηχεια των φωτο, εισαι ευσπροδεκτος αν θελεις να τα ακουσεις, στα οποια θα αντικαταστησω καμπινες με κοντραπλακε θαλασσης, θα βαλω ηχοαπορροφητικη βατα εσωτερικα, αντικατασταση καλωδιων. Μεγαφωνα τα ιδια. Ξαναελα λοιπον να τα ακουσεις μετα την μετασκευη και δεν θα πιστεευεις τα αυτια σου. Το εχω ξανακανει στο περελθον με ηχειακια  logitek των 15Ε και ετριβα τα αυτια μου. Εννοουνται καφεδακι και ηχοκουβεντα

Sony Speekers1.jpg

Sony Speekers2.jpg

Sony Speekers3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυχαριστούμε και παλι.

Οι γνώσεις μου για HiFi είναι πολύ περιορισμένες στα πολύ βασικά μιας και το άθλημα ειναι και ήταν πάντα πολύ ακριβό για τα οικονομικά δεδομένα της οικογένειας και τα δικά μου και ο χρόνος μου παραμένει ελάχιστος ώστε να καθίσω και να απολαύσω ενα ηχοσύστημα ακόμη και εαν μου το κανουν δώρο.

Οπότε προς το παρόν τσεκαρω τις επιλογές για καποια ηχεία για PC σε εφηβικό δωμάτιο. Οι γιοι παιζουν με ακουστικα οπότε οι απαιτήσεις ειναι πολύ βασικές σε περιστασιακή μουσική και ταινίες. 

Παρόλα αυτα θα ήμουν διατεθημένος να δώσω καποιο λογικο ποσό. Το ζητούμενο είναι ένας γεμάτος ήχος χωρίς εμφανείς παραμορφώσεις και παράσιτα. Δεν κοιταω (οπως ίσως και πολλοι εδω μεσα) το HiFi με την πραγματική εννοια.

Γι αυτο και η αλήθεια ειναι ότι τα Edifier στο δικό μας το αυτί δείχνουν καλά (κι ας μην ειναι οπως λες και δεν θα το αμφισβητήσω). Διοτι η πλειονοτητα θελει απλα κατι plug & play μιας και ουτε χρηματικά ούτε και απο θεμα γνωσεω μπορει να στησει κατι πραγματικά καλο.

Υποθέτω ότι ενα DAC/Amplifier και δυο κλασικά passive ηχεία με ξυλινη καμπίνα ειναι πιο καλή επιλογή (ισως και πιο φθηνη?)

Από την άλλη οι περισσοτεροι απο εμας θελουμε πολλαπλές πηγές ηχου να εξυπηρετούνται (Bluetooth, PC, TV ή TVbox πχ) οπότε εκεί μπλέκουμε (τουλαχιτον εγω). Ασε που καθε πηγη και τροπος διασυνδεσης εχει τα δικα του (θετικα και αρνητικα) και εκει θελει και παλι επιπλεον γνωση (Optical, RCA, 3.5" bluetooth, HDMI, LAN....)....

Επίσης ελαχιστοι απο εμας μπορουμε να δοκιμασουμε τα ηχεία, πόσο μαλλον να καταλάβουμε πραγματικά την αποδοσή τους μιας και κανονικά πρεπει να τα δοκιμασεις σε ξεχωριστό χωρο όπως διεθεταν παλιοτερα πολλα καταστηματα αλλα και να γνωρίζεις την πηγη κλπ λεπτομερειες. Δυσκολο ως απιθανο για τα ηχεια που εμεις εδω προσανατολιζομαστε. Οποτε οι πηγες ειναι μονο το internet.

Κουρασα. Συγνωμη.

Ευχαριστουμε και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε μου δεν χρειαζοναται ευχαριστειες, εμεις να πουμε ευχαριστω σε σενα και στα αλλα παιδια που αφιερονετε χρονο και γνωσεις, δινοντας μας εκατονταδες λυσεις σε διαφορα πισοθεματα. 

