Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@big7 η 750 ti σε τιμές των 150-170+ ευρώ είναι ξεκάθαρα κακή αγορά.

 

 

@Tankerist95 πριν πάρεις κάρτα να λάβεις υπόψη σου σε τι οθόνη θα κατευθυνθείς.Άνοιξε ένα θέμα στην αντίστοιχη ενότητα αν ψάχνεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ Tankerist95

 

Σκοπεύεις να πας σε οθόνη 4Κ ? Εγώ θα έλεγα να αποφασήσεις πρώτα σε ποιά οθόνη θα καταλήξεις και μετα να κοιτάξεις για κάρτα. Η 390 πάντως υπερτερεί σε σχεση με την 970 σε υψηλώτερες αναλύσεις και ισως πεσουν και οι τιμές τους στο μέλλον. Σαν γενική παρατήρηση πάντως οταν είναι κάποιος απόλυτα ευχαριστιμένος απο την κάρτα οπως λες δεν χρειάζεται να αγχώνεται με το αν έχει 2 ή 3 gb η κάρτα. Οταν δεις οτι η κάρτα αρχίζει να ζορίζεται με βάση τις απαιτήσεις σου τότε κοιτάς να την αντικαταστήσεις.

 

@big7 η 750 ti σε τιμές των 150-170+ ευρώ είναι ξεκάθαρα κακή αγορά.

 

 

Ναι αλλά θέλει να ψωνήσει απο το eshop και στα λεφτά που μπορεί να διαθέσει υπάρχουν αυτές οι προτάσεις. Γενικά οι τιμές στο eshop είναι τσιμπιμένες και για τις δύο εταιρίες

 

 

E οχι και ισες...καταρχην θα παει σε 4gb.αν και ειπα καλυτερη επιλογη ειναι να δωσει την δικια του και να βαλει τα υπολοιπα να παρει μια 970 η 390,και αυτη ειναι η ουσιωδεις ιστορια...

 

Δεν είπα οτι είναι ακριβώς ίσες αλλά σε ορισμένα παιχνίδια πράγματι δίνουν τα ίδια fps. Επίσης τα 4 gb σε μια gtx 960 δεν λένε και πολλά πράγματα. Όπως και να έχει το να πας απο 7950 σε gtx 960 δεν είναι αναβάθμιση που στέκει. Η 970 και 390 είναι αξιόλογη αναβάθμιση αλλά οπως είπε και ο Millenium ίσως θα ήταν καλύτερα να κοιτάξει και για αναβάθμιση οθόνης πρώτα ανάλογα και με τα οικονομικά του.

 

 

@Formation

 

Πάντα φιλικά μιλάμε. Εγώ απλά του είπα και άλλη μία επιλογή για τροφοδοτικό αν θέλει να το ψάξει, τώρα αν είναι λιγότερο vfm μπορεί και να έχεις και δίκιο. Επίσης οι προτάσεις που κάνουμε μπορεί να συμπίπτουν δεν είναι κακό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Tankerist95

 

Η 390 πάντως υπερτερεί σε σχεση με την 970 σε υψηλώτερες αναλύσεις και ισως πεσουν και οι τιμές τους στο μέλλον

Σαν γενική παρατήρηση πάντως οταν είναι κάποιος απόλυτα ευχαριστιμένος απο την κάρτα οπως λες δεν χρειάζεται να αγχώνεται με το αν έχει 2 ή 3 gb η κάρτα. Οταν δεις οτι η κάρτα αρχίζει να ζορίζεται με βάση τις απαιτήσεις σου τότε κοιτάς να την αντικαταστήσεις.

 

 

+1

 

 

Προφανώς αλλά θέλει να ψωνήσει απο το eshop και στα λεφτά που μπορεί να διαθέσει υπάρχουν αυτές οι προτάσεις. Γενικά οι τιμές στο eshop είναι τσιμπιμένες και για τις δύο εταιρίες

 

 

Από e-shop και σε τέτοιες τιμές;  Κακό του κεφαλιού του  :P  Καλύτερα να κοιτάξει από αλλού καμμιά 370 στα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ακριβές από e-shop γενικά,τι να προτείνω..Ας κοιτάξει από άλλο μαγαζί  http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementName=MSI%20AMD%20Radeon%20R7%20370%202GD5T%20OC-%20%20(%20V305-031R%20)  ή όταν ομαλοποιηθούν λίγο πάλι οι τιμές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): Coolermaster HAF 932 seiries advanced black edition

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair GS seiries 800W 80+ certified

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte P67A B3 D3 s1155

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i7 2600 @3,40Ghz

* RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB Corsair Vengeance @ 1600Mhz

