Προς το περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκό στο Σπίτι


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι αλλα θα σου στειλει στην εφορια ότι δεν του πληρωσες ..

 

Δεν ξέρω την διαδικασία αλλά υπάρχει τροπος πληρωμής εκτός λογαριαμου δεης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί μου προτείνετε να βάλω και ανεμογεννήτρια;
(αν και μπορώ γιατί είμαστε σε ψηλό σημείο χωρίς εμπόδια, και φυσάει που παίρνει στέγες)

 

Το σύστημα που σχεδίασα αν τα υπολογίζω σωστά θα παράγει (35 πάνελ * 200w =) 21 kW ημερησίως το χειμώνα, 35 kW καλοκαίρι, και θα αποθηκεύει στις μπαταρίες 151,2 kW.
 

Με 50% εκφόρτιση για να μην καταστραφούν οι μπαταρίες, θα βγάζει λίγο πάνω από 4 μέρες αυτονομίας(4,2) χωρίς να βγει ο ήλιος ούτε 1 λεπτό.

Και αυτό με FULL κατανάλωση 18 kW την ημέρα!

 

Μέσα σε 4 μέρες δεν θα βγει καθόλου ο ήλιος; Δε θα μας κάνει τη χάρη;

 

Αν κάνω λάθος στους υπολογισμούς μου, παρακαλώ να με διορθώσετε καθότι δεν είμαι ειδικός στο αντικείμενο, περισσότερο hobby-στας ΑΛΛΑ όσες φορές άφησα ένα θέμα (κάτι που ήθελα να αγοράσω) στα χέρια του πωλητή χωρίς να το ψάξω καθόλου, πιάστηκα μεγάλο κορόιδο!

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ και δεν θέλω να έχω ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΗ....
Οτι παράγω σε ρεύμα το παράγω για το σπίτι μου.
Δεν γίνεται; Πρέπει να πάρω άδειες; Να πληρώσω φόρους ειδικούς για φ/β κλπ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου προτείνετε να βάλω και ανεμογεννήτρια;

(αν και μπορώ γιατί είμαστε σε ψηλό σημείο χωρίς εμπόδια, και φυσάει που παίρνει στέγες)

 

Το σύστημα που σχεδίασα αν τα υπολογίζω σωστά θα παράγει (35 πάνελ * 200w =) 21 kW ημερησίως το χειμώνα, 35 kW καλοκαίρι, και θα αποθηκεύει στις μπαταρίες 151,2 kW.

 

Με 50% εκφόρτιση για να μην καταστραφούν οι μπαταρίες, θα βγάζει λίγο πάνω από 4 μέρες αυτονομίας(4,2) χωρίς να βγει ο ήλιος ούτε 1 λεπτό.

 

Και αυτό με FULL κατανάλωση 18 kW την ημέρα!

 

Μέσα σε 4 μέρες δεν θα βγει καθόλου ο ήλιος; Δε θα μας κάνει τη χάρη;

 

Αν κάνω λάθος στους υπολογισμούς μου, παρακαλώ να με διορθώσετε καθότι δεν είμαι ειδικός στο αντικείμενο, περισσότερο hobby-στας ΑΛΛΑ όσες φορές άφησα ένα θέμα (κάτι που ήθελα να αγοράσω) στα χέρια του πωλητή χωρίς να το ψάξω καθόλου, πιάστηκα μεγάλο κορόιδο!

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ και δεν θέλω να έχω ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΗ....

Οτι παράγω σε ρεύμα το παράγω για το σπίτι μου.

