Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι γμωμη εχεται για αυτη την καρτα ZOTAC GeForce GTX 970, εχει καμια διαφορα απο τις αλλες 970,

και θα την σηκωνει το τροφοδοτικο μου (corsair cx500w) για λιγο καιρο μεχρι να το αλλαξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφορες στις επιδοσεις δεν εχεις.Στις θερμοκρασιες δεν ξερω τι γινεται...το τροφοδοτικο πρεπει να την σηκωνει αν ηταν κανα 550αρι θα ηταν πιο ανετο βεβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κατεληξα σε αναβαθμιση καρτας συγκεκριμενα σε r7 380 για την HD6850 που εχω τωρα αφου σε ολες τις συγκρισεις ειναι εμφανως καλυτερη.Ενα ενδοιασμο εχω πριν την αγορα της,μηπως με τον phenom x4 3.8ghz που εχω δεν αποδιδει οσο θα μπορουσε και παει τζαμπα η αναβαθμιση;ή νομιζετε δεν θα υπαρξει προβλημα;εχω βαλει ψυκτρα στον επεξεργαστη και τρεχει στα 3.9.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχεις κάποιο bottleneck σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά θα δεις ένα σεβαστό bump στα fps.

 

Θα σου έλεγα όμως να κοιτάξεις την 960.Έχει παρόμοιες επιδόσεις με την 380 αλλά η nvidia έχει καλύτερους drivers με μικρότερο overhead άρα σε πολλές περιπτώσεις ζορίζει λιγότερο τον επεξεργαστή (κάποια test εδώ). Επίσης καταναλώνει λιγότερο ρεύμα οπότε αν έχεις κάποιο σχετικά μικρό τροφοδοτικό imo είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικο εχω το thermaltake 500.πιστευω πως δεν θα εχω καποιο προβλημα.επισης βρηκα την 380 στα 150 ευρω οποτε κατεληξα εκει διοτι ειναι το μεγιστο που μπορω να διαθεσω .Καποια καλυτερη στα χρηματα αυτα υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150€ είναι μια χαρά για την 380.Σε αυτά τα λεφτά η nvidia δεν έχει κάποια λύση.

 

Το τροφοδοτικό ίσως είναι λίγο οριακό αφού έχει και κάποια χρόνια στη πλάτη αλλά λογικά θα είσαι ΟΚ. For the record βλέπω ότι πχ η xfx προτείνει 750w (συνήθως υπερβάλλουν αλλά σε ενημερώνω για να είμαι καλυμμένος). Πριν προχωρήσεις στην αγορά σιγουρέψου ότι το τροφοδοτικό σου έχει όλες τις απαραίτητες συνδέσεις που θέλει η κάρτα (1x8pin ή 1x8pin+1x6pin κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λυπαμαι που θα τερματισω την 6850 γιατι αποδειχθηκε φοβερη καρτα και δεν ειχε προβλημα πουθενα ,εντουτοις σε υψηλες απαιτησεις αδυνατει να ανταπεξελθει.Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι μιλαγες για μεταχειρισμενη.Η 370 ειναι αρκετα πιο αδυναμη απο τη 380.Ουσιαστικα ειναι μια λιγο βελτιωμενη εκδοση της 7850/r7 265.Οπως και να εχει θα εχεις αρκετα περισσοτερα fps απο οτι με την 6850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει και μια 270 μεταχειρισμενη στα 120 λετε να προτιμησω αυτη;θα δω επισης σημαντικη βελτιωση;

Συμφωνα με αυτο το τεστ παω για μια καρτα γυρω στην 33 θεση ενω η υπαρχουσα ειναι στην 76η θεση καλα δεν τα λεω ;http://www.futuremark.com/hardware/gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...