Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2014


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...από κάτι κουβέντες περί Γκάλη προ μηνός, ήδη κατάλαβα ότι δεν έχει πολύ νόημα η κουβέντα μαζί σου, φίλε rus (γι' αυτό και δεν είχα συνεχίσει). Διότι καταλαβαίνεις ό,τι θες. Οπότε ναι μεν εκτιμώ τη διάθεση για ανταλλαγή απόψεων, αλλά όταν μιλάς περί "χολής", δεν βλέπω περιθώρια.

 

Τα περι Γκαλη ηταν δεδομενα στοιχεια που δε χρειαζονταν απαντηση.

Η χολη και η μιζερια που βγαζεις για την ομαδα μας δεν ειναι ανταλλαγη αποψεων, ειναι διαπιστωση.

 

Περί NBAers κάθε άλλο παρά "σίγουρο" είναι το ότι θα παίξουν για την ΕΘνική, και οι λόγοι για αυτό είναι όχι ένας-δυο, αλλά πάρα πολλοί και διαφόρων φύσεων. Συμβουλή μου, αν εσύ "άκουσες" για "οπωσδήποτε", ψάξε/διάβασε περισσότερα και χρησιμοποίησε και κριτική σκέψη προς όλα τα υπέρ/κατά που θα βρεις, σχετικά με το θέμα.

 

Και οι ιδιοι οι παιχτες το θελουν πολυ, και η ομοσπονδια θα κανει το παν για να δωσουν το παρων. Εσυ ομως γιατι στενοχωριεσαι?

Πάρα πολύ βατός όμιλος. 

 

 

Παρα πολυ βατος ο ομιλος δε θα το ελεγα... Βατος ειναι ο ομιλος της Λιθουανιας.

Εμεις μπορει να μη πεσαμε στον πιο δυσκολο Α΄ομιλο, αλλα θα δωσουμε μαχη με Αργεντινη, Κροατια και Πουερτο Ρικο για μια απ' τις δυο προνομιουχες θεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 985
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω κάτι τίτλους για καλές κληρώσεις και απορώ. Λες και ο στόχος μας είναι να περάσουμε στους 16... Για μένα, η κλήρωση είναι χάλια. Εξηγώ.

 

Εντάξει, ο όμιλος της πρώτης φάσης είναι της πλάκας. Με δεδομένο ότι θα δείξουμε στοιχειώδη σοβαρότητα, περνάμε άνετα. Πες ότι περνάμε πρώτοι ή δεύτεροι από τον όμιλο. Στους 16 θα παίξουμε νοκ άουτ με 3ο-4ο του άλλου ομίλου, που έχει Ισπανία, Γαλλία, Σερβία, Βραζιλία. Δύσκολο ματς, όπως και να 'χει και δε θα είναι παράλογο να χάσουμε. Έστω ότι περνάμε. Για να μπούμε τετράδα, θα πρέπει να αποκλείσουμε Γαλλία ή Ισπανία, δηλαδή έχετε γεια βρυσούλες. Γενικά, στη μεριά του ταμπλό που είμαστε εμείς υπάρχουν 7-8 καλές ομάδες, ενώ στην άλλη μεριά είναι 3-4. Αν ήμασταν στην άλλη μεριά, θα είχαμε περίπατο την 8άδα, που πιστεύω ότι είναι ο βασικός στόχος και θα ψάχναμε να περάσουμε τετράδα νικώντας Σλοβενία/Λιθουανία. Νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Το μόνο "θετικό" στην κλήρωση είναι ότι αποφεύγουμε τις ΗΠΑ, αλλά δε νομίζω ότι έχουμε περισσότερες πιθανότητες εναντίον της Ισπανίας στην έδρα της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλιππε, δηλαδή ποια θα ήταν καλή κλήρωση για σένα, να μπορεί φτάσει 4αδα χωρίς να παίξει Με Ισπανία-Γαλλία-ΗΠΑ ;;

Είπαμε για κλήρωση, όχι για στήσιμο :P

 

Αν παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητες τους, μπορούν να κερδίσουν οποιονδήποτε πλην των Αμερικάνων ( δεν είναι κάθε μέρα πασχαλιά ).