Δεν γίνεται; Πρέπει να πάρω άδειες; Να πληρώσω φόρους ειδικούς για φ/β κλπ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Έαν έχεις τα λεφτά και σου περισσεύουν κάντο, κι εγώ το ίδιο θα έκανα απλώς δε μου περισσεύουν και προτιμώ να τα δίνω λίγα-λίγα στη ΔΕΗ. Είναι μεγάλη επένδυση και μεγάλες οι καταναλώσεις που θες. Έχεις βγάλει κοστούμι φ/β πάνελ, καλωδίων, ινβέρτερ κοντρόλερ, μπαταριών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 κιλοβατωρες τη ,μερα... 500 ευρω το τετραμηνο, αρα 1500 το χρονο, που σημαινει οτι το κοστοος των 18.500 ευρω θα το αποσβεσεις σε 12-13 χρονια. Μεσα σε αυτα, θα χρειαστεις αλλαγη μπαταριων, και τα πανελ σου θα αποδιδουν το μισο.

Συμφερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έαν έχεις τα λεφτά και σου περισσεύουν κάντο, κι εγώ το ίδιο θα έκανα απλώς δε μου περισσεύουν και προτιμώ να τα δίνω λίγα-λίγα στη ΔΕΗ. Είναι μεγάλη επένδυση και μεγάλες οι καταναλώσεις που θες. Έχεις βγάλει κοστούμι φ/β πάνελ, καλωδίων, ινβέρτερ κοντρόλερ, μπαταριών;

Εχω κανει κοστουμι, πανελ, ινβερτερ, ρυθμιστες φορτισης, βασεις στηριγματος, καλωδια, ολα μαζι 18.500€ περιπου ελπιζω να μην μου εχει ξεφυγει τιποτα.

 

18 κιλοβατωρες τη ,μερα... 500 ευρω το τετραμηνο, αρα 1500 το χρονο, που σημαινει οτι το κοστοος των 18.500 ευρω θα το αποσβεσεις σε 12-13 χρονια. Μεσα σε αυτα, θα χρειαστεις αλλαγη μπαταριων, και τα πανελ σου θα αποδιδουν το μισο.

Συμφερει;

Γιατι να αλλαξω μπαταριες σε 13 χρονια, για τον λογο ακριβως που λες διαλεγω 2voltα στοιχεια μεγαλης χωρητικοτητα για να κρατησουν πανω απο 20 χρονια....τωρα για τα πανελ στο 50% παλι πολυ λιγα χρονια μου φαινονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει κοστουμι, πανελ, ινβερτερ, ρυθμιστες φορτισης, βασεις στηριγματος, καλωδια, ολα μαζι 18.500€ περιπου ελπιζω να μην μου εχει ξεφυγει τιποτα.

 

Γιατι να αλλαξω μπαταριες σε 13 χρονια, για τον λογο ακριβως που λες διαλεγω 2voltα στοιχεια μεγαλης χωρητικοτητα για να κρατησουν πανω απο 20 χρονια....τωρα για τα πανελ στο 50% παλι πολυ λιγα χρονια μου φαινονται..

 

Διοτι απο την σελιδα τους, αναφερεται οτι τα 20 χρονια που εχουν μεγιστο, το εχουν : 

"

  • Τα χρόνια ζωής αντιστοιχούν σε floating service, δηλαδή σε πολύ ελαφριά καθημερινή χρήση όπως π.χ. σε συστήματα UPS, συναγερμού κ.λπ."

 

Και οχι σε συνεχη λειτουργια τηλεορασης, ψυγειου κλπ, που θα χρειαζεσαι εσυ απο τις 7-8 το απογευμα μεχρι το επομενο πρωι, και οπου θα καταναλαωνεις σχεδον τη μιση αποθηκευμενη ισχυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι απο την σελιδα τους, αναφερεται οτι τα 20 χρονια που εχουν μεγιστο, το εχουν : 

"

  • Τα χρόνια ζωής αντιστοιχούν σε floating service, δηλαδή σε πολύ ελαφριά καθημερινή χρήση όπως π.χ. σε συστήματα UPS, συναγερμού κ.λπ."

 

Και οχι σε συνεχη λειτουργια τηλεορασης, ψυγειου κλπ, που θα χρειαζεσαι εσυ απο τις 7-8 το απογευμα μεχρι το επομενο πρωι, και οπου θα καταναλαωνεις σχεδον τη μιση αποθηκευμενη ισχυ.

