Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, vasilios_n είπε

 Στο πιο οικονομικο σετ ηχειων-ενισχυτη-γουφερ που θα πηγαινα και στα μεγαλα μπατιριλικια μου ειναι αυτο το σετ της Fenton. Αυτο το γουφερ που δειχνεις, απο οτι ειδα, εχει καλυτερα χαρακτηριστικα πιο ποιοτικη κατασκευη απο 2-3 της fenton που εχω δει και ειναι στα ιδια χρηματα. Σαφως και θα το προτιμουσα

1 ώρα πριν, tzavardin είπε

Ναι, αυτό είχα διαβάσει και δεν καταλάβαινα, σε αυτό αναφέρομαι. Ειδικά το βλέπω πολύ να το αναφέρουν ως πρόβλημα σε αυτοενισχυόμενα που έχουν ανοικτή καμπίνα πίσω τα περισσότερα. Προφανώς μπορεί να καταλαβαίνω κάτι λάθος.

https://uturnaudio.com/pages/speaker-placement κάτι τέτοιο όπως λένε αυτοί εδώ εννοώ, το έχω εντοπίσει κι αλλού. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό σε ένα γραφείο. Παράλληλα οι ίδιοι που το λένε, προτείνουν ηχεία που μπαίνουν σε ηχοσυστήματα για pc. 

_Viber_2024-04-20_12-15-14-374.jpg.8c8a0bcf9c6ce66a3aadabe56bd99378.jpg_Viber_2024-04-20_12-14-50-680.jpg.8fb319e0e781fbdd0e935961d50fa949.jpg

 

_Viber_2024-04-20_12-17-21-869.jpg.a579a2c1e6f1defbc60965dc8b6d0a84.jpg

Αυτό είναι το setup μου. Σόρι για την ακαταστασία σε cable management δεν τις έβγαλα με γνώμονα να φαίνεται ωραίο . Έβγαλα τρεις φωτό γιατί το δωμάτιο είναι μικρό σχετικά και δεν έπιανα με το κινητό όλο το πλάτος. Για να καταλάβεις την κλίμακα τα ηχεία του z333 είναι 9εκ βάθος, 20 ύψος, 11 πλάτος. Όπως είναι τώρα, ξέρω ότι είναι λίγο οριακά για να μπουν μεγαλύτερα με τον ίδιο τρόπο. Αριστερά και δεξιά από τις φωτό έχει βιβλιοθήκες. Μόνο αν φύγει το αριστερά κομοδίνο λογικά θα μπορούν να μπουν stands. 

Έξτρα ερώτηση: Ξέρω ότι πρήζω αλλά πληροφοριακά. Ένας οκ ενισχυτής που να μπορεί να διαχειριστεί δύο passive ηχεία 70-80w το καθένα, και ένα sub, πόσο μπορεί να κάνει και ποιους να κοιτάξω; Επίσης για sub, με δεδομένο ότι είναι μικρός χώρος αρκεί κάποιο τύπου edifier t5, ή πρέπει να δω πιο δυνατό και ακριβό. 

 

Ναι, στην αρχή νόμιζα ότι ήξερα, 2.1 έτοιμη λύση τύπου edifier. Με αυτά που διάβασα όμως έχω μπει σε πειρασμό να δω και τα υπόλοιπα μήπως αξίζει. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

 Το κουτακι σου το εχω ερωτευτει, αλλα με μπλε φωτισμο. Καλοδουλευτο ναναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα KRK φημίζονται για το μπασο τους

2 hours ago, tzavardin said:

Ναι, αυτό είχα διαβάσει και δεν καταλάβαινα, σε αυτό αναφέρομαι. Ειδικά το βλέπω πολύ να το αναφέρουν ως πρόβλημα σε αυτοενισχυόμενα που έχουν ανοικτή καμπίνα πίσω τα περισσότερα. Προφανώς μπορεί να καταλαβαίνω κάτι λάθος.

https://uturnaudio.com/pages/speaker-placement κάτι τέτοιο όπως λένε αυτοί εδώ εννοώ, το έχω εντοπίσει κι αλλού. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό σε ένα γραφείο. Παράλληλα οι ίδιοι που το λένε, προτείνουν ηχεία που μπαίνουν σε ηχοσυστήματα για pc. 

