Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια 380 η 280Χ. Είδα το e-shop σε newsletter του να δινει 280Χ 220 ευρώ, πάρε αυτή.

 

Edit: είδα το τροφοδοτικό, είναι οριακό, μπορεί να έχεις θέματα με την 280Χ. Πάρε 380 καλύτερα.

Ποια απο ολες τις υλοποιησεις της 380 εννοεις?

επισης δν το εχω παρει το συστημα απλα ειναι αυτο π σκεφτομαι.Αμα εβαζα την 280x ποιο psu αξιζει?

Γενικα  ποια ειναι πιο καλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

700ευρω για Gtx 980???http://www.skroutz.gr/s/5748664/Gigabyte-GeForce-GTX980-4GB-WindForce-3X-Gaming-GV-N980WF3OC-4GD-Rev-1-0-1-1.htmlΚαποιο αστειο του eshop ειναι αυτο????

 

Οσο για τροφοδοτικο ενα ποιοτικο 650ρι ειναι οτι πρεπει.

καλα σοβαρά μιλάς ; Θα πας να σκάσεις 700 ευρο για μια 980; Γιατι δεν περνεις ti από Σκρουτζ ; Το eshop ειναι στ άλλη εποχή μάλλον .... Τι χρήση κανεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια απο ολες τις υλοποιησεις της 380 εννοεις?

επισης δν το εχω παρει το συστημα απλα ειναι αυτο π σκεφτομαι.Αμα εβαζα την 280x ποιο psu αξιζει?

Γενικα  ποια ειναι πιο καλη?

 

Πανω κάτω τις ιδιες επιδόσεις έχουνε. Η 280Χ θεωριτικά είναι λίγο πιο δυνατή και έχει 1 gb παραπάνω ραμ (κάτι το οποίο ομως δεν φένεται σε αρκετα benchmarks)  Επισης δεν ξερω ποσο καλή υλοποίηση είναι αυτή που λένε οτι είναι  σε προσφορά. Αν πας παντως σε 280Χ πανε σε κανένα τέτοιο τροφοδοτικό

https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

https://www.skroutz.gr/s/6256298/Thermaltake-TR2-600W-Gold.html

 

Εχεις μεγαλο δικιο....αλλα σε ολα αυτα που ειπες σιγα σιγα θα ανεβουν θα παω σε FX 8320 αλλα σιγα σιγα,γιατι εγω ελεγα να παω σε gtx970 τι λες εσυ..??

 

Η σειρά αναβάθμισης κατα την αποψη μου είναι : Οθόνη - Επεξεργαστής - Καρτα γραφικών

Επίσης δεν νομίζω να αξίζει να πας απο 270Χ σε 380 / gtx 960

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, δες κάτι σε 280X ή 380 ή 960 (την 4άρα, όμως) - μέχρι FX 8350. Οποιαδήποτε ισχυρότερη και να πάρεις, θα πάει "χαμένη" σε FX...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

950 αλλά είναι πάνω από το budget σου.

 

 

 

Πολύ ακριβή βγαίνει πάντως.Σχεδόν τα διπλά.Κοίταξε μήπως βρίσκεις από άλλο κατάστημα ή από Εu αν θες 980 ti.Για τέτοια ανάλυση έχεις και την επιλογή μιας Fury X.

Ποια ειναι καλυτερη για να κοιταξω μια fury X η μια 980ti ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολή, εκτός και αν σκοπεύεις να πάρεις και οθόνη σύντομα. Υπόψιν, αν πας σε 4Κ όπως λες, η 970 είναι αδύναμη και δεν είναι ιδανική ούτε σε sli λόγω λίγης μνήμης. Πάρε καλύτερα μία 390 τώρα και άλλη μια μαζί με την οθόνη.

 

Γιατί δεν κάθεσαι όπως είσαι τώρα όμως, να πάρεις την νέα κάρτα όταν πάρεις και την οθονη? Η 270Χ ειναι ιδανική για την ανάλυση σου.

Μια 380 η 280Χ. Είδα το e-shop σε newsletter του να δινει 280Χ 220 ευρώ, πάρε αυτή.

