Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, καθώς έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για το σύστημά μου και πρέπει να ξεκινήσω την αναβάθμιση. Λεφτά για να αγοράσω όλα τα κομμάτια μαζί δεν παίζουν, οπότε λέω να αρχίσω πρώτα με κάρτα γραφικών, αφού χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κυρίως για gaming.

Το σύστημά μου αυτήν τη στιγμή αποτελείται από:

- ASROCK 890GX PRO3 RETAIL
- AMD PHENOM II X4 925 2.8GHZ QUAD CORE BOX

- THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W CABLE MANAGEMENT ATI CROSSFIRE CERTIFIED

- POWERCOLOR RADEON HD5750 1GBD5-PDH 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

- 4gb ram

- LG 24 FHD

 

Οπως καταλαβαίνετε, σέρνεται. Πρόσφατα έβαλα το NBA 2k16 και μετρούσα τα frames ένα ένα... Για GTA, Witcher και Total War που μου αρέσουν ούτε λόγος. Σκοπεύω να αγοράσω μία r9 390 για να τελειώσω μια και καλή με την κάρτα γραφικών και στη συνέχεια (κανά δίμηνο - τρίμηνο) να πάω σε επεξεργαστη, mobo, οθόνη κλπ. Στόχος μου είναι να χτιστεί σύστημα πενταετίας.

Οπότε πάμε τώρα στις απορίες. Με τον ήδη υπάρχοντα επεξεργαστή θα βελτιωθούν οι επιδόσεις αν βάλω αυτήν την κάρτα; Και ας μην χρησιμοποιείται όλη η ισχύς της. Ή θα την πάρω τσάμπα και θα περιμένω τα υπόλοιπα κομμάτια για να αξιοποιηθεί; Παρακαλώ μη μου προτείνετε GPU λιγότερο δυνατές (πχ 280 κλπ) με σκοπό να δω διαφορά τώρα και σε έξι μήνες να την αφήσω στην άκρη και να αγοράσω καλή κάρτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

μιας κ θες για παιχνιδια αγορασε αλλη μια 4αρα ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Εχω δύο ακόμα ερωτήσεις. Η μητρική μου (ASROCK 890GX PRO3 RETAIL) υποστηρίζει τη συγκεκριμένη κάρτα; Επίσης διάβασα πως η sapphire θέλει μίνιμουμ 750 watt. Το τροφοδοτικό μου (THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W CABLE MANAGEMENT ATI CROSSFIRE CERTIFIED) καθότι είναι παλιό, θεωρείτε πως θα τη «σηκώσει»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρικη δεν εχει θεμα οχι...750 watt το βαζουν για τα ψευτικα ας πουμε τροφοδοτικα που λενε 600 και αποδιδουν 300...και με καλο 600αρι την σηκωνεις την καρτα...Τωρα ποσο παλιο ειναι και ποσο εχει ταλαιπωρηθει το δικο σου εσυ το ξερεις.Παντως κακο δεν ειναι,αν θες να εισαι σιγουρος ομως πας για κανα coolermaster g650 η κανα thermaltake 630 SE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, καθώς έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για το σύστημά μου και πρέπει να ξεκινήσω την αναβάθμιση. Λεφτά για να αγοράσω όλα τα κομμάτια μαζί δεν παίζουν, οπότε λέω να αρχίσω πρώτα με κάρτα γραφικών, αφού χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κυρίως για gaming.

Το σύστημά μου αυτήν τη στιγμή αποτελείται από:

- ASROCK 890GX PRO3 RETAIL
- AMD PHENOM II X4 925 2.8GHZ QUAD CORE BOX

- THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W CABLE MANAGEMENT ATI CROSSFIRE CERTIFIED

- POWERCOLOR RADEON HD5750 1GBD5-PDH 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

- 4gb ram

- LG 24 FHD

 

Οπως καταλαβαίνετε, σέρνεται. Πρόσφατα έβαλα το NBA 2k16 και μετρούσα τα frames ένα ένα... Για GTA, Witcher και Total War που μου αρέσουν ούτε λόγος. Σκοπεύω να αγοράσω μία r9 390 για να τελειώσω μια και καλή με την κάρτα γραφικών και στη συνέχεια (κανά δίμηνο - τρίμηνο) να πάω σε επεξεργαστη, mobo, οθόνη κλπ. Στόχος μου είναι να χτιστεί σύστημα πενταετίας.

Οπότε πάμε τώρα στις απορίες. Με τον ήδη υπάρχοντα επεξεργαστή θα βελτιωθούν οι επιδόσεις αν βάλω αυτήν την κάρτα; Και ας μην χρησιμοποιείται όλη η ισχύς της. Ή θα την πάρω τσάμπα και θα περιμένω τα υπόλοιπα κομμάτια για να αξιοποιηθεί; Παρακαλώ μη μου προτείνετε GPU λιγότερο δυνατές (πχ 280 κλπ) με σκοπό να δω διαφορά τώρα και σε έξι μήνες να την αφήσω στην άκρη και να αγοράσω καλή κάρτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρόμοια περίπτωση με σένα ήμουν κι εγώ. Έχω Athlon X4 620 overclocked τώρα στα 3.25ghz.

