Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Η ευαισθησία τους ΔΕΝ είναι 96 dBspl.

 Πολυ σωστα 96 αναφερει το skroutz. Σε αλλα sites, αναφερονται διαφορετικες τιμες. Δεν κοιταξα ακομα στο site του κατασκευαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

...

Για χρήση σαν τη δική σου και ως ηχεία υπολογιστή, θα προτιμούσα αυτοενισχυόμενα με καλή ποιότητα, αλλά έμφαση στην ένταση:

https://www.thomann.de/gr/swissonic_x8.htm

285 € Sales Unit 1 piece

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και εγώ την άποψη μου στο θέμα της έντασης (SPL) και του sensitivity, έχω δει εμπειρικά ότι υπάρχει μικρή αντιστοιχία ανάμεσα σε αυτά που γράφουν οι κατασκευαστές και αυτά που ακούω εγώ στο τέλος.

Πιστεύω ότι ο λόγος είναι ότι οι κατασκευαστές μας γράφουν μόνο το nominal impedance και σύμφωνα με πολλές αναφορές σε forum ο καθένας το υπολογίζει με το δικό του τρόπο και πάντα με αποτέλεσμα που θα είναι ή 4 ή 6 ή 8ohm.

impedance.jpg.27d8b8f27ed4601f1b4712c9dde5ede0.jpg
 

Στην πραγματικότητα ανάλογα με την συχνότητα αλλάζουν τα ohm. Ανάλογα με τη θερμοκρασία πάλι αλλάζουν τα ohm. To SPL που δίνουν οι κατασκευαστές είναι πάλι nominal και πάλι τα γνωστά forum υποστηρίζουν ότι ο καθένας το υπολογίζει διαφορετικά.

Τέλος όταν θέλουμε ένα ηχείο να παίξει δυνατά με ωραία μπάσα κλπ ουσιαστικά μας απασχολεί σε ποια ένταση αρχίζει να παραμορφώνει. Η δική μου εμπειρία είναι ότι για κάθε ηχείο υπάρχουν συγκεκριμένες συχνότητες που αρχίζουν να παραμορφώνουν πρώτα. Στα μικρά ηχεία που έχω δοκιμάσει είναι χαμηλές συχνότητες και στα μεγάλες ψηλές. Επίσης ανάλογα με την τοποθέτηση και το χώρο μετά το room correction μπορεί συγκεκριμένες συχνότητες να έχουν ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν τις ευνοεί ο χώρος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι στήν παρέα! Ενδιαφέρουσα κι εμπεριστατωμένη ανάλυση από τόν PC_Science_Lefkada αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή ως πρός τήν πρόταση ηχείου (285 € Χ 2). Αναζητώντας τα επόμενα μου ηχεία βρέθηκα μπροστά στα edifier R1600T III. Έχουν διθυραμβικές κριτικές από κατόχους στόν Skroutz ( https://www.skroutz.gr/s/4845904/Edifier-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-R1600T-III-60W-Zeygos-Kafe.html)  καθώς και θετικά reviews ( https://whatsgoodtodo.com/edifier-studio-r1600t-iii-speakers-review/ &   https://www.tech-critter.com/quick-review-edifier-studio-r1600t-iii/. Πρόκειται πράγματι για κορυφαίο VFM? Θα ήθελα και τήν δική σας άποψη. Σίγουρα δέν είναι ούτε φωνακλάδικα ούτε ντεσιμπελάτα (μού άρεσε η φράση και τήν αντιγράφω) αλλά αναρωτιέμαι αν με σύνδεση στο Pc έχει πράγματι αξιοπρεπέστατο ήχο σε μουσική & ταινίες. Στα reviews έχει (τουλάχιστον κάποια από) τα specs οπότε ίσως να μπορούμε να σχηματίσουμε κάποια εικόνα για το άκουσμα!..

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@astrolavosg

Αν με το κορυφαίο vfm εννοείς ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα δεν ξέρω να σου απαντήσω, είναι αρκετά πιθανό πάντως.

Αν όμως εννοείς ότι είναι παρόμοιο με ακριβότερα ηχεία δεν το νομίζω, δες ένα review από μικρότερο μοντέλο να καταλάβεις που υστερούν.

