Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Sorry, αλλά αυτά εδώ είναι περισσότερο σκουπίδια παρά ηχεία.

Από αυτά μόνο τα Eris e5 υποφέρονται... κάπως, γιατί και αυτά έχουν αρκετά σοβαρά προβλήματα.

Κάτι Vonyx κλπ δεν κάνουν ούτε για σκουπίδια αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, μιλάμε για κινεζιές του 5ευρου (κόστους κατασκευής) και με ποιότητα κατασκευής 0 και απόδοσης 0.5 (στα 100 :D )

Για να είμαστε σοβαροί, αντιπροτασούλες σ΄αυτά τα χρήματα ή απλώς να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε?

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 minutes ago, zacharis1955 said:

Για να είμαστε σοβαροί, αντιπροτασούλες σ΄αυτά τα χρήματα ή απλώς να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε?

Έχουν προταθεί ήδη καλές λύσεις (πάντα με δεδομένο το ποσό που θέλει να δώσει το παλικάρι φυσικά).
π.χ. Wharfedale Diamond 12.1

Άλλες εναλλακτικές, Kali LP-6, JBL 306P MkII, JBL Stage A130, Elac Debut (2.0) B6.2

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Έχουν προταθεί ήδη καλές λύσεις (πάντα με δεδομένο το ποσό που θέλει να δώσει το παλικάρι φυσικά).
π.χ. Wharfedale Diamond 12.1

Άλλες εναλλακτικές, Kali LP-6, JBL 306P MkII, JBL Stage A130, Elac Debut (2.0) B6.2

Wharfedale Diamond 12.1 288 €

JBL Stage A130 295 €

Kali Audio LP-6W 2 x 179 €

JBL 306P MkII 2 x 229 €

Elac Debut (2.0) B6.2 420 €

Tρολλάρεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Έχουν προταθεί ήδη καλές λύσεις (πάντα με δεδομένο το ποσό που θέλει να δώσει το παλικάρι φυσικά).
π.χ. Wharfedale Diamond 12.1

Άλλες εναλλακτικές, Kali LP-6, JBL 306P MkII, JBL Stage A130, Elac Debut (2.0) B6.2

Τωρα γιατι οι κατασκευαστες των ηχειων που αναφερεις παρεχουν πληρη στοιχεια των μοντελων τους και οχι μονο του τυπου PMPO watt, SPL sensitivity και αλλες αχριστες πληροφοριες, τυχαιο? Δεν ειδα κατι τετοιο στα ηχεια του ι-μιμικου. Ενταξει ο ανθρωπος πορτατιφ πουλαει, μπορει να τα θεωρει ολα ιδια κατηγορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, zacharis1955 said:

Wharfedale Diamond 12.1 288 €

JBL Stage A130 295 €

Kali Audio LP-6W 2 x 179 €

JBL 306P MkII 2 x 229 €

Elac Debut (2.0) B6.2 420 €

Tρολλάρεις?

Ως 400 ευρώ είπε το παιδί αν θυμάμαι καλά...

Αν είσαι και "μαγκίτης" βρίσκεις και εκπτωσούλα στα περισσότερα από αυτά και έχεις κάβα και για άλλα καλούδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Yπολογιστης, καλλιστα μπορει να συνδεθει και σε πανακριβους ψυφιακους προενισχυτες με τους αναλογους τελικους και ηχεια και να εχεις πολυ ποιοτικο ηχοσυστημα. Συνηθως ομως οταν λεμε για ενισχυτηκα και ηχεια υπολογιστη, εννοουμε μικρου μεγεθους που μπορουν να φιλοξενηθουν σε γραφειο.

 Ενα φτηνο ανεκτο σετακι ειναι αυτο της FENTON 2 ηχειακια, 1 ενεργο γουφερ κι ενας AV 5καναλος ενισχυτης με εξοδο για subwoofer. Eχει πολλες συνδεσεις, καραοκια, στικακια, soun cards, φωτακια κτλ. Για 5 καναλια, οχι δεν κανει για μενα με τιποτα. Για 2 ηχειακια συν το γουφερακι τρωγεται. Και παλι ομως θελεις 400-450 γιουρια για τα τρια αυτα.

 ΒTW. ο σωστοτερος τροπος επιλογης ηχειων/ενισχυτηκων, ειναι αφου βαλει στο ματι 4-5 απο τις 100αδες που κυκλοφορυν, να παρει ενα σιντακι με μουσικουλα που του αρεσει και να παει να τα ακουσει.

