Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιας που μιλατε για παλιες καρτες μου θυμησατε το παλιο μου μωρο που ξεψυχισε περσυ τον χειμονα. 

 

οσοι την θυμαστε ηταν κτηνος. σηκωνε και τα περσυνα παιχνιδια με λιγες ρυθμισεις  :(  :(  :(  HD 3870x2

 

attachment.php?attachmentid=30345&d=1348

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είχα την απλή 3870 και τώρα είναι σε PC φίλου και δουλεύει μια χαρά, η 3870x2 καλή ήταν, επιδόσεις αντίστοιχες με την 8800GTX τότε αλλά το CF τότε ήταν....Να μην πω καλύτερα :P


Ναι είναι καλύτερη ειδικά στα παιχνίδια σε τί τιμή την βρήκες ?. Γενικώς εγώ αποφεύγω να αγοράζω μεταχειρισμένες ειδικά αν έχουν πολλά χρόνια στην πλάτη τους(αλλά αυτο είναι προσωπική άποψη) έτσι θα έλεγα να πάς σε καινούρια R7 240 (48€) η οποία θα πάει μετά στο HTPC.

http://www.e-shop.gr/xfx-amd-radeon-r7-240-r7-240a-zlj2-core-edition-1gb-ddr3-lp-pci-e-retail-p-PER.519777

Όπως και να έχει όμως μεταχειρισμένη ή μη δεν νομίζω οτι θα χρειαστείς κατι καλύτερο απο r7 240 Τώρα αν θες να πας σε μεταχειρισμένη θα σου έλεγα να δωσεις 25-30 € το πολύ για καμμία gt 630 / gt 440. Τώρα αν θέλεις κάτι καλύτερο θα σου έλεγα να κοιτάξεις  μέχρι και την hd 7750 αν την βρείς σε λογική τιμή( 50 €).

Ότι του είπα και 'γω δηλαδή, αφού έχει σκοπό να βάλει καλύτερη κάρτα σύντομα, ας βάλει μια φτηνή 5450 ίσα να έχει εικόνα να κάνει τη δουλειά του μέχρι τότε.Άστα τα παιχνίδια να τα παίξεις σαν άνθρωπος με κάρτα της προκοπής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα την απλή 3870 και τώρα είναι σε PC φίλου και δουλεύει μια χαρά, η 3870x2 καλή ήταν, επιδόσεις αντίστοιχες με την 8800GTX τότε αλλά το CF τότε ήταν....Να μην πω καλύτερα :P

Ότι του είπα και 'γω δηλαδή, αφού έχει σκοπό να βάλει καλύτερα κάρτα σύντομα, ας βάλει μια φτηνή 5450 ίσα να έχει εικόνα να κάνει τη δουλειά του μέχρι τότε.

παντως θα την αγοραζα με ενα 30-40αρι ετσι γιατι μου λειπει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι του είπα και 'γω δηλαδή, αφού έχει σκοπό να βάλει καλύτερη κάρτα σύντομα, ας βάλει μια φτηνή 5450 ίσα να έχει εικόνα να κάνει τη δουλειά του μέχρι τότε.Άστα τα παιχνίδια να τα παίξεις σαν άνθρωπος με κάρτα της προκοπής.

 

Μπορεί η δουλειά του να είναι να παίζει παιχνίδια B)

Τώρα βγάζοντας απο την εξίσωση τα παιχνίδια αν και η 5450 είναι καλή για τα λεφτά της μηπως αξίζει να δώσει λίγα χρήματα παραπάνω και να πάει στην 6450 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι ειναι μια χαρα αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι silent σε load ακουγεται λιγο 

και αυτο κομπλε ειναι http://www.e-shop.gr/thermaltake-w0391re-munich-430w-p-PER.650960

Εγω παντως που εβαλα αυτο το Xfx στο pc του αδελφού μου, κιχ δεν εβγαλε οταν παιζαμε far cry :P
Γιατί τι περιμένες;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι καλύτερη ειδικά στα παιχνίδια σε τί τιμή την βρήκες ?. Γενικώς εγώ αποφεύγω να αγοράζω μεταχειρισμένες ειδικά αν έχουν πολλά χρόνια στην πλάτη τους(αλλά αυτο είναι προσωπική άποψη) έτσι θα έλεγα να πάς σε καινούρια R7 240 (48€) η οποία θα πάει μετά στο HTPC.

http://www.e-shop.gr/xfx-amd-radeon-r7-240-r7-240a-zlj2-core-edition-1gb-ddr3-lp-pci-e-retail-p-PER.519777

Όπως και να έχει όμως μεταχειρισμένη ή μη δεν νομίζω οτι θα χρειαστείς κατι καλύτερο απο r7 240 Τώρα αν θες να πας σε μεταχειρισμένη θα σου έλεγα να δωσεις 25-30 € το πολύ για καμμία gt 630 / gt 440. Τώρα αν θέλεις κάτι καλύτερο θα σου έλεγα να κοιτάξεις  μέχρι και την hd 7750 αν την βρείς σε λογική τιμή( 50 €).

