Προς το περιεχόμενο

[SSD] INTEL 520 240GB crazy sundays e-shop - 128.50€


starconvict

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τιμή είναι πολύ καλή για 240GB. Το drive δεν είναι τίποτα το φαντασμαγορικό αλλά ας μη το παρατραβάμε, για home use είναι κάτι παραπάνω από μια χαρά.

 

Όσον αφορά τα BSOD νομίζω πως, ειδικά σε Intel, τα προβλήματα δεν είναι τόσο διαδεδομένα όσο ίσως αφήνεται να εννοηθεί. Προσωπικά δε θα έδινα βάση στο συγκεκριμένο τύπο που χώνει μιας και το report του έχει όλα τα γνωρίσματα ενός ρεπορτάζ του STAR (τίγκα στο FUD και από ουσία τίποτα). Επιπλέον υπάρχει 5 χρόνια εγγύηση.

 

Ναι, μπορεί να σου τύχει κάποια στραβή, αλλά:

  • και σε ποιά εταιρία δεν έχει τύχει; εμένα μου πέθανε ένας crucial m4, αυτό σημαίνει ότι όλοι οι m4 είναι για πέταμα;
  • έτσι κι αλλιώς, όπως και με οποιοδήποτε άλλο drive, αν έχεις backup τότε δεν ήρθε το τέλος του κόσμου κι αν δεν έχεις το πάθημα να γίνει μάθημα

Αν 120 δε σας φτάνουν για boot drive όπως εμένα κι αν δεν έχετε ήδη SSD πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία. Στην τελική ακόμα και 840 pro να έβγαινε στην ίδια τιμή πάλι κάποιος θα βρισκόταν να πει ότι έχει μειονεκτήματα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω τον 128 ήδη 2 χρόνια και μπορώ να πώ οτι δεν έβγαλε ποτέ BSOD.
Μόλις παράγγειλα για να τον αντικαταστήσω. Παραγγείλω κιόλλας να τον πάρω μεταχειρισμένο πριν μέρες (πάλι καλά που στράβωσε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα έναν μιας και έχω εδώ και 1+ χρόνο έναν ίδιο τον οποίο είχα πάρει 248ε και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ,οπότε ευκαιρία να βάλω και έναν στο φορητό.Ευχαριστώ τον TS για την δημοσίευση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα τον Samsung evo στο macbook μου και μπορώ να πω οτι είναι τελείως μα τελείως αλλου! Καμία σχέση και απλά υπέροχος ssd! Ειχα διαβάζει οτι οι samsung είναι απο τους καλύτερους ssd που κυκλοφορούν!  Τωρα για τον  intel δεν εχω άποψη, αλλα είμαι σίγουρος οτι θα είναι εξίσου άριστος!

 

ΥΓ: O evo στα 250GB μου βγήκε στα 155 ευρώ απο skroutzomagazo (msystem)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ακριβώς αυτό θα ρώταγα έχει μεγάλη διαφορά με τον evo? (αν κάποιος ξέρει από πρώτο χέρι)
γιατί τυπικά τουλάχιστον φαίνεται αρκετά καλύτερος http://www.anandtech.com/bench/product/529?vs=965
Απ' την άλλη βέβαια ο intel είναι mlc οπότε δεν ξέρω, δύσκολη η απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι διαφορες εχει με τους evo της samsung?Eιναι πιο stable οι evo?Παντως παιδια 5 χρονια εγγυηση ειναι τουμπανο..

 

Οι Samsung Evo χρησιμοποιούν τη νεότερη και χειρότερη τεχνολογία TLC (ενώ οι Samsung Pro χρησιμοποιούν την αρχική MLC).

 

SLC: Single-Level Cell, δηλαδή 1 bit per cell.

MLC: Multi-Level Cell, δηλαδή 2 bits per cell.

TLC: Triple-Level Cell, δηλαδή 3 bits per cell.

 

Στην πράξη, η TLC είναι ένα είδος MLC, άλλα ο όρος MLC χρησιμοποιείται συνήθως μόνο για 2 bits per cell.

 

Όσο πιο πολλά bits τοποθετούνται σε ένα cell, η διαθέσιμη χωρητικότητα πολλαπλασιάζεται και συνεπώς γίνεται πιο οικονομική, αλλά η εγγραφή γίνεται πιο αναξιόπιστη. Για αυτό το λόγο, τα προϊόντα TLC έχουν μικρότερη εγγύηση από τα MLC, και τα MLC μικρότερη εγγύηση από τα SLC.

 

Υπάρχει και πολύ οικονομική τεχνολογία καρτών μνήμης με 4 bits per cell. Στον αντίποδα, υπέρ της αξιοπιστίας, υπάρχει και η τεχνολογία two cells per bit, η οποία χρησιμοποιούνταν πριν από δεκαετίες.

