Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι από τα πρώτα 8320 ;)

Τότε μία κοπή ήταν ουσιαστικά τα 8350-8320 μετά άρχισε χαλούσε το γλυκό.

Ειδικά όταν βγήκε ο 70 τα 20 πήραν το μακρύτερο :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ μία κατάσταση. Είναι να μη ζηλεύει κάποιος τσιπ που έστω μπουτάρει σε αυτά τα volts? Το δικό μου με 1.37 είναι στα 4.5. Καμιά φορά μου 'ρχεται να το πουλήσω, να πάρω κανα 8370, 8370e ίσα ίσα για να χτυπήσω το 5αρι με λιγότερο από 1.5 αλλά μετά με προσγειώνει η λογική :P .

 

 

1.368V ???? Χίλια λαικ , από ότι φαίνεται η Aura τα σπάει.

Σε load πόσο volt φτάνει?

Όχι Snake. Δεν ειναι θέμα Aura. Ενδεχομένως αντέχει πολύ πίεση η συγκεκριμένη μητρική, δε γνωρίζω. Αλλά δε μπορεί να κριθεί απ'το παραπάνω σπάνιο τσιπ. Με τόσα volts, είναι σε θέση να το αντέξει οποιαδήποτε μητρική απο 70+ ευρώ. Τα προβλήματα ξεκινάνε απ'τα 1.37-1.38 +

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ μία κατάσταση. Είναι να μη ζηλεύει κάποιος τσιπ που έστω μπουτάρει σε αυτά τα volts? Το δικό μου με 1.37 είναι στα 4.5. Καμιά φορά μου 'ρχεται να το πουλήσω, να πάρω κανα 8370, 8370e ίσα ίσα για να χτυπήσω το 5αρι με λιγότερο από 1.5 αλλά μετά με προσγειώνει η λογική :P .

 

 

Όχι Snake. Δεν ειναι θέμα Aura. Ενδεχομένως αντέχει πολύ πίεση η συγκεκριμένη μητρική, δε γνωρίζω. Αλλά δε μπορεί να κριθεί απ'το παραπάνω σπάνιο τσιπ. Με τόσα volts, είναι σε θέση να το αντέξει οποιαδήποτε μητρική απο 70+ ευρώ. Τα προβλήματα ξεκινάνε απ'τα 1.37-1.38 +

Πες χρυσοστομε γιατί όλοι θέλουν μητρική γ@μ@τη λες και θα πιάσουν τον παπά....

Αν δεν το λέει ή CPU.....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχετε ,εννοείτε πως το chip είναι golden αλλά πως να το κάνουμε ,στο am3 εχουμε δεί πατάτες μητρικές που δεν σηκώναν τον 8350 σε στοκ,π.χ. εγώ "γλύτωσα την σφαίρα" με την Fatality...

 

Τελος πάντων το chip τα σπάει,περιμένω να δώ ποσο ψηλά μπορεί να το φτάσει ο φίλος.

 

Δες εδώ μία κατάσταση. Είναι να μη ζηλεύει κάποιος τσιπ που έστω μπουτάρει σε αυτά τα volts? Το δικό μου με 1.37 είναι στα 4.5. Καμιά φορά μου 'ρχεται να το πουλήσω, να πάρω κανα 8370, 8370e ίσα ίσα για να χτυπήσω το 5αρι με λιγότερο από 1.5 αλλά μετά με προσγειώνει η λογική :P .

μεσα στο μυαλό μου είσαι  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zen- Πειράζει :P   , ίσως σταθούμε περισσότερο τυχεροί σε άλλο τσιπάκι.

 

Αν και ο Ultra δε νομίζω να έπεσε τυχαία επάνω του. Είναι απ'τους καλούς benchmarkers και μάλλον θα έκανε διεξοδική έρευνα.

 

Το πρόβλημα γενικά με τους Am3+ (Πέραν των κακών μητρικών) ήταν αυτό το ρημάδι auto στο vcore. Πόσο να αντέξει μία budget μητρική σε τέτοια ρεύματα.

 

Πες χρυσοστομε γιατί όλοι θέλουν μητρική γ@μ@τη λες και θα πιάσουν τον παπά....
Αν δεν το λέει ή CPU.....

Εντάξει, χρειάζεται και η μητρική για να δεις τι δυνατότητες έχει ένα τσιπ αλλά μπρος στο καλό τσιπ δε μπαίνει τίποτα. Αυτό είναι γεγονός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιπάκι του ultra πάνω στην sabertooth θα παραμιλάει.Ultra θα μάθω από τον Μήτσο που μένεις και μιας και ανεβαίνω τον άλλο μήνα πάνω θα περάσω για ένα ριφιφί χαχαχαχαχα.

Ψάχνω στις αγγελίες μπας και βρω κανα 8320 να το λυσσάξω λίγο με τα νερά παρέα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιπάκι του ultra πάνω στην sabertooth θα παραμιλάει.Ultra θα μάθω από τον Μήτσο που μένεις και μιας και ανεβαίνω τον άλλο μήνα πάνω θα περάσω για ένα ριφιφί χαχαχαχαχα.

Ψάχνω στις αγγελίες μπας και βρω κανα 8320 να το λυσσάξω λίγο με τα νερά παρέα

χαχαχα bro να στο στειλω καμμια  βδομαδουλα να τον ρημαξεις με το εργαλειο σου τον 8320 μου δε μασαω !! 

επισης θα εχω και εναν fx 6300  φιλου απο βδομαδα να τον μαδησω λιγο  :-D !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά οι καλύτεροι binned FX δεν είναι οι 8320Ε/8370Ε ? 

ο πρώτος έχει πέσει στα 125 ευρώ από Γερμανία...

8370, 8370e είναι οι καλύτεροι σε αυτό το κομμάτι, χωρίς να σημαίνει ότι δε θα πέσεις σε μέτριο chip. Ο 8370e είναι μάλλον η καλύτερη περίπτωση oc cpu για το AM3+.

 

Oι 8320e, 8300 είναι καλοί για να μην πας στον 8320 (οικονομικότεροι/καλύτερο bin). Αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν τον δουλευω καθολου oc εδω και πολυ καιρο ειπα να το δοκιμασω λιγο να δω αν εμενα τα ποιανει τα 5 αν και ξερω οτι ειναι δυσκολος επεξεργαστης.
τελικα τα εποιασε μετα απο λιγο ανεβασμα ρευματος, τα κρατησε για κανα δυο τεστ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σταθερα εκει με αυτο το ρευμα, ισως με λιγο παραπανω να ειναι stable.
_zpsuavewzlo.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και stable να είναι για 24/7 στα 5 το 1.389v είναι overkill για haswell, μέχρι 1.3v στην πολύ χειρότερη είναι ανεκτό για 24/7 για να μην φάει degrade το τσιπ, οπότε ψάχνεις για το καλύτερο δυνατό ρολόι μέχρι 1.3v σε full load. 

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...