Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια.θελω να κανω μια ανβαθμιση στη καρτα γραφικων..τα στοιχεια του πισι μου ειναι εδω..http://www.insomnia.gr/topic/576644-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CE%BB%CE%B1%CF%82%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%82%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%B7-%CE%BF%CE%B8/

τροφοδοτικο εχω ενα premier 450w

θα θελα μια οικονομικη καρτα,δε εχω ιδεα στα ποσα λεφτα παιζουν,καθως ειμαι ασχετος με hardware..παιζω μονο ενα παιχνιδι στο φεισμπουκ..dragon of atladis..για οσους το ξερουν..νομιζω ειναι λιγο βαρυ αφου ειναι διαδυκτιακο..

απλα μου κρασαρει συνεχεια η οθονη στο μοζζιλα,ειτε παιζω ειτε στο απλο σερφαρισμα..flash crashed.συνεχως,κ ισως φταει η καρτα γραφικων..

και η οθονη χαμηλα κολλαει και βγαζει οριζοντιεσ γραμμεσ στο ασχετο..

 

 

κανε κανα φορματ (εχεις κανει ποτε στον υπολογιστη)κ ξαναπερνα τον flash player .

τροφοδοτικο αλλαγη χθες.

για την οθονη πες ποια ειναι ,απο ποτε ειναι κτλ.

οσο για καρτα πες λεφτα που δινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω το σύστημα της υπογραφής μου και η οθονη μου ηταν μια αρχαία 15" με ανάλυση 1024χ768 ειμαι casual gamer, και οπως καταλαβαίνεται ήμουν άρχοντας απο άποψη απόδοσης γραφικών σε αυτήν την ανάλυση
(έπαιζα Grid Autosport, Crysis 3, Far Cry 3 & 4 σχεδόν σε high settings :D ).

Δεν αντιστάθηκα και πήρα μια 24" Full HD ,pls panel κλπ...

Το ερώτημα μου ειναι τι κάρτα γραφικών χρειάζομαι για να τα τρέξω όλα αυτά τα παιχνίδακια με ολα τα γαργαλιστικά details που προσφέρουν (μάλλον ultra settings) στην καινούργια μου οθόνη.
Mε 150-200 ευρα θα μπορούσα άραγε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ultra και 150-200 ειναι ασυμβιβαστα εδω αλλοι με 300-400 και ολα στα ultra μαζι με ΑΑ κτλπ δεν τα εχουν...

οποτε παμε απο την αρχη για 150-200 κοιτας απο r9 370,r9 380,r9 280,gtx 960 με την σειρα προτιμησης που τα εβαλα για μενα και καπως ετσι πανε και τα λεφτα!

πρεπει να μας πεις αδερφε ομως και ποιο τροφοδοτικο εχεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 660τι πρεπει να ειναι οριακα καλυτερη απο 580 κ πιο φρεσκια και και και...

η 750 ειναι υποδεεστερη κ απο τις 2 ωστοσο αρκετα πιο φρεσκια.

απο τις 3 λοιπον νικητρια κατεμε ειναι η 660ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

660Ti>750Ti>580 αλλα πρεπει να μας πεις και τις υλοποιησεις για σιγουρια!

αυτο που παιζει εδω ειναι οτι η μια ειναι πολυ παλια αλλα top στην εποχη της (580) η αλλη ειναι σχετικα παλια και ειναι για καλο gaming συστημα (660) και η αλλη που ειναι νεα καρτα σχετικα ειναι για casual gaming για την εποχη της (750ti) αλλα με τα χρονια εφτασε η 580 να εχει λιγοτερη vram απο την 750...

οποτε αυτο που γραφω παραπανω ισχυει μεν αλλα για reference μοντελα αν τωρα εχεις καμια εκοδη 580 με 3gb vram ισως να ειναι δυνατοτερη ολων!περιμενε κ αλλες απαντησεις φυσικα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ultra και 150-200 ειναι ασυμβιβαστα εδω αλλοι με 300-400 και ολα στα ultra μαζι με ΑΑ κτλπ δεν τα εχουν...

οποτε παμε απο την αρχη για 150-200 κοιτας απο r9 370,r9 380,r9 280,gtx 960 με την σειρα προτιμησης που τα εβαλα για μενα και καπως ετσι πανε και τα λεφτα!

πρεπει να μας πεις αδερφε ομως και ποιο τροφοδοτικο εχεις...

 

Ok, ισως υπερέβαλα λιγο.

Βλέποντας διάφορα reviews και video με gameplay στο youtube καταλαβα οτι με μικρες υποχωρήσεις όπως

να είναι χαμηλό το ΑΑ και σβηστό το blur effect (το οποιο δεν θα με ενοχλουσε) στο Crysis3 & Far Cry 4  θα έβλεπα 40+ FPS (αν όλα ηταν maxed out), βάση το παραπάνω review για την GTX 960 η οποία είναι η υποδεέστερη απο τις 4 που προτείνεις

 

Το τροφοδοτικό μου ειναι ενα CM GX Series 650W.

 

Αν ακόμα είμαι κάπου λάθος παρακαλώ ενημερώστε :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, ισως υπερέβαλα λιγο.

