Προς το περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκό στο Σπίτι


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

25 χρόνια είναι αλλά ακόμα και αν τότε δεν αξίζει να επανασυνδεθείς με τη ΔΕΗ κάνεις μια εγκατάσταση με μπαταρίες και τροφοδοτείς μόνος σου με ενέργεια το σπίτι σου.

Επεξ/σία από balander10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι 20 χρόνια είναι αλλά ακόμα και αν τότε δεν αξίζει να επανασυνδεθείς με τη ΔΕΗ κάνεις μια εγκατάσταση με μπαταρίες και τροφοδοτείς μόνος σου με ενέργεια το σπίτι σου.

 

 

Νομιζω ότι είναι αδυνατον  ένα 10αρι συστημα να καλυψει ολες τις ανάγκες ενός σπιτιου

 

Υπαρχει εξ αλλου και ο χειμωνας που παντα οσοι εχουν φωτοβολταικα "μπαινουν μεσα" και το εξιροροπουν τον υπολοιπο καιρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας πιάνω έναν-έναν.
 
 

Πολύ σωστός σε όλα να συμπληρώσω επίσης ότι η απόδοση ενός φωτοβολταικού πέφτει με τα χρόνια. Αλλος ένας ακόμη παράγοντας για την τεχνο-οικονομική μελέτη. 
...

 
Αυτό το ξέχασα τελείως. Καλά που το ανέφερες. ;)
 
 
 

Πέρυσι τα έβαλα εγώ 10άρι στέγης και συνδέθηκα Ιανουάριο. Απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής μετά την πρώτη χρονιά. 0,25 την Kw και κόστος εγκατάστασης (μαζί με τη σύνδεση με ΔΕΗ) περύπου 15 χιλιάδες ευρώ (γερμανικά). Πρώτη χρονιά μου έδωσε 2400 ευρώ καθαρά δηλαδή καμιά 280-300αριά το μήνα αν υπολογίσεις και αυτά που θα πλήρωνα σε ΔΕΗ.
 
Ναι οι τιμές έχουν πέσει ναι καμιά σχέση με τα 50 λεπτά την kw που τα έβαζες πριν αλλά και πάλι είναι ικανοποητικα. Οχι απλώς ικανοποιητικά αλλα εξαιρετικά εκτός αν μπορείτε να μου αναφέρετε κάποια άλλη επένδυση που θα κάνει απόσβεση αρχικού κεφαλαίου σε μια 5ετία και είναι εντελώς άκοπη. Τα βάζεις τα ξεχνάς και απλά εισπράττεις.
 
Τα φωτοβολταϊκά ήταν μια καλή επένδυση κανείς από όσους έβαλαν οικιακά δεν το μετάνιωσαν για την ώρα. Και στα 5 χρόνια να μην κάνεις την απόσβεση αν την κάνεις στα 6-7 και πάλι θεωρείται μια εξαιρετική επιλογή.
 
Φαντάσου πως για να πάρεις ένα καλό διάρι στην Αθήνα θες 50-60 χιλιάρικα και βάλε. Θα το νοικιάσεις γύρω στο 300άρι και κάτι αλλά άντε βρες ενοικιαστή, να είναι καλός να μη σου κάνει ζημιές να πληρώνει στην ώρα του κλπ κλπ. Και όταν φύγει πιθανότατα πάλι θα θες βάψιμο ίσως επιδιόρθωση σε κάποια πραγματάκια και άλλα. Και θα κάνεις απόσβεση σε μια 15ετία και βάλε.

 
 
Πολύ σωστή η λογική σου μέχρι εδώ και μακάρι να σου βγεί οικονομοτεχνικά.

Από επένυση σε σπίτι συμφέρει καλύτερα, αλλά εγώ δεν μίλησα για τέτοια φάση. ;)

Το "άκοπα" βλέπεις, "πουλάει" ακόμα στη χώρα μας.