* GPU (Κάρτα γραφικών): Gigabyte GeForce GTX 760

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG E2342T 23'' FULL HD(σκοπεύω να το αλλάξω)

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 Home Edition 64-bit

 

 

 

Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα μερικές γνώμες όσον αφορά τις 2 GPU που αναφέρω στον τίτλο θέματος Έχω την GTX 760 εδώ και περίπου 1,5 χρόνο και δε μπορώ να πω ότι έχω κάποιο παράπονο bf4,bf3,hitman:absolution και άλλα τέτοια παιχνίδια τα έπαιζε σε εξαιρετικές αποδόσεις. Όμως τα 2GB gddr5 μνήμης μου "ξύνιζαν" και ήθελα περισσότερα. Έτσι έκανα μια αναζήτηση στο διαδίκτυο με 300-330 ευρώ τι καλύτερο θα μπορούσα να πάρω στη θέση της 760. Κατέληξα στην 7950 με 3GB gddr5 όπου σε όσα site σύγκρινα αυτές τις 2 κάρτες,ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ έβγαζαν την 7950 καλύτερη overall λόγω της διαφοράς του memory bandwidth. Επίσης ένα παλικάρι από εδώ μπήκε στον κόπο να μου στείλει μήνυμα λέγοντας μου πως θα έκανα κόπο για μικροδιαφορές και αν πήγαινα σε μια gtx 970 θα ήμουν GG. Ποιές είναι οι γνώμες σας;

Μην αγχώνεσαι για την μνήμη στα 1080p, προς το παρόν δεν υπάρχει παιχνίδι που να ζητάει σοβαρά πάνω από 2gb. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μόνο το ac unity να μην παίζει στα high λόγω 2gb, το οποίο είναι κακοστημένο πορτ έτσι κι αλλιώς. Θα περάσει ακόμη κάποιος καιρός μέχρι ότου η παραπάνω μνήμη να γίνει must στα 1080p.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγχώνεσαι για την μνήμη στα 1080p, προς το παρόν δεν υπάρχει παιχνίδι που να ζητάει σοβαρά πάνω από 2gb. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μόνο το ac unity να μην παίζει στα high λόγω 2gb, το οποίο είναι κακοστημένο πορτ έτσι κι αλλιώς. Θα περάσει ακόμη κάποιος καιρός μέχρι ότου η παραπάνω μνήμη να γίνει must στα 1080p.

Κι όμως. Πολλά παιχνίδια ξεπερνάνε τα 2gb σε vram σε 1080p εύκολα, και θα αυξάνονται συνεχώς στο άμεσο μέλλον. Θες ένα πρόσφατο παράδειγμα; GTA V. Θες άλλο ένα; Dying Light.

 

Λάθος για μένα να μιλάμε για αγορά κάρτας με 2gb σήμερα. Τέλος. Άλλο αν την έχεις ήδη. Συμφωνώ ότι την κρατάς μέχρι να μην μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς. (edited).

Επεξ/σία από Formation
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παιχνιδια που γεμιζουν το μεγαλυτερο κομματι της Vram ακομα και την παλιας Titan τι παει να πει αυτο,αγορασε κοσμε Vram με το τσουβαλι???

Γιατι το παραπανω ειναι κατι το οποιο εχει οδηγησει δυστηχως πολυ κοσμο στην αγορα καρτων γραφικων τυπου 960,770 κλπ της 4gb Vram εκδοσης που ολως τυχαιως στα 1080p αποδιδει το ιδιο με την 2gb εκδοση αλλα την πληρωνουν ακριβοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το ότι μπορεί να την φουλάρει με όλα τα φιλτρα στο μέγιστο και άλλο ότι είναι απαραίτητη για να παίζεις με γραφικά στα high νέους τίτλους.

 

Εγώ θα αντιπαρελθω με άλλο παράδειγμα. Το witcher 3, που έχει ομολογουμένως εντυπωσιακότερα γραφικά από το Gta v, δεν ξεπερνά τα 1.8GB στα 4Κ.

