Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Είμαι ανάμεσα σε R9 380 και GTX960. Δεν θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό. To budget μου είναι στα 200-250 ευρώ.  Τα παιχνίδια που παίζω κυρίως είναι Starcraft 2 multiplayer και Guild Wars 2. Έχει νόημα να πάω σε 4GB μοντέλα ή τα 2GB είναι  αρκετά για την ανάλυση που παίζω; Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Καταρχήν δεν χρειάζεται να αλλάξεις τροφοδοτικό είναι αρκετά καλό αυτό που έχεις , τώρα για την κάρτα ακόμα και οι εκδόσεις των 2GB θα σε καλύψουν άνετα

 

Αν προτιμάς Nvidia

https://www.skroutz.gr/s/6081602/MSI-GeForce-GTX960-2GB-Gaming-GTX-960-GAMING-2G.html

https://www.skroutz.gr/s/6081642/MSI-GeForce-GTX960-2GB-OC-GTX-960-2GD5T-OC.html

Για AMD αυτές

https://www.skroutz.gr/s/7097142/MSI-Radeon-R9-380-2GB-R9-380-2GD5T-OC.html

https://www.skroutz.gr/s/7105078/Sapphire-Radeon-Dual-X-R9-380-2G-D5-11242-02-20G.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η 380 είναι ένα σκαλάκι ποιο γρήγορη , καίει παραπάνω ρεύμα αλλά το σύστημα σου το αντέχει.

στην 380 ΑΝ βρείς προσφορά εντος του budget με 4GB προτίμησε την , είναι πάνω στο σημείο καμπής αν έχει νόημα να πάρουμε κάρτα γραφικών με 4GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί): Zalman z11 plus

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Thermaltake LitePower 600W

Motherboard (Μητρική): Gigabyte GA990FX

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD fx-8350 + 212 Evo CPU Cooler

RAM (Μνήμη συστήματος): 8gb Kingston 1600

GPU (Κάρτα γραφικών): GeForce GT 630

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): SyncMaster p2070

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 8 Pro 64bit

Καλησπερα παιδια,

σκεφτομαι να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου(προσφατα αναβαθμισα κουτι,cpu και Motherboard) και το budget μου ειναι μεχρι 200 ευρω(σκεφτομουν να παω σε gtx 960 που ειναι στα 240 τωρα).Θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε να προτεινετε κατι σε αυτα τα χρηματα ή αν αξιζει να κρατησω για λιγο ακομα την τωρινη gpu και να ανεβασω λιγο το Budget...

ΥΓ.Αναφερομαι σε gaming desktop οχι τρελων απαιτησεων games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί): Zalman z11 plus

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Thermaltake LitePower 600W

Motherboard (Μητρική): Gigabyte GA990FX

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD fx-8350 + 212 Evo CPU Cooler

RAM (Μνήμη συστήματος): 8gb Kingston 1600

GPU (Κάρτα γραφικών): GeForce GT 630

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): SyncMaster p2070

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 8 Pro 64bit

Καλησπερα παιδια,

σκεφτομαι να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μου(προσφατα αναβαθμισα κουτι,cpu και Motherboard) και το budget μου ειναι μεχρι 200 ευρω(σκεφτομουν να παω σε gtx 960 που ειναι στα 240 τωρα).Θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε να προτεινετε κατι σε αυτα τα χρηματα ή αν αξιζει να κρατησω για λιγο ακομα την τωρινη gpu και να ανεβασω λιγο το Budget...

ΥΓ.Αναφερομαι σε gaming desktop οχι τρελων απαιτησεων games

 

 

Καλύτερα να άλλαζες οθόνη ή για την επιλογή κάρτας να λάμβανες υπόψη και την αλλαγή με καινούρια οθόνη.

 

Το ίδιο ισχύει και για το σύστημα του Sheogorath πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα καταλήξω σε μια 750ti.  Από σελίδες του εξωτερικού διαβάζω πολλά καλά λόγια για την EVGA 750ti Superclocked FTW. Έχετε να προτείνετε κάποια υλοποίηση σε 750ti;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, καθώς έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για το σύστημά μου και πρέπει να ξεκινήσω την αναβάθμιση. Λεφτά για να αγοράσω όλα τα κομμάτια μαζί δεν παίζουν, οπότε λέω να αρχίσω πρώτα με κάρτα γραφικών, αφού χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κυρίως για gaming.

Το σύστημά μου αυτήν τη στιγμή αποτελείται από:

- ASROCK 890GX PRO3 RETAIL
- AMD PHENOM II X4 925 2.8GHZ QUAD CORE BOX

- THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W CABLE MANAGEMENT ATI CROSSFIRE CERTIFIED

- POWERCOLOR RADEON HD5750 1GBD5-PDH 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

- 4gb ram

- LG 24 FHD

 

Οπως καταλαβαίνετε, σέρνεται. Πρόσφατα έβαλα το NBA 2k16 και μετρούσα τα frames ένα ένα... Για GTA, Witcher και Total War που μου αρέσουν ούτε λόγος. Σκοπεύω να αγοράσω μία r9 390 για να τελειώσω μια και καλή με την κάρτα γραφικών και στη συνέχεια (κανά δίμηνο - τρίμηνο) να πάω σε επεξεργαστη, mobo, οθόνη κλπ. Στόχος μου είναι να χτιστεί σύστημα πενταετίας.