2400€ / 12 μήνες μου βγάζει 200€ το μήνα. Τα 280-300€ / μήνα δεν κατάλαβα με ποιά πράξη τα έβγαλες.

 

Θα συμπληρώσω στη σκέψη σου τα εξής:
 
Το 1ο είναι πως η απόδοση (efficiency) ενός pv -όπως ανέφερε και ο Dare-Devil νωρίτερα- μειώνεται σταδιακά με τα χρόνια από 10%-50% σύμφωνα με τα επίσημα νούμερα κατασκευαστών. Αυτό εξαρτάται κυρίως από τη μάρκα/μοντέλο panel που έχεις βάλει και από τις συνθήκες λειτουργίας του, με μείζονος σημασίας την θερμοκρασία λειτουργίας του. Αν τον 1ο χρόνο δηλ. πήρες ετήσιο μέσο όρο 150W την ημέρα και υποθέσουμε πως τον 10ο χρόνο θα έχει πανομοιότυπη ηλιοφάνεια
θα πάρεις απόδοση από 75 εώς 135W ανάλογα με το panel σου πάντα.
H πρώτη χρονιά είναι συνήθως η καλύτερη από άποψη απόδοσης των panels. Κάθε επόμενη μειώνεται η απόδοση.
 
Το 2ο και σημαντικότερο είναι πως η πλειοψηφία υπολογίζει ότι θα τη βγάλει με ένα set panels. Αμ, δε.

Τα πρώτα panels που κυκλοφόρησαν στην αγορά είχαν εγγύηση 3-5 έτη και κατόπιν 10.
Το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ είναι για 25 έτη όμως.
 
Οι ασφάλειες που γινόντουσαν στα πακέτα, συνήθως ήταν μέχρι να απλοπληρωθούν οι επιδοτήσεις στις τράπεζες, όσοι τα αγοράσαν έτσι. Αν δεν έχουν κάνει κάποια extra ασφάλεια και έχει λήξει η εγγύηση των panels θα χρειαστούν κεφάλαιο για να τα ξαναπληρώσουν όταν αυτά χαλάσουν. Υπολογίστε και ότι δεν θα πληρώνονται μέχρι να γίνει η αλλαγή έκαστου χαλασμένου panel. Πρακτικά δεν γνωρίζω κάποιον που να του έχει συμβεί ακόμα, αλλά κάποια στιγμή θα συμβεί. Αυτά αν θέλουν να συνεχίσουν το συμβόλαιο.
Αν υπαναχωρήσουν από συμβόλαιο με ΔΕΗ τώρα, δεν γνωρίζω αν και τί κυρώσεις υπάρχουν νομικά.
Σε αυτό ας απαντήσει κάποιος που το έχει ψάξει.
 
Πάντος, ας κρατήσουν κάτι στην άκρη όταν πλησιάζει η λήξη της εγγύηση τους, και ας μην τα χρειαστούνε. ;)
 
 
 

Ετσι και τρως 2kw/h, ποιες ειναι οι εναλλακτικές τεχνολογίες, καλέ μου moderator?

 
Αγαπητό μου μέλος αυτή είναι η million dollar question.
Απαντήσεις στο ποιά τεχνολογία θα μας λύσει το ενεργειακό πρόβλημα,

και θα υπερισχύσει είναι κάτι που το ψάχνουμε πολλοί.
 
Αυτό που χρειαζόμαστε στην ουσία είναι ένας τρόπος "παραγωγής" ενέργειας με COP>1.
Πρακτικά σήμερα, σε κάτι που βρίσκεται εμπορικά διαθέσιμο για τον καταναλωτή αυτό το κάνουν μόνο οι αντλίες θερμότητας (βλέπε κάποια κλιματιστικά π.χ. ) με COP κοντά στο 3. Ονομάζονται έτσι γιατί αντλούν ενέργεια (θερμότητα) από τον περιβάλλοντα χώρο και καταναλώνουν ρεύμα (αυτό που πληρώνουμε) μόνο για την μεταφορά της ενέργειας αυτής στο χώρο μας. Εξού και το COP>1 χωρίς να παραβιάζουν το 2ο νόμο της θερμοδυναμικής. 'Ολες οι υπόλοιπες διαθέσιμες τεχνολογίες παραγωγής ενέργειας από ορυκτά καύσιμα έχουν COP 0,2 - 0,3 βία και τα pv και ο αέρας μαζί.