_Viber_2024-04-20_12-15-14-374.jpg.8c8a0bcf9c6ce66a3aadabe56bd99378.jpg_Viber_2024-04-20_12-14-50-680.jpg.8fb319e0e781fbdd0e935961d50fa949.jpg

 

_Viber_2024-04-20_12-17-21-869.jpg.a579a2c1e6f1defbc60965dc8b6d0a84.jpg

Αυτό είναι το setup μου. Σόρι για την ακαταστασία σε cable management δεν τις έβγαλα με γνώμονα να φαίνεται ωραίο . Έβγαλα τρεις φωτό γιατί το δωμάτιο είναι μικρό σχετικά και δεν έπιανα με το κινητό όλο το πλάτος. Για να καταλάβεις την κλίμακα τα ηχεία του z333 είναι 9εκ βάθος, 20 ύψος, 11 πλάτος. Όπως είναι τώρα, ξέρω ότι είναι λίγο οριακά για να μπουν μεγαλύτερα με τον ίδιο τρόπο. Αριστερά και δεξιά από τις φωτό έχει βιβλιοθήκες. Μόνο αν φύγει το αριστερά κομοδίνο λογικά θα μπορούν να μπουν stands. 

Έξτρα ερώτηση: Ξέρω ότι πρήζω αλλά πληροφοριακά. Ένας οκ ενισχυτής που να μπορεί να διαχειριστεί δύο passive ηχεία 70-80w το καθένα, και ένα sub, πόσο μπορεί να κάνει και ποιους να κοιτάξω; Επίσης για sub, με δεδομένο ότι είναι μικρός χώρος αρκεί κάποιο τύπου edifier t5, ή πρέπει να δω πιο δυνατό και ακριβό. 

 

Ναι, στην αρχή νόμιζα ότι ήξερα, 2.1 έτοιμη λύση τύπου edifier. Με αυτά που διάβασα όμως έχω μπει σε πειρασμό να δω και τα υπόλοιπα μήπως αξίζει. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

Πένα,

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι αλλο να εχεις στα υποψιν, τα μεγαλα ηχεια κουραζουν κόπια στιγμη σε nearfild μπροστα απο το  pc.

Επεξ/σία από vasilios_n
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/04/2024 at 13:41, tzavardin said:

Ναι, αυτό είχα διαβάσει και δεν καταλάβαινα, σε αυτό αναφέρομαι. Ειδικά το βλέπω πολύ να το αναφέρουν ως πρόβλημα σε αυτοενισχυόμενα που έχουν ανοικτή καμπίνα πίσω τα περισσότερα. Προφανώς μπορεί να καταλαβαίνω κάτι λάθος.

https://uturnaudio.com/pages/speaker-placement κάτι τέτοιο όπως λένε αυτοί εδώ εννοώ, το έχω εντοπίσει κι αλλού. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό σε ένα γραφείο. Παράλληλα οι ίδιοι που το λένε, προτείνουν ηχεία που μπαίνουν σε ηχοσυστήματα για pc. 

_Viber_2024-04-20_12-15-14-374.jpg.8c8a0bcf9c6ce66a3aadabe56bd99378.jpg_Viber_2024-04-20_12-14-50-680.jpg.8fb319e0e781fbdd0e935961d50fa949.jpg

 

_Viber_2024-04-20_12-17-21-869.jpg.a579a2c1e6f1defbc60965dc8b6d0a84.jpg

Αυτό είναι το setup μου. Σόρι για την ακαταστασία σε cable management δεν τις έβγαλα με γνώμονα να φαίνεται ωραίο . Έβγαλα τρεις φωτό γιατί το δωμάτιο είναι μικρό σχετικά και δεν έπιανα με το κινητό όλο το πλάτος. Για να καταλάβεις την κλίμακα τα ηχεία του z333 είναι 9εκ βάθος, 20 ύψος, 11 πλάτος. Όπως είναι τώρα, ξέρω ότι είναι λίγο οριακά για να μπουν μεγαλύτερα με τον ίδιο τρόπο. Αριστερά και δεξιά από τις φωτό έχει βιβλιοθήκες. Μόνο αν φύγει το αριστερά κομοδίνο λογικά θα μπορούν να μπουν stands. 