 Δεν ειμαι ειδικος, ουτε καποιο διπλωμα ηλεκτρακουστικης εχω. Μηχανικος πλοιων ημουν, απο αναγκη παρακολουθησα καποια σεμιναρια ηλεκτρονικων (εφαρμοστηκαν και στις μηχανες πλοιων). Απλα ειχα την τρελα απο μικρος με τα ηχοσυστηματα, διαβασα αρκετα, πληρωσα πολυ περισσοτερα κι εμαθα δυο πραγματα. Επιδει βλεπω πολυ κοσμο να ψαχνεται για ηχεια, σκεφτηκα να αναφερω αυτα τα δυο πραγματα που γνωριζω, υπογραμμιζοντας οτι ειναι αποψη ενος, με καποια εμπειρια, ερασιτεχνη του ηχου. 

 Για την edifier να πω οτι την θεορω απο τις καλυτερες εταιρειες κατασκευης ηχειων  για PC. Kαποια μοντελα της ειναι καλα και καποια μουφες. Επισης αναφερει σε πολλα προιοντα της specs (τα οποια ζητω) ενω αλλοι κατασκευαστες οχι. 

 Θεορω καλυτερη λυση απο θεμα ποιοτητας ηχου, κατηγοριας 0-500 Ε την χριση  DAC/ενισχυτη συν 2, 2.1, 5.1 απλα παθητικα ηχεια, απο τα αντιστοιχα ηχεια PC. Tωρα καποιες καρτες ηχου, εχουν καλυτερο DAC απο αυτο του ενισχυτη, εκει καλυτερα αποτελεσματα εχουμε με χριση καλωδιου jack σε 2 rca. Αλλες παλι εχουν κατωτερης ποιοτητας DAC, απο αυτο του ενισχυτη. Εκει συνηθως συνδεουμε την SPDIF εξοδο της καρτας ηχου με τον ενισχυτη, αφηνοντας αυτον να κανει την μετατροπη του ψηφιακου σηματος σε αναλογικο. 

  Αυτος ο Fenton AV 550 BT, χωρις να θελω να κανω διαφημιση, για μια εβδομαδα που τον δοκιμασα, μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις στο θεμα ποιοτητας ηχου, για τα 130Ε που ζητα. Απο λειτουργιες, συνδεσεις με διαφορες συσκευες και φωτακια αλλο τιποτα. Οδηγησε αξιοπρεπως τα ηχεια που συνδεσα, τα οποια ηταν μαθημενα να τα ταιζει βαρβατος ενισχυτης. Εγω στο PC χρισημοποιω εναν Yamaha WXA-50, αλλη κατηγορια τιμης, αλλα με λιγοτερες λειτουργιες και συνδεσεις. Συνιστω οσοι ενδιαφερεστε να ριξετε μια ματια στον Fenton.

1 λεπτό πριν, Chris2756 είπε

 Φιλε μου δεν χρειαζοναται ευχαριστειες, εμεις να πουμε ευχαριστω σε σενα και στα αλλα παιδια που αφιερονετε χρονο και γνωσεις, δινοντας μας εκατονταδες λυσεις σε διαφορα πισοθεματα. 

 Δεν ειμαι ειδικος, ουτε καποιο διπλωμα ηλεκτρακουστικης εχω. Μηχανικος πλοιων ημουν, απο αναγκη παρακολουθησα καποια σεμιναρια ηλεκτρονικων (εφαρμοστηκαν και στις μηχανες πλοιων). Απλα ειχα την τρελα απο μικρος με τα ηχοσυστηματα, διαβασα αρκετα, πληρωσα πολυ περισσοτερα κι εμαθα δυο πραγματα. Επιδει βλεπω πολυ κοσμο να ψαχνεται για ηχεια, σκεφτηκα να αναφερω αυτα τα δυο πραγματα που γνωριζω, υπογραμμιζοντας οτι ειναι αποψη ενος, με καποια εμπειρια, ερασιτεχνη του ηχου. 

 Για την edifier να πω οτι την θεορω απο τις καλυτερες εταιρειες κατασκευης ηχειων  για PC. Kαποια μοντελα της ειναι καλα και καποια μουφες. Επισης αναφερει σε πολλα προιοντα της specs (τα οποια ζητω) ενω αλλοι κατασκευαστες οχι. 