 

Και στο κάτω-κάτω της γραφής, θες 4αδα και μετάλλιο;;( μόνο αυτό θεωρείται επιτυχία για μένα ).  Κέρδισε καναν αντίπαλο της προκοπής γιατί τα τελευταία χρόνια έτσι όπως παίζουν μπορούν να χάσουν από τους πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει, οργια απο Τουμπο χτες

 

Μπορει να ειναι χημειο η regular στο ΝΒΑ αλλα ρε μαλακες, ειλικρινα, το transition του παιδιου δεν υπαρχει ακομα και στα 19 του

Ο τυπος λογω απιστευτου timing στο αλμα και με κατι χερι κουπια μπορει να παρει ριμπαουντ απο σεντερ χωρις μπλοκ αουτ, να τρεξει ολο το γηπεδο με 4 δρασκελιες και εχει φοβερη εικονα του χωρου, μπορει να πασαρει ή να τελειωσει τη φαση

 

Το να εχεις εναν τυπο 2,07 με αλμα για διαγωνισμο που μπορει να ντριμπλαρει σαν γκαρντ και ανοιγμα 3μ ξερω γω που παραλληλα στο transition δεν βαζει το κεφαλι κατω αλλα βλεπει ολα τα Options και να μην τον παρεις εστω ως ρολιστα επειδη "ειναι 19" ειναι μαλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατσε να ερθει το καλοκαιρι να σου λεει ο παπαρογεωργιου, ο χοντρος και το φιλιπουσι για την αξια του ρολιστα των 5' που κανει μια συγκεκριμένη δουλεια σε σχεση με το ωμο ταλεντο του Αντετοκουμπο :P Αν και η εθνικη εχει χρησιμα 3αρια οποιοδήποτε κοψιμο, ακομα και του βασικότερου παιχτη ωχριά μπροστα σε πιθανο κοψιμο του Αντετοκουμπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλιππε, δηλαδή ποια θα ήταν καλή κλήρωση για σένα, να μπορεί φτάσει 4αδα χωρίς να παίξει Με Ισπανία-Γαλλία-ΗΠΑ ;;

Είπαμε για κλήρωση, όχι για στήσιμο :P

Της Τουρκίας! Αν είχαμε την κλήρωση της Τουρκίας, θα χάναμε 40 πόντους από τις ΗΠΑ στην πρώτη φάση, αλλά θα κάναμε περίπατο με τους υπόλοιπους και θα βγαίναμε δεύτεροι. Επομένως μετά θα σταυρώναμε με τον τρίτο του ομίλου με Σλοβενία, Λιθουανία, Αυστραλία και στους 8 θα παίζαμε με τον πρώτο εκείνου του ομίλου. Άρα πας 4άδα απείρως πιο εύκολα.

 

Εδώ μιλάμε ότι για να πας στους 8 πρέπει να περάσεις στην καλύτερη Βραζιλία ή Σερβία και μετά στους 8 θα παίξεις ή με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία ή με την Ισπανία. Για μένα είναι σημαντικό να μην έχουμε καινούργιο πατατράκ, άρα ήθελα το πέρασμα στην 8άδα να είναι εύκολο. Μακάρι να είναι καλά η ομάδα και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θεωρείς την Σλοβενία πιο εύκολη από Βραζιλία πχ; Με την ψυχή στο στόμα την κερδίζουμε τα τελευταία χρόνια και νομίζω κάπου χάσαμε κι όλας.

 

 

Οι Αυστραλοί δεν ξέρω τι λένε τα τελευταία χρόνια, ενώ οι Λιθουανοί είναι πάντα επικίνδυνοι.

 

 

Η ουσία είναι μία, αν παίξουν σοβαρό μπάσκετ έχουν την δυνατότητα να τους κερδίσουν όλους πλην ΗΠΑ. Το θέμα είναι να το πάρουν σοβαρά κι όχι σαν αγγαρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rus, man, κάτι πήρε το μάτι μου ότι μου απάντησες για το προηγούμενο ποστ, στην αρχή της σελίδας, αλλά έτσι προς ενημέρωση, δεν το διάβασα. Κυρίως γιατί ενστικτωδώς κάτι μου λέει ότι μάλλον δε θα μου 'φτιαχνε το βράδυ, και δεν θα το 'θελα. Αν πάλι κακώς έκανα που δεν το διάβασα, κρίμα, αλλά.

