Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας το build μου ειναι

I7 4770

16 gb ram

Ssd Samsung Evo pro 256

Gtx 760 assus oc

Οθόνη 2κ lg

Motherboard MSI Z97 G5

Τροφοδοτικό cool master 700

Εδω και ένα μήνα θέλω να κανω upgrade την κάρτα μου , επιδει παιζω συχνά mmo

Θέλω να τρέχει τα παντα ultra settings ...για όσα χρόνια μπορούμε :) 4-5

 

Στην αρχή έλεγα για r9 390 ... Θα μου την έφερνε ένας φίλος 350 ...

Μετά λέω ... Αν βάλω. Κάποτε 4k θα τρέχουν με 20 fps

Λέω ας παω σε 390χ ... Στο μεταξύ παντα ειχα nvidia και ήμουν υπέρ της nvidia ....

Αλλά έλεγα να δοκιμάσω μια r9 γιατί έχω ακούσει οτι η σειρά 9 της nvidia εχει κάποια θέματα ...

Μετά είδα ολα τα τεστ που βγάζουν την gtx 980 καλύτερη κατα μέσο όρο 10 fps και θερμοκρασία...

Μετά είπα .. Να παρω 980τι;;; Να κρατήσει παραπάνω ;;;; Μετά λέω αφού ειναι να δώσω τόσα λεφτά να πρω r9 fury η 295χ2;;;; Αλλά μετά θέλει και τροφοδοτικό ....

Τώρα είμαι παλι σε μια φάση 390χ vs 980 ...

Γιατί πιστεύω θα σκάσω τόσα λεφτά και μετά από ένα χρόνο θα βγουν πολυ καλύτερες και δεν αξίζει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφτασες απο την 390 που κανει 360€ να σκεφτεσαι για 980τι που κανει 760€. Προφανως και η δευτερη θα σου κρατησει παραπανω... Ωστοσο για mmo μονο μπορεις και με μια απλη 390 να τα τρεχεις απροβληματιστα και για τα επομενα 5 χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

390 δεν νμζ οτι συγκρινεται με την 980 εννοειται 980...εκτος και αν προκυπτει οικονομικο θεμα οπου δεν εχεις απο τι καταλαβαινω!οποτε 980,αν παλι εχεις λεφτα και για την Τi πας με κλειστα τα ματια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας το build μου ειναι

I7 4770

16 gb ram

Ssd Samsung Evo pro 256

Gtx 760 assus oc

Οθόνη 2κ lg

Motherboard MSI Z97 G5

Τροφοδοτικό cool master 700

Εδω και ένα μήνα θέλω να κανω upgrade την κάρτα μου , επιδει παιζω συχνά mmo

Θέλω να τρέχει τα παντα ultra settings ...για όσα χρόνια μπορούμε :) 4-5

 

Στην αρχή έλεγα για r9 390 ... Θα μου την έφερνε ένας φίλος 350 ...

Μετά λέω ... Αν βάλω. Κάποτε 4k θα τρέχουν με 20 fps

Λέω ας παω σε 390χ ... Στο μεταξύ παντα ειχα nvidia και ήμουν υπέρ της nvidia ....

Αλλά έλεγα να δοκιμάσω μια r9 γιατί έχω ακούσει οτι η σειρά 9 της nvidia εχει κάποια θέματα ...

Μετά είδα ολα τα τεστ που βγάζουν την gtx 980 καλύτερη κατα μέσο όρο 10 fps και θερμοκρασία...

Μετά είπα .. Να παρω 980τι;;; Να κρατήσει παραπάνω ;;;; Μετά λέω αφού ειναι να δώσω τόσα λεφτά να πρω r9 fury η 295χ2;;;; Αλλά μετά θέλει και τροφοδοτικό ....

Τώρα είμαι παλι σε μια φάση 390χ vs 980 ...

Γιατί πιστεύω θα σκάσω τόσα λεφτά και μετά από ένα χρόνο θα βγουν πολυ καλύτερες και δεν αξίζει ....

 

Η LG σου βγαζει 60Hz μεγιστο, οποτε αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει τα διπλασια λεφτα η 980ti σε σχεση με την 390, καθως η τελευταια αποδιδει αξιοπρεπεστατα στα 1440p. Απο εκει και περα, αν θελεις να φουλαρεις τα παντα στα παιχνιδια που παιζεις και συγχρονως να βγαζεις fps οσο πιο κοντα στο 60 γινεται, τοτε θα πας στην 980ti, αλλιως δε θα μεινεις ικανοποιημενος. Μην το σκεφτεσαι ομως ως futureproof, οταν με το καλο ερθει η ωρα για 4Κ, κατα πασα πιθανοτητα θα θελεις και νεα καρτα.

 

Δες fps για 390 και 980ti εδω.