 Το ξαναλεω προσωπικη γνωμη ειναι ολα οσα λεω. Σεβαστος αυτος που ικανποιειται με ηχο των 50Ε, σεβαστος κι αυτος που θελει ηχο των 5000Ε. Σεβαστος κι αυτος που μπαινει στα διαφορα σαιτς και διαλαλει την πραματια του. Δεν ειναι σεβαστος αυτος που γινεται εριστικος, ειρωνικος, ενοχλιτικος με οσους εχουν διαφορετικη αποψη απο την δικη του. Αυτος μπλοκ κι ας παει παρακατω να κουρεβεται.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να πω εδώ ότι όλα τα σχόλια με βοηθήσανε αρκετά. Δεν έχω διαλέξει ακόμα και γενικά κατάλαβα ότι θέλει αρκετό ψάξιμο, με το οποίο ήδη έχω μάθει αρκετά που δεν ήξερα. Θα πάρω το χρόνο μου, και θα κοιτάω και την αγορά για όλες τις παραπάνω προτάσεις, ούτως ή άλλως με το δώρο του πάσχα θα πατηθεί το κουμπί. 

Είδα στο reddit πολύ κράξιμο για κινέζικα ηχεία τύπου fenton, αλλά από την άλλη δεν υπήρχε και σοβαρός αντίλογος όντως τι μπορεί να γίνει στην ίδια κατηγορία τιμής, και πόσο πραγματικά χειρότερα είναι.  Βέβαια οι περισσότεροι ήταν καλομαθημένοι στην αγορά Αμερικάνοι, που έκριναν έχοντας προσφορές όπως αυτά τα ηχεία στα 220 από τα Costco, που διάβασα ότι τα πήραν οι περισσότεροι. Εδώ τα βρίσκω 400 με ένα μήνα αναμονή, ενώ msrp έχουν 350 δολλάρια. Aν είχα τέτοια επιλογή κι εγώ θα ήμουν πολύ πιο άνετος να dissάρω τα Fenton σε τιμές Ευρώπης. 

Μία ερώτηση ακόμα θέλω. Όπως είμαι τώρα έχω περιορισμένο χώρο. Τα ηχεία θα μπουν αριστερά και δεξιά της οθόνης. Αν είναι πε΄ριπου 20 εκατοστά πλάτος μαξ δεν θα εμποδίζονται από αυτήν. Και απόσταση από τον τοίχο θα έχουν περίπου 10-15 εκατοστά. 

Αν πάρω active ηχεία, που έχουν μπάσο πάνω από ότι κατάλαβα, αυτό είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα; Γιατί βλέπω ότι όλοι προτείνουν τουλάχιστον 40 εκατοστά σε οδηγούς κλπ. Αλλά από την άλλη προτείνονται και active ηχεία με μπάσο πίσω για pc, που σε γραφείο δεν κάθονται σε καμία περίπτωση. Υπερβάλλουν με τα 40 εκατοστά ή καταλαβαίνω κάτι λάθος; 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχεις μπλέξει... πολύ μέσα σου.
Τι εννοείς με το "έχουν πάνω τους μπάσα"... μήπως αναφέρεσαι στο port του bass reflex (ανοιχτή καμπίνα) ?

Τα 40 εκατοστά που λες συνέχεια, τι εννοείς; πως λένε ότι θέλουν 40 εκ. κενό από τον πίσω (τους) τοίχο;

Βάλε μια φωτό του γραφείου να καταλάβουμε τι περιορισμούς χωροταξικούς μπορεί να έχεις ή και να μην έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HardwareZone είπε

...

Αν είσαι και "μαγκίτης" βρίσκεις και εκπτωσούλα στα περισσότερα από αυτά και έχεις κάβα και για άλλα καλούδια...

WOW!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzavardin είπε

Δεν έχω διαλέξει ακόμα και γενικά κατάλαβα ότι θέλει αρκετό ψάξιμο,

 Πρωτα απο ολα πρεπει να καταληξεις αν θελεις 2 ηχεια,  2.1 ηχεια (δλδ γουφερ-δορυφοροι) η ηχεια και ενισχυτη. Μετα το ποσον που θελεις να ξοδεψεις για αυτα. Τελος ναι πολυ ψαξιμο για να ευχαριστηθεις αυτο που θα αγορασεις, τα ωραια χρηματακια σου θα δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για δοκιμη ηχειων, εγω χρισημοποιω, αυτην την συλλογη με πολλες διαφορετικες μουσικες, φυσηκους, τεχνηκους ηχους και ομηλιες.  Μεταξυ μας, τωρα αν ο ηχος που ακουω με κανει να βγω στο μπαλκονι για να θαυμασω την Χαρλευ Νταβιντσον που περναει, ε θα τα παρω, καλα θα ειναι.

SOUND Test2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Κάτι έχεις μπλέξει... πολύ μέσα σου.
Τι εννοείς με το "έχουν πάνω τους μπάσα"... μήπως αναφέρεσαι στο port του bass reflex (ανοιχτή καμπίνα) ?

Ναι, αυτό είχα διαβάσει και δεν καταλάβαινα, σε αυτό αναφέρομαι. Ειδικά το βλέπω πολύ να το αναφέρουν ως πρόβλημα σε αυτοενισχυόμενα που έχουν ανοικτή καμπίνα πίσω τα περισσότερα. Προφανώς μπορεί να καταλαβαίνω κάτι λάθος.