Έξτρα ερώτηση: Ξέρω ότι πρήζω αλλά πληροφοριακά. Ένας οκ ενισχυτής που να μπορεί να διαχειριστεί δύο passive ηχεία 70-80w το καθένα, και ένα sub, πόσο μπορεί να κάνει και ποιους να κοιτάξω; Επίσης για sub, με δεδομένο ότι είναι μικρός χώρος αρκεί κάποιο τύπου edifier t5, ή πρέπει να δω πιο δυνατό και ακριβό. 

 

Ναι, στην αρχή νόμιζα ότι ήξερα, 2.1 έτοιμη λύση τύπου edifier. Με αυτά που διάβασα όμως έχω μπει σε πειρασμό να δω και τα υπόλοιπα μήπως αξίζει. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

Όταν βρω χρόνο θα απαντήσω εκτενώς και με συγκεκριμένες προτάσεις.

Προς το παρόν θα έλεγα να διαβάσετε προτάσεις που έχουν προκύψει από την εξέλιξη των ερευνών στο θέμα του ήχου/χώρος, τοποθέτηση ηχείων, διαχείριση ακουστικής, κλπ.

Ένα εύπεπτο και σχετικά σύντομο διάβασμα είναι ο οδηγός της Genelec:

 

https://www.genelec.com/monitor-placement

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, HardwareZone said:

Πάλι λάθος... Κάκιστη επιλογή ηχείου με ένα σωρό ελαττώματα.

Ποιά ειναι αυτα μιστερχαρντουερ ζον ;;

Επεξ/σία από vasilios_n
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, vasilios_n said:

Ποιά ειναι αυτα μιστερχαρντουερ ζον ;;

Για γνώστη είναι χρόνια τώρα γνωστά. Γελάκια ξέρεις να βάζεις, από ηχεία;

Λάθος crossover και κακή ποιότητα στα υλικά του crossover, με αποτέλεσμα ένα μεγάλο, ανεπιθύμητο dip στα 1.5-2kHz.

Κακή off axis απόκριση, κάτι που κάνει απαγορευτική και μη δυνατή την διόρθωση της απόκρισης μέσω EQ.

Τονισμένες, sorry, πολύ τονισμένες υψηλές συχνότητες (>3kHz).

Δεν τα πάνε και καλά στις υψηλές στάθμες όσον αφορά την παραμόρφωση.

Τέλος, δεν έχουν καλό εύρος (γωνία) ακρόασης στον οριζόντιο, αλλά και ακόμα μικρότερο εύρος στον κάθετο άξονα.

Υπάρχουν σαφώς καλύτερα ηχεία στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tzavardin said:

Τα 51m, μήπως είναι καλύτερη περίπτωση;

Δεν θα κοίταγα Klipsch καθόλου. Ελάχιστα μοντέλα τους έχουν καλή σχετικά απόδοση και αυτά που το κάνουν δεν είναι στο budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, HardwareZone said:

Για γνώστη είναι χρόνια τώρα γνωστά. Γελάκια ξέρεις να βάζεις, από ηχεία;

Λάθος crossover και κακή ποιότητα στα υλικά του crossover, με αποτέλεσμα ένα μεγάλο, ανεπιθύμητο dip στα 1.5-2kHz.

Κακή off axis απόκριση, κάτι που κάνει απαγορευτική και μη δυνατή την διόρθωση της απόκρισης μέσω EQ.

