Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα είμαι ανάμεσα σε 390x / 970 g1 και να την κάνω ο/c ή 980 αν βρω σε καλή τιμή κάποια στιγμή εδώ μέσα.

Νομίζω ότι η 390x τις τρώει τις άλλες δύο. Έχει και τα 8gb. Τι λέτε;

Η 390X είναι πιο γρήγορη από την 970 αλλά είναι σε άλλη κατηγορία ουσιαστικά κοντράρει την 980 . Αν βρεις σε καλή τιμή την 980 προτίμησε την επειδή είναι πιο γρήγορη και με χαμηλότερη κατανάλωση . Το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελείται ; 

 

Υ.Γ. Τώρα είδα την υπογραφή σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ορισμενοι πραγματικα πρεπει να τα παιρνετε απο την intel και την nvidia . ο αλλος βγαινει και λεει οτι δεν αξιζουν οι 280Χ,290 και οι 380,390 επειδη ειναι rebranded....ενω οι 960,970 ας πουμε ειχαν χαωτικες διαφορες σε σχεση με 760,770 κλπ.....καλα για χρηματικες διαφορες δεν συζηταω καν.....δεν παιρνω κανενος το μερος αλλα ωρες ωρες χαιρομαι τον fulgore που σας κραζει επειδη παιρνετε κοσμο στο λαιμο σας.

 

@angelos τα 8GB της 390Χ ειναι πολυ πιο futureproof απο την 970 οποτε περιμενε λιγο να ερθει στοκ στα μαγαζια (γαμω τα capital controls μου γαμω) και την αγοραζεις οτανν πεσει και η τιμη της

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε 290x αντι για 390x που ειναι το ιδιο πραγμα και σε καλυτερη τιμη,τα 8 gb δεν θα τα χρειαστεις ποτε στην συγκεκριμενη καρτα.

Και εγω ωρες ωρες νομιζω πως καποιοι τα παιρνουν απο την amd και προτεινουν οτι προτεινουν.

Η 390x κοντραρεται με την 970 οπως εκανε και η 290χ,η 980 ειναι μια κατηγορια πανω και απο τις δυο.Και μην ξεχναμε οτι η 970 και οι 980 υπερχρονιζονται πολυ καλυτερα απο την 390x που ειναι ειδη πουσαρισμενη απο το εργοστασιο και δεν παιρνει πολυ παραπανω.Επειδη λεμε την πραγματικοτητα δεν σημαινει οτι ειμαστε fanboys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να με σχολιαζεις προσωπικα,την γνωμη μας λεμε για τις αναβαθμισεις συμφωνα με τις εμπειριες που εχουμε,δεν ειμαστε εδω για να κρινουμε ο ενας τον αλλον.Εχω την 980 σε full hd και δεν εχω 60 fps σε ολα τα παιχνιδια σε max ρυθμισεις που μου αρεσει να παιζω.

Ναι με την διαφορα ομως οτι πολλοι που ρωτανε για αγορες δεν γνωριζουν και αν πχ του προτεινει καποιος ενος να αγορασει 980ti και εχει οθονη Full Hd και παιζει κυριως Mmo και Moba τοτε θα πεταξει τα χρηματα του τσαμπα.

 

Εκει ακριβως και παταω περισσοτερο οτι μπορει ναι μεν να προτεινουμε εμεις σαν τριτοι με ανεση καρτες γραφικων στον αλλο αλλα δεν γινεται να προτεινουμε και οτι να ναι και ο αλλος να δωσει χρηματα ετσι.