Link

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, astrolavosg είπε

Καλησπέρα και πάλι στήν παρέα! Ενδιαφέρουσα κι εμπεριστατωμένη ανάλυση από τόν PC_Science_Lefkada αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή ως πρός τήν πρόταση ηχείου (285 € Χ 2). Αναζητώντας τα επόμενα μου ηχεία βρέθηκα μπροστά στα edifier R1600T III. Έχουν διθυραμβικές κριτικές από κατόχους στόν Skroutz ( https://www.skroutz.gr/s/4845904/Edifier-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-R1600T-III-60W-Zeygos-Kafe.html)  καθώς και θετικά reviews ( https://whatsgoodtodo.com/edifier-studio-r1600t-iii-speakers-review/ &   https://www.tech-critter.com/quick-review-edifier-studio-r1600t-iii/. Πρόκειται πράγματι για κορυφαίο VFM? Θα ήθελα και τήν δική σας άποψη. Σίγουρα δέν είναι ούτε φωνακλάδικα ούτε ντεσιμπελάτα (μού άρεσε η φράση και τήν αντιγράφω) αλλά αναρωτιέμαι αν με σύνδεση στο Pc έχει πράγματι αξιοπρεπέστατο ήχο σε μουσική & ταινίες. Στα reviews έχει (τουλάχιστον κάποια από) τα specs οπότε ίσως να μπορούμε να σχηματίσουμε κάποια εικόνα για το άκουσμα!..

https://www.emimikos.gr/VONYX-SM65-ACTIVE-STUDIO-MONITOR-6.5-PAIR-178.956/ (Ø Woofer: 6.5")

https://www.easytechnology.gr/plerophorike-kai-tablet/upologistes/periphereiaka-upologiston/ekheia-upologiston/ekheia-microlab-solo6c-2.0-black (Ø Woofer: 6.5")

https://www.soundimage.gr/product/alesis-elevate-5-mkii-aytoenishyomena-iheia-studio-monitor-zeygari (Ø Woofer: 5")

https://www.karatzios.gr/default.aspx?Index=9&Id=12&CategoryId=2393&LangId=1&ItemId=45969 (Ø Woofer: 5") 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Από δική μου εμπειρία και έρευνα και χωρίς να είμαι ειδικός στον ηχο, τα Studio Monitor ηχεία αν και γενικά είναι καλά ηχεία, ο ήχος τους είναι flat. Όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι για την χρήση τους σε Studio.

Στο δικό μας αυτί όμως δείχνει κάπως φτωχός. Εάν τα σεταρεις με equalizer τότε ναι μπορείς να πετύχεις πιο ζεστό και γεμάτο ήχο. Αλλά plug and Play υστερούν.

Από την άλλη τα ηχεία τύπου Edifier ναι μεν έχουν μειονέκτηματα και δεν έχουν το τέλειο ήχο για κάποιο που ψάχνει την ποιότητα HiFi αλλά έχουν αλλο ένα καθημερινό πλεονέκτημα. Έχουν πολλαπλές επιλογές εισόδων ήχου καθώς και bluetooth connection (όχι όλα βέβαια). Κάτι που σε καθημερινή χρήση με υπολογιστή και σε ένα δωμάτιο σπιτιού είναι εξαιρετικά βολικό να μπορείς να συνδέσεις πχ το κινητό σου ή άλλη πηγή και να μην εξαρτάσαι αποκλειστικά από το PC σου.

Ναι δεν θα έχεις ποιότητα αλλά θα έχεις OKish ήχο εύκολα και βολικά.

Απλά το αναφέρω ως γεγονός.

Εάν πάλι έχεις εξωτερικό DAC και εξωτερικό Amplifier με πολλαπλές εισόδους τότε όλα καλά και πας ακόμη και σε passive ηχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Από δική μου εμπειρία και έρευνα και χωρίς να είμαι ειδικός στον ηχο, τα Studio Monitor ηχεία αν και γενικά είναι καλά ηχεία, ο ήχος τους είναι flat. Όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι για την χρήση τους σε Studio.

Στο δικό μας αυτί όμως δείχνει κάπως φτωχός. Εάν τα σεταρεις με equalizer τότε ναι μπορείς να πετύχεις πιο ζεστό και γεμάτο ήχο. Αλλά plug and Play υστερούν.

 ΠΕΣΤΑ ΧΕΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!

 Επισης τα σωστα, οχι φτηνιαρικες απομιμησεις, στουντιο ηχεια, ειναι φτιαγμενα για να αναπαραγουν, οτι τους δινεις, αχρωματιστα. Για ποιοτικο ηχο απο αυτα απαιτουνται και αψογα αρχεια ηχου, η αψογες αλλες πηγες. Αν συνδεσεις δλδ ραδιοφονο εκτος απο τις συχνοτητες που θελεις, θα ακους και τα παρασητα ενισχυμενα.