 

Θέλουμε κάτι καλύτερο σε COP για αρχή και μετά βλέπουμε και για το efficiency. ;) 
 
Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο προσωπικά ξεχώρισα την WFC (water fuel cell) τεχνολογία. Τα πειράματα που γίνονται πλέον αφορούν παλμική (pulsing) ηλεκτρόλυση νερού στο resonance (ιδιοσυχνότητα) του υλικού.Ξαναλέω πως αυτό είναι προσωπικό συμπέρασμα.

Όσοι με γνωρίζουν προσωπικά γνωρίζουν και πως καταλήγω σε συμπεράσματα. ;)
 
Ο πρώτος που ασχολήθηκε επίσημα με ηλεκτρόλυση και διατύπωσε νόμους και για αυτό ήταν το ~1843 ο γνωστός μας επιστήμονας Faraday. Στους νόμους του για την ηλεκρόλυση στην ουσία διατυπώνει και το max efficiency για την τεχνολογία όπως του αποδείχτηκε τότε.

 

 

Μέχρι σήμερα όμως, οι καιροί έχουν αλλάξει...

 

 

Πιο συγκεκριμένα:

Tο παρακάτω είναι ένα απόσπασμα από το Chapter 10 του Patrick Kelly.

 

Faraday: 900 litres in one hour, takes 2,106 watts or 100% Faraday
Boyce: 900 litres in one hour, takes 998 watts or 211% Faraday without pulsing
Boyce: 900 litres in one hour, takes 180 watts or 1,170% Faraday with pulsing
Cramton: 900 litres in one hour, takes 90 watts or 2,340% Faraday
 
Much of this is not very important as it has been demonstrated that a gas production rate of around 3 lpm (180
lph) is sufficient to run a generator which produces 5,500 watts. Let us assume that the measured figure is 100%
wrong and that it takes 360 lph of hydroxy gas, plus cold water fog, plus air, to run the generator, then:

Faraday would need 843 watts
Boyce would need 400 watts without pulsing
Boyce would need 72 watts with pulsing
Cramton would need 36 watts

 

Νούμερα για COP που ήταν ασύλληπτα για τα δεδομένα μας μέχρι σήμερα, έχουν επιτευχθεί.

Για όσους δεν το καταλάβανε, να επισημάνω πως αυτά είναι εργαστηριακά αποτελέσματα, για πειραματική τεχνολογία, μη διαθέσιμη εμπορικά, τουλάχιστον όχι ευρέως.

 

Από την μια δηλ. δεν πας στον Κωτσόβολο να πεις στον πωλητή "Πιάσε ένα WFC για 2kW/h γεννήτρια" :P.

Όχι ακόμη τουλάχιστον. ;)

Από την άλλη δεν είναι κάτι που πιάνει 150τμ2 ταράτσα και δεν στοιχίζει 15k ευρώ για να στηθεί ένα setup ώστε να συμπληρώνεις με ~1kW την ώρα (το καλοκαίρι ντάλα μεσημέρι αυτό) τις οικιακές ενεργειακές σου απαιτήσεις. ;)

 

 

Το σημαντικό για εμένα, είναι πως εφόσον έστω και ένας κατάφερε να πιάσει αυτά νούμερα, είναι εφικτό.

Για τα υπόλοιπα, ο χρόνος θα δείξει.

 

 

 

/sc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαιρείται το ρεύμα που καταναλώνεις. 2400 πήρα στο χέρι αλλά δεν πλήρωσα ΔΕΗ αυτό το διάστημα η κατανάλωση μου αφαιρείται από το αρχικό ποσό που είναι να μου βάλουν. Σφαιρικά και σχέση με την προηγούμενη χρονιά προ πάνελ το υπολογίζω σε 280-300. Πάνω κάτω όσα υπολόγιζα αρχικά δηλαδή.