30 ευρώ την βρήκα και πιστεύω είναι μια χαρά.Γιατί να πάω σε μία 5450 που δεν παίζει τίποτα και να μην πάω στην 5670 η οποία θα παίξει και κάνα παιχνιδάκι προσωρινά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω στο σκρουτζ τη ρ9 280 υλοποιηση της saphire..ολα τα μαγαζια εχουν την 

Sapphire Radeon R9 280 3GB Dual-X OC (11230-00-20G

εκτος απο το πλαισιο που εχει την 

Sapphire Radeon R9 280 3GB Dual-X OC (11230-00-40G

γνωριζει κανεις τη διαφορα των δυο?(20G  η μια ,40G η αλλη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αλλα εχω ακουσει οτι οι πρωτες εκδοσεις βγηκαν με hynix μνημες και οι νεοτερες με elpida. αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο που λες. δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ευρώ την βρήκα και πιστεύω είναι μια χαρά.Γιατί να πάω σε μία 5450 που δεν παίζει τίποτα και να μην πάω στην 5670 η οποία θα παίξει και κάνα παιχνιδάκι προσωρινά;;

 

Επειδή την κάρτα θα την κρατήσεις και για το HTPC που θες να κάνεις σκέφτηκα να πας σε καινούρια κάρτα όπως η r7 240 που ανέφερα πιο πάνω οπου έχει και εγγύηση 3 χρόνια. Αν ηταν να πάρεις απλά μια κάρτα για 2-3 μηνες για να μπορείς να παίξεις και κανένα παιχνίδι μεχρι να πάρεις την 750 ti και μετά να την στείλεις τότε η 5670 για 30 € θα ηταν μιά καλή επιλογή. Αυτά, εσύ αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

265 θα μπορούσε να κοιτάξει ο sakisprohd αργότερα ή οτι θα τον συμφέρει τότε.Καλύτερα να πάρει μια φτηνή σύγχρονη τώρα.

 

Σαν κατοχος της 265 μπορω να πω οτι ειναι αρκετα δυνατη για χρηστες που δεν ειναι πολυ απαιτητικοι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,εχω εναν 965 στα 4Ghz,8 GB ram,με ενα Thermaltek Toughpower 750W.Αυτη τη στιγμη εχω μια 5870.Εχω απο περυσι να παιξω αλλα αν θυμαμαι καλα,το BF4 που ειχα παιξει τελευταιο,δεν ειχα παραπονο με υποχωρησεις στα γραφικα.Γενικα δεν με καιει και πολυ να τα παιζω ολα maxed out.Σκεφτομαι επειδη την καρτα την εχω απο τον Απριλιο του 2010,νισαφι πια,σαν να ηρθε η ωρα να αναβαθμισω.Με μια 280X θα ειμαι οκ?Εχω καιρο να παρακολουθησω τις εξελιξεις.Αξιζει η διαφορα τιμης-επιδοσεων αν παω σε 290 ή σε 290Χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,εχω εναν 965 στα 4Ghz,8 GB ram,με ενα Thermaltek Toughpower 750W.Αυτη τη στιγμη εχω μια 5870.Εχω απο περυσι να παιξω αλλα αν θυμαμαι καλα,το BF4 που ειχα παιξει τελευταιο,δεν ειχα παραπονο με υποχωρησεις στα γραφικα.Γενικα δεν με καιει και πολυ να τα παιζω ολα maxed out.Σκεφτομαι επειδη την καρτα την εχω απο τον Απριλιο του 2010,νισαφι πια,σαν να ηρθε η ωρα να αναβαθμισω.Με μια 280X θα ειμαι οκ?Εχω καιρο να παρακολουθησω τις εξελιξεις.Αξιζει η διαφορα τιμης-επιδοσεων αν παω σε 290 ή σε 290Χ?

Άν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις την AMD R9 290 θα έλεγα να την πάρεις με την προυπόθεση βέβαια να κάνεις στο άμεσο μέλλον μια αναβάθμιση στον επεξεργαστή επειδή θα σε ''κόβει'' . Αν δεν θέλεις να μπεις σε έξοδα για αλλαγή cpu, mobo κτλ. τότε και η 280X είναι πολύ καλή επιλογή και θα δεις μεγάλη διαφορά από την 5870 που έχεις.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στην κάρτα μου κι το μαγαζί που φτιάχνω το pc και είναι κι φίλος μου πρότεινε http://www.skroutz.g...GB-Phantom.html και http://www.skroutz.g...irectCU-II.html


 


Ενδιαφέρομαι για games next-gen σε high-ultra high μέχρι 300 ευρώ(δίνω και ενα 30αρι παραπάνω αν αξίζει η διαφορά).


Αξίζει το 1 gb παραπάνω?


Είναι καλές αυτές ή έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε..


 


Τρέχω σε i5-2500k 3.3 ghz και 8 gb ram


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...