Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα μια 970/390 στα 370€ ή αν βρεις καμιά καλή υλοποίηση της 290 κοντά στα 300€. Οτιδήποτε παρακάτω imo δεν αξίζει.

 

Οκ τοτε δεν αξίζει αφού δεν θέλω να δώσω πανω απο 200 euro , οποτε θα μείνω οπως ειμαι και αργότερα κανω μια πιο ολοκληρωμένη αγορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνωμη αλλα αφου εχεις ανοιξει εδω και καιρο topic για αυτο και οπως εγραψες και στο αντιστοιχο θεμα οτι εχεις παραλλαβει το συστημα εκτως του τροφοδοτικου(και αρα και την καρτα γραφικων)για ποιο λογο τωρα ρωτας για καρτα γραφικων???Crossfire θες να κανεις??

http://www.insomnia.gr/topic/575102-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B7%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-video-editing-gaming-800-1000-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E/page-2

Καλησπέρα Fuglore,στο θέμα για το build δεν έγραψα πως παρέλαβα καθώς δεν έχει σταλει η παραγγελία λόγω έλλειψης του τροφοδοτικού.Ο λόγος που ρωτάω ξανά εδώ πέρα την αντίστοιχη ερώτηση είναι μόνο και μόνο επειδή διαβάζει και ασχολείται περισσότερος κόσμος από το άλλο τοπικ.Απλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερη επιλογή η r9 380 απο την 960.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Fuglore,στο θέμα για το build δεν έγραψα πως παρέλαβα καθώς δεν έχει σταλει η παραγγελία λόγω έλλειψης του τροφοδοτικού.Ο λόγος που ρωτάω ξανά εδώ πέρα την αντίστοιχη ερώτηση είναι μόνο και μόνο επειδή διαβάζει και ασχολείται περισσότερος κόσμος από το άλλο τοπικ.Απλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερη επιλογή η r9 380 απο την 960.

:)

Εψαξες καποιο video με Benchmarks στο διαδικτυο με Benchmarks που να εδειχνε το αντιθετο και κοιτας για την 960??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, παιδιά...όσο καλοπροαίρετοι ή κολλημένοι και αν είμαστε, κάρτα με 2GB και 128bit VRAM το 2015, είναι ανέκδοτο και τάφος. Εκτός και αν προορίζεται για κανέναν τελείως casual-ά, ξέρω γω - αλλά δε νομίζω ότι χρήστης σε τέτοιο επίπεδο θα έκανε έρευνα αγοράς για κάρτα γραφικών... -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, παιδιά...όσο καλοπροαίρετοι ή κολλημένοι και αν είμαστε, κάρτα με 2GB και 128bit VRAM το 2015, είναι ανέκδοτο και τάφος. Εκτός και αν προορίζεται για κανέναν τελείως casual-ά, ξέρω γω - αλλά δε νομίζω ότι χρήστης σε τέτοιο επίπεδο θα έκανε έρευνα αγοράς για κάρτα γραφικών... -_-

Μα αυτο λεω και εγω οτι αφου στο αλλο θεμα που ειχε ανοιξει δεν του ειχαμε προτεινει την R9 380 για ποιο λογο την κοιταζει τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερη επιλογή η r9 380 απο την 960.

:)

 

Στα games οι διαφορές στις επιδόσεις μεταξύ μιας καλής έκδοσης της 960 και μιας 380 είναι συνήθως μικρές, τουλάχιστον στις αναλύσεις που καταφέρνουν ένα αξιοπρεπές framerate.Ένα review στα ελληνικά θα το βρεις εδώ: http://www.hwbox.gr/content/389-msi-r9-380-gaming-4g-review.html

 

Για rendering βλέπω στα είπαν στο άλλο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτην εδω λες?

http://www.e-shop.gr/vga-vtx3d-radeon-r9-280x-boost-edition-v3-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510024

 

Αν ειναι αυτη που λογικα ειναι,δεν βρισκω reviews.

 

Αξιζει πιστευετε?

 

Eιναι λιγο πιο θορυβωδης απο τις πιο ακριβες υλοποιησεις, αλλα ειναι και 50 ευρω φθηνοτερη. Οι επιδοσεις τις ειναι γυρω στο 15% πανω απο τις 960 και σχεδον 10% πανω απο τις 380, και εχει και ενα 1GB μνημη παραπανω. Στην τιμη της δεν εχει ανταγωνισμο, και πρεπει να ανεβεις στα 300 για να εχει νοημα αλλη αγορα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτην εδω λες?

http://www.e-shop.gr/vga-vtx3d-radeon-r9-280x-boost-edition-v3-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510024

 

Αν ειναι αυτη που λογικα ειναι,δεν βρισκω reviews.

