Προς το περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκό στο Σπίτι


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πάει να πει,

Αναφορά σε κείμενο

...να συμπληρώνω άμεσα στις απαιτήσεις της οικίας μου ...

αν έχεις σύνδεση με την ΔΕΗ; Δεν φτάνει το ρεύμα από το δίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σύνδεση με το δημόσιο δίκτυο παροχής ηλεκτρισμού και μάλιστα σε αμφίδρομη σχέση μαζί του, αλλά χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα. Έτσι, μια κατοικία που διαθέτει φωτοβολταϊκό μπορεί να λαμβάνει ρεύμα εφόσον η παραγόμενη ενέργεια δεν επαρκεί για τις ανάγκες της, αλλά και να εφοδιάζει με ρεύμα το δίκτυο σε περίπτωση που η παραγόμενη ενέργεια του φωτοβολταϊκού περισσεύει. Η μέθοδος αυτή ονομάζεται αυτοπαραγωγή (net metering) και βασίζεται στον ενεργειακό συμψηφισμό, δηλαδή η ποσότητα ενέργειας (σε kWh) που παράγει και διοχετεύει στο δίκτυο η κατοικία συμψηφίζεται σε ετήσια βάση με την ποσότητα που καταναλώνει από το δίκτυο. Σε περίπτωση που το ρεύμα που κατανάλωσε η κατοικία είναι περισσότερο από εκείνο που παρήγαγε και διοχέτευσε στο δίκτυο ηλεκτροδότησης, τότε ο ιδιοκτήτης καταβάλει τη χρηματική διαφορά στον πάροχο, αλλά με μειωμένο το κόστος των επιπρόσθετων τελών που επιβαρύνουν τον λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος. Αν συμβαίνει το αντίθετο (μεγαλύτερη παραγωγή από την κατανάλωση), τότε ο ιδιοκτήτης της κατοικίας δεν λαμβάνει κάποια χρηματική αποζημίωση. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι τις μετρήσεις της εξερχόμενης ενέργειας (αυτής δηλαδή που παράγει το φωτοβολταϊκό) και της εισερχόμενης ενέργειας (αυτής που καταναλώνει συνολικά το σπίτι) κάνουν ειδικοί μετρητές. Επισημαίνεται, επίσης, πως μια σύμβαση net metering έχει διάρκεια 25 ετών.

Αυτό ψάχνεις. Απλά για να έχει νόημα θα πρέπει το ΦΒ να σου δίνει σε ετήσια βάση λίγο λιγότερα από την συνολική σου ετήσια κατανάλωση καθώς αν παράγεις παραπάνω ουσιαστικά χαρίζεται στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eleanor είπε

Καλησπερα!

Ενδιαφερομαι να τοποθετησω μερικα φωτοβολταικα πανελ με ινβερτερ  χωρις μπαταριες για να συμπληρωνω αμεσα στις απαιτησεις της οικιας μου απευθειας κατα την διαρκεια της ημερας.

ΔΕΝ με ενδιαφερει να πουλαω ρευμα στη ΔΕΗ ουτε να κανω αποθηκευση με μπαταριες.Απλα απο την  παραγωγη στη καταναλωση.

Αν γνωριζει καποιος αν θα εχω προβλημα με την ΔΕΗ η αν χρειαζεται καποια αδεια και απο που.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Χωρίς μπαταρίες;Εγώ νόμιζα ότι η σειρά είναι φωτοβολταικά   μπαταρίες και μετά inverter  για να έχεις 220V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Χωρίς μπαταρίες;Εγώ νόμιζα ότι η σειρά είναι φωτοβολταικά   μπαταρίες και μετά inverter  για να έχεις 220V.

Oi μπαταριες χρειαζονται για να μην εχεις καθόλου συνδεση ΔΕΗ (αποθηκευση για βραδυ κλπ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ForeignOffice είπε

Παιδιά θέλω να προβω σε αγορά δυο φωτιστικών με πάνελ. Εχετε να προτείνεται κάτι; Αν είμαι off topic ενημερωστε με.

Προσωπικά δέν έχω δεί κάποιο που να δουλεύει σωστά.

Όλα έχουν μικρά πάνελ και μικρές μπαταρίες. Στην καλύτερη περίπτωση, μερικές νύχτες θα λειτουργούν για κανα δίωρο. Το χειμώνα δέν θα δουλεύουν καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Προσωπικά δέν έχω δεί κάποιο που να δουλεύει σωστά.