 

+1   Αν αλλάξει ανάλυση και με κάρτα της τάξης της 390+ δεν θα τον απασχολήσει τόσο ο επεξεργαστής που σκέφτεται.

 

 

thermaltake hamburg 530w

 

Aν δεν κάνεις oc δεν θα χει θέμα το σύστημα σου και με 280Χ.

 

Ποια ειναι καλυτερη για να κοιταξω μια fury X η μια 980ti ? 

 

Κοίταξε τεστ σε διάφορα παιχνίδια στην ανάλυση που σε ενδιαφέρει και δες και μόνος σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σύστημα της υπογραφής, σκέφτομαι μία από τις δύο παρακάτω κάρτες. Με ενδιαφέρει και για gaming αλλά και για επεξεργασία βίντεο (Συνήθως μοντάρω με Adobe Premiere).

 

Ποια θα παίρνατε και γιατί;

 

https://www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-G1-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7073569/Gigabyte-Radeon-R9-390-8GB-WindForce-2X-GV-R939G1-GAMING-8GD.html

 

Μπορείτε φυσικά να προτείνετε και κάποια άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την αναλυση και με αυτο τον επεξεργαστη αντε να κοιτας μεχρι R9 380 ή Gtx 960. Για παραπανω καρτες χρειαζεται να αναβαθμισεις επεξεργαστη που θα ελεγα οτι ειναι και το καλυτερο πχ Fx 8320-8350 και καρτα γραφικων R9 380 το καλυτερο combo για το συστημα σου.

Η αληθεια ειναι παιδια πως εγω εχθες κατεβασα το witcher το 3 και το μονο που μπορω να παιξω ειναι στο low τωρα βεβαια δεν ξερω αμα φταιει επειδη ειναι σπασμενο αλλα μονο στο low μπορω...!!!! Εγω θελω μια καρτα που να μπορω να παιζω τα παιχνιδια στα ultra η εστω στα hight ευχαριστω..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Στο σύστημα της υπογραφής μου θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλύτερη κάρτα γραφικών από την ενσωματωμένη του επεξεργαστή (hd 4600). Δεν έχω πολλές απαιτήσεις σε παιχνίδια και θα ήθελα να μην ξεπερνάει τα 70-80 ευρώ καινούρια ή μεταχειρισμένη. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

 Κάποια βοήθεια αν μπορείτε παρακαλώ..

Επεξ/σία από Arjuna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι παιδια πως εγω εχθες κατεβασα το witcher το 3 και το μονο που μπορω να παιξω ειναι στο low τωρα βεβαια δεν ξερω αμα φταιει επειδη ειναι σπασμενο αλλα μονο στο low μπορω...!!!! Εγω θελω μια καρτα που να μπορω να παιζω τα παιχνιδια στα ultra η εστω στα hight ευχαριστω..!!!

Δες εδώ.

http://www.techspot.com/review/1006-the-witcher-3-benchmarks/page3.html

 

Η κάρτα είναι ικανή να αποδώσει παραπάνω. Ίσως φταίει ότι οι AMD κάρτες δεν αποδίδουν τόσο καλά σε AMD fx επεξεργαστες. Αν είναι έτσι, ίσως μια 960 σου κάνει. Η 970 ίσως φαει μπουκαλι στο witcher, ίσως όχι, δεν είμαι σίγουρος. Παίζει όμως να μην δεις την αναμενόμενη βελτίωση σε αυτή την ανάλυση ότι και να πάρεις με τον fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gotheron2 Βάλε τα patch.Ρωτάς και για nvidia παιχνίδι (και σε χαμηλή ανάλυση).

 

 

@Στέφανος123 Κατέληξε πρώτα στην οθόνη γιατί είσαι στη διαδικασία στησίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: Ηθελα να σουταρω την Gigabyte 7970 Ghz edition για να παρω καμια GTX770 λογω CUDA γιατι το DVDFab που δουλευω το ζηταει αλλιως για μια μετατροπη mkv H265 μου καρφωνει τον i7-4790k στο 100%

 

Διαβασα ομως οτι η Nvidia "σκοτωσε" το CUDA

 

Τι παιζει τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...