 

Ο Galanos πχ λεει οτι παιζει 

 

Άγγελε με τα παιδιά με της συμβουλές και με πρωσοπικη εμπειρία , καταρχήν τα 4gb me 8 δεν έχουν καμία σημασία ..... Πριν μερικά χρόνια η nvidia με 2gb έβγαζε τα καλύτερα fps κ αποδώση με όλες της άλλες που είχαν 4 κτλπ ... Και εγω ανάμεσα σε 390/χ με 970 είμαι όπως μου λένε τα παιδιά εδω .. Η ίσως και 980 γιατι εγω πρωσοπικα είμαι καμένος και θέλω να παιζω τα παντα Φούλ ... Αλλά εγω είμαι mmo player Kai fps player ... Όπως λένε τα παιδιά να παρεις 980ti να Πεζεις batman me 10 fps παραπάνω και ;;;; Πεταμένα λεφτά .... ΕΣΥ τι παιχνίδια θες να Πεζεις ;;;

θεωρεις οτι για τετοια παιχνιδια και στην αναλυση/monitor που ειναι πρεπει να σκασει 550+ευρω(Gtx 980)???Αυτο ακριβως ειναι που δεν καταλαβαινω.

 

Οσο για την Vram η κλασσικη ραδιο αρβυλα που ακουμε τα τελευταια χρονια. Παρε την 7970 επειδη εχει 3gb Vram που ειναι πιο Future Proof,αμεσως μετα μια απο τα ιδια για την 290 για τα 4gb σαν Futureproof και τωρα με τις νεες R9 με την Vram παλι για Futureproof. Ε για μισο λεπτο δηλαδη ρε παιδια ποσο πια εχει ανεβει η χρηση της Vram στα παιχνιδια σε 1080p???Σε λιγα μολις χρονια???

 

 

ορισμενοι πραγματικα πρεπει να τα παιρνετε απο την intel και την nvidia . ο αλλος βγαινει και λεει οτι δεν αξιζουν οι 280Χ,290 και οι 380,390 επειδη ειναι rebranded....ενω οι 960,970 ας πουμε ειχαν χαωτικες διαφορες σε σχεση με 760,770 κλπ.....καλα για χρηματικες διαφορες δεν συζηταω καν.....δεν παιρνω κανενος το μερος αλλα ωρες ωρες χαιρομαι τον fulgore που σας κραζει επειδη παιρνετε κοσμο στο λαιμο σας.

 

@angelos τα 8GB της 390Χ ειναι πολυ πιο futureproof απο την 970 οποτε περιμενε λιγο να ερθει στοκ στα μαγαζια (γαμω τα capital controls μου γαμω) και την αγοραζεις οτανν πεσει και η τιμη της

Το ειχα πετυχει πιο παλια αυτο παλι σε ιδια κατασταση. Ενδιαφερομενος ειχε 1080p monitor και καποια ατομα του προτεινανε καρτα γραφικων τοτε την 780 στα 500ευρω επειδη εγραφε οτι ηθελε να τα παιζει ολα στα Full. Δεν τον ρωτησανε ομως τι παιχνιδια ηθελε να παιξει και οταν τελικα την πηρε την καρτα και εγραφε την γνωμη/εμπειρια του ανεφερε και τα παιχνιδια που επαιζε που ηταν τα CS GO,Wow,GW2,Lol,Hearthstone,Diablo 3 δηλαδη παιχνιδια που τα επαιζε στα Full ακομα και μια 760 που κοστιζε τα μισα χρηματα απο την 780..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτος σε ολα με τον fulgore , επισεις το παιδι δεν τον ξέρω καθόλου τώρα 2-3 μέρες παρακολουθώ το γράφει έδω , επισεις ειναι πολυ αντικειμενικός δεν προτείνει κάτι αποκλειστικά το παιδι ... Αντίθετος φωνάζει μην σκάτε λεφτά πολλά αυτο ακριβώς που λεει .... Με 970

