Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς πληροφορηση οι καρτες σαν την δικια μου 7970 στα Windows 10 δεν υποστηριζουν Dirextx 12

 

Κλαφτα Χαραλαμπε.

Εφόσον λέι ότι η R9-280/R9-280X υποστηρίζουν DX12 τότε το ίδιο ισχύ και με της HD7950/HD7970, αυτό τώρα είναι 100% σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συντομεύετε με την παράπλευρη φιλολογία και επικεντρωθείτε μόνο σε άμεσες και συνοπτικές συμβουλές αναβαθμίσεων. ΄Οποιος θέλει να δείξει την "αυθεντία" του στο τρισδιάστατο μπορεί να γράψει την "μελέτη" του σε ξεχωριστή ενότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα μια μικρη βοηθεια.Προσεξα πως κατα την εξοδο του 16x slot μου εχει ενα καπως σαν σιδερο κολλημενο.Λογικα πιστευω απτο εργοστασιο ειναι αλλα γιατι να το κανουν αυτο.Και δεν ειναι βιδωτο ειναι ''κολλημενο'' αλλα μπορει να βγει με τροπο.Να ας πουμε απο πανω το πιεσα και ''κανει για να βγει''Ομως πειτε μου τι να κανω?Στη φωτο θα καταλαβετε τι εννοω.

post-350156-0-56549700-1437139495_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, άμα του λένε να πάρει κάρτα 2GB το 2015 και ότι θα κάνει παπάδες και ρωτάει για επιβεβαίωση, τι να κάνουμε; Αυθεντία δεν είμαι, αλλά τουλάχιστον δεν είμαι τεχνολογικά αναλφάβητος να μη μπορώ να κάνω μια τεχνική έρευνα στο google και να καταλάβω τα, σχεδόν, αυτονόητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα μια μικρη βοηθεια.Προσεξα πως κατα την εξοδο του 16x slot μου εχει ενα καπως σαν σιδερο κολλημενο.Λογικα πιστευω απτο εργοστασιο ειναι αλλα γιατι να το κανουν αυτο.Και δεν ειναι βιδωτο ειναι ''κολλημενο'' αλλα μπορει να βγει με τροπο.Να ας πουμε απο πανω το πιεσα και ''κανει για να βγει''Ομως πειτε μου τι να κανω?Στη φωτο θα καταλαβετε τι εννοω.

 

To κάνουν για την περίπτωση που δεν έχεις συνδεδεμένο κάτι σε αυτή τη θέση να μην μπαίνει σκόνη μεταξύ άλλων στο κουτί. Φυσικά και πρέπει να το βγάλεις αν θέλεις να συνδέσεις κάρτα στην θέση αυτή και όχι δεν το πετάς γιατί μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον. Περιττό να σου πω ότι η ερώτησή σου δεν έχει καμία σχέση με τις αναβαθμίσεις καρτών γραφικών.

E, άμα του λένε να πάρει κάρτα 2GB το 2015 και ότι θα κάνει παπάδες και ρωτάει για επιβεβαίωση, τι να κάνουμε; Αυθεντία δεν είμαι, αλλά τουλάχιστον δεν είμαι τεχνολογικά αναλφάβητος να μη μπορώ να κάνω μια τεχνική έρευνα στο google και να καταλάβω τα, σχεδόν, αυτονόητα...

 

Να μάθετε ΟΛΟΙ σας ότι όταν ο εκάστοτε συντονιστής λέει ΑΡΚΕΤΑ σημαίνει και αρκετά χωρίς περαιτέρω σχόλια. Ελπίζω τώρα να μπορέσουμε να γυρίσουμε στο να βοηθάμε για αναβαθμίσεις καρτών γραφικών γιατί όπου να ναι περιμένω κάνα άλλο να με ρωτάει πως αλλάζουν τα μπουζί στον κινητήρα του και αν πρέπει πρώτα να τα σαπουνίσει με χλωρίνη.... :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον λέι ότι η R9-280/R9-280X υποστηρίζουν DX12 τότε το ίδιο ισχύ και με της HD7950/HD7970, αυτό τώρα είναι 100% σίγουρο.

 

Τις εικονες που εχω βαλει ποιο πανω τις ειδες; Την τελικη εκδοση των Windows 10 εχω βαλει και ενω εχει εγκατεστημενο το Directx 12 η καρτα γραφικων υποστηριζει το 11.2

 

Ξερω το ιδιο τσιπακι εχουν οι καρτες αλλα ισως για λογους μαρκετινγκ δεν υποστηριζουν Directx 12 οι ποιο παλιες.

 

Κατι μεσα στο bios της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εικονες που εχω βαλει ποιο πανω τις ειδες; Την τελικη εκδοση των Windows 10 εχω βαλει και ενω εχει εγκατεστημενο το Directx 12 η καρτα γραφικων υποστηριζει το 11.2

 

Ξερω το ιδιο τσιπακι εχουν οι καρτες αλλα ισως για λογους μαρκετινγκ δεν υποστηριζουν Directx 12 οι ποιο παλιες.

 

Κατι μεσα στο bios της καρτας.

Λέει 11.2 επειδή είναι 11.2 οπός όλες οι 7xxx, R9 2xx, R9 3xx, ο Maxwell (9xx, 750) είναι 11.3. μέχρι στιγμής δεν υπαρχή κάρτα που να είναι Full 100% DX12, άλα όλες οι GPU που έχουν 11.2 η 11.3 υποστηρίζουν DX12(δηλαδή θα μπορούν να παίξου games που είναι DX12), όχι ώμος όλα τα features άλα τα περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμ, μια ερώτηξη : Πως γίνεται να έχεις την τελική έκδοση των Windows 10, ενώ βγαίνει στις 29 του μήνα;

Μήπως έχεις καμια Alpha, Beta, RC, και δε συμμαζεύεται; Γιατί μπορεί να είναι αυτός ο λόγος...Ή η έκδοση του driver, μπορεί να μην υποστηρίζει ακόμα DX12...

Η 7970 (και όλες οι AMD μέχρι και τη 390X - δεν έψαξα για Fury...) είπαν θα πάρει DX12.0. Οι Nvidia οι 9χχ θα πάρουν DX12.1...Έτσι έχει κυκλοφορήσει σε διάφορες πηγές στο net....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει τον κοπο να δωσω την καρτα μου Gigabyte 7970 Ghz edition για να παρω την R9 280X

 

Η διαφορα που εχω δει ειναι οτι η δικια μου τρεχει στα 1100 και η αλλη στα 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει τον κοπο να δωσω την καρτα μου Gigabyte 7970 Ghz edition για να παρω την R9 280X

 

Η διαφορα που εχω δει ειναι οτι η δικια μου τρεχει στα 1100 και η αλλη στα 1000

Αμα σε ενοχλεί τόσο πολύ μπορείς άπλα να αλλάξει το bios, άλα δεν θα δεις καμιά διάφορα έκτος από το όνομα!

Εγώ για παράδειγμα έχω μια 7950 και μια 280 σε κανονικότατο CF, άπλα είναι η ίδια κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταλλαγη την κανω γιατι φιλος εχει μια 7970 ιδια με την δικια μου και μια 280X και ενω του το ειπα οτι ιδιες ειναι αυτος λεει οχι δεν ειναι γιατι η μια τρεχει στα 1100 και η αλλη στα 1000

 

Η δικια του εχει ακομα εγγυηση 1.5 χρονο απο το Πλαισιο ενω η δικια μου δεν ξερω αν εχει απο την Gigabyte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...