 

Γνώμη μου είναι πως είναι μια αξιόλογη επένδυση αλλά όπως όλες οι επενδύσεις έχει κάποιο ρίσκο. Περισσότερο προσωπικά φοβάμαι τυχών μεταβολές στην τιμή της Kw. Ναι μεν υπάρχει 25ετές συμβόλαιο αλλά... Συντήρηση κάποια στιγμή είναι αναγκαίο κακό.

 

Εγώ έβαλα της solrworld. Γερμανικά είναι θα δούμε πως θα τα πάνε από άποψη αντοχών από προδιαγραφές φαίνονται καλά http://www.solarworld.de/en/products/products/sunmodules/sunmodule-protect/.

 

Τώρα βέβαια με όλες αυτές τις εταιρίες είναι "ζαριά". Βάζεις κάτι που φαίνεται καλό και σε 5 χρόνια μπορεί να μην υπάρχει καν η εταιρία με όλες αυτές που υπάρχουν στον χώρο. Περισσότερες από χίλιες εταιρίες ή κάτι παρόμοιο αν θυμάμαι καλά τότε που έψαχνα άντε βγάλε άκρη αν γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να μετακομίσουμε επιτέλους μόνιμα στο εξοχικό μας και θέλουμε να βάλουμε ένα αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα και να κόψουμε τις σχέσεις μας με τη ΔΕΗ οριστικά.

Η μέγιστη κατανάλωση μας είναι 17,8ΚWH, οπότε έκανα τους υπολογισμούς μου με 18KWH ημερήσια κατανάλωση για να πέσω μέσα.
Ενδεικτικά ο μέσος όρος μας είναι 14KWH ημερησίως.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας, για το αν θα κάνω δουλειά με το παρακάτω φ/β σύστημα:

35 φ/β πάνελ * 200W
12 μπαταρίες Ultracell OPZV 2V/1800ΑΗ
2 ρυθμιστές φόρτησης Victron Bluesolar 150V/85A MPPT 12/24/48V - MAX PV 4.850 WP
1 Inverter Victron Multiplus 5.000VA

Το σύστημα "βγαίνει" στα 18.500€, όπως είπα θέλουμε 100% αυτονομία και φυσικά να μας καλύπτει και μερικές μέρες παραπάνω χωρίς ήλιο αν πέσει συννεφιά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να μετακομίσουμε επιτέλους μόνιμα στο εξοχικό μας και θέλουμε να βάλουμε ένα αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα και να κόψουμε τις σχέσεις μας με τη ΔΕΗ οριστικά.

 

Η μέγιστη κατανάλωση μας είναι 17,8ΚWH, οπότε έκανα τους υπολογισμούς μου με 18KWH ημερήσια κατανάλωση για να πέσω μέσα.

Ενδεικτικά ο μέσος όρος μας είναι 14KWH ημερησίως.

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας, για το αν θα κάνω δουλειά με το παρακάτω φ/β σύστημα:

 

35 φ/β πάνελ * 200W

12 μπαταρίες Ultracell OPZV 2V/1800ΑΗ

2 ρυθμιστές φόρτησης Victron Bluesolar 150V/85A MPPT 12/24/48V - MAX PV 4.850 WP

1 Inverter Victron Multiplus 5.000VA

 