 

 

 

 

και να μην τον παρεις εστω ως ρολιστα επειδη "ειναι 19" ειναι μαλακια

 

Ο Τζώνης δεν νομίζω να είναι (πια) περίπτωση που να μην θέλει κάποιος να τον έχει στην ομάδα του. Είτε ως ρολίστα, είτε ως γαμίστα (γιατί όχι - ποιός ξέρει μάλιστα το πώς πρακτικά θα είναι σε θέση ν' αποδώσει σε μισό χρόνο από τώρα : Θα έχει πάρει γεύση και από ωλσταριές, και λογικά και από πλεηόφια. Και ο χρόνος σ' αυτές τις ηλικίες μερικές φορές τρέχει απίστευτα. Όσο κι αν "άλλη φάση η Ευρώπη", ίσως είναι έως πολύ μάγκας το Φθινόπωρο...). Ο δε Βασιλακόπουλος, νομίζω, κάθε άλλο παρά τον θέλει μακρυά από εθνικές, οπότε...

Άλλο όμως είναι το θέμα : πρώτον είναι πολλά τα γκαφρά Άρη για τις ασφάλειες των ενμπιεϊεράδων (και 3 είναι, ζωή να 'χουνε, μάιντ γιού). Από τότε που πλέρωσαν οι ομόσπονδοι τελευταία φορά για τέτοια γαμησιάτικα (Κόστα Κούφος), έχουν αλλάξει πολύ τα πράμματα (από οικονομικής απόψεως).

Ήδη δε ξεπαραδιάστηκαν (και κάτι παραπάνω) για την αγριόκαρτα με τα 830 που θα κοστίσει (...μέχρι και ως επερώτηση στη Βουλή έφτασε η χάρη του Μπάρμπα).

Για 750 διαβάζω (και) τις (τρεις) ασφάλειες (σύνολο). Ε πολύ δεν πάει; Αλλέως πώς, καλός ο μαύρος κούκο(τ)ς, αλλά θα τους βγει αηδόνι. Οπότε ίδωμεν.

...επίσης διαβάζω για περίπτωση συμμετοχής του Αντετοκλπ στην Νέων, αντί στην Ανδρών...Ίσως σκοπό έχουν να σκουπίσουν με τους "μικρούς" στην ΕΟΚ(Α Β'...)

 

 

Φίλιπ, εδώ και χρόνια πορευόμαστε με λογικές τύπου "εύκολος όμιλος-δύσκολος όμιλος" - και τα τέτοια μας κουνιούνται στο πηλίκον. Ας πάνε ό,που να 'ναι, μιας και πρόκαμαν και αγριοκαρτώθηκαν. Το θέμα είναι ότι υλικό υπάρχει και για τα χειρότερα, και για τα καλύτερα. 4 χρόνια τώρα όμως μόνο τα χειρότερα έρχονται. Και ναι μεν παίζουν διάφορα, αλλά παν' απ' όλα η εθνική δεν είναι πια ομάδα, δεν συνεργάζονται καλά μεταξύ τους, δεν παίζουν καλά εκεί που πρέπει οι ξεχωριστές της ατομικότητες, δεν υπάρχει πείνα/δίψα/ενέργεια, οι προπονητές κτλκτλ, του Ερμή γαμιέται ο Δίας κλπκλπ. Φταίει το πλάνο, φταίει το αεροπλάνο, φταίει κι ο Χατζηπετρής etc.

Εγώ βέβαια φοβάμαι πως αυτό το νέο Βατερλώ που θα είναι σε εδάφη ισπανικά, θα μας σαλτάρει για ακόμη μια φορά - όμως ίσως από την άλλη να είναι η αυλαία μια ολάκερης εποχής, και αυτό θα είναι καλό για το μέλλον (...θα τελειώσουνε οι κουμπαριές, οι -όπουλοι, τα πασαλείμματα και οι αηδίες, θα ανανεωθούν και μέλη και στρατηγικές και τα πάντα όλα μπας και ξαναλάμψουμε από το επόμενο Ευρωμπάσκετ κι έπειτα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θεωρείς την Σλοβενία πιο εύκολη από Βραζιλία πχ; Με την ψυχή στο στόμα την κερδίζουμε τα τελευταία χρόνια και νομίζω κάπου χάσαμε κι όλας.

 

 

Οι Αυστραλοί δεν ξέρω τι λένε τα τελευταία χρόνια, ενώ οι Λιθουανοί είναι πάντα επικίνδυνοι.

 

 

Η ουσία είναι μία, αν παίξουν σοβαρό μπάσκετ έχουν την δυνατότητα να τους κερδίσουν όλους πλην ΗΠΑ. Το θέμα είναι να το πάρουν σοβαρά κι όχι σαν αγγαρεία.

 

Η Σλοβενία είναι το νο2-νο3 στην "από κει" πλευρά του ταμπλό. Η Βραζιλία είναι το νο6 ξέρω γω στη δικιά μας πλευρά. Δε συγκρίνω αυτές τις 2.