 

Αξιζει πιστευετε?

 

 

Eιναι λιγο πιο θορυβωδης απο τις πιο ακριβες υλοποιησεις, αλλα ειναι και 50 ευρω φθηνοτερη. Οι επιδοσεις τις ειναι γυρω στο 15% πανω απο τις 960 και σχεδον 10% πανω απο τις 380, και εχει και ενα 1GB μνημη παραπανω. Στην τιμη της δεν εχει ανταγωνισμο, και πρεπει να ανεβεις στα 300 για να εχει νοημα αλλη αγορα.

 

 

Και αν την τσιμπήσει από εδώ απλά δεν έχει αντίπαλο σε αυτήν την τιμή 215 ευρώ

 

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-150818_39821.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σύστημα της υπογραφής, σκέφτομαι μία από τις δύο παρακάτω κάρτες. Με ενδιαφέρει και για gaming αλλά και για επεξεργασία βίντεο (Συνήθως μοντάρω με Adobe Premiere).

 

Ποια θα παίρνατε και γιατί;

 

https://www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-G1-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7073569/Gigabyte-Radeon-R9-390-8GB-WindForce-2X-GV-R939G1-GAMING-8GD.html

 

Μπορείτε φυσικά να προτείνετε και κάποια άλλη. 

 

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει στο παραπάνω; Επειδή δεν απάντησε κάποιος...  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου,σε τι ανάλυση παίζεις; θα σου πρότεινα 390 για πιο future proof αλλά δε ξερω αν με την 970 θα δουλεύει καλύτερα στο premiere που χρησιμοποιείς από την 390

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου,σε τι ανάλυση παίζεις; θα σου πρότεινα 390 για πιο future proof αλλά δε ξερω αν με την 970 θα δουλεύει καλύτερα στο premiere που χρησιμοποιείς από την 390

Καλημέρα φίλε!! :)

Σε 1080p παίζω... άρα δεν έχω τις τρομερές απαιτήσεις. Ίσως όμως ανέβω κάποια στιγμή σε 2.5k

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα 8gb της 390 τα εκμεταλλεύεται το Premiere... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, παιδιά...όσο καλοπροαίρετοι ή κολλημένοι και αν είμαστε, κάρτα με 2GB και 128bit VRAM το 2015, είναι ανέκδοτο και τάφος. Εκτός και αν προορίζεται για κανέναν τελείως casual-ά, ξέρω γω - αλλά δε νομίζω ότι χρήστης σε τέτοιο επίπεδο θα έκανε έρευνα αγοράς για κάρτα γραφικών... -_-

 

Γιατί θα πρέπει πάραυτα να λέμε τα ίδια και τα ίδια ΕΠΕΙΔΗ μερικοί από εσάς έχετε τα πραγματικά παράλογα κολλήματα; Στην μεσαία κατηγορία των 200 ευρώ τα 2 γίγα είναι υπεραρκετά και δεν έχει "μα". ΄Οποιος θέλει παραπάνω ΕΠΑΡΚΕΙΑ θα πρέπει να δώσει και αρκετά περισσότερα χρήματα.

 

΄Οσων αφορά το πλάτος διαύλου εάν είστε τόσο τεχνολογικά αγράμματοι δεν σας φταίει κανείς. Μα τον Τουτάτη νισάφι πια.

Καλημέρα φίλε!! :)

Σε 1080p παίζω... άρα δεν έχω τις τρομερές απαιτήσεις. Ίσως όμως ανέβω κάποια στιγμή σε 2.5k

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα 8gb της 390 τα εκμεταλλεύεται το Premiere... 

 

Eίπαμε στο Premiere κατά την επεξεργασία βοηθάει στην προ-επισκόπηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτισει γιατι με καιει κιολας το θεμα... επειδη ειχα πει πως θελω να παω σε 4Κ ποσα λεφτα μπορει να χρειαστω και γενικα τι καρτες θελει...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτισει γιατι με καιει κιολας το θεμα... επειδη ειχα πει πως θελω να παω σε 4Κ ποσα λεφτα μπορει να χρειαστω και γενικα τι καρτες θελει...??

 

Θα σου πρότεινα να περιμένεις έστω μια γενιά καρτών γραφικών ακόμα γιατί για την ώρα θα δώσεις πολλά χρήματα ενδεχομένως και φοβάμαι ότι δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θα αναλογεί στην επένδυσή σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...