Το σύστημα "βγαίνει" στα 18.500€, όπως είπα θέλουμε 100% αυτονομία και φυσικά να μας καλύπτει και μερικές μέρες παραπάνω χωρίς ήλιο αν πέσει συννεφιά.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Δεν γινεται να κοψεις σχεσεις με την ΔΕΗ γιατι καποια στιγμη θα την χρειαστες . Για να βαλεις φωτοβολταϊκο πρεπει να υπαρχει ηδη παροχη ΔΕΗ και το ρευμα που θα παραγεις το πουλας υποχρεωτικα στην ΔΕΗ και συμψηφιζεται με τυχον καταναλωσεις  απο το δικτυο της . Αν εχεις μηδενικη επι πλεον καταναλωση απο την παραγομενη απο σενα  θα πληρωνεις αναγκαστικα παγια , τελη για Δημο ΝΕΡΙΤ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% δεν θα εχεις, υπολογισε μεγαλύτερες μπαταρίες για 2 τουλάχιστον συννεφιασμένες ημερες. Και εννοείται οτι θα κανεις και καποιες παραχωρήσεις ως προς τις καταναλωσεις σου, ψυγειο,ac κουζίνα.

Και εαν βολευει βάλε και ανεμογεννήτρια.

Δεν γινεται να κοψεις σχεσεις με την ΔΕΗ γιατι καποια στιγμη θα την χρειαστες . Για να βαλεις φωτοβολταϊκο πρεπει να υπαρχει ηδη παροχη ΔΕΗ και το ρευμα που θα παραγεις το πουλας υποχρεωτικα στην ΔΕΗ και συμψηφιζεται με τυχον καταναλωσεις απο το δικτυο της . Αν εχεις μηδενικη επι πλεον καταναλωση απο την παραγομενη απο σενα θα πληρωνεις αναγκαστικα παγια , τελη για Δημο ΝΕΡΙΤ κλπ

Επειδη δεν είμαι ενεργειακος αλλά ελέγχου και μετρήσεων και δεν το πολύ έχω ψάξει, καταθετεις κανονικά στη ΔΕΗ και μετα κοβεις την συνδεση.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να πουλάς στη ΔΕΗ ουτε να την εχεις. Λένε οτι λένε για τους λόγους που ανεφερες αλλα δεν πιάνουν τόπο, εαν είσαι "οκ" απο πολεοδομία σου κλανουν ενα μαντρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% δεν θα εχεις, υπολογισε μεγαλύτερες μπαταρίες για 2 τουλάχιστον συννεφιασμένες ημερες. Και εννοείται οτι θα κανεις και καποιες παραχωρήσεις ως προς τις καταναλωσεις σου, ψυγειο,ac κουζίνα.

Και εαν βολευει βάλε και ανεμογεννήτρια.

 

Επειδη δεν είμαι ενεργειακος αλλά ελέγχου και μετρήσεων και δεν το πολύ έχω ψάξει, καταθετεις κανονικά στη ΔΕΗ και μετα κοβεις την συνδεση.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να πουλάς στη ΔΕΗ ουτε να την εχεις. Λένε οτι λένε για τους λόγους που ανεφερες αλλα δεν πιάνουν τόπο, εαν είσαι "οκ" απο πολεοδομία σου κλανουν ενα μαντρι.

 

 

Και θα γλυτωνεις δημοτικα τελη και αλλους φορους ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δανεια τα πειραν οι περισσοτεροι και ασφαλεια ζωης για τα χρονια του δανειου...

καθε χρονο βγαινουν νεες τεχνολογιες αποδοσης για μπαταριες και πανελς...

@στελις90 αν ειναι αυθαιρετο καλυτερα να ρωτησεις τους γειτονες γιατι να ριξεις 10-20χιλ δεν νομιζω οτι εχει νοημα για να γλυτωνεις τα μικρα δημοτικα τελη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα γλυτωνεις δημοτικα τελη και αλλους φορους ???

Τους άλλους φορους + τα δημοτικά τέλη τα χρεώνεσαι κανονικα ας έχεις διακόψει με την ΔΕΗ,είσαι υποχρεωμένος να ενημερώσεις το δήμο ,διαφορετικα κάποια στιγμη θα έρθουν και με τόκο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δανεια τα πειραν οι περισσοτεροι και ασφαλεια ζωης για τα χρονια του δανειου...

καθε χρονο βγαινουν νεες τεχνολογιες αποδοσης για μπαταριες και πανελς...