 Γενικα για τα edifier, ειναι καλα ηχεια ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ σε σχεση με αλλα, παντα ηχεια υπολογιστη. Το ατου τους ο καθαρος ηχος, σε ομηλιες και μουσικες. Εχουν λιγο αδυναμο μπασο, θεμα που λυνεται, για τους περισσοτερους με χριση ενος ψηφιακου εκουαλαιζερ, απο αυτα που υπαρχουν δωρεαν στο ιντερνετ. Για οσους δεν αρκει υπαρχουν και τα ενεργα γουφερ.

  Δεν συγκρινεται η ποιοτητα ηχου  των οποιων PC ηχειων με εκεινα ισης τιμης εξωτερικου ενισχυτη/dac+παθητικα ηχεια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Bεβαια εισαι αυθεντια οταν συστηνεις για ποιοτικα ηχεια 2.1 edifier που αφηνουν στην αναπαραγωγη ενα καινο 80+ συχνοτητων μεταξυ γουφερ-δορυφορων. Ζητω συγνωμη που δεν υποκλινομαι στην σοφια σου

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 ΠΕΣΤΑ ΧΕΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!

 Επισης τα σωστα, οχι φτηνιαρικες απομιμησεις, στουντιο ηχεια, ειναι φτιαγμενα για να αναπαραγουν, οτι τους δινεις, αχρωματιστα. Για ποιοτικο ηχο απο αυτα απαιτουνται και αψογα αρχεια ηχου, η αψογες αλλες πηγες. Αν συνδεσεις δλδ ραδιοφονο εκτος απο τις συχνοτητες που θελεις, θα ακους και τα παρασητα ενισχυμενα.

 Γενικα για τα edifier, ειναι καλα ηχεια ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ σε σχεση με αλλα, παντα ηχεια υπολογιστη. Το ατου τους ο καθαρος ηχος, σε ομηλιες και μουσικες. Εχουν λιγο αδυναμο μπασο, θεμα που λυνεται, για τους περισσοτερους με χριση ενος ψηφιακου εκουαλαιζερ, απο αυτα που υπαρχουν δωρεαν στο ιντερνετ. Για οσους δεν αρκει υπαρχουν και τα ενεργα γουφερ.

  Δεν συγκρινεται η ποιοτητα ηχου  των οποιων PC ηχειων με εκεινα ισης τιμης εξωτερικου ενισχυτη/dac+παθητικα ηχεια

Τα περισσότερα από τα Edifier αλλα και άλλα παρόμοια εχουν ενσωματωμένες κάποιες βασικές ρυθμισεις.

51vNIyvF-VL._AC_UF8941000_QL80_FMwebp_.jpg.8661807e8b8a7aabd6e22f81dd5881a9.jpg

 

Δεν υπάρχει το τέλειο. Αλλά και το καλό είναι ακριβό επίσης.

Τα Audioengine-HD4 μου αρέσουν πολύ σαν ήχος.

Τα Audio Pro A26 είναι από τα καλύτερα μικρά που έχω ακούσει και πολύ compact για γραφείο που είναι σημαντικό για εμένα.

Τα παραπάνω αποτελούν απλά δικές μου υποκειμενικες κρίσεις στο δικό μου αυτή και για τα δικα μου μουσικα θέλω. Δεν στηρίζουν θα σε καμπύλες και αναλυσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μεγαλες αληθειες, οντως πουθενα και σε τιποτα δεν υπαρχει το τελειο. Αν υπηρχε δεν θα ηταν τελειο. Ισχυει και το οτι το φτηνο το κρεας το τρωνε τα σκυλια

 Τα ηχεια που αναφερεις δεν τα ξερω. Κρινοντας απο την τιμη τους, υποθετω οτι θα ειναι καλα η τουλαχιστον καλυτερα απο αλλα. Δεν αναφερονται βασικα στοιχεια βασικα στοιχεια που εγω θεορω απαραιτητα. Δεν θα τα αγοραζα αν δεν τα ακουγα πρωτα. Ναι ειναι δυσκολο σημερα να βρεις μαγαζυ που να εχει τα ηχεια που θελεις και να δεχτει να τα δοκιμασεις, αλλα παλι θα ξοδεψεις 500-1000 η και περισσοτερα χρηματα και θα αγορασεις γουρουνι στο σακι?

