Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζη ερωτηση! Τι ειναι το μπουκαλι;

 

Εγω με την Gagabyte 7970 Ghz edition και τον i7-4790k OC στα 4.6Ghz  εχω προβλημα;

Καλύτερα δεν γίνεται http://alt-tab.gr/ti-ine-cpugpu-bottleneck/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαζη ερωτηση! Τι ειναι το μπουκαλι;

 

Εγω με την Gagabyte 7970 Ghz edition και τον i7-4790k OC στα 4.6Ghz  εχω προβλημα;

Ειναι απο το bottleneck στα αγγλικα και σημαινει οτι ο επεξεργαστης δε μπορει να ανταπεξελθει σε ορισμενα παιχνιδια που θελουν επεξεργαστικη ισχυ, με αποτελεσμα να μην παιρνεις το 100% απο αυτα που μπορει να σου προσφερει η καρτα γραφικων γιατι την κραταει πισω ο επεξεργαστης. 

 

Εσυ προφανως και δεν εχεις τετοιο θεμα με τον τουμπανο i7 σου!

Bottleneck υπαρχουν και σε αλλα εξαρτηματα αλλα αυτο ειναι το πιο συνηθες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα. Kαι οπως διαβασα ποιο πανω στο link μπορει να φας ακομα και απο τις μνημες η τον σκληρο.

 

Λογικα ουτε εκει θα εχω προβλημα με 16GB 2133Mhz και Samsung 850 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση! Τι ειναι το μπουκαλι;

 

Εγω με την Gagabyte 7970 Ghz edition και τον i7-4790k OC στα 4.6Ghz  εχω προβλημα;

Είναι το γνωστό και ως bottleneck - κάντο search σε wiki, για να πάρεις πλήρη και λεπτομερή απάντηση.

Στη δική σου περίπτωση, δεν έχεις καθόλου τέτοιο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2  R9 390x θα ηταν αρκετες για να εχω triple monitor?

 

Ναι θα ηταν αρκετές. Θα μπορούσες  να πας και σε στην απλή r9 390 σε CF για να σου βγεί περίπου 200 ευρώ φθηνότερα ή ακόμα και σε μία 980ti  για να μην έχεις καποια προβλήματα που μπορεί να έχει το CF σε ορισμένα παιχνίδια και για χαμηλότερη κατανάλωση και θόρυβο. Παντως απο αποψη δυναμης 390Χ CF > 390 CF > 980ti. Πάνε ομως και στην αντίστοιχη ενότητα για τις οθόνες για να πάρεις και απο εκεί γνωμες για monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

* Case (Κουτί): Corsair C70 Black

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair RM Series RM1000 80Plus Gold

* Motherboard (Μητρική): Asus Maximus VII Hero

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i7-4790K Box

* RAM (Μνήμη συστήματος): Kingston HyperX Beast (T3) 16GB DDR3-2400MHz (HX324C11T3K2/16)

* GPU (Κάρτα γραφικών): Gigabyte GeForce GTX970 4GB G1 Gaming (GV-N970G1 GAMING-4GD)

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Asus VG248QE/1920x1080
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 7
 
Σημείωση: είμαι ανάμεσα από την GTX970 G1 και την GTX970 FTW πια θα προτιμούσατε??

 

g1 θα προτιμουσαμε...βεβαια εχει παρει τα πανω της στα λεφτα...σε ενδιαφερει sli?εχεις δλδ μια 970 και ψαχνεις δευτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας


 


Έχει βάλει το eshop στο newsletter προσφορα μια υλοποίηση  της VTX του R9-280X στα 215 ευρώ .


Δείτε εδώ:http://www.e-shop.gr...il-p-PER.510024  (ασχετα με το λινκ, η τιμή ειναι 215)


 


Το θέμα είναι ότι δεν καίγομαι άμεσα για κάρτα γιατί λείπω σε νησί για δουλειά και τελειώνω σε 2 μήνες. Απλά μου φαίνεται καλή ευκαιρία για το 280x  που είναι τούμπανο τσιπάκι.


 


Να την "αρπάξω" λέτε ή να περιμένω σε κανά δίμηνο για καμία αντίστοιχη προσφορά? 


 


Θα κάνει αρκετό bottleneck με τον i3-2100? (δεν παίζω πάνω από 1080χ και οχι τους τελευταίους τίτλους).


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας

 

Έχει βάλει το eshop στο newsletter προσφορα μια υλοποίηση  της VTX του R9-280X στα 215 ευρώ .