@στελις90 αν ειναι αυθαιρετο καλυτερα να ρωτησεις τους γειτονες γιατι να ριξεις 10-20χιλ δεν νομιζω οτι εχει νοημα για να γλυτωνεις τα μικρα δημοτικα τελη

 

Οσοι εβαλαν ειδικα τα επαγγλματικα ακουμα κλαινε.Η ΔΕΗ παρα το συμβολαιο μειωσε μονομερως την αποδοση τους σε χρημα.Ο χωρς που δουλευω (ΔΕΔΔΗΕ) ασχολειται με αυτά και πριν 2-3 χρονια γινοταν χαμος αλλα τωρα δεν παταει ψυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα γλυτωνεις δημοτικα τελη και αλλους φορους ???

 

 

Τους άλλους φορους + τα δημοτικά τέλη τα χρεώνεσαι κανονικα ας έχεις διακόψει με την ΔΕΗ,είσαι υποχρεωμένος να ενημερώσεις το δήμο ,διαφορετικα κάποια στιγμη θα έρθουν και με τόκο!

 

 

Αυτό, αλλά δεν θα σου "κλείσει" κανείς το σπίτι εάν δεν έχεις την ΔΕΗ σαν πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό, αλλά δεν θα σου "κλείσει" κανείς το σπίτι εάν δεν έχεις την ΔΕΗ σαν πάροχο.

 

Όχι αλλα θα σου στειλει στην εφορια ότι δεν του πληρωσες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται να κοψεις σχεσεις με την ΔΕΗ γιατι καποια στιγμη θα την χρειαστες . Για να βαλεις φωτοβολταϊκο πρεπει να υπαρχει ηδη παροχη ΔΕΗ και το ρευμα που θα παραγεις το πουλας υποχρεωτικα στην ΔΕΗ και συμψηφιζεται με τυχον καταναλωσεις  απο το δικτυο της . Αν εχεις μηδενικη επι πλεον καταναλωση απο την παραγομενη απο σενα  θα πληρωνεις αναγκαστικα παγια , τελη για Δημο ΝΕΡΙΤ κλπ

Γιαννη γίνεται να είσαι αυτόνομος. νεριτ, δημοτικά μπορείς να τα πληρώνεις απευθείας στο δήμο. Δεν θέλει να πουλά στη ΔΕΗ(με το γνωστό συμβόλαιο απάτη) αλλά θελει να ειναι ενεργειακά αυτόνομος. 

 

Αν κάνει καλή ενεργειακή μελέτη και παράλληλα βάλει και μια γεννήτρια για εφεδρεία, μπορεί να τα καταφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

 

Κάνω μια εγκυκλοπαιδική έρευνα τελευταία για φωτοβολταϊκά συστήματα.

 

Αναρωτιέμαι αν βάλει κάποιος φωτοβολταϊκά πάνελ στην οροφή του σπιτιού του παράλληλα με τη ΔΕΗ, πως γίνεται η σύνδεση και αν χρειάζεται άδεια από τη ΔΕΗ (ακόμα και για οικιακή μόνο χρήση, χωρίς να πουλιέται ρεύμα στη ΔΕΗ).

 

Γνωρίζετε;

Καλημέρα σας!

 

Κάνω μια εγκυκλοπαιδική έρευνα τελευταία για φωτοβολταϊκά συστήματα.

 

Αναρωτιέμαι αν βάλει κάποιος φωτοβολταϊκά πάνελ στην οροφή του σπιτιού του παράλληλα με τη ΔΕΗ, πως γίνεται η σύνδεση και αν χρειάζεται άδεια από τη ΔΕΗ (ακόμα και για οικιακή μόνο χρήση, χωρίς να πουλιέται ρεύμα στη ΔΕΗ). Μην ασχοληθεις καθολου.. Και τωρα αν βλεπεις κατι θετικο στο τελος θα το μετανιωσεις..

 

Γνωρίζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...