 Καποιος εδω μεσα που γνωριζει απο αναπαραγωγη ηχου, πολυ σωστα ειπε οτι καλο ειναι να αποφευγουμε την χριση των ρυθμιστικων μπασων-πριμων. Μονο σε χαμηλες εντασεις κανουμε χριση για να δοσουμε καποιο χρωμα. Ενας AMC av προενισχυτης που εχω, διαθετει διακοπτη που βγαζει εκτος τα ρυθμιστηκα μπασων πριμων και το συστηνει στις οδηγιες χρισης.Αρκετα μηχανηματα καποιας ποιοτητας το διαθετουν. Επισης το συστηνουν σε sates σχετικα με ηχο. Τα ρυθμιστικα αυτα παραποιουν την πιστοτητα του ηχου. Τωρα` αν ο αλλος θελει εντονα μπαμ μπουμ η τσιριδες γιατι ετσι του αρεσει, σεβαστο. Αυτο ομως δεν ειναι Υψηλη Πιστοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Μεγαλες αληθειες, οντως πουθενα και σε τιποτα δεν υπαρχει το τελειο. Αν υπηρχε δεν θα ηταν τελειο. Ισχυει και το οτι το φτηνο το κρεας το τρωνε τα σκυλια

 Τα ηχεια που αναφερεις δεν τα ξερω. Κρινοντας απο την τιμη τους, υποθετω οτι θα ειναι καλα η τουλαχιστον καλυτερα απο αλλα. Δεν αναφερονται βασικα στοιχεια βασικα στοιχεια που εγω θεορω απαραιτητα. Δεν θα τα αγοραζα αν δεν τα ακουγα πρωτα. Ναι ειναι δυσκολο σημερα να βρεις μαγαζυ που να εχει τα ηχεια που θελεις και να δεχτει να τα δοκιμασεις, αλλα παλι θα ξοδεψεις 500-1000 η και περισσοτερα χρηματα και θα αγορασεις γουρουνι στο σακι?

 Καποιος εδω μεσα που γνωριζει απο αναπαραγωγη ηχου, πολυ σωστα ειπε οτι καλο ειναι να αποφευγουμε την χριση των ρυθμιστικων μπασων-πριμων. Μονο σε χαμηλες εντασεις κανουμε χριση για να δοσουμε καποιο χρωμα. Ενας AMC av προενισχυτης που εχω, διαθετει διακοπτη που βγαζει εκτος τα ρυθμιστηκα μπασων πριμων και το συστηνει στις οδηγιες χρισης.Αρκετα μηχανηματα καποιας ποιοτητας το διαθετουν. Επισης το συστηνουν σε sates σχετικα με ηχο. Τα ρυθμιστικα αυτα παραποιουν την πιστοτητα του ηχου. Τωρα` αν ο αλλος θελει εντονα μπαμ μπουμ η τσιριδες γιατι ετσι του αρεσει, σεβαστο. Αυτο ομως δεν ειναι Υψηλη Πιστοτητα

Ζωντανά δεν τα άκουσα αλλά άκουσα αρκετά συγκριτικά και μου άρεσαν.

Δεν ξέρω εάν εδώ έχει τα specs που θα ήθελες να δεις

https://audioengine.com/product-tech-specs/hd4-home-music-system/#tech-specs

Τα HD4 μου αρέσουν πιο πολύ στον ήχο αλλά τα Α26 είναι πολύ compact και βολεύουν.

Εάν πας σε μεγαλύτερες διαστάσεις έχεις φυσικά περισσότερες και καλύτερες επιλογές.

Η διάσταση των drivers και του κουτιού δεν αντικαθισταται με οποιαδήποτε τρικς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν ξέρω εάν εδώ έχει τα specs που θα ήθελες να δεις

Τα εχει και δειχνουν καλη κατασκευη, με ποιοτικα υλικα. Σπανια βλεπεις ηχεια υπολογιστη να αναφερουν τοσες πολλες λεπτομεριες για την κατασκευη τους. Ακομα και για ποιον λογο εχουν στρογγυλεμενες γωνιες (ψιλα γραμματα για τους σοφους του ηχου) Μεγαφωνα, επενδυση καμπινας κτλ. Και βεβαια ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα που κατα την γνωμη μου πρεπει να γνωριζει ο υποψηφιος αγοραστης. Μενει να δει ο ενδιαφερομενος πως ακουγονται, γιατι ζητουν ενα σεβαστο ποσον, για την κατηγορια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...