 

Όποιος έχει την άνεση να πληρώσει 4gb ας το κάνει, και εγώ θεωρώ ότι 20-30 ευρώ παραπάνω, όσο έχουν διαφορά οι εκδόσεις της 380, τα αξίζει. Αλλά όχι και να λέμε ότι θέλει η Gpu αλλαγή επειδή έχει μόνο 2gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εποχες 680 vs 7970 το θυμαμαι αυτο το σκηνικο με την Vram,και σιγα τα αυγα. Μονο σε υψηλες αναλυσεις αξιοποιειται η Vram,βλεπε πχ Gtx 970 που ειναι δυνατη ακομα και σε σχεση με την R9 390 των 8gb στα 1080p αλλα η δευτερη κερδιζει λιγο στα 1440p και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς πληροφορηση οι καρτες σαν την δικια μου 7970 στα Windows 10 δεν υποστηριζουν Dirextx 12

 

jjj.gif

 

image.png


AMD's website has updated the R9 series GPUs to indicate DirectX 12 support. Although the HD 7000 series cards still list DirectX 11.2, the R9-280/R9-280X both list DirectX 12 despite being based on the same chip as the HD 7900 series.

 

 

Κλαφτα Χαραλαμπε.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς πληροφορηση οι καρτες σαν την δικια μου 7970 στα Windows 10 δεν υποστηριζουν Dirextx 12

 

jjj.gif

 

image.png

 

 

Κλαφτα Χαραλαμπε.

Εγώ το περίμενα ότι δεν θα υποστηρίζει το 12 η 7970.. Όπως και η 680 της πράσινης..και να το χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή δεν θα έχει καμία σχέση με τις πιο καινούργιες... Επίσης το 12 θα έρθει σε κανένα χρόνο σίγουρα στα παιχνίδια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν παιχνιδια που γεμιζουν το μεγαλυτερο κομματι της Vram ακομα και την παλιας Titan τι παει να πει αυτο,αγορασε κοσμε Vram με το τσουβαλι???

Γιατι το παραπανω ειναι κατι το οποιο εχει οδηγησει δυστηχως πολυ κοσμο στην αγορα καρτων γραφικων τυπου 960,770 κλπ της 4gb Vram εκδοσης που ολως τυχαιως στα 1080p αποδιδει το ιδιο με την 2gb εκδοση αλλα την πληρωνουν ακριβοτερα...

 

Όταν ξεπερνάς το μέγεθος της vram σε usage το παιχνίδι γίνεται slideshow. Αμα είναι να λέμε τα αυτονόητα εγώ πάω πάσο. Δεν λέω να αγοράσει κάρτα με 4gb επειδή έχει τώρα κάρτα με 2. Aλλά αν μιλάμε για αγορά νέας, π.χ. 960gtx με 2gb vram σήμερα, το θεωρώ λάθος.

Υ.Γ.  Και ΔΕΝ αποδίδουν το ίδιο, διότι αν πας σε κάρτα 2gb και βάλεις π.χ. το GTA V με settings που θέλει 2.5gb σε 1080p (που σημειωτέον δεν είναι καν τα ultra settings) έλα να μου πεις τότε ότι τρέχει το ίδιο σε 960 με 2gb από ότι σε 960 με 4.

 

(edit): Φυσικά εξαρτάται και από το παιχνίδι. Σε κάποια η διαφορά είναι σημαντική ακόμα και σε 1080p (GTA V, AC Unity) και σε άλλα η διαφορά φαίνεται σε αναλύσεις από 1440 και πάνω (Far Cry 4, Battlefield Hardline). Αλλά το να λέμε "δεν χρειάζονται πάνω από 2gb vram σε κάρτα σαν την 960" είναι υπεραπλούστευση κατ'εμέ. Τώρα αν θες να συζητήσουμε κατά πόσο αξίζει η διαφορά τιμής, το συζητάμε.

Επεξ/σία από Formation
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο αδιάφορα χονδροειδής είναι η ενασχόληση κάποιων με gaming και την ανάλυση των επιδόσεων, αλλά είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι δε φτάνουν τα 2GB σήμερα με την καμία, ακόμα και σε 1080p. Τώρα, άμα μου πεις ότι τρέχεις indie, αυστηρά medium settings, φίλτρα ούτε για αστείο και δε σε ενοχλεί πχ. να έχεις και συχνά drops στα 45fps, τότε πάω πάσο...Δε λέμε ότι δε θα "τρέχουν" καθόλου, αλλά κυκλοφορίες 2015-2016, ΑΑΑ τίτλοι, Ultra τα πάντα όλα (έστω και 1080p), Antialiasing και κολλημένα > 60fps, παίζει σοβαρό debate ακόμα και για τα 4gb, ειδικά αν μιλάμε σε βάθος διετίας, ας πούμε...

Ντάξει, και εμένα θα μου άρεσε το ακριβοπληρωμένο hardware μου να το παντρευτώ, αλλά ας αφήσουμε τα κόμπλεξ και να είμαστε ρεαλιστές για ένα σπορ που όλοι γνωρίζουμε ότι είναι ακριβό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...