Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αδερφε το παιδι ρωτησε και απαντησαμε. λες να μην ξερουμε αν παιζουν pacman ή super mario?

 

την δουλεια μας κανουμε :-)  :-)  :-)  και προτειναμε να παει σε κατι καλυτερο.

 

οντοπικ 

 

@SakisProHD τι χρηση θελεις να κανεις? και ποσα χρηματα διαθετεις? 

Βασικά διαθέτω 30 ευρώ για used κάρτα και με χαμηλές απαιτήσεις από το τροφοδοτικό (αλλιώς θα πήγαινα στην 4850 που βρήκα :P ) και απλά ψάχνω την πιο δυνατή.Η οθόνη μου είναι στα 1440x900 οπότε και στα 720p να παίζω δεν με πειράζει.Έτσι κι αλλιώς είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να πάω στην 750Ti!!Πρώτος μου στόχος είναι η 6570 αλλά δεν μπορώ να την βρω πια οπότε σκέφτομαι ανάμεσα σε GT630,5570,GT440 DDR5 ή κάποια τέτοιου είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

DDR3 1GB 6570 vs GDDR5 1GB GT440

Δεν θα δεις διαφορά μεταξύ των δύο, παιχνίδια δεν παίζει καμία από τις δύο.Μόνο για να προβάλουν εικόνα είναι.Στις αγγελίες υπάρχει μεταχειρισμένη HD4870 με 40 ευρώ :

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/317860-ati-4870-512mb-ddr5-256bit-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7/

 

***Edit: Ποιο τροφοδοτικό έχεις ; Αν είναι να πας σε καλύτερη κάρτα σύντομα, βάλε μια 5450 με 30 ευρώ και την αλλάζεις με την καλύτερη.

 

http://www.skroutz.gr/s/260351/Asus-Radeon-HD5450-1GB-Silent-LP.html

 

Επίσης, για ποιο λόγο να πας σε GTX750 Ti ; Με 10 ευρώ παραπάνω παίρνεις την R7 265Χ που είναι καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην είμαστε υπερβολικοί με μία GT 440 μπορεί να παίξει αρκετούς τίτλους παιχνιδιών ειδικά πριν απο 2011 (εκτός απο Pacman) αλλά και κάποιους σημερινούς με τις κατάλληλες υποχωρίσεις και αν την έχει βρεί στα 30 ευρώ γιατί να πάει σε μία 5450 ? Φυσικά αν έχει στο μυαλό του να παίξει Crysis καλύτερα να το ξεχάσει με αυτές τις κάρτες.

 

Προφανώς θέλει να πάει σε μία 750 ti λόγο τροφοδοτικού. Η R7 265 τραβάει μέχρι και 50 W παραπάνω σε full load. 

 

Υ.Γ. Μιλάμε για προσορινή λύση (φαντάζομαι 1-2 μήνες) αλλιώς θα του έλεγα και εγώ οτι τέτοιες κάρτες είναι μόνο για να προβάλουνε εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν σημερινό τίτλο δεν παίζει ακόμα και σε 720P με όλα Low, τώρα αν εσύ θεωρείς τα 15FPS playable είναι άλλο θέμα.Όσο για τη κάρτα που λες, άμα είναι για 50W διαφορά να μην έχει θέμα, δεν ξέρω, δεν θα το έκανα προσωπικά, προτιμώ να είμαι πιο άνετος ειδικά στο θέμα τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν σημερινό τίτλο δεν παίζει ακόμα και σε 720P με όλα Low, τώρα αν εσύ θεωρείς τα 15FPS playable είναι άλλο θέμα.Όσο για τη κάρτα που λες, άμα είναι για 50W διαφορά να μην έχει θέμα, δεν ξέρω, δεν θα το έκανα προσωπικά, προτιμώ να είμαι πιο άνετος ειδικά στο θέμα τροφοδοτικού.

 

Στo Diablo III reaper of souls δηλαδη δεν θα πιάνει άνετα 30 fps σε low-medium με την gt 440 ? Υπάρχουν και οι αθλιτικοί τίτλοι. Αλλά ας μην προτρέχουμε ας μας πει ο @SakisProHD τί ακριβώς θέλει να παίξει και τι τροφοδοτικό έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo Diablo III reaper of souls δηλαδη δεν θα πιάνει άνετα 30 fps σε low-medium με την gt 440 ? Υπάρχουν και οι αθλιτικοί τίτλοι. Αλλά ας μην προτρέχουμε ας μας πει ο @SakisProHD τί ακριβώς θέλει να παίξει και τι τροφοδοτικό έχει.

Απο παιχνίδια θέλω να παίξω το Tomb Raider 2013 και NBA 2k14-15 και PES 13.Αντε και κανα παλιό racing όπως NFS MW.Τροφοδοτικό έχω ένα ενερμαξ 385w.Βασικα η προσωρινή κάρτα θα μπει αργότερα σε HTPC οποτε δεν πάει χαμένη καο αξίζει να είναι καλύτερη από μια 5450.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πάνω πάλι, άλλαξα τροφοδοτικό με το CORSAIR CX SERIES MODULAR CX430M ATX POWER SUPPLY, είμαι σε αναζήτηση κάρτας, ψάχνω για τιμή 70-90 μτχ από το φόρουμ, ααααα και παιχνίδια άρχισα να παίζω  :-)

 

 

 

Case (Κουτί):  Ένα του πλαισίου με δύο ανεμιστήρες εμπρός-πίσω σε άριστη κατάσταση!

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): No name στα 500w, θα αλλαχτεί στο άμεσο μέλλον !!

