Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος αλλά στο όριο ψύξης!

δεν ξερω τι γηνετε  με την ψυξη 3 μερες πριν ειχε 10 βαθμους διαφορα απο τωρα,θα λυσω την υδροψηξη να δω τι παιζει.η μητρικη μου ειναι η asus crosshair iv formula και πραγματικα ειναι απιστευτο το αποτελεσμα που καταφερε,διαβασα για παρα πολλα πρβληματα με μητρικες am3  που υποστηριζαν fx  με bios update.προσωπικα το μονο προβλημα που ειχα ειταν οι θερμοκρασιες στα vrm(εριχναν στο 1volt και 1.4ghz τον επεξεργαστη σε full load)αλλα το ελυσα με ενα 80αρι fun στα vrm :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολύ θερμοί cpu αυτοί οι Intel. H phanteks τον κρατάει μέχρι τα 4,85 ghz σε λογικά acceptable temps.

 

Κάτι αρχίζει και φαίνεται για τα 5ghz . . .Άντε να μπούμε στο club και με Ι7 4790Κ !!!

post-303984-0-56520700-1427267710_thumb.png

post-303984-0-56520700-1427267710_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποδεικνύεται πιο δύσκολο απ'ότι περίμενα να πάει ο 4790k στα 5 Ghz.

 

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί στα 4,8 ghz είμαι με μόλις 1,21V 24/7 stable, αλλά για τα 5 ghz μέχρι και 1,325 V core και 1,94 input δεν σταθεροποιείτε . Βγάζει benchmarks αλλά σε stress test παραδίδει πνεύμα.

 

Επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσω χωρίς xmp profile στις μνήμες να δω αν θα υπάρξει βελτίωση. Το όνειρο για 5 ghz 24/7 stable αρχίζει να απομακρύνεται :-(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποδεικνύεται πιο δύσκολο απ'ότι περίμενα να πάει ο 4790k στα 5 Ghz.

 

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί στα 4,8 ghz είμαι με μόλις 1,21V 24/7 stable, αλλά για τα 5 ghz μέχρι και 1,325 V core και 1,94 input δεν σταθεροποιείτε . Βγάζει benchmarks αλλά σε stress test παραδίδει πνεύμα.

 

Επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσω χωρίς xmp profile στις μνήμες να δω αν θα υπάρξει βελτίωση. Το όνειρο για 5 ghz 24/7 stable αρχίζει να απομακρύνεται :-(

Εμένα μου κάνει εντύπωση το ρεύμα που λες οτι είσαι σταθερός.... Με αυτά που λες τα 5 είναι σίγουρα αλλά μάλλον κάποιο λάθος κανείς, σε διαφορετική περίπτωση παίζει να έχεις αν όχι το καλύτερο 4790 αλλά μέσα στα καλύτερα 10 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολύ θερμοί cpu αυτοί οι Intel. H phanteks τον κρατάει μέχρι τα 4,85 ghz σε λογικά acceptable temps.

 

Κάτι αρχίζει και φαίνεται για τα 5ghz . . .Άντε να μπούμε στο club και με Ι7 4790Κ !!!

 

Ποπο πόση δύναμη μπορεί να έχει ένας 4790Κ στα 5ghz!

Τέρας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποδεικνύεται πιο δύσκολο απ'ότι περίμενα να πάει ο 4790k στα 5 Ghz.

 

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί στα 4,8 ghz είμαι με μόλις 1,21V 24/7 stable, αλλά για τα 5 ghz μέχρι και 1,325 V core και 1,94 input δεν σταθεροποιείτε . Βγάζει benchmarks αλλά σε stress test παραδίδει πνεύμα.

 

Επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσω χωρίς xmp profile στις μνήμες να δω αν θα υπάρξει βελτίωση. Το όνειρο για 5 ghz 24/7 stable αρχίζει να απομακρύνεται :-(

 

Σίγουρα σου έχει κάτσει καλό κομμάτι.Τα 4,8 στα 1,21v είναι λαχείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αποδεικνύεται πιο δύσκολο απ'ότι περίμενα να πάει ο 4790k στα 5 Ghz.

 

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί στα 4,8 ghz είμαι με μόλις 1,21V 24/7 stable, αλλά για τα 5 ghz μέχρι και 1,325 V core και 1,94 input δεν σταθεροποιείτε . Βγάζει benchmarks αλλά σε stress test παραδίδει πνεύμα.

 

Επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσω χωρίς xmp profile στις μνήμες να δω αν θα υπάρξει βελτίωση. Το όνειρο για 5 ghz 24/7 stable αρχίζει να απομακρύνεται :-(

[email protected] λες ότι είσαι σταθερός. Με τι τον στρεσάρεις και πόσο,τι θερμοκρασίες έχεις; Ανέβασε screen capture

Έχω την εντύπωση ότι όλοι οι 4790κ συμπεριφέρονται το ίδιο .

Επεξ/σία από TEOKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full stable Die Hard κτλπ κάπου στα 1.325 Vcore στο HWMonitor για 4800 έχουν όσα έχω δει 4790Κ 4 τσιπ το ίδιο και 2 4690K.

Απο εκεί και πέρα το stable του καθενός είναι εντελώς αντικειμενικό ;).

Στα 5 full stable δεν έχω δει κάτι με το ζόρι βγάζουν benchmark.

Οπότε χωρίς παρεξήγηση κραταω μικρό καλάθι για τα παραπάνω νούμερα, μακάρι αλλά δυστυχώς η Intel τα έχει κάνει όλα σκ@τ@ σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...