Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχαχαχαχαχα μπααααααααααααααα δεν το έχω σκοπό.Ο 8370 που έχω τουλάχιστον είναι τούμπανο και μια χαρά τραβάει σε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπιστοι Θωμάδες! Ιδού!

 

48xIBT_zpsfwc1vsny.jpg~original

 

Λοιπόν , καταρχήν γύρισα για το τεστ αυτό το voltage στο manual από το Bios γιατί στο IBT με adaptive ανεβαίνει ενώ όπως φαίνεται από το screenshot δεν είναι χρειάζεται. Btw , ξέρεις κανείς πως κάνω το VCore να πέφτει σε idle με manual voltage ?

 

Κανονικά stress test κάνω linpack δίχως AVX , x264 stability test , OCCT . Σε αυτά η θερμοκρασία δε ξεπερνά τους 65 C, όπως και σε καθημερινή χρήση.

 

Το θέμα κύριοι είναι πως πάμε στα 5 GHZ fully stable :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπιστοι Θωμάδες! Ιδού!

 

 

 

 

 

εγώ πάντως σε πίστεψα και πριν, έχω ξαναδεί κομμάτια να φτάνουν μέχρι ένα σημείο με χαμηλές τάσεις και για λίγα MHz παραπάνω να ζητούν το κώλο τους. δεν πάει καθόλου αναλογικά αυτό το πράγμα από ένα σημείο και μετά πάντα θέλει δυσανάλογα πολύ ρεύμα για πολύ μικρό κέρδος και από ένα σημείο και μετά τα mhz δε σου δίνουν και το αναμενόμενο κέρδος σε επιδόσεις 

 

νομίζω ότι χέστηκες για τα 5, και στα 4.8 δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά και με 1.2 μπορείς να κρατήσεις τον επεξεργαστή σου χρόνια έτσι 24/7 χωρίς να πάθει τίποτα 

 

οπότε είσαι τυχερός που έχεις τα 4.8 με τέτοια τάση, να το σκέφτεσαι θετικα

 

τα 5 είναι απλά ένα στρογγυλό νούμερο, η διαφορά σε επιδόσεις θα είναι ένα χαμηλό μονοψήφιο ποσοστό και δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ζημιά στον επεξεργαστή σου 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και γω  με τον gsis για τόσο μικρό κέρδος είναι κρίμα να γίνει ζημιά.Εφόσον με 4.8 για 24/7 είναι κομπλέ τότε μείνε εκεί και λιώστον σε οτιδήποτε κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ με τα λεγόμενά σας , τα 5 ghz είναι ψυχολογικό περισσότερο.

Ζημιά δε πρόκειτε να κάνω , ότι δοκιμάζω είναι πάντα σε λογικά πλαίσια.

 

Σε κάθε περίπτωση αν όντως θέλει 100+mV επάνω για 200mhz τότε δεν αξίζει ναι , μένω στα 4,8 και είμαι χαρούμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το παιδί θέλει να γίνει member του 5GHZ Club λέμε!

Jokes aside, FIXXXER29 δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεις άδικα τον cpu σου για να λες πως είσαι 24/7 στα 5ghz. 4.8 με τόσο λίγο ρεύμα είναι πράγματι κορυφή, κάτσε εκεί, είσαι μια χαρά!

Τον δικό μου τον έχω 4.7 με 1,45 , πολύ καλές θερμοκρασίες και ενεργοποιημένα τα C states για να ρίχνει συχνότητες και τάσεις όταν είναι idle και είμαι υπέρ ευχαριστημένος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε έγινα και Θωμάς ;(

Με αυτά τα δεδομένα είναι πραγματικά απο τα καλύτερα κομμάτια και άσχετα που δεν είναι σταθερός στα 5 το αφήνεις 4.8 με αυτά τα ρεύματα.

Όσο για σένα Storm πρέπει να πω οτι μπαίνει στο club μιας και δεν πρέπει να ξεχνάς οτι τα 5 τα έχει ;) με μικρο προβλήματα αλλά τα έχει....

Fixxer manual δεν μπορείς να ρίξεις ρεύματα μόνο συχνότητα παίζει δυστυχώς, manual απλά βρίσκεις που είσαι σταθερός και παίζεις adaptive μετά για να μην είναι τσίτα συνέχεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε έγινα και Θωμάς ;(

Με αυτά τα δεδομένα είναι πραγματικά απο τα καλύτερα κομμάτια και άσχετα που δεν είναι σταθερός στα 5 το αφήνεις 4.8 με αυτά τα ρεύματα.

Όσο για σένα Storm πρέπει να πω οτι μπαίνει στο club μιας και δεν πρέπει να ξεχνάς οτι τα 5 τα έχει ;) με μικρο προβλήματα αλλά τα έχει....

Fixxer manual δεν μπορείς να ρίξεις ρεύματα μόνο συχνότητα παίζει δυστυχώς, manual απλά βρίσκεις που είσαι σταθερός και παίζεις adaptive μετά για να μην είναι τσίτα συνέχεια.

Δεν είπα ότι δεν μπαίνει, αρκεί ένα Screenshot για μένα, ούτε καν validation.

Αυτό που είπα είναι ότι δεν χρειάζεται να το ζορίζει το μηχάνημα, κανείς μας δεν θέλει να το κάνει για αυτό.

Ούτε εγώ που το άρχισα το thread δεν τον κρατάω εκεί ψηλά, ποιο το νόημα ? Μονάχα για κανένα bench και τέλος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να βγάλουν οι κόκκινοι τίποτα της προκοπής για να μην αλλάζουμε στρατόπεδο(ακούγομαι σαν fanboy xaxaxa??)

Όχι ρε. εγώ μόλις βγεί κάτι θα αλλάξω πάντως, όχι γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά γιατί είναι σαν κάτι να λείπει ενα πράγμα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd πάντα θα είναι στις καρδιές μας και έτσι :P. Με το καλό να δούμε κάτι καινοτόμο, δεν λέει να υπάρχει μόνο η intel στους επεξεργαστές, λίγος ανταγωνισμός και λίγη παραπάνω ποικιλία δεν βλάπτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εδώ και δύο χρόνια η ψαλίδα μόνο ανοίγει.

Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.  Αν θυμάμαι καλά πριν

κάνα χρόνο κυκλοφορούσε μία φήμη ότι η amd θα

αποσυρθεί από την performance κατηγορία και θα

περιοριστεί στις apu και σε entry level cpus.

Ένα χρόνο μετά είδαμε τους 8xxxE (ουάου) και ακόμα

περιμένουμε το 2016(?) όπου θα πρέπει η σειρά που

θα βγεί να κάνει ένα τεράστιο άλμα σε επιδόσεις και

ενεργοθερμική συμπεριφορά για να μπορεί να συγκριθεί

με την Intel.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, βλέπω οι επόμενοι επεξεραστές που

θα ψωνίσουμε να είναι Intel (εκτός κι αν είναι apu :P )

 

edit:

Storm άμα έστω benchάρω στα 5.0 μπαίνω στο club?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβάσει και εγώ πως θα μείνει μόνο στα apu η Amd αλλα δεν νομίζω να αφήσει την Intel να παίζει μπάλα μόνη της.Σίγουρα πρεέπει να δώσει βάση στο tdp αλλα όχι σε βάρος των επιδόσεων όμως.Γιατι νομίζω πως με Amd κάνεις τρελό overclock σε αντίθεση με την Intel.Φτάνει και  validation νομίζω  αλλα ας πει και ο Storm φυσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...