Δείτε εδώ:http://www.e-shop.gr...il-p-PER.510024

 

Το θέμα είναι ότι δεν καίγομαι άμεσα για κάρτα γιατί λείπω σε νησί για δουλειά και τελειώνω σε 2 μήνες. Απλά μου φαίνεται καλή ευκαιρία για το 280x  που είναι τούμπανο τσιπάκι.

 

Να την "αρπάξω" λέτε ή να περιμένω σε κανά δίμηνο για καμία αντίστοιχη προσφορά? 

 

Θα κάνει αρκετό bottleneck με τον i3-2100? (δεν παίζω πάνω από 1080χ και οχι τους τελευταίους τίτλους).

 

 

Δώσε 35 ευρώπουλα παραπάνω να σωθείς https://www.skroutz.gr/s/4997344/VTX3D-Radeon-R9-290-4GB-V2-X-Edition.html.....όσων αφορά την μπουκάλα του επεξεργαστή που ρωτάς ίσα με μια 20-λιτρη μπουκάλα σαμπάνια από αυτές που κάνουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ στο Mykonos εν καιρώ κρίσης.....

 

Να θυμάσαι ότι ο επεξεργαστής σου θα είναι πρόβλημα για τις ΠΟΛΥ χαμηλές ελάχιστες επιδόσεις που θα έχεις στα παιχνίδια οι οποίες θα είναι περίπου τόσο χαμηλές σε ΟΤΙ ανάλυση και να τρέξεις.

 

Κοντολογής δεν την βλέπω τόσο μεγάλη "ευκαιρία" την 280 στα 260 ευρώπουλα. Αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά κοίτα για ένα δυνατότερο επεξεργαστή και τσίμπα μια 290 για όσο υπάρχουν ακόμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η τιμή είναι 215 και όχι 260 που βγάζει στο λινκ. Στην αρχή δούλευε ο σύνδεσμος και έβγαζε στο newsletter (περίεργο).

Οι 290 θα αντικατασταθούν σύντομα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχουν ήδη αντικατασταθεί από τις 390 στις οποίες η μεγαλύτερη τιμή είναι κυρίως για τα 8 γίγα μνήμης που για την συγκεκριμένη αρχιτεκτονική, για την διάρκεια ζωής της και κάτω από τις περισσότερες συνθήκες είναι περιττά. Ξεκινάνε σήμερα από τα 346 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα η R9-380 είναι η αντικαταστάτης της R9-280?

 

Δεδομένου ότι με 20-30 ευρώ παραπάνω βρίσκω R9-380 στα 4GB (είτε Sapphire είτε Gigabyte) αξίζει να πάω προς την 380?  Στα frames απ όσο έχω δει πάντως η 280X είναι οριακά λίγο πιο πάνω από την 380.

 

edit: διάβασα πολύ χρήσιμα πράγματα για τη σύγκριση μεταξύ των 2 καρτών εδώ. Παραθέτω και ένα κατατοπιστικότατο βίντεο: https://www.youtube.com/watch?t=165&v=XY2_MFEsANg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!
Έχω μια Sapphire 7870 Ghz Ediition η οποία έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα (αν έχετε δει καθόλου, το πρόβλημα με το κλείσιμο του υπολογιστή / μαύρη οθόνη και ανεμιστηράκι στο full).
Σκέφτομαι τώρα Οκτώβρη (μην μου φάει την εξεταστική :P ) να την αλλάξω, και γλυκοκοιτάω GTX970.. Είμαι ανάμεσα στην msi gaming και την ftw+ της EVGA.
Για το υπόλοιπο σύστημα, έχω 600ρι PSU Therlmaltake (ακριβώς ποιο θα σας γελάσω), i5 2500k και 8GB RAM (DDR3, 2x4GB).
Έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το εύρος, ή να μου δώσετε κάποια παρότρυνση σε ποια από τις 2 υλοποιήσεις να επιλέξω; (Για 400ρι με έβλεπα max, σκέφτομαι ακόμα για την υπέρβαση στα 440 της FTW+ )
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα επανερχομαι. παρελαβα σημερα την r9280 της sapphire αλλα νομιζα οτι ηταν η 280x αυτη ειναι η 280 η απλη! Μπορει καποιος να μου γραψει τις διαφορες με την x η να τρξω καποιο προγραμμα να δω τι διαφορες εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...