Είχα μια 5770 και πήρα μια R9 380 συν 4gb επιπλέον ram.

H διαφορά είναι όντως εμφανέστατη αν και δεν έπαιξα πολλά παιχνίδια.

Έχω λιώσει πάντως το Witcher 3 και μπορώ να σου πως μερικά πραγματάκια.

 

Στην εξοχή ο επεξεργαστής σου θα είναι αρκετός και θα αφήνει την 390 σου να ξεπερνάει τα 55-60 fps αλλά στις πόλεις ακόμη και με το overclock που  έκανα τρώω cpu bottleneck και δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 40 fps.

Τα settings δεν παίζουν ρόλο στις πόλεις καθώς είτε με low είτε με ultra 35-40 fps βγάζω στα βαριά σημεία του παιχνιδιού.

Επίσης έχω και μερικά σπάνια spikes όπου πέφτω στα 15-20 fps στιγμιαία πάλι λόγω του επεξεργαστή φυσικά.

Γενικά πάντως το παιχνίδι τρέχει πολύ καλά για μένα στα high-ultra settings και συνολικό μ.ο fps γύρω στα 50.

 

Ο δικός σου επεξεργαστής μιας και είναι καλύτερος απο τον δικό μου(phenom>athlon II) αν καταφέρεις να τον κάνεις overclock στα 3.4-3.5 Ghz δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να τρέχει το witcher σταθερά στα 50-60 fps με την 390 πιστεύω.

 

Στο ΝΒΑ2Κ θα πιάνεις άνετα τα 60 fps μιας και δεν έχει τρελές απαιτήσεις απο τον επεξεργαστή.

Το GTA V είναι άλλη περίπτωση πάντως. Ίσως να είναι χειρότερα απο το Witcher αλλά και πάλι θα το παίξεις κανονικά αν δεν σε πειράζουν μερικά fps drops γύρω στα 40-45 όταν οδηγείς κυρίως...

 

Η μνήμη όμως είναι MUST. To Witcher 3 π.χ θέλει συνολικά 5-6gb μνήμης χωρίς chrome/firefox ανοιχτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Θα πάω για τη sapphire 380 4GB. Η sapphire 6850 που έχω δουλεύει OC εδώ και πολύ καιρό σταθερά και έτσι λέω να τους ξαναπροτιμήσω.

Είναι ένα κλικ πιο γρήγορη από την GTX 960 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους...έχω το παρακάτω pc :

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE B
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS M4A77T
ΜΝΗΜΗ RAM KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 4GB (2X2G) (στη συνέχεια πρόσθεσα άλλα 4 gb και πλέον έχω 8gb ram)
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS EAH5670/DI/1GD5 1GB PCI-E RETAIL
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ LC-POWER LC6600GP2 V2.3 600W SILENT GIAN
Τ

ΚΟΥΤΙ BITFENIX NEOS

Ψυξη επεξεργαστή coolermaster hyper 212 evo...

 

Έχει κάποιος να προτείνει μια καλή motherboard και μια κάρτα γραφικών συνολικού κόστους περί τα 200 ευρώ ναι παίζω λίγο καλύτερα παιχνίδια? (motherboard προαιρετικα αν χρειάζεται αλλαγή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους...έχω το παρακάτω pc :

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE B

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS M4A77T

ΜΝΗΜΗ RAM KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 4GB (2X2G) (στη συνέχεια πρόσθεσα άλλα 4 gb και πλέον έχω 8gb ram)

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS EAH5670/DI/1GD5 1GB PCI-E RETAIL

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ LC-POWER LC6600GP2 V2.3 600W SILENT GIANΤ

ΚΟΥΤΙ BITFENIX NEOS

Ψυξη επεξεργαστή coolermaster hyper 212 evo...

 

Έχει κάποιος να προτείνει μια καλή motherboard και μια κάρτα γραφικών συνολικού κόστους περί τα 200 ευρώ ναι παίζω λίγο καλύτερα παιχνίδια? (motherboard προαιρετικα αν χρειάζεται αλλαγή)

Μητρική δεν χρειάζεσαι αλλά τροφοδοτικό σίγουρα ναι! ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά κάρτας γραφικών GTX 980 TI ..Σκεφτούμε να πάρω την  EVGA GeForce GTX980 Ti 6GB (06G-P4-4991-KR) με 3 χρόνια εγγύηση υπάρχουν πολλές όμως  Superclocked,  SC ACX 2.0+,  Classfied ACX 2.0  πια να προτιμήσω ? θα υπαρχή διαφορά εάν δώσω τα παραπάνω λεφτά ? προτείνετε άλλη μάρκα ?