 

 

Σε σχεση με τον Toshiba της προηγουμενης εβδομαδας εδώ ποιος ειναι καλύτερος;

http://www.insomnia.gr/topic/515852-toshiba-hdts225ezsta-q-series-256gb-ssd-sata3-mlc-13900-%E2%82%AC-crazy-sundays/

 

Να λαμβάνετε πάντα υπόψη ότι εάν ο υπολογιστής δεν υποστηρίζει SATA 3.0, τότε όλοι οι σημερινοί SSD είναι πλέον σχεδόν ίδιοι σε απόδοση.

 

SATA revision 1.0 - 1.5 Gbit/s - uncoded 1.2 Gbit/s - 150 MB/s

SATA revision 2.0 - 3.0 Gbit/s - uncoded 2.4 Gbit/s - 300 MB/s

SATA revision 3.0 - 6.0 Gbit/s - uncoded 4.8 Gbit/s - 600 MB/s

 

Στην πράξη είναι SATA 1.0 transfer rate ~ 135 MB/s, SATA 2.0 transfer rate ~ 285 MB/s.

 

Σε υπολογιστή 5ετίας, το πιο πιθανό είναι ο controller να είναι SATA 2.0. Άρα δεν αξίζει να δώσει κανείς 30-40 ευρώ παραπάνω για πιο γρήγορο SSD, εκτός και αν θέλει να τον χρησιμοποιήσει στο άμεσο μέλλον σε καινούριο υπολογιστή.

 

Είναι γεγονός ότι παλιότερα υπήρχαν σοβαρά προβλήματα ταχύτητας όταν οι δίσκοι γέμιζαν, ή περίεργες συμπεριφορές από τους controllers κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες. Αυτά όμως έχουν πλέον ξεπεραστεί σε μεγάλο βαθμό. Για να είμαστε σοβαροί, τι 400 MB/s, τι 600 MB/s, για "φυσιολογική" χρήση είναι το ίδιο και το αυτό. Αυτό που παίζει ρόλο στους SSD, ιδίως σε σχέση με τους HDD, είναι το πολύ χαμηλό access time, το οποίο σε όλους τους SSD τείνει πρακτικά στο μηδέν.

 

Τώρα, εάν κάποιος θέλει να αντιγράφει όλη την ώρα αρχεία του 1GB πέρα-δώθε, ας πληρώσει τα διπλάσια για να πάρει "καλύτερο" δίσκο. Βέβαια, εάν εξακολουθεί να έχει λιγότερα από 1-2GB μνήμης, θα απορεί γιατί ο υπολογιστής εξακολουθεί να σέρνεται...

 

 

@ChrisI7 και λοιποι, πριν αγορασετε τον εν λογω διαβαστε πρωτα το παρακατω:

 

https://communities.intel.com/thread/33953

 

Πολύ τραβηγμένο σενάριο. Πιο πιθανή μου φαίνεται οποιαδήποτε άλλη αστοχία.

 

Έτσι και αλλιώς, ΠΑΝΤΑ backup!!!

 

Και επειδή κάποιοι δεν καταλαβαίνουν, ΠΑΝΤΑ backup!!! ΠΑΝΤΑ backup!!!

 

Παρά ταύτα (μαθηματικά επιβεβαιωμένο), κάποιοι πάλι δεν θα καταλάβουν...

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους...μιας και αγοραζω σιγα σιγα τα parts για το gaming pc που θελω... ειχα σκοπο να αγορασω για ssd αυτον εδω:
http://www.skroutz.gr/s/3961151/Corsair-Force-Series-LS-120GB-SSD.html

αλλα ειδα και τον ιντελ εδω της προσφορας τωρα και θελω να ρωτησω αξιζει περισσοτερο μιας και εχει και παραπανω χωρητικοτητα?
ακουω μερικους που λετε αρνητικα σχολια...
αξιζει να τον αγορασω εν τελη ειναι η ερωτηση μου για το pc που φτιαχνω ή οχι?

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους...μιας και αγοραζω σιγα σιγα τα parts για το gaming pc που θελω... ειχα σκοπο να αγορασω για ssd αυτον εδω:

http://www.skroutz.gr/s/3961151/Corsair-Force-Series-LS-120GB-SSD.html

 

αλλα ειδα και τον ιντελ εδω της προσφορας τωρα και θελω να ρωτησω αξιζει περισσοτερο μιας και εχει και παραπανω χωρητικοτητα?

ακουω μερικους που λετε αρνητικα σχολια...

αξιζει να τον αγορασω εν τελη ειναι η ερωτηση μου για το pc που φτιαχνω ή οχι?

 

ευχαριστω προκαταβολικα!

τιποτα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thelab.gr/ssds-hdds-and-controllers-reviews/intel-ssd-520-series-240gb-review-105610.html και μια παρουσίαση

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Και μια ντόπια http://www.insomnia.gr/reviews/_/hardware/storage/intel-520-240gb-ssd-review-r90

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...