Η 390 κανεις με το παραπάνω την δουλειά σου ... Όσο για μένα μαν .. Από την αρχή φυσικά με εχεις βοηθήσει πολυ , και ειχα καταλήξει σε 970 .. Απλά είμαι Καμμένος και σκέφτομαι και το 20500x 1440p ... Σκέφτομαι να παρω καμία καλή οθόνη , για τπ 4κ δεν το συζητώ γιατι ειναι κάτι πανάκριβο ..... Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις οτι παιζεις mmo παιχνιδια. Οποιοσδηποτε λοιπον εχει εστω και λιγη εμπειρια με τις απαιτησεις των Mmo παιχνιδιων(Wow,GW2,Wildstar,FF XIV online κλπ)θα γνωριζει οτι το μεγαλυτερο βαρος εκει πεφτει στον επεξεργαστη και οχι στην καρτα γραφικων και απο επεξεργαστη εισαι παραπανω απο μια χαρα. Επισης για τον λογο  αυτο σε καλυπτει ηδη και η υπαρχουσα Gtx 760 καρτα που εχεις νομιζω. Αρα στην ουσια μιλαμε για Upgrade καρτας αποκλειστικα για Fps παιχνιδια να ανεβασεις καμια ρυθμιση/φιλτρο παραπανω. Και επειδη φανταζομαι οτι οποιος αφιερωνει πολυ χρονο στα Mmo(και Moba παιχνιδια)δεν αφιερωνει(συνηθως)πολυ χρονο στα Fps παιχνιδια(δηλαδη βγαζουμε το Story του παιχνιδιου και μετα χαλαρα κανενα Multiplayer να περασει η ωρα)σιγα μην κατσεις να ασχοληθεις οταν σε κυνηγανε οι αλλοι αν εχεις βαλει Texture Quality απο Ultra σε High :)

 

Τεσπα απο μενα η γνωμη μου ειναι οτι με βαση το υπαρχον συστημα ,την υπαρχουσα οθονη/αναλυση,και τα παιχνιδια που παιζεις εχεις 3 επιλογες

 

1)Μενεις σε αυτα που εχεις και κρατας τα λεφτα για αλλη αγορα

2)Πας σε 970 αν εισαι ευχαριστημενος με την Nvidia ως τωρα και παραμεινεις σε αυτη την αναλυση

3)Πας σε R9 390 αν θες να δοκιμασεις και απο Amd μερια τι λεει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε 290x αντι για 390x που ειναι το ιδιο πραγμα και σε καλυτερη τιμη,τα 8 gb δεν θα τα χρειαστεις ποτε στην συγκεκριμενη καρτα.

Και εγω ωρες ωρες νομιζω πως καποιοι τα παιρνουν απο την amd και προτεινουν οτι προτεινουν.

Η 390x κοντραρεται με την 970 οπως εκανε και η 290χ,η 980 ειναι μια κατηγορια πανω και απο τις δυο.Και μην ξεχναμε οτι η 970 και οι 980 υπερχρονιζονται πολυ καλυτερα απο την 390x που ειναι ειδη πουσαρισμενη απο το εργοστασιο και δεν παιρνει πολυ παραπανω.Επειδη λεμε την πραγματικοτητα δεν σημαινει οτι ειμαστε fanboys.

ΗΔΗ υπάρχουν παιχνίδια που ακόμα και σε 1080p ΔΕΝ αρκούνται στα 4GB VRAM (Shadow of Mordor, GTA V, Titanfall κ.α.) σε full ρυθμίσεις και δε νομίζω να χαμηλώνουν οι απαιτήσεις όσο προχωράει η τεχνολογία :P

Αλλά, ναι...πρέπει να καλυφθούν ψυχολογικά και όσοι τα έσκασαν στην πράσινη για μισά rops και 3,5GB, ακόμα... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ και παλι όπως σου είπα απλά εγω είμαι καμένος και θέλω να τα παιζω ολλα ultra . Με την 760

Και το build μου όπως λες παιζω ολα τα σύγχρονα mmo/fps moba δεν το συζητώ καν .....

Για πες μας ένα παιχνίδι που νομίζεις οτι θέλει gpu memory 4gb..... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ και παλι όπως σου είπα απλά εγω είμαι καμένος και θέλω να τα παιζω ολλα ultra . Με την 760

Και το build μου όπως λες παιζω ολα τα σύγχρονα mmo/fps moba δεν το συζητώ καν .....