Όλα έχουν μικρά πάνελ και μικρές μπαταρίες. Στην καλύτερη περίπτωση, μερικές νύχτες θα λειτουργούν για κανα δίωρο. Το χειμώνα δέν θα δουλεύουν καθόλου.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Είδε ο πατέρας μου κάτι φωτιστικα σε ενα σπίτι και θέλει να βάλει παρόμοια, απλα μου λέει οτι κοστίζουν πολύ και να ψαξω κάτι πιο φτηνό, και έχω βγει στη γύρα τώρα μπας και βρω τίποτα 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα: με ενδιαφέρει να βάλω φωτοβολταϊκά στη στέγη για να καλύψω μέρος των αναγκών μου σε ηλεκτρικό. Δεν με ενδιαφέρει ως επένδυση, αλλά για να μειώσω τους λογαριασμούς ΔΕΗ στα επόμενα 25 χρόνια. 

Στο σπίτι έχουμε μεγάλες καταναλώσεις λόγω θερμοσυσσωρευτών και το τυπικό 10ΚWh σύστημα που λανσάρουν διάφοροι για οικιακή χρήση αντιστοιχεί περίπου στο 50-60% της ετήσιας κατανάλωσής μας. 

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής:

Οι θερμοσυσσωρευτές φορτίζουν βράδυ και λειτουργούν το χειμώνα. Από την άλλη, τα φωτοβολταϊκά παράγουν τη μέρα και το καλοκαίρι. Αυτές οι 2 διαπιστώσεις πώς "συναντιούνται"; Έχει δηλαδή νόημα αυτή η εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasanton είπε

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα: με ενδιαφέρει να βάλω φωτοβολταϊκά στη στέγη για να καλύψω μέρος των αναγκών μου σε ηλεκτρικό. Δεν με ενδιαφέρει ως επένδυση, αλλά για να μειώσω τους λογαριασμούς ΔΕΗ στα επόμενα 25 χρόνια. 

Στο σπίτι έχουμε μεγάλες καταναλώσεις λόγω θερμοσυσσωρευτών και το τυπικό 10ΚWh σύστημα που λανσάρουν διάφοροι για οικιακή χρήση αντιστοιχεί περίπου στο 50-60% της ετήσιας κατανάλωσής μας. 

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής:

Οι θερμοσυσσωρευτές φορτίζουν βράδυ και λειτουργούν το χειμώνα. Από την άλλη, τα φωτοβολταϊκά παράγουν τη μέρα και το καλοκαίρι. Αυτές οι 2 διαπιστώσεις πώς "συναντιούνται"; Έχει δηλαδή νόημα αυτή η εγκατάσταση;

Οι 15000kwh είναι το 50% της κατανάλωσης;; δηλαδή έχεις σε ενα χρόνο 30.000 kwh;; αν ναι βάλε μια αντλία θερμότητας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, anikologr είπε

Οι 15000kwh είναι το 50% της κατανάλωσης;; δηλαδή έχεις σε ενα χρόνο 30.000 kwh;; αν ναι βάλε μια αντλία θερμότητας.. 

Περίπου 20Κ το χρόνο ειναι το σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tasanton είπε

Στο σπίτι έχουμε μεγάλες καταναλώσεις λόγω θερμοσυσσωρευτών και το τυπικό 10ΚWh σύστημα που λανσάρουν διάφοροι για οικιακή χρήση αντιστοιχεί περίπου στο 50-60% της ετήσιας κατανάλωσής μας.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να επενδύσεις σε θερμομόνωση πρώτα? Θες και 100-120m2 τελείως ακάλυπτης ταράτσας για να βάλεις 8kWp σύστημα btw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tasanton είπε

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα: με ενδιαφέρει να βάλω φωτοβολταϊκά στη στέγη για να καλύψω μέρος των αναγκών μου σε ηλεκτρικό. Δεν με ενδιαφέρει ως επένδυση, αλλά για να μειώσω τους λογαριασμούς ΔΕΗ στα επόμενα 25 χρόνια. 

Στο σπίτι έχουμε μεγάλες καταναλώσεις λόγω θερμοσυσσωρευτών και το τυπικό 10ΚWh σύστημα που λανσάρουν διάφοροι για οικιακή χρήση αντιστοιχεί περίπου στο 50-60% της ετήσιας κατανάλωσής μας. 