 

Έχεις δίκιο, όμως όταν εγώ έχω σχεδιάσει ένα σύστημα που αποθηκεύει πάνω από 150 KWH συνολικά και εμείς καταναλώνουμε μόλις 18 KWH MAX σε μια "δύσκολη" μέρα, αυτό είναι με το ζόρι ένα 12% από τη συνολική χωρητικότητα των μπαταριών.

 

Όταν ο κατασκευαστής δηλώνει διάρκεια ζωής των μπαταριών

στο 50% εκφόρτισης / φόρτισης 3.500 κύκλους δηλαδή 9,589 χρόνια

στο 30% εκφόρτισης / φόρτισης 6.000 κύκλους δηλαδή 16,438 χρόνια

------------------------------------------------------------------------------------------

στο 12% το δικό μας που δεν θα είναι και καθημερινό φαινόμενο, πόσα χρόνια θα φτάσουν;

 

Δεν θα φτάσουν τα 20;

 

Τώρα όσον αφορά στα πάνελ, οι κατασκευαστές πάλι εγγυώνται ότι θα παράγουν 90% της ονομαστικής τους ισχύος για 12 χρόνια και το 80% της ονομαστικής τους ισχύος για 25 χρόνια.....

 

Marketing κάνουν και δεν ισχύουν οι δηλώσεις τους;

 

Τέλος, τα βαριά φορτία σε κατανάλωση ένα σπίτι συνήθως τα έχει την ημέρα, που τα περισσότερα μέλη της οικογένειας είναι ξύπνια και όχι το βράδυ....τουλάχιστον στο δικό μας σπίτι έτσι έχουν τα πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο, όμως όταν εγώ έχω σχεδιάσει ένα σύστημα που αποθηκεύει πάνω από 150 KWH συνολικά και εμείς καταναλώνουμε μόλις 18 KWH MAX σε μια "δύσκολη" μέρα, αυτό είναι με το ζόρι ένα 12% από τη συνολική χωρητικότητα των μπαταριών.

 

Όταν ο κατασκευαστής δηλώνει διάρκεια ζωής των μπαταριών

στο 50% εκφόρτισης / φόρτισης 3.500 κύκλους δηλαδή 9,589 χρόνια

στο 30% εκφόρτισης / φόρτισης 6.000 κύκλους δηλαδή 16,438 χρόνια

------------------------------------------------------------------------------------------

στο 12% το δικό μας που δεν θα είναι και καθημερινό φαινόμενο, πόσα χρόνια θα φτάσουν;

 

Δεν θα φτάσουν τα 20;

 

Τώρα όσον αφορά στα πάνελ, οι κατασκευαστές πάλι εγγυώνται ότι θα παράγουν 90% της ονομαστικής τους ισχύος για 12 χρόνια και το 80% της ονομαστικής τους ισχύος για 25 χρόνια.....

 

Marketing κάνουν και δεν ισχύουν οι δηλώσεις τους;

 

Τέλος, τα βαριά φορτία σε κατανάλωση ένα σπίτι συνήθως τα έχει την ημέρα, που τα περισσότερα μέλη της οικογένειας είναι ξύπνια και όχι το βράδυ....τουλάχιστον στο δικό μας σπίτι έτσι έχουν τα πράγματα....

 

Αφου εχεις 12 μπαταριες 2v-1800ah πως παιρνεις 150kwh ;

Επεξ/σία από pournaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για τα φωτοβολταϊκά. Έχουν περάσει μερικά χρόνια και θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει πλέον σαν επένδυση. 

Σκεφτομαι αν αξίζει να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα για να πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σκεπτικό που "προμοτάρονται" τα φωτοβολταϊκά σε χώρες του εξωτερικού (οικολογικοί λόγοι + μείωση του λογαριασμοί ηλεκτρικού)  θα έλεγε κανείς ότι πάντα αξίζει.