Βλέποντας διάφορα reviews και video με gameplay στο youtube καταλαβα οτι με μικρες υποχωρήσεις όπως

να είναι χαμηλό το ΑΑ και σβηστό το blur effect (το οποιο δεν θα με ενοχλουσε) στο Crysis3 & Far Cry 4  θα έβλεπα 40+ FPS (αν όλα ηταν maxed out), βάση το παραπάνω review για την GTX 960 η οποία είναι η υποδεέστερη απο τις 4 που προτείνεις

 

Το τροφοδοτικό μου ειναι ενα CM GX Series 650W.

 

Αν ακόμα είμαι κάπου λάθος παρακαλώ ενημερώστε :mrgreen:

υποδεεστερη η 960?καποιο λαθος κανεις...μονο απο την r9 280 των 3gb και αυτο παλι πολυ πολυ τσιμα τσιμα!

σου προτεινω την r9 280 μονο και μονο για το 1 gb vram Παραπανω που μπορει να σ χρειαστει για τα effects!

καρτα έως 260 ευρώ?

 

βρήκα την R9 380 αλλα δεν ξέρω αν αξίζει? έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

μια χαρα αξιζει!τι αναλυση εισαι τι τροφοδοτικο εχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποδεεστερη η 960?καποιο λαθος κανεις...μονο απο την r9 280 των 3gb και αυτο παλι πολυ πολυ τσιμα τσιμα!

σου προτεινω την r9 280 μονο και μονο για το 1 gb vram Παραπανω που μπορει να σ χρειαστει για τα effects!

μια χαρα αξιζει!τι αναλυση εισαι τι τροφοδοτικο εχεις?

600w και 1080π

 

υλοποίηση? σε αυτή έχω καταλήξει. μήπως να δω κάποια άλλη εταιρια?

Gigabyte Radeon R9 380 4GB WindForce 2X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποδεεστερη η 960?καποιο λαθος κανεις...μονο απο την r9 280 των 3gb και αυτο παλι πολυ πολυ τσιμα τσιμα!

σου προτεινω την r9 280 μονο και μονο για το 1 gb vram Παραπανω που μπορει να σ χρειαστει για τα effects!

Ωραια, αυτη η υλοποίηση μου φαινεται καλή βάση σχολιασμών.

Αν και ξεφεύγει κάμποσο απο το budget αφου αν μου αντέξει λίγα χρονάκια από άποψη επιδόσεων  θα συγκεντρώσω κάνα κονδύλι και θα την πάρω σιγα σιγα..... ^_^

 

Λίγες ερωτήσεις ακόμα και είμαι καλυμμένος.

 

Η υλοποίηση είναι καλή ?

Θα βγάλει μερικά χρονάκια ακόμα (future proof) ?

Η 5770 Vapor X πιάνει κανα 50αρι άραγε ή θα την κάνω διακοσμητικό ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

600w και 1080π

 

υλοποίηση? σε αυτή έχω καταλήξει. μήπως να δω κάποια άλλη εταιρια?

Gigabyte Radeon R9 380 4GB WindForce 2X

 

μια χαρα ειναι η gigabyte εχει πολυ καλο συστημα ψυξης!

 

Ωραια, αυτη η υλοποίηση μου φαινεται καλή βάση σχολιασμών.

Αν και ξεφεύγει κάμποσο απο το budget αφου αν μου αντέξει λίγα χρονάκια από άποψη επιδόσεων  θα συγκεντρώσω κάνα κονδύλι και θα την πάρω σιγα σιγα..... ^_^

 

Λίγες ερωτήσεις ακόμα και είμαι καλυμμένος.

 

Η υλοποίηση είναι καλή ?

Θα βγάλει μερικά χρονάκια ακόμα (future proof) ?

Η 5770 Vapor X πιάνει κανα 50αρι άραγε ή θα την κάνω διακοσμητικό ?

αυτη η υολποιηση ειναι πολυ τιμια και καλη!οτι πρεπει!

το future proof που λες τωρα ειναι λιγααααακι μυθος...και καρτα με 2gb να παιρνες ας πουμε 960 παλι το ιδιο με την 280 θα σου κραταγε γτ σε 4-5-6 χρονια θα χουν βγει ποιος ξερει τι οποτε και οι 2 καρτες δεν θα την παλευουν για gaming!ισως και νωριτερα!

αλλα για τα επομενα 2 χρονια σιγουρα εισαι καλλυμενος οχι στα ultra αλλα σε καλα settings!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η υολποιηση ειναι πολυ τιμια και καλη!οτι πρεπει!

το future proof που λες τωρα ειναι λιγααααακι μυθος...και καρτα με 2gb να παιρνες ας πουμε 960 παλι το ιδιο με την 280 θα σου κραταγε γτ σε 4-5-6 χρονια θα χουν βγει ποιος ξερει τι οποτε και οι 2 καρτες δεν θα την παλευουν για gaming!ισως και νωριτερα!

αλλα για τα επομενα 2 χρονια σιγουρα εισαι καλλυμενος οχι στα ultra αλλα σε καλα settings!

Πολυ ωραια, οπότε εχω σαν βάση την 280 και βλέπουμε!

Μήπως ξερεις αν αξιζει να πουληθει η 5770 ?

 

Off topic

Το ιδιο tv monitor μολις τσίμπησα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια, οπότε εχω σαν βάση την 280 και βλέπουμε!

Μήπως ξερεις αν αξιζει να πουληθει η 5770 ?

 

Off topic

Το ιδιο tv monitor μολις τσίμπησα !

Αν και κανονικά ανήκει σε άλλο τόπικ, ναι, ένα 50άρικο θα φύγει ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...