 

Για να το κάνω λιανά. Από κάθε μεριά θα φτάσουν 4 στα προημιτελικά και 2 στον ημιτελικό. Πες μου σε ποιό ταμπλό είναι πιο εύκολο να μπεις στους 4 και τους 2 αντίστοιχα (βάζω τις 8 καλύτερες σε κάθε μεριά).

 

Δική μας πλευρά:

Ισπανία, Γαλλία, Αργεντινή, Βραζιλία, Κροατία, Σερβία, Ελλάδα, Πουέρτο Ρίκο

 

Άλλη πλευρά:

ΗΠΑ, Λιθουανία, Σλοβενία, Τουρκία, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, Μεξικό, Δομ. Δημοκρατία

 

Τέλος πάντων, η κλήρωση δεν αλλάζει, οπότε να δούμε τι θα κάνει η ομάδα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wash όλα καλα τα λες αλλα γεύση απο πλευοφφ εκτός αν τρελαθούν οι Μπακς και τον δώσουν εντός 16 ημερών , δεν παίρνει που να πάρει όλα τα ματς μόνος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θεωρείς την Σλοβενία πιο εύκολη από Βραζιλία πχ; Με την ψυχή στο στόμα την κερδίζουμε τα τελευταία χρόνια και νομίζω κάπου χάσαμε κι όλας.

 

 

Aπο ποτε εγινε υπολογισιμη αντιπαλος η Βραζιλια?? Μηπως μπερδευεστε με το ποδοσφαιρο?

 

Το μονο καλο της κληρωσης ειναι οτι τους αμερικανους τους συνανταμε μονο στον τελικο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο ποτε εγινε υπολογισιμη αντιπαλος η Βραζιλια?? Μηπως μπερδευεστε με το ποδοσφαιρο?

 

Το μονο καλο της κληρωσης ειναι οτι τους αμερικανους τους συνανταμε μονο στον τελικο :D

 

 Από τότε που είχε Μπαρμποσα, Χουερτας, Βαρεζαο κ Νενε στην συνθεση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλιπ, εδώ και χρόνια πορευόμαστε με λογικές τύπου "εύκολος όμιλος-δύσκολος όμιλος" - και τα τέτοια μας κουνιούνται στο πηλίκον.

 

Συμφωνώ πολύ με αυτό που λες. Να θυμίσω ότι το 2004, στην πρώτη χρονιά του Γιαννάκη, πέσαμε εν γνώσει μας πάνω στην Αργεντινή στους 8 και τον ήπιαμε. Χάσαμε την ευκαιρία για διάκριση, αλλά χτίστηκε η ομάδα που δεν χάνει ποτέ και όλοι ξέρουμε τι ακολούθησε. Αντίθετα, το 2009, στην πρώτη χρονιά μετά τον Γιαννάκη, κάναμε επιλογή αντιπάλου χάνοντας από τους Γάλλους. Το πήραμε το μετάλλιο τότε, αλλά χτίστηκε η ομάδα που κάνει υπολογισμούς και πάλι όλοι ξέρουμε τι ακολούθησε.

 

Τα δικά μου ποστ ήταν αντίδραση σε διάφορους τίτλους που βλέπω για εύκολη κλήρωση. Η ομάδα δεν πρέπει να ασχολείται με αυτά, άλλο τι μπορεί να λέμε εμείς εδώ.

 

 Από τότε που είχε Μπαρμποσα, Χουερτας, Βαρεζαο κ Νενε στην συνθεση της. 

 

Και Σπλίτερ και 2-3 πιτσιρικάδες που είναι μεταξύ ΝΒΑ και D-League. Απλώς πέρυσι δεν πήγε κανείς και αποκλείστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με μπερδέψεις εσύ και μόλις ξύπνησα. 

 

Έγραψα "θεωρείς την Σλοβενία πιο εύκολη από Βραζιλία" ;; 

 

Εννοώντας ότι οι Σλοβένοι είναι ζόρικη ομάδα και οι Βραζιλιάνοι πιο βατή ομάδα.

 

 

Έτσι όπως παίζουμε τα τελευταία χρόνια όμως, είμαστε ικανοί να χάσουμε κι απ τις Φιλιππίνες. 

 

Aπο ποτε εγινε υπολογισιμη αντιπαλος η Βραζιλια?? Μηπως μπερδευεστε με το ποδοσφαιρο?

 

Το μονο καλο της κληρωσης ειναι οτι τους αμερικανους τους συνανταμε μονο στον τελικο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...