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής:

Οι θερμοσυσσωρευτές φορτίζουν βράδυ και λειτουργούν το χειμώνα. Από την άλλη, τα φωτοβολταϊκά παράγουν τη μέρα και το καλοκαίρι. Αυτές οι 2 διαπιστώσεις πώς "συναντιούνται"; Έχει δηλαδή νόημα αυτή η εγκατάσταση;

Νομίζω πρέπει να βάλεις τα πράγματα στη σωστή σειρά αν μου επιτρέπεις. Εφόσον έχεις μεγάλη κατανάλωση ενέργειας για θέρμανση πρώτα πρέπει να περιορίσεις τις απώλειες όπως σωστά σου έγραψε ο @Whargoul. Πόσο παλιό είναι το σπίτι; Έχεις ταράτσα από πάνω; Τι μόνωση έχεις; Τι κουφώματα;

Εφόσον έχεις τα χρήματα για το σύστημα ΦΒ ρίξε τα πρώτα στη μόνωση του σπιτιού, αλλιώς μια ζωή θα σπαταλάς τεράστια ποσά για θέρμανση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kronos73 είπε

Νομίζω πρέπει να βάλεις τα πράγματα στη σωστή σειρά αν μου επιτρέπεις. Εφόσον έχεις μεγάλη κατανάλωση ενέργειας για θέρμανση πρώτα πρέπει να περιορίσεις τις απώλειες όπως σωστά σου έγραψε ο @Whargoul. Πόσο παλιό είναι το σπίτι; Έχεις ταράτσα από πάνω; Τι μόνωση έχεις; Τι κουφώματα;

Εφόσον έχεις τα χρήματα για το σύστημα ΦΒ ρίξε τα πρώτα στη μόνωση του σπιτιού, αλλιώς μια ζωή θα σπαταλάς τεράστια ποσά για θέρμανση. 

Δεν διαφωνώ, τα Φ/Β είναι ένα μόνο μέρος της εξίσωσης. Απλά έχω παντρευτεί τη ΔΕΗ (!) καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα άλλου τύπου θέρμανσης.

Το σπίτι είναι 35ετίας με κουφώματα αλουμινίου εκείνης της εποχής (διπλά τζάμια όμως). Από πάνω υπάρχει ένα μικρό διαμέρισμα, στη στέγη του οποίου μπορούν να μπουν τα Φ/Β. Από μόνωση δε γνωρίζω, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tasanton είπε

Δεν διαφωνώ, τα Φ/Β είναι ένα μόνο μέρος της εξίσωσης. Απλά έχω παντρευτεί τη ΔΕΗ (!) καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα άλλου τύπου θέρμανσης.

Το σπίτι είναι 35ετίας με κουφώματα αλουμινίου εκείνης της εποχής (διπλά τζάμια όμως). Από πάνω υπάρχει ένα μικρό διαμέρισμα, στη στέγη του οποίου μπορούν να μπουν τα Φ/Β. Από μόνωση δε γνωρίζω, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο.

Έχεις σίγουρα αρκετά περιθώρια για να μειώσεις τις απώλειες. Εγώ θα ξεκινούσα από εκεί. Θερμοπρόσοψη και νέα κουφώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasanton είπε

Δεν διαφωνώ, τα Φ/Β είναι ένα μόνο μέρος της εξίσωσης. Απλά έχω παντρευτεί τη ΔΕΗ (!) καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα άλλου τύπου θέρμανσης.

Το σπίτι είναι 35ετίας με κουφώματα αλουμινίου εκείνης της εποχής (διπλά τζάμια όμως). Από πάνω υπάρχει ένα μικρό διαμέρισμα, στη στέγη του οποίου μπορούν να μπουν τα Φ/Β. Από μόνωση δε γνωρίζω, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο.

Όπως σου είπαν και άλλοι, η θερμομόνωση και τα κουφώματα είναι αυτά που πρέπει να κοιτάξεις, είτε με δικά σου έξοδα είτε μπαίνοντας στο πρόγραμμα εξοικονομώ.

Εμείς αλλάξαμε πριν 8 χρόνια στο πατρικό μου μόνο τα κουφώματα, καθώς εξωτερικά το σπίτι έχει διακοσμητική πέτρα, και το κόστος θέρμανσης έπεσε στο μισό (καλοριφέρ με πετρέλαιο σε χωριό της Θεσσαλονίκης με βορεινή πρόσοψη).

Το ζητούμενο είναι να μην χάνεις θερμότητα γιατί αν το σπίτι μπάζει είναι επόμενο να ξοδεύειες πολλά ό,τι σύστημα θέρμανσης και αν χρησιμοποιείς.

Αν αλλάξεις κουφώματα και κάνεις και θερμομόνωση θα δεις τεράστια διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...