Αν για Fps μιλαμε και για Counter Strike τωρα ελπιζω να καταλαβαινουν μερικοι γιατι εγραφα οτι εγραφα. Gtx 980 και R9 390x για να παιζεις Counter strike,Wow,GW2,Lol ή Dota 2 να γελανε και οι πετρες :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν παιζει απαιτητικα παιχνιδια προς το παρον δεν σημαινει οτι δεν θα παιξει και στο μελλον.Και επαναλαμβανω οτι η 390x ειναι κοροιδια καρτα,η 290x συμφερει περισσοτερο αν εχει καποιος προβλημα με την nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα Πεζεις και με 660 και χαμηλότερη ρε δεν τπ συζητώ καν . Έχω κάνει ένα build σε ένα φίλο του έχω βάλει amd fx 8350 / 8 ram / 660 . Και πεζει τρένο 1080ρ . Counter - wow - hon- battleflied- diablo κτλπ κτλπ κτλπ ....δεν υπάρχει νόημα

Ρε μάγκες τώρα δουλευόμαστε ;;; Διλαδη η 970 θα σου βγάλει 130 fps και η 980 150 ;;;; Και ;;;;;;; Το μόνο που θα δεις τι ; Θα ειναι τα - 250 ευρο από την τσέπη σου ; Πάνε πάρε κανα καλο mouse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν παιζει απαιτητικα παιχνιδια προς το παρον δεν σημαινει οτι δεν θα παιξει και στο μελλον.

Και δηλαδη αν θελει να παιξει πχ το Crysis 4 του χρονου το καλοκαιρι πρεπει να παρει απο τωρα την καρτα να την εχει ακριβοπληρωσει να καθεται???Ειναι καλυτερη λογικη αυτη???Εδω η 760 που εχει τωρα καλα καλα οπως βλεπεις παιζει παραπανω απο καλα τα παραπανω παιχνιδια.....

 

Γιαυτο και εγω εβαλα σαν επιλογη(και ποσο μαλλον πρωτη) να μεινει ως εχει για τωρα αλλιως να παει στις δευτερες φθηνοτερες αγορες απο 980 και R9 390x αντιστοιχα...

Αυτά τα Πεζεις και με 660 και χαμηλότερη ρε δεν τπ συζητώ καν . Έχω κάνει ένα build σε ένα φίλο του έχω βάλει amd fx 8350 / 8 ram / 660 . Και πεζει τρένο 1080ρ . Counter - wow - hon- battleflied- diablo κτλπ κτλπ κτλπ ....δεν υπάρχει νόημα

Ρε μάγκες τώρα δουλευόμαστε ;;; Διλαδη η 970 θα σου βγάλει 130 fps και η 980 150 ;;;; Και ;;;;;;; Το μόνο που θα δεις τι ; Θα ειναι τα - 250 ευρο από την τσέπη σου ; Πάνε πάρε κανα καλο mouse

Στα λογια μου ερχεσαι(ή μαλλον καλυτερα η τσεπη σου :) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια παιχνίδια θεωρούνται "απαιτητικά"; 

Στο θέμα των 8gb ram που προσφέρει η 390x (και η 390)...
Πρώτον, ακόμα κι αν δεν υπάρχει ακόμη παιχνίδι που να τα ζητάει δεν βοηθάνε σε εφαρμογές όπως η επεξεργασία βίντεο;
Δεύτερον, δεν προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια για μελλοντικά παιχνίδια, άρα και περισσότερη αντοχή στον χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια παιχνίδια θεωρούνται "απαιτητικά"; 

 

Στο θέμα των 8gb ram που προσφέρει η 390x (και η 390)...

Πρώτον, ακόμα κι αν δεν υπάρχει ακόμη παιχνίδι που να τα ζητάει δεν βοηθάνε σε εφαρμογές όπως η επεξεργασία βίντεο;

Δεύτερον, δεν προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια για μελλοντικά παιχνίδια, άρα και περισσότερη αντοχή στον χρόνο;

Απαιτητικα θεωρουνται παιχνιδια πχ Witcher 3,GTA V(αν ανεβαζεις ολα τα φιλτρα),διαφορα Fps τυπου Crysis κλπ και σε αυτα οι απαιτησεις ειναι κυριως στις μεγαλυτερες αναλυσεις.

 

Και τα 4gb Vram για 1080p future proof ειναι. Εδω η ταπεινη 7970 με 3gb Vram ,καρτα του 2011 και μεχρι και σημερα δεν κολλαει πουθενα σε 1080p και παιζει τα παντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...