Προς το περιεχόμενο

[SSD] INTEL 520 240GB crazy sundays e-shop - 128.50€


starconvict

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μια φορά αγοράζετε ssd! Μην κολλήσετε στα 30-40 ευρώ!

  

ούτε για πλάκα δεν ισχύει το 1 φορά...

Θα συμφωνησω με τον Thresh. Θα κανεις που θα κανεις συμβιβασμό στην χωρητικότητα γιατί ουτε τα 180 ουτε τα 240 αρκούν για να γλυτώσεις τον μηχανικό. Αν χωράνε τα βασικά σου προγράμματα στον 180 γλύτωσε τα 30 ευρώ και βάλε αλλά 50 σε εναν χρονο να πάρεις άλλον εναν μεγαλυτερο και ταχύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ούτε για πλάκα δεν ισχύει το 1 φορά...

 

Αν κάνεις εξαρχής σωστή αγορά μια χαρα ισχύει! Δηλαδή θες να μου πεις οτι ο μεσος χρήστης, θα αναγκαστεί να πάρει και άλλον SSD, διότι ο 248 Samsung Evo και ενας εξωτερικός δεν του φτάνει - κάνει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What? Παιδιά τι το συζητάμε πάρτε τον Intel 520 240 Gb είναι ξεφτίλα τιμή.
Τέτοια τιμή τον είχα πάρει και εγώ αλλά χρειάστηκαν να συνετελέσουν 3 ιδιαιτερότητες για να βρω αυτή την τιμή:

  • Black Friday
  • Amazon Αμερικής
  • Φίλος που μου τον έφερε χωρίς μεταφορικά

 

Απορώ πως δεν έχουν εξαντληθεί όλα τα κομμάτια ήδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βρω αυτό το μυθικό πλάσμα που ονομάζεται μέσος χρήστης και εχει ενα ssd 240gb, άλλο έναν μηχανικό δίσκο, να του σφίξω το χέρι και να μάθω απο αυτόν το μυστικό του frugality...

 

In other news

 

Δεν με έχουν πάρει τηλ για τον δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What? Παιδιά τι το συζητάμε πάρτε τον Intel 520 240 Gb είναι ξεφτίλα τιμή.

Τέτοια τιμή τον είχα πάρει και εγώ αλλά χρειάστηκαν να συνετελέσουν 3 ιδιαιτερότητες για να βρω αυτή την τιμή:

 

  • Black Friday
  • Amazon Αμερικής
  • Φίλος που μου τον έφερε χωρίς μεταφορικά
 

Απορώ πως δεν έχουν εξαντληθεί όλα τα κομμάτια ήδη

Βέβαια πέρασε και κάμποσους καιρός απο τοτε. Και το πιο σημαντικό εκεί που ειχαμε καιρό να δουμε προσφορά σε SSD πλακωσανε 4 μαζεμένες μέσα σε 10 μέρες έστω και αν στην μια βγήκε ψιλομουφα ο δίσκος.

 

Οποτε εγώ εκτιμώ οτι στο επόμενο άμεσο χρονικό διαστημα θα βγούνε και αλλες προσφορες , πιθανότατα καλυτερες, ισως ξεστοκαρουν λόγω καινούργιων μοντέλων, ίσως ανοιξανε πολλά εργοστάσια και πιέζονται οι τιμες, τέλος πάντων αυτή ειναι η δική μου εκτιμηση οτι στο άμεσο μέλλον θα δουμε καλύτερες τιμες σε μεγαλύτερες χωρητικότητες.

 

Οποίος δεν βιάζεται ας κανει λίγη υπομονή. Οποίος δεν μπορεί να περιμένει μια χαρά ειναι οι δυο intel όπως μια χαρά ηταν και ο toshiba.

Θελω να βρω αυτό το μυθικό πλάσμα που ονομάζεται μέσος χρήστης και εχει ενα ssd 240gb, άλλο έναν μηχανικό δίσκο, να του σφίξω το χέρι και να μάθω απο αυτόν το μυστικό του frugality...

In other news

Δεν με έχουν πάρει τηλ για τον δίσκο...

In this conversation...... Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον ακύρωσα και θα πάρω τον 180αρη θα κάνω τον εσωτερικό 1tb εξωτερικό,

τον θέλω μόνο για τα win8 και 2-3 προγρματακια και το πολυ 1-2 παιχνίδια ολα τα αλλα εξωτερικο, τα 30 θα χρειαστούν σε μελλοντική αγορά! (Πιστεύω θα με καλύψει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βρω αυτό το μυθικό πλάσμα που ονομάζεται μέσος χρήστης και εχει ενα ssd 240gb, άλλο έναν μηχανικό δίσκο, να του σφίξω το χέρι και να μάθω απο αυτόν το μυστικό του frugality...

 

In other news

 

Δεν με έχουν πάρει τηλ για τον δίσκο...

