Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, HardwareZone said:

Καρφίτσα στα άχυρα το βύθισμα εντός του εύρους 1kHz - 2kHz όπου τα αυτιά μας είναι σε ένα από τα πιο ευαίσθητα φάσματα τους... :D

Αν δεν είσαι... κουφός στο υπόλοιπο φάσμα εκτός αυτού του εύρους, και κουφός να είσαι κατά τα άλλα... ένα dip 3dB στα 1000Hz - 2000Hz είναι πολύ εύκολα ακουστό και ενοχλητικό.
Βάλε στο PC σου το winamp και στο EQ του κόψε -3dB στο φάσμα 1000Hz με 2000Hz και έλα να μας πεις αν ακούγεται και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα :D

 

Για τις αξιολογήσεις του σκρουτζ... εντάξει, ανέκδοτο αντίστοιχο με αυτά με τον Τοτό ή τους πόντιους.
Κάλεσε υδραυλικό για να σου φτίαξει τα ηλεκτρολογικά καλύτερα :D

 

p.s. Τα 3 Wharfedale στο ίδιο πάνω κάτω budget (+/- 20€) είναι ξεκάθαρα καλύτερα του R-41m.
Αντίστοιχα και άλλα παρόμοιας τιμής ηχεία παίζουν καλύτερα... Polk Audio S15, T15, S10e. Magnat Supreme 202/102. Emotiva B1+. AudioEngine A1. Ακόμα και τα Fostex PM0.3 είναι καλύτερα του R-41m.

Οk, παω πασο... Τα Α1 τα εχω αλλα δεν πιστευω απολυτος οτι ειναι καλητερα των R-41 dld, βλεπε κορνα-αλουμινιου, και ολοι ξερουμε οτι τα μεταλικα τουιτερ ειναι σαφως ανώτερα των σοφτ-σιλκ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, vasilios_n said:

Οk, παω πασο... Τα Α1 τα εχω αλλα δεν πιστευω απολυτος οτι ειναι καλητερα των R-41 dld, βλεπε κορνα-αλουμινιου, και ολοι ξερουμε οτι τα μεταλικα τουιτερ ειναι σαφως ανώτερα των σοφτ-σιλκ κλπ κλπ

Θα έλεγα τι ξέρετε αλλά λέω να μην :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, vasilios_n said:

Κάποιο καλο hi-fi με μεταλικο τουιτερ μεχρι 400ευρω ;

Σε ηχεία 400€ το σετ, ο τύπος του tweeter είναι το μόνο που δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει.
Παρεπιπτόντως, υπάρχουν καλά ηχεία, με σωστό ήχο, καλές επιδόσεις σε όλους τους τομείς, με οποιοδήποτε τύπου και υλικού tweeter, κόρνας, μεταλλικό, beryllium, soft dome, μεμβράνης, planar, τα πάντα όλα.

 

Στα 400€ το σετ πάντως, δύσκολα θα χτυπήσεις... φλέβα χρυσού.

Αν πας στα 420€ βρίσκεις τα Elac Debut B6.2 που είναι καλά ηχειάκια. Όχι εξαιρετικά, αλλά ξεχωρίζουν από την... μάζα στα χαμηλά βαλάντια.
Για να πας σε σημαντικά καλύτερα ηχεία πρέπει να ανέβεις αρκετά, στα 900+ που βρίσκεις τα Wharfedale Linton, στα 1400 που βρίσκεις τα Revel M16, τα Kef LSX II, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, HardwareZone said:

Σε ηχεία 400€ το σετ, ο τύπος του tweeter είναι το μόνο που δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει.
Παρεπιπτόντως, υπάρχουν καλά ηχεία, με σωστό ήχο, καλές επιδόσεις σε όλους τους τομείς, με οποιοδήποτε τύπου και υλικού tweeter, κόρνας, μεταλλικό, beryllium, soft dome, μεμβράνης, planar, τα πάντα όλα.

 

Στα 400€ το σετ πάντως, δύσκολα θα χτυπήσεις... φλέβα χρυσού.

Αν πας στα 420€ βρίσκεις τα Elac Debut B6.2 που είναι καλά ηχειάκια. Όχι εξαιρετικά, αλλά ξεχωρίζουν από την... μάζα στα χαμηλά βαλάντια.
Για να πας σε σημαντικά καλύτερα ηχεία πρέπει να ανέβεις αρκετά, στα 900+ που βρίσκεις τα Wharfedale Linton, στα 1400 που βρίσκεις τα Revel M16, τα Kef LSX II, κλπ.