Οπότε πάμε τώρα στις απορίες. Με τον ήδη υπάρχοντα επεξεργαστή θα βελτιωθούν οι επιδόσεις αν βάλω αυτήν την κάρτα; Και ας μην χρησιμοποιείται όλη η ισχύς της. Ή θα την πάρω τσάμπα και θα περιμένω τα υπόλοιπα κομμάτια για να αξιοποιηθεί; Παρακαλώ μη μου προτείνετε GPU λιγότερο δυνατές (πχ 280 κλπ) με σκοπό να δω διαφορά τώρα και σε έξι μήνες να την αφήσω στην άκρη και να αγοράσω καλή κάρτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Θα πάω για τη sapphire 380 4GB. Η sapphire 6850 που έχω δουλεύει OC εδώ και πολύ καιρό σταθερά και έτσι λέω να τους ξαναπροτιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, καθώς έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για το σύστημά μου και πρέπει να ξεκινήσω την αναβάθμιση. Λεφτά για να αγοράσω όλα τα κομμάτια μαζί δεν παίζουν, οπότε λέω να αρχίσω πρώτα με κάρτα γραφικών, αφού χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κυρίως για gaming.

Το σύστημά μου αυτήν τη στιγμή αποτελείται από:

- ASROCK 890GX PRO3 RETAIL
- AMD PHENOM II X4 925 2.8GHZ QUAD CORE BOX

- THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W CABLE MANAGEMENT ATI CROSSFIRE CERTIFIED

- POWERCOLOR RADEON HD5750 1GBD5-PDH 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

- 4gb ram

- LG 24 FHD

 

Οπως καταλαβαίνετε, σέρνεται. Πρόσφατα έβαλα το NBA 2k16 και μετρούσα τα frames ένα ένα... Για GTA, Witcher και Total War που μου αρέσουν ούτε λόγος. Σκοπεύω να αγοράσω μία r9 390 για να τελειώσω μια και καλή με την κάρτα γραφικών και στη συνέχεια (κανά δίμηνο - τρίμηνο) να πάω σε επεξεργαστη, mobo, οθόνη κλπ. Στόχος μου είναι να χτιστεί σύστημα πενταετίας.

Οπότε πάμε τώρα στις απορίες. Με τον ήδη υπάρχοντα επεξεργαστή θα βελτιωθούν οι επιδόσεις αν βάλω αυτήν την κάρτα; Και ας μην χρησιμοποιείται όλη η ισχύς της. Ή θα την πάρω τσάμπα και θα περιμένω τα υπόλοιπα κομμάτια για να αξιοποιηθεί; Παρακαλώ μη μου προτείνετε GPU λιγότερο δυνατές (πχ 280 κλπ) με σκοπό να δω διαφορά τώρα και σε έξι μήνες να την αφήσω στην άκρη και να αγοράσω καλή κάρτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα δεις διαφορα. Δε θα την εκμεταλλευτεις πληρως. Πιστευω οτι ισχυει το γεγονος οτι λογω καλυτερων driver οι nVidia αποδιδουν καλυτερα σε cpu bound περιπτωσεις, οι οποιες ειναι συχνοτερες με πιο αδυναμους επεξεργαστες. Οποτε αν αναβαθμιζεις μονο gpu, θα προτεινα να δεις μια υλοποιηση της 970.

 

Παρολα αυτα, ακομη και με nVidia ο επεξεργαστης θα κραταει πισω την gpu. Το καλυτερο θα ηταν να αναβαθμιζες και τον επεξεργαστη σου. Αν αναβαθμιζες τον επεξεργαστη θα προτιμουσα την 390 λογω της παραπανω μνημης και επειδη οι Freesync οθονες ειναι φθηνοτερες, αν καποια στιγμη αποφασισεις να αλλαξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xmors ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε προχωράω κανονικά για την αγορά της 390. Το θέμα δεν είναι να την εκμεταλλευθώ πλήρως, αλλά να μην πιξελιάζει όπως συμβαίνει τώρα. Οχι δεν θα πάω σε Nvidia ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο μιας και θα αγοράσω μέσα στο 2016 καινούργια Freesync οθόνη.

Από υλοποίηση έχει κανείς καμιά ιδέα; Είμαι μεταξύ MSI και ASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τιμες και καποια reviews που εχω διαβασει, θα προτιμουσα την XFX.

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=390

 

Μικρες οι διαφορες οποια και αν παρεις ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xmors ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε προχωράω κανονικά για την αγορά της 390. Το θέμα δεν είναι να την εκμεταλλευθώ πλήρως, αλλά να μην πιξελιάζει όπως συμβαίνει τώρα. Οχι δεν θα πάω σε Nvidia ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο μιας και θα αγοράσω μέσα στο 2016 καινούργια Freesync οθόνη.

Από υλοποίηση έχει κανείς καμιά ιδέα; Είμαι μεταξύ MSI και ASUS.

 

Με βαση τα οσα εχω δει,Sapphire και τα μυαλα στο μπλεντερ.Βλεπω εχει σχεδον ενα 50€ πανω η Nitro αλλα για μενα παρτη με κλειστα ματια.MSI δεν ξερω ισως αλλα ASUS?Μακρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xmors ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε προχωράω κανονικά για την αγορά της 390. Το θέμα δεν είναι να την εκμεταλλευθώ πλήρως, αλλά να μην πιξελιάζει όπως συμβαίνει τώρα. Οχι δεν θα πάω σε Nvidia ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο μιας και θα αγοράσω μέσα στο 2016 καινούργια Freesync οθόνη.

Από υλοποίηση έχει κανείς καμιά ιδέα; Είμαι μεταξύ MSI και ASUS.

 

Από μένα δαγκωτό στην sapphire

 

http://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1153467

 

Μετά πάει η msi ( http://www.guaranty.gr/product/1002377/msi-radeon-r9-390-8gb-gaming-r9-390-gaming-8g.html) για μένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...