 

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/m/638/EVGA.html?keyphrase=gtx+980+ti 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους...έχω το παρακάτω pc :

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE B

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS M4A77T

ΜΝΗΜΗ RAM KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 4GB (2X2G) (στη συνέχεια πρόσθεσα άλλα 4 gb και πλέον έχω 8gb ram)

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS EAH5670/DI/1GD5 1GB PCI-E RETAIL

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ LC-POWER LC6600GP2 V2.3 600W SILENT GIANΤ

ΚΟΥΤΙ BITFENIX NEOS

Ψυξη επεξεργαστή coolermaster hyper 212 evo...

 

Έχει κάποιος να προτείνει μια καλή motherboard και μια κάρτα γραφικών συνολικού κόστους περί τα 200 ευρώ ναι παίζω λίγο καλύτερα παιχνίδια? (motherboard προαιρετικα αν χρειάζεται αλλαγή)

 

Άλλαξε τροφοδοτικό πρώτα όπως σου παν.Μετά κοιτάς για κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν αλλαξεις τροφοδοτικο με λιγα λογια τα παιδια σου λενε οτι μετα θα κοιτας και για μητρικη και για επεξεργαστη και για καρτα.οι μνημες μπορει να σωθουνε.:P (βασικα ο επεξεργαστης παιζει να σωθει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει το τροφοδοτικό δεν είναι και το καλύτερο του κόσμου αλλά αν το ψάξετε μια 960/2GB την αντέχει

κατα την άποψη μου πάρε μια NVIDIA 960 έως 200 ευρώ (υπάρχουν στο σκρουτζ) και βάλε άφοβα

μητρική δεν χρειάζεται να αλλάξεις.

 

αν διαβάσετε προσεκτικά το τροφοδοτικό σηκώνει τα 300W max που θα ζητάνε επεξεργαστής/γραφικά

Link.png Site: http://www.lc-power.com/en/product/archive/power-supply-units/lc6600gp2-v23/

 

 

ΥΓ

Με την συγκεκριμένη κάρτα θα έχεις πιάσει "ταβάνι" στο σύστημα σου από εκεί και πάνω θα έχεις έντονο λαιμομπουκαλο λόγω "αργής" cpu. Μονη πιθανή μελλοντική αναβάθμιση θα είναι το SSD αν δεν έχεις ήδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει το τροφοδοτικό δεν είναι και το καλύτερο του κόσμου αλλά αν το ψάξετε μια 960/2GB την αντέχει

κατα την άποψη μου πάρε μια NVIDIA 960 έως 200 ευρώ (υπάρχουν στο σκρουτζ) και βάλε άφοβα

μητρική δεν χρειάζεται να αλλάξεις.

 

αν διαβάσετε προσεκτικά το τροφοδοτικό σηκώνει τα 300W max που θα ζητάνε επεξεργαστής/γραφικά

Link.png Site: http://www.lc-power.com/en/product/archive/power-supply-units/lc6600gp2-v23/

 

 

ΥΓ

Με την συγκεκριμένη κάρτα θα έχεις πιάσει "ταβάνι" στο σύστημα σου από εκεί και πάνω θα έχεις έντονο λαιμομπουκαλο λόγω "αργής" cpu. Μονη πιθανή μελλοντική αναβάθμιση θα είναι το SSD αν δεν έχεις ήδη

με efficiency up to 82% τα παντα ειναι πιθανα...μπορει να σηκωνει 550watt μπορει 300 μπορει ομως και 100...δεν το ξερεις αυτο!ΓΙα αυτο και ειναι ρισκο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επειδή τα λεφτα είναι λιγα, και οι απαιτησεις πολλες, θα ηθελα να ρωτησω...

 

Εχω την 760 2 GB, αξιζει να παω σε μια 770 4GB (μεταχειρισμενη στα 220-270) ή σε μια 960 4GB (καινουρια στα 260).. Ετσι  μεχρι να βγει η νεα γενιά καρτων...

 

Υ.Γ Μονο Nvidia, για αυτή την (μικρο) αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε η 770 ειναι πιο δυνατη οπως κ να το κανεις.

 

απλα μεταχειρισμενη στα 270 ευρα δεν την επαιρνα εγω...σε καλυτερη τιμη ναι.

οσον αφορα την 960 τιμια καρτα κ μαλιστα καινουργια με 4 gb στα 223 ειναι οτι πρεπει + οτι θα ναι του κουτιου ;-) απο την αλλη δεν ειναι κ αναβαθμιση πραγματικη απο 760 σε 960 (κοντα στα 5fps υπολογιζω λιγο πολυ στην καλυτερη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...