Μα όλοι οι μέσοι χρήστες έτσι είναι!! Απορώ με τα άτομα που εχουν γεμίσει 2-3 σκληρούς και εχουν αρχεία κάτι ΤΒ...Σαν εναν φίλο μου που έχει περασμένα στο κινητό του 1.013 τραγούδια! Ρε παιδια, έλεος!

 

 

What? Παιδιά τι το συζητάμε πάρτε τον Intel 520 240 Gb είναι ξεφτίλα τιμή.

Τέτοια τιμή τον είχα πάρει και εγώ αλλά χρειάστηκαν να συνετελέσουν 3 ιδιαιτερότητες για να βρω αυτή την τιμή:

  • Black Friday
  • Amazon Αμερικής
  • Φίλος που μου τον έφερε χωρίς μεταφορικά

 

Απορώ πως δεν έχουν εξαντληθεί όλα τα κομμάτια ήδη

 

Γιατι με 30-40€ παραπάνω, μπορείς να βρεις τον πολύ καλύτερο και ανώτερο Samsuns evo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 3-4 μήνες από το pc μου έχουν περάσει οι εξής SSD.
Ο Samsung 840 EVO 120Gb (προσφορά Πλαίσιο)
τον οποίο πούλησα στον αδελφό μου γιατί ήθελα μεγαλύτερη χωρητικότητα και πήρα τον
Intel SSD 530 (240GB) (amazon αμερικής Black Friday)

 

Διαφορά μεταξύ τους, δεν έχω δει να πω την αλήθεια. Να σημειώσω τα εξής:

  • Το σύστημα έχει SATA 2
  • Ότι δεν έχω κάνει κάποιο benchmark
  • Ούτε χρονομετράω πόση ώρα ανοίγουν βαριά προγράμματα (Photoshop, κλπ)
  • Έρχομαι από σύστημα RAID 0 πάνω σε δύο Velociraptor 300gb οπότε η αναβάθμιση σε SSD μου φάνηκε σημαντικά μικρότερη σε σχέση με αυτήν που είδε ο αδελφός μου στο laptop του.
 

εξαντλημένο.

 

Πιο καλέ είναι εξαντλημένο;
Νέα παραλαβή λέει εδώ και μερικές μέρες, αν όχι από την αρχή
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.305165


Γιατι με 30-40€ παραπάνω, μπορείς να βρεις τον πολύ καλύτερο και ανώτερο Samsuns evo.

 

Πράγματι βλέπω από test ότι είναι ανώτερος και ο EVO και ο PRO

 

Το μόνο σκάλωμα που μπορεί να έχει κάποιος είναι ότι από ένα πρόχειρο ψάξιμο, οι SSD της Samsung δίνουν 3 χρόνια εγγύηση ενώ της Intel 5 χρόνια.

Βέβαια το κατά πόσο η εγγύηση αυτή καλύπτει αντικατάσταση (RMA) για συνήθεις βλάβες δίσκων δεν το γνωρίζω.|

Με την Western Digital έχω μόνο πολύ θετική εμπειρία, όπου μόνο με Serial Number, δεν είχα αποδείξεις, μου αντικατέστησε 2 Velociraptor που είχαν Sector Errors με ολοκαίνουργιους. Πλήρωσα μόνο τα μεταφορικά για να τους στείλω τους προβληματικούς δίσκους.

 

 

 

Άσχετο γιατί είναι τόσο ακριβοί οι msata SSD :(
Στο laptop μου δεν θα βάλω ποτέ SSD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν κάνεις εξαρχής σωστή αγορά μια χαρα ισχύει! Δηλαδή θες να μου πεις οτι ο μεσος χρήστης, θα αναγκαστεί να πάρει και άλλον SSD, διότι ο 248 Samsung Evo και ενας εξωτερικός δεν του φτάνει - κάνει;;

τα ξαναλέμε σε 5 χρόνια, εκτός αν νομίζεις ότι ο ssd είναι πχ σαν high end ηχεία που τα κρατάμε πράγματι πάνω από 10ετία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαντλημένο. άκυρο, για κάποιο περίεργο λόγο το είδα εξαντλημένο.

πάντως αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει τί έγινε,είχε όντως εξαντληθεί και το έβαλα στη wishlist. Όπου τώρα μου εμφανίζει την προσφορά κανονικά του crazy sundays. Τελικά έκανα παραγγελία γιατί το θέλω για το desktop, καλύτερο value for money με 5 χρόνια εγγύηση αυτή την στιγμή δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σεντουκι τους ειχαν η  αποφασισε καποιος να ξεσκονισει την αποθηκη στο eshop;;;

 

Mushkin Chronos 240 GB SATA III release year 2011

 

 

Αξιζει να δωσετε τα παραπανω ευρω για ενα καλυτερο ssd (EVO η PRO)ακομα και ο απλος 840 ειναι καλυτερος απο τις προσφορες που ανεβαινουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...