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/sapphire-r9-390-nitro-8gb-review/14/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάτε ... Έχω κερδίσει κάτι λεφτά από κινο ... Και ειχα πει να δώσω επιδει είμαι καμένος .. Κάπου στα 500-700 για κάρτα ... Φυσικά και η οθόνη που έχω την δουλειά μου την κανω και με 390 και 980 ... Αλλά λέμε να αφήσουμε open το ενδεχόμενο για 4κ ... Τώρα αλλάζουν πολλά σωστά ;

 

Νομίζω όμως οτι και να δώσω τόσα λεφτά δεν αξίζει ..... Γιατί σε 3-4 χρόνια που θα υποστηρίζεται πλήρες το 4κ θα έχουν βγει άλλες κάρτες ..... Άρα συμφωνητε για 390χ η gtx 980 έτσι ; Όπως είπε και ο φίλος και με 390 κανω την δουλειά μ για 3-4 χρόνια ... Άρα πάμε στο gtx 980 vs 390x .. Επισεις την κάρτα θα την φέρει φίλος από Γερμανία .. Δεν δίνω στο πλαίσιο 600 ευρο:ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάτε ... Έχω κερδίσει κάτι λεφτά από κινο ... Και ειχα πει να δώσω επιδει είμαι καμένος .. Κάπου στα 500-700 για κάρτα ... Φυσικά και η οθόνη που έχω την δουλειά μου την κανω και με 390 και 980 ... Αλλά λέμε να αφήσουμε open το ενδεχόμενο για 4κ ... Τώρα αλλάζουν πολλά σωστά ;

 

Νομίζω όμως οτι και να δώσω τόσα λεφτά δεν αξίζει ..... Γιατί σε 3-4 χρόνια που θα υποστηρίζεται πλήρες το 4κ θα έχουν βγει άλλες κάρτες ..... Άρα συμφωνητε για 390χ η gtx 980 έτσι ; Όπως είπε και ο φίλος και με 390 κανω την δουλειά μ για 3-4 χρόνια ... Άρα πάμε στο gtx 980 vs 390x .. Επισεις την κάρτα θα την φέρει φίλος από Γερμανία .. Δεν δίνω στο πλαίσιο 600 ευρο:ρ

 

O kitGuru λεει οτι ουτε η 390Χ αξιζει, η απλη 390 clockαρει σε επιπεδα που να φτανει σε επιδοσεις την 390Χ. Δες το link μου παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν τίθεται συζήτηση 390χ με 980 ... Αν θέλω να τα σκάσω πάμε σε 980ti... Αλλοιως 989ευχαριστώ πολυ , πάμε να δούμε και κάποια καλή εκδωση ; gigabyte ? Evga ? Msi ? ξέρω πανό κάτω ακριβώς ίδια ειναι αλλά για θερμοκρασία ; Εχει λόγο διαφορά ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@galanos Η 390Χ μια χαρά συγκρίνεται με 980 ref σε πολλές περιπτώσεις.Το θέμα είναι το μόνιτορ σου και κατά πόσο αξίζει να κάνεις τέτοιες κινήσεις (που δε βλέπω να αξίζει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@milennium το ref τι ειναι ; Όλοι και παντού στ ολα τα τεστ φενεται κατα 15 μέσο όρο πάνω στα fps και θερμοκρασία καλύτερη η gtx 980... Επισεις αν δεις το build μου .. Από 760 σε 980 νομίζω ειναι μια καλή αναβάθμιση .. Για να κρατήσει 4-5 χρόνια ... Μόνιτορ επισεις αν πέσουν οι τιμές ίσως και να παω σε 4κ

 

Ps αυτήν έχω. http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/othones/othones/LG-Monitor-25-25UM57.htm

 

Ps . Τώρα είδα τα σωστά fps ... Βασικά ποια συγκρίνουμε με τι ... Δείχνει στο link που μου δώσατε 2 fps διαφορά ..... Πράγμα που σημάνει οτι σε άλλο game μπορει

Να ειναι πάνω η 390χ ... Άρα παλι δεν μπορώ να καταλειξω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1440 η gtx 970 g1 gaming ειναι καλα?

δεν τα παει ασχημα και αν σκεφτεις οτι ultra με high Πλεον δεν υπαρχει διαφορα κατεβαινεις στα High με κατι medium σκιες και χτυπας τα 60αρια σου αν τα 40αρια δεν τα αντεχεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=_wEOK6Hf4h8

δεν τα παει ασχημα και αν σκεφτεις οτι ultra με high Πλεον δεν υπαρχει διαφορα κατεβαινεις στα High με κατι medium σκιες και χτυπας τα 60αρια σου αν τα 40αρια δεν τα αντεχεις!

Με βλεπω για 980 και ας παει στα κομματια,βαρεθηκα να την βλεπω παντου πρωτη...το θεμα ειναι πια να παρω..καπιο λινκ για 980??εννοω να ειναι κομπλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...