Τονισμένες, sorry, πολύ τονισμένες υψηλές συχνότητες (>3kHz).

Δεν τα πάνε και καλά στις υψηλές στάθμες όσον αφορά την παραμόρφωση.

Τέλος, δεν έχουν καλό εύρος (γωνία) ακρόασης στον οριζόντιο, αλλά και ακόμα μικρότερο εύρος στον κάθετο άξονα.

Υπάρχουν σαφώς καλύτερα ηχεία στα ίδια λεφτά.

Ψαξε να βρεις την καρφιτσα σταχιρα, για καποιο νορμαλ πρόσωπο δεν τον ενδιαφέρει τοσο πολυ ''οι γνωσεις σου'' δλδ τοσο πολυ ψαγμενη αν ειναι το κροσοβερ εκει που ειναι κλπ κλπ. Αν ειναι ετσι δες τις αξιολόγησης5* αυτο του μοντελου στο σκρουτζ και μετα έλα να μου πεις.

19 minutes ago, HardwareZone said:

Για γνώστη είναι χρόνια τώρα γνωστά. Γελάκια ξέρεις να βάζεις, από ηχεία;

Λάθος crossover και κακή ποιότητα στα υλικά του crossover, με αποτέλεσμα ένα μεγάλο, ανεπιθύμητο dip στα 1.5-2kHz.

Κακή off axis απόκριση, κάτι που κάνει απαγορευτική και μη δυνατή την διόρθωση της απόκρισης μέσω EQ.

Τονισμένες, sorry, πολύ τονισμένες υψηλές συχνότητες (>3kHz).

Δεν τα πάνε και καλά στις υψηλές στάθμες όσον αφορά την παραμόρφωση.

Τέλος, δεν έχουν καλό εύρος (γωνία) ακρόασης στον οριζόντιο, αλλά και ακόμα μικρότερο εύρος στον κάθετο άξονα.

Υπάρχουν σαφώς καλύτερα ηχεία στα ίδια λεφτά.

Δλδ ποια ηχεια ; Αναρωτιέμαι :D

 

Επεξ/σία από vasilios_n
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vasilios_n said:

Ψαξε να βρεις την καρφιτσα σταχιρα, για καποιο νορμαλ πρόσωπο δεν τον ενδιαφέρει τοσο πολυ ''οι γνωσεις σου'' δλδ τοσο πολυ ψαγμενη αν ειναι το κροσοβερ εκει που ειναι κλπ κλπ.

Καρφίτσα στα άχυρα το βύθισμα εντός του εύρους 1kHz - 2kHz όπου τα αυτιά μας είναι σε ένα από τα πιο ευαίσθητα φάσματα τους... :D

Αν δεν είσαι... κουφός στο υπόλοιπο φάσμα εκτός αυτού του εύρους, και κουφός να είσαι κατά τα άλλα... ένα dip 3dB στα 1000Hz - 2000Hz είναι πολύ εύκολα ακουστό και ενοχλητικό.
Βάλε στο PC σου το winamp και στο EQ του κόψε -3dB στο φάσμα 1000Hz με 2000Hz και έλα να μας πεις αν ακούγεται και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα :D

 

Για τις αξιολογήσεις του σκρουτζ... εντάξει, ανέκδοτο αντίστοιχο με αυτά με τον Τοτό ή τους πόντιους.
Κάλεσε υδραυλικό για να σου φτίαξει τα ηλεκτρολογικά καλύτερα :D

 

p.s. Τα 3 Wharfedale στο ίδιο πάνω κάτω budget (+/- 20€) είναι ξεκάθαρα καλύτερα του R-41m.
Αντίστοιχα και άλλα παρόμοιας τιμής ηχεία παίζουν καλύτερα... Polk Audio S15, T15, S10e. Magnat Supreme 202/102. Emotiva B1+. AudioEngine A1. Ακόμα και τα Fostex PM0.3 είναι καλύτερα του R-41m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...