Πάντως να ξες, εισαι μεγαλος γνωστης και γιαυτο και σου δινω και τα συγχαρητήρια μου 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, vasilios_n said:

Πάντως να ξες, εισαι μεγαλος γνωστης και γιαυτο και σου δινω και τα συγχαρητήρια μου 🙂

Δεν είναι θέμα συγχαρητηρίων, κάτι που αποκτάται με διάβασμα, δοκιμές και ίσως και τύχη. Δουλειά μου είναι το συγκεκριμένο θέμα (στήσιμο, ρύθμιση, μέτρηση συστημάτων hifi & home Cinema), οπότε αναγκαστικά εμβαθύνω σε αυτά 😂

 

Ααα, και να μαθαίνουμε από τα καθήκοντά του παρελθόντος :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι τα Edifier S350DB πού προτάθηκαν πρίν μερικά posts κι έχουν καλά reviews. Ωστόσο διάβασα παράπονα για high pitch noise (ήχο υψηλής συχνότητας) και φρέναρα με τήν αγορά τους. Ίσως τελικά καταλήξω στα Wharfedale Diamond 12.1 πού είναι στήν ίδια τιμή (με το extra κόστος αγοράς ενισχυτή) καί προτείνονται από γνωστές τού θέματος...

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/04/2024 at 12:37, HardwareZone said:

 

Αν πας στα 420€ βρίσκεις τα Elac Debut B6.2 που είναι καλά ηχειάκια. Όχι εξαιρετικά, αλλά ξεχωρίζουν από την... μάζα στα χαμηλά βαλάντια.

Δδλ γιατι να δώσει καποιος 420ε για να παρει ενα ηχειο με υπογραφη undrew jonhs που το woofer ειναν απο κεβλαρ οπου το βρίσκεις σε ηχειακια creative T30 ;

https://www.skroutz.gr/s/6628153/JBL-Arena-130.html

Αυτα εδω ειναι κλάσεις ανώτερα απο τα Elac.. (γνώμη μου)

Γενικα η jbl βγαζει αξιόλογα και τίμια ηχειακι

https://www.skroutz.gr/s/32702680/JBL-Stage-A130-Zeygos-Icheion-Hi-Fi-Vivliothikis-2-Dromon-P19xV23xY32-1ek-Mayro.html#specs

Επεξ/σία από vasilios_n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, vasilios_n said:

Δδλ γιατι να δώσει καποιος 420ε για να παρει ενα ηχειο με υπογραφη undrew jonhs που το woofer ειναν απο κεβλαρ οπου το βρίσκεις σε ηχειακια creative T30 ;

https://www.skroutz.gr/s/6628153/JBL-Arena-130.html

Αυτα εδω ειναι κλάσεις ανώτερα απο τα Elac.. (γνώμη μου)

Γενικα η jbl βγαζει αξιόλογα και τίμια ηχειακι

https://www.skroutz.gr/s/32702680/JBL-Stage-A130-Zeygos-Icheion-Hi-Fi-Vivliothikis-2-Dromon-P19xV23xY32-1ek-Mayro.html#specs

 

Αν θεωρείς πως τα T30 έχουν το ίδιο ήχο με τα Debut B6.2, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Τα A130 πολύ καλά ναι, και Value for Money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παρασυρομαστε και προσπαθουμε να συγκρινουμε ηχεια αυτοενισχυομενα υπολογιστη, με ηχεια ηχοσυστηματος. Δεν μπορει να γινει τετοια συγκριση, η δευτερη κατηγορια ειναι πολυ πιο πανω απο την πρωτη. Μην περιμενουμε λοιπον να εχουμε τον ιδιο ποιοτικο ηχο απο τις δυο αυτες κατηγοριες. Ενας ενισχυτης class D δεν θα δωσει τον ιδιο ηχο με εναν class A-B. Mια πλαστικη καμπινα δεν μπορει να αποδωσει τον ζεστο μελωδικο ηχο μιας ξυλινης. Επισης με ευαισθησια 85db, ου εχουν στανταρτ τα περισσοτερα PC speekers, δεν θα ακουστουν τοσο δυνατα οπως ηχεια 92db. Οσο για τον σχεδιασμο και ποιοτητα κατασκευης παλι η διαφορα ειναι τεραστεια. Αν για ηχεια υπολογιστη ειναι να δωσω καποια 800-1000Ε, βαζω εναν ενισχυτη με 2 παθητικα ηχεια κι εχω καλυτερο αποτελεσμα. Ηi Fi ηχειο δεν ειναι αυτο που με ξεκουφαινει η μου γκρεμιζει τους τοιχους με το ανεξελεκτο μπαπα μπουπα μπασο, αλλα εκεινο που αποδιδει πιο σωστα αυτο που ηχογραφηθηκε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Chris2756 said:

 Παρασυρομαστε και προσπαθουμε να συγκρινουμε ηχεια αυτοενισχυομενα υπολογιστη, με ηχεια ηχοσυστηματος. Δεν μπορει να γινει τετοια συγκριση, η δευτερη κατηγορια ειναι πολυ πιο πανω απο την πρωτη. Μην περιμενουμε λοιπον να εχουμε τον ιδιο ποιοτικο ηχο απο τις δυο αυτες κατηγοριες. Ενας ενισχυτης class D δεν θα δωσει τον ιδιο ηχο με εναν class A-B. Mια πλαστικη καμπινα δεν μπορει να αποδωσει τον ζεστο μελωδικο ηχο μιας ξυλινης. Επισης με ευαισθησια 85db, ου εχουν στανταρτ τα περισσοτερα PC speekers, δεν θα ακουστουν τοσο δυνατα οπως ηχεια 92db. Οσο για τον σχεδιασμο και ποιοτητα κατασκευης παλι η διαφορα ειναι τεραστεια. Αν για ηχεια υπολογιστη ειναι να δωσω καποια 800-1000Ε, βαζω εναν ενισχυτη με 2 παθητικα ηχεια κι εχω καλυτερο αποτελεσμα. Ηi Fi ηχειο δεν ειναι αυτο που με ξεκουφαινει η μου γκρεμιζει τους τοιχους με το ανεξελεκτο μπαπα μπουπα μπασο, αλλα εκεινο που αποδιδει πιο σωστα αυτο που ηχογραφηθηκε.

Αν παιζουν 85-87db και ειναι μικρα ηχειακι τυπου 4inch το αποτελεσμα θα ειναι θαυμασιο νομιζω, αλλα ειναι οκ και με μεγαλύτερα, εχω τα Arena 130 στο 1,5μετρο παίζω, 7ιντσων και δεν με κουραζουν.

13 hours ago, HardwareZone said:

 

Αν θεωρείς πως τα T30 έχουν το ίδιο ήχο με τα Debut B6.2, δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Τα A130 πολύ καλά ναι, και Value for Money.

ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilios_n είπε

Αν παιζουν 85-87db και ειναι μικρα ηχειακι τυπου 4inch το αποτελεσμα θα ειναι θαυμασιο νομιζω, αλλα ειναι οκ και με μεγαλύτερα, εχω τα Arena 130 στο 1,5μετρο παίζω, 7ιντσων και δεν με κουραζουν.

 Δεν αντιλεγω, τα νουμερα που ανεφερα ειναι παραδειγματικα, οχι απολυτα. Τα 67db σηγουρα θα ακουγονται πιο δυνατα απο τα 85. Εγω παλι εχω ενα μπαουλο 40lt, 60w RMS Rel Strata II στο ενα μετρο. Δεν με κουραζει, αλλα το εχω πολυ χαμηλα. Δεν ενδεικνυται τετοιων δυνατοτητων και τιμης γουφερ για χριση σε PC και χωρο 15 τ.μ. αλλα το ειχα και απο το να καθεται στο κουτι του, "ας βγαλει το ψωμι του" ψιλολειτουργοντας εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα dB δεν είναι στραγάλια παίδες.
Το νου σας, γιατί οι στάθμες έχουν και παρενέργειες... που δεν γυρνάνε πίσω.

Προσοχή στις στάθμες και την διάρκεια ακροάσεων σε αυτές ανά ημέρα (google: NHO hearing loss safe pressure levels (volume) dB).

Μην κοιτάτε μόνο την ευαισθησία... γιατί πέραν της ανακρίβειας των κατασκευαστών, υπάρχουν και τα τρικ (μετράμε και δίνουμε βαρύτητα στο εύρος που μας συμφέρει και όχι στα χαμηλά Hz που το ηχείο μας είναι ρουφήχτρα), και φυσικά sensitivity =! > dB γιατί η μέγιστη στάθμη του ηχείου εξαρτάται και από το power handling του αλλά και από το αν αυτή έρχεται δίχως ακουστή παραμόρφωση και compression σε κάποιο εύρος.

Από 4αρι οδηγό, αν ζητήσεις 85dB @ 1.5m δίχως να το έχεις crossαρισμένο ψηλά (120Hz) θα πάρεις της παραμόρφωσης το κάγκελο :D (και αν ο ενισχυτής σου είναι και αυτός στα όρια, πιθανότατα και το μεγάφωνο στο χέρι).

Όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις, η απόσταση ακρόασης, κλπ, ανεβαίνουν και τα κοστολόγια (όχι απαραιτήτως στον ίδιο βαθμό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...