 Θεορω καλυτερη λυση απο θεμα ποιοτητας ηχου, κατηγοριας 0-500 Ε την χριση  DAC/ενισχυτη συν 2, 2.1, 5.1 απλα παθητικα ηχεια, απο τα αντιστοιχα ηχεια PC. Tωρα καποιες καρτες ηχου, εχουν καλυτερο DAC απο αυτο του ενισχυτη, εκει καλυτερα αποτελεσματα εχουμε με χριση καλωδιου jack σε 2 rca. Αλλες παλι εχουν κατωτερης ποιοτητας DAC, απο αυτο του ενισχυτη. Εκει συνηθως συνδεουμε την SPDIF εξοδο της καρτας ηχου με τον ενισχυτη, αφηνοντας αυτον να κανει την μετατροπη του ψηφιακου σηματος σε αναλογικο. 

  Αυτος ο Fenton AV 550 BT, χωρις να θελω να κανω διαφημιση, για μια εβδομαδα που τον δοκιμασα, μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις στο θεμα ποιοτητας ηχου, για τα 130Ε που ζητα. Απο λειτουργιες, συνδεσεις με διαφορες συσκευες και φωτακια αλλο τιποτα. Οδηγησε αξιοπρεπως τα ηχεια που συνδεσα, τα οποια ηταν μαθημενα να τα ταιζει βαρβατος ενισχυτης. Εγω στο PC χρισημοποιω εναν Yamaha WXA-50, αλλη κατηγορια τιμης, αλλα με λιγοτερες λειτουργιες και συνδεσεις. Συνιστω οσοι ενδιαφερεστε να ριξετε μια ματια στον Fenton.

 Να αναφερω σε συστηματα 2.1 και περισσοτερων πολυκαναλων το γουφερ ειναι συνηθως ενεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω ηχεία για σύνδεση σε υπολογιστή μέσω της κάρτας ήχου scarlett solo 3rd gen. Χρήση κυρίως για μουσική. Τι προτείνετε με 100-150€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, skim045 είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω ηχεία για σύνδεση σε υπολογιστή μέσω της κάρτας ήχου scarlett solo 3rd gen. Χρήση κυρίως για μουσική. Τι προτείνετε με 100-150€?

https://www.emimikos.gr/VONYX-SM65-ACTIVE-STUDIO-MONITOR-6.5-PAIR-178.956/ (Ø Woofer: 6.5")

https://www.easytechnology.gr/plerophorike-kai-tablet/upologistes/periphereiaka-upologiston/ekheia-upologiston/ekheia-microlab-solo6c-2.0-black (Ø Woofer: 6.5")

https://www.soundimage.gr/product/alesis-elevate-5-mkii-aytoenishyomena-iheia-studio-monitor-zeygari (Ø Woofer: 5")

https://www.karatzios.gr/default.aspx?Index=9&Id=12&CategoryId=2393&LangId=1&ItemId=45969 (Ø Woofer: 5") 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Παρόλα αυτα θα ήμουν διατεθημένος να δώσω καποιο λογικο ποσό. Το ζητούμενο είναι ένας γεμάτος ήχος χωρίς εμφανείς παραμορφώσεις και παράσιτα.

 Αν το budget σου ειναι κανα 200-300αρι, μια καλη περιπτωση ειναι τα:

Mαζεμενα, μπαινουν σε ραφι, 8Ω, 65-20000 Ηz, στα 75W παιζουν πολυ δυνατα 96db  ευαισθησια. Κατσε καλα, τα δικα μου Roister δαπεδου ειναι στα 92db, στα 130w. ( ο Νακας τα εχει 230Ε, μαλλον προσφορα). Παντως ειδα και Dali, Bowers &  Wilkins, Denon, παραδοσιακες εταιρειες σε ηχοπροιοντα και τιμες 100-300Ε. Θελει λιγο ψαξιμο για να βρει καποιος αυτα που του ταιριαζουν

 

Wharfedale Diamond 12.1 Ζεύγος Ηχείων Hi-Fi Βιβλιοθήκης 2 Δρόμων Π18xΒ25xΥ31.2εκ. Μαύρο
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Προσθήκη στη σύγκριση

Wharfedale Diamond 12.1 Ζεύγος Ηχείων Hi-Fi Βιβλιοθήκης 2 Δρόμων Π18xΒ25xΥ31.2εκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2024 στις 10:36 ΜΜ, Chris2756 είπε

 Αν το budget σου ειναι κανα 200-300αρι, μια καλη περιπτωση ειναι τα:

Mαζεμενα, μπαινουν σε ραφι, 8Ω, 65-20000 Ηz, στα 75W παιζουν πολυ δυνατα 96db  ευαισθησια. Κατσε καλα, τα δικα μου Roister δαπεδου ειναι στα 92db, στα 130w. ( ο Νακας τα εχει 230Ε, μαλλον προσφορα). Παντως ειδα και Dali, Bowers &  Wilkins, Denon, παραδοσιακες εταιρειες σε ηχοπροιοντα και τιμες 100-300Ε. Θελει λιγο ψαξιμο για να βρει καποιος αυτα που του ταιριαζουν

 

Wharfedale Diamond 12.1 Ζεύγος Ηχείων Hi-Fi Βιβλιοθήκης 2 Δρόμων Π18xΒ25xΥ31.2εκ. Μαύρο
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Προσθήκη στη σύγκριση

Wharfedale Diamond 12.1 Ζεύγος Ηχείων Hi-Fi Βιβλιοθήκης 2 Δρόμων Π18xΒ25xΥ31.2εκ. 

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Σκέφτομαι κι εγώ πλέον σοβαρά τήν αγορά τους. Με ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η μουσική (κυρίως κλασική από youtube κι αρχεία πού έχω στο pc.) Ίσως και ταινίες... Βρήκα και μια ιστοσελίδα με κριτικές για τα εν λόγο ηχεία.  Άν και δεν κατάλαβα και πολλά από τα διαγράμματα!.. 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/wharfedale-diamond-12-1-review-speaker.26780/

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο καλυτερος τροπος παντως ειναι να τα ακουσεις με την μουσικη που σου αρεσει. Αν σε ευχαριστει αυτο που ακους, η γνωμη των υπολοιπων περιτευει. Σηγουρα τα χαρακτηριστικα τους, η κατασκευη καμπινας, τα μεγαφωνα μας δινουν μια καλη εικονα για την ποιοτητα τους. Ο καλυτερος κριτης παντως ειναι τα αυτια μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, astrolavosg είπε

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Σκέφτομαι κι εγώ πλέον σοβαρά τήν αγορά τους.

Καλά είναι, αλλά όχι για το λόγο που προτάθηκαν αλλά για τους αντίθετους.

Η ευαισθησία τους ΔΕΝ είναι 96 dBspl. 96 o κατασκευαστής δίνει το peakspl (τη μέγιστη ένταση με όλα τα watt, δηλαδή):

peakspl.jpg.b37af3a3d55a523218628659b82b2d19.jpg

Την ευαισθησία τους τη δίνει 88dB. Που ούτε τόσο είναι όπως φαίνεται στην πρώτη μέτρηση του review που έχεις δώσει σύνδεσμο:

wharfedale-diamond-12-1-measurements-fre

όπου με 2.83V = 1W για ηχείο οχτάωμο όπως τα Diamond 12.1, η ευαισθησία τους εμφανίζεται ως 85dB.

Για το μέγεθος και την κατηγορία τιμής τους προσφέρουν άνω του μέσου όρου ποιοτικό ήχο σε χαμηλές εντάσεις. Δεν είναι ντεσιμπελάτα ή φωνακλάδικα.

9 ώρες πριν, astrolavosg είπε

Με ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η μουσική (κυρίως κλασική από youtube κι αρχεία πού έχω στο pc.) Ίσως και ταινίες...

Η κλασσική μουσική, λόγω του τεράστιου δυναμικού εύρους που την χαρακτηρίζει (διαφορά έντασης ανάμεσα στα σιγανά και δυνατά σημεία του ίδιου κομματιού), έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε ντεσιμπέλ.

Αφού αρχικά ενθουσιαστείς από την πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου των Diamond 12.1 σε σχέση με ότι έχεις τώρα, φοβάμαι ότι πολύ σύντομα θα έχεις το ίδιο πρόβλημα που έχεις τώρα, να χαμηλώνεις την ένταση στα δυνατά περάσματα και θα συνειδητοποιήσεις ότι τους λείπει ένταση.

Για χρήση σαν τη δική σου και ως ηχεία υπολογιστή, θα προτιμούσα αυτοενισχυόμενα με καλή ποιότητα, αλλά έμφαση στην ένταση:

https://www.thomann.de/gr/swissonic_x8.htm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...