Motherboard (Μητρική): asus p5k deluxe 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel duo E8500

RAM (Μνήμη συστήματος): 6 gb

GPU (Κάρτα γραφικών): radeon X1950 512mb 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG W1943SS 19"  1366x768

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win 7 64

* Σκληρός : ssd 840 evo 

 

Υπάρχει κάτι στα 50€ περίπου ?

Παιχνίδια δεν παίζω...

 

 

Να είμαι πάλι .....

Τελικά αγοράστηκε η 750 Τι σε καλύτερη τιμή :ph34r: , το θέμα μου είναι ότι διαβάζοντας εδώ μέσα δεν μου άρεσε το τροφοδοτικό, το κανόνισα να το δώσω σε φίλο, αν και εκτός θέματος, μπορείτε να μου πείτε πιο να πάρω ??

http://www.e-shop.gr/xfx-ts-series-450w-psu-p-PER.811434 ή αυτό  http://www.e-shop.gr/super-flower-amazon-series-450w-sf-450p14he-p-PER.811712 θα με καλύψουν και στο μέλλον που θα κάνω μια ριζική αλλαγή (μητρική - επεξεργαστή) ή να πάω εδώ:   http://www.e-shop.gr/xfx-ts-series-550w-psu-p-PER.640669  ??

Καλό είναι να μην μου φύγουν πολλά, αλλά αν πείτε ότι πρέπει να πάω στο τελευταίο, αυτό θα γίνει!!! 

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη εννοεις δεν σου αρεσε το τροφοδοτικο? μια χαρα ειναι τα CX δεν προκειται να σου βγαλει προβλημα και 430w ειναι υπεραρκετα για την 750ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη εννοεις δεν σου αρεσε το τροφοδοτικο? μια χαρα ειναι τα CX δεν προκειται να σου βγαλει προβλημα και 430w ειναι υπεραρκετα για την 750ti

Το υποσχέθηκα σε φίλο, δεν γίνεται να πάρω πίσω την υπόσχεση .....

Άρα με αυτό είμαι κομπλέ http://www.e-shop.gr/xfx-ts-series-450w-psu-p-PER.811434???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι μια χαρα αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι silent σε load ακουγεται λιγο 

και αυτο κομπλε ειναι http://www.e-shop.gr/thermaltake-w0391re-munich-430w-p-PER.650960

Εγω παντως που εβαλα αυτο το Xfx στο pc του αδελφού μου, κιχ δεν εβγαλε οταν παιζαμε far cry :P
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bill987 : Μια χαρά είναι το XFX 450W και σίγουρα δεν θα χρειαστείς ισχυρότερο τροφοδοτικό για αναβάθμιση μητρικής-επεξεργαστή ωστόσο αν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να βάλεις ισχυρότερη κάρτα γραφικών τότε θα έλεγα να πάς στα 550 W για να είσαι πιο άνετος. 

 

Απο παιχνίδια θέλω να παίξω το Tomb Raider 2013 και NBA 2k14-15 και PES 13.Αντε και κανα παλιό racing όπως NFS MW.Τροφοδοτικό έχω ένα ενερμαξ 385w.Βασικα η προσωρινή κάρτα θα μπει αργότερα σε HTPC οποτε δεν πάει χαμένη καο αξίζει να είναι καλύτερη από μια 5450.

 

Αν και στις απαιτήσεις δίνουν 400 W για την 750ti θα είσαι οκ και με αυτό το τροφοδοτικό. Τώρα αφου η προσορινή κάρτα θα πάει μετά σε HTPC δεν ξέρω αν θέλεις να είναι και low profile, αν θες κοίτα και την R7 240 είναι μια καλή περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bill987 : Μια χαρά είναι το XFX 450W και σίγουρα δεν θα χρειαστείς ισχυρότερο τροφοδοτικό για αναβάθμιση μητρικής-επεξεργαστή ωστόσο αν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να βάλεις ισχυρότερη κάρτα γραφικών τότε θα έλεγα να πάς στα 550 W για να είσαι πιο άνετος.

 

 

Αν και στις απαιτήσεις δίνουν 400 W για την 750ti θα είσαι οκ και με αυτό το τροφοδοτικό. Τώρα αφου η προσορινή κάρτα θα πάει μετά σε HTPC δεν ξέρω αν θέλεις να είναι και low profile, αν θες κοίτα και την R7 240 είναι μια καλή περίπτωση.

Η 5670 1GB DDR5 δεν είναι καλύτερη από όλες αυτές;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 5670 1GB DDR5 δεν είναι καλύτερη από όλες αυτές;;

 

Ναι είναι καλύτερη ειδικά στα παιχνίδια σε τί τιμή την βρήκες ?. Γενικώς εγώ αποφεύγω να αγοράζω μεταχειρισμένες ειδικά αν έχουν πολλά χρόνια στην πλάτη τους(αλλά αυτο είναι προσωπική άποψη) έτσι θα έλεγα να πάς σε καινούρια R7 240 (48€) η οποία θα πάει μετά στο HTPC.

http://www.e-shop.gr/xfx-amd-radeon-r7-240-r7-240a-zlj2-core-edition-1gb-ddr3-lp-pci-e-retail-p-PER.519777

Όπως και να έχει όμως μεταχειρισμένη ή μη δεν νομίζω οτι θα χρειαστείς κατι καλύτερο απο r7 240 Τώρα αν θες να πας σε μεταχειρισμένη θα σου έλεγα να δωσεις 25-30 € το πολύ για καμμία gt 630 / gt 440. Τώρα αν θέλεις κάτι καλύτερο θα σου έλεγα να κοιτάξεις  μέχρι και την hd 7750 αν την βρείς σε λογική τιμή( 50 €).

Επεξ/σία από thor777
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...