Αν όμως έχεις στο μυαλό το πως "λανσαρίστηκαν" εν Ελλάδι ("ελάτε παιδιά να βγάζετε φράγκα. Θα σας χρεώνει η ΔΕΗ το ρεύμα 10 κι εσείς θα της πουλάτε...40!!!") σαφώς και δεν αξίζει αφού πια αυτά δεν υπάρχουν. Η τιμή αγοράς από τη ΔΕΗ έχει πέσει αρκετά και προφανώς θα πέσει και παραπάνω, αφού τα νούμερα δεν βγαίνουν.

Άρα αν σκέφτεσαι μόνο τη φάση "εισόδημα" θα έλεγα να κοιτάξεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, p8denu είπε

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για τα φωτοβολταϊκά. Έχουν περάσει μερικά χρόνια και θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει πλέον σαν επένδυση. 

Σκεφτομαι αν αξίζει να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα για να πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ

πεταμενα λεφτα, θα μπεις μεσα απλα για να κανεις μαγκα τον τυπο που θα σου βαλει τα φωτοβολταικα. κανεις αλλος δε θα βγαλει. καλυτερα να τα φας σε σουβλακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, p8denu είπε

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για τα φωτοβολταϊκά. Έχουν περάσει μερικά χρόνια και θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει πλέον σαν επένδυση. 

Σκεφτομαι αν αξίζει να βάλω φωτοβολταϊκά στην ταράτσα για να πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ

Επένδυση ΔΕΝ είναι, ούτε θα βγάλεις λεφτά. Άντε στην καλύτερη να αποσβέσεις τις χιλιάδες € που θα πληρώσεις, αλλά μέχρι εκεί.

Διάβασε και εδώ από τη μεριά του πωλητή, άλλαξε και λίγο τους αριθμούς προς το χειρότερο και έχεις μια ιδεα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα!

Ενδιαφερομαι να τοποθετησω μερικα φωτοβολταικα πανελ με ινβερτερ  χωρις μπαταριες για να συμπληρωνω αμεσα στις απαιτησεις της οικιας μου απευθειας κατα την διαρκεια της ημερας.

ΔΕΝ με ενδιαφερει να πουλαω ρευμα στη ΔΕΗ ουτε να κανω αποθηκευση με μπαταριες.Απλα απο την  παραγωγη στη καταναλωση.

Αν γνωριζει καποιος αν θα εχω προβλημα με την ΔΕΗ η αν χρειαζεται καποια αδεια και απο που.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, eleanor είπε

Καλησπερα!

Ενδιαφερομαι να τοποθετησω μερικα φωτοβολταικα πανελ με ινβερτερ  χωρις μπαταριες για να συμπληρωνω αμεσα στις απαιτησεις της οικιας μου απευθειας κατα την διαρκεια της ημερας.

ΔΕΝ με ενδιαφερει να πουλαω ρευμα στη ΔΕΗ ουτε να κανω αποθηκευση με μπαταριες.Απλα απο την  παραγωγη στη καταναλωση.

Αν γνωριζει καποιος αν θα εχω προβλημα με την ΔΕΗ η αν χρειαζεται καποια αδεια και απο που.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Νομίζω δεν μπορείς να έχει φωτοβολταϊκό για ιδία χρήση ενώ παράλληλα έχεις ρευμα απο τη ΔΕΗ.

Μπορείς όμως να έχεις:

  • εφόσον δεν έχεις ρεύμα απο τη ΔΕΗ ή
  • έχεις ρεύμα από  τη ΔΕΗ αλλά της δίνεις όσο δεν σου χρειάζεται και στο αφαιρεί απο το λογαριασμό σου (το πιο καλό για μένα - θέλει όμως +1000€ για να μπει μετρητής απο τη ΔΕΗ) 

 

http://worldenergynews.gr/index.php?id=3518

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...