12 ώρες πριν, HardwareZone είπε

 

Τα 40 εκατοστά που λες συνέχεια, τι εννοείς; πως λένε ότι θέλουν 40 εκ. κενό από τον πίσω (τους) τοίχο;

https://uturnaudio.com/pages/speaker-placement κάτι τέτοιο όπως λένε αυτοί εδώ εννοώ, το έχω εντοπίσει κι αλλού. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αυτό σε ένα γραφείο. Παράλληλα οι ίδιοι που το λένε, προτείνουν ηχεία που μπαίνουν σε ηχοσυστήματα για pc. 

12 ώρες πριν, HardwareZone είπε

 

Βάλε μια φωτό του γραφείου να καταλάβουμε τι περιορισμούς χωροταξικούς μπορεί να έχεις ή και να μην έχεις.

_Viber_2024-04-20_12-15-14-374.jpg.8c8a0bcf9c6ce66a3aadabe56bd99378.jpg_Viber_2024-04-20_12-14-50-680.jpg.8fb319e0e781fbdd0e935961d50fa949.jpg

 

_Viber_2024-04-20_12-17-21-869.jpg.a579a2c1e6f1defbc60965dc8b6d0a84.jpg

Αυτό είναι το setup μου. Σόρι για την ακαταστασία σε cable management δεν τις έβγαλα με γνώμονα να φαίνεται ωραίο . Έβγαλα τρεις φωτό γιατί το δωμάτιο είναι μικρό σχετικά και δεν έπιανα με το κινητό όλο το πλάτος. Για να καταλάβεις την κλίμακα τα ηχεία του z333 είναι 9εκ βάθος, 20 ύψος, 11 πλάτος. Όπως είναι τώρα, ξέρω ότι είναι λίγο οριακά για να μπουν μεγαλύτερα με τον ίδιο τρόπο. Αριστερά και δεξιά από τις φωτό έχει βιβλιοθήκες. Μόνο αν φύγει το αριστερά κομοδίνο λογικά θα μπορούν να μπουν stands. 

Έξτρα ερώτηση: Ξέρω ότι πρήζω αλλά πληροφοριακά. Ένας οκ ενισχυτής που να μπορεί να διαχειριστεί δύο passive ηχεία 70-80w το καθένα, και ένα sub, πόσο μπορεί να κάνει και ποιους να κοιτάξω; Επίσης για sub, με δεδομένο ότι είναι μικρός χώρος αρκεί κάποιο τύπου edifier t5, ή πρέπει να δω πιο δυνατό και ακριβό. 

 

12 ώρες πριν, Chris2756 είπε

 Πρωτα απο ολα πρεπει να καταληξεις αν θελεις 2 ηχεια,  2.1 ηχεια (δλδ γουφερ-δορυφοροι) η ηχεια και ενισχυτη. Μετα το ποσον που θελεις να ξοδεψεις για αυτα. Τελος ναι πολυ ψαξιμο για να ευχαριστηθεις αυτο που θα αγορασεις, τα ωραια χρηματακια σου θα δωσεις

Ναι, στην αρχή νόμιζα ότι ήξερα, 2.1 έτοιμη λύση τύπου edifier. Με αυτά που διάβασα όμως έχω μπει σε πειρασμό να δω και τα υπόλοιπα μήπως αξίζει. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μια χαρα θεση εχεις στα ηχεια σου. Μεγαλα ηχεια δαπεδου πρεπει ναχουν μια αποσταση περι τα τρια μ. το ενα απο το αλλο, κανα μετρο αποσταση απο πισω και πλαινο τοιχο και τα τουιτερ μεγαφωνα στο υψος του αυτιου του ακροατη. Το γουφερ στο δαπεδο και για πιο εντονα μπασα στην γωνια του δωματιου. (το δικο μου προβλημα, κοντο το καλωδιο του γουφερ, σκευτηκα να γρεμισω την γωνια του τοιχου και να την ξαναχτισω πιο κοντα)

 Παιδια μην τρελαθουμε κι ολας, σωστα λενε οι ειδικοι για τις αποστασεις, αλλα δεν χανουμε και τιποτα αν δεν τις τηρισουμε ακριβως, Δεν θα παρουμε και την μεζουρα καθε φορα που ακουμε μουσικη η βλεπουμε ταινια.

 Τα μικρου μεγεθους ηχεια οπως τα δικα σου, σε μια αποσταση 60 εκ. μεταξυ τους, ελαφρα στραμενα προς εσενα, οπως τα εχεις μια χαρα στερεοφωνικη εικονα θα δωσουν. ΟΚ μην τα κολησεις στον τοιχο, ασε ενα περιθωριο 5-6 εκ. 

 Τα δικα μου ταχω κρεμασμενα στον τοιχο σε μια αποσταση 90 εκ. αλλα ειναι διπολα και δεν επιρεαζουν την στερεοφωνικη εικονα.

rsz_311.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...