Προς το περιεχόμενο

Γυναίκες!!!Πως να τις προσεγγίσετε και να τις κατακτήσετε!


dinhio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μιλήσω κι εγώ ως ένας από τους παππούδες του forum.

 

Εγώ πιστεύω ότι το πώς θα προσεγγίσεις μια γυναίκα εξαρτάται από τη φάση στην οποία βρίσκεται, σε απόλυτη συνάρτηση με το άγχος κάποιων από αυτές (όχι όλες), όταν πλησιάζουν τα -άντα και έχουν "κλειδώσει" σχέδιο στο μυαλό τους, για οικογένεια παιδιά, κλπ. Σε μικρότερες ηλικίες, θα μπλέξουν και με "κωλόπαιδα" ή θα κρίνουν μόνο από εμφάνιση κάποιες φορές γιατί μαζεύουν εμπειρίες ή δεν τις νοιάζει το μετά. Μεγαλώνοντας, αλλάζει το έργο πολύ, και μετράνε σαφώς άλλα, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό.

 

Για μένα, είναι κανόνας ότι οι γυναίκες επιλέγουν ΠΑΝΤΑ, και αν δεν θέλουν οι ίδιες, ό,τι και να κάνει ο άλλος για να τις προσεγγίσει, απλά έχασε.

 

Σημείωση, ότι δεν τα θεωρώ κακά όλα αυτά. Απλά είναι φάσεις της ζωής και μπορεί κι εγώ στη ζωή μου να είμαι ο κοιλαράς ή ο καράφλας που έδωσε την εντύπωση ότι έχει το πακέτο που "απαιτείται", δηλαδή καλή δουλειά, φερεγγυότητα, κλπ. Σαφώς κάτι ανάλογο ισχύει και για μας τους άντρες, αφού κι εγώ, κρίνοντας από τον εαυτό μου και τους φίλους μου, είχα εντελώς διαφορετικά κριτήρια πριν αποφασίσω να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια.

 

Είμαι παντρεμένος πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβαζα αυτό το θρεντ και είπα να δώσω κι εγώ τα δύο μου σεντ. Δεν ξέρω πως θα διαμορφώσω το κείμενο, αλλά εάν βγει μεγάλο συγχωρέστε με. :P

 

Ο καθένας μας είναι διαφορετικός, άλλα ρούχα αρέσουν στον καθένα μας, άλλες ταινίες, άλλον χαρακτήρα έχουμε, άλλα βίτσια, άλλα νεύρα κτλ. Το να τα βάζουμε όλα αυτά τα διαφορετικά άτομα σε ένα τσουβάλι και να ψάχνουμε να βρούμε ένα drill-μπαλαντέρ που να δουλεύει σε όλα αυτά τα άτομα μαζί (ή τουλάχιστον στα περισσότερα) είναι λάθος. Δεν γίνεται να αντιμετωπίζεις όλες τις γυναίκες με τον ίδιο τρόπο, αλλά και να το κάνεις δεν θα λάβεις ίδιες αντιδράσεις από αυτές. Εάν π.χ. στην Μαίρη αρέσει να είναι ειλικρινής και με ξεκάθαρα και ντόμπρα λόγια να πας να της πεις ότι την γουστάρεις, μπορεί αντίστοιχα στην Καίτη να μην αρέσει κάτι τέτοιο και να προτιμά πιο.... ήπιες και ρομαντικές προσεγγίσεις. Δυστυχώς για να βρεις τον κατάλληλο τρόπο προσέγγισης για την κάθε κοπέλα θα πρέπει να γνωρίζεις έστω και τα στοιχειώδη για εκείνη αλλιώς είσαι χαμένος στο διάστημα. Παίρνοντας αυτό σαν δεδομένο μπορούμε να βρούμε που οφείλεται η επιτυχία κάποιων ανδρών στις προσεγγίσεις γυναικών. Είτε ξέρουν να ξεχωρίζουν το είδος του χαρακτήρα με τον οποίον έχουν να κάνουν, είτε πολύ απλά είναι ο εαυτός τους και προσπαθούν να τις προσεγγίσουν με τον τρόπο τον οποίο εκείνοι κρίνουν σωστό εκείνη τη στιγμή.

 

Όσον αφορά τα σημάδια που μας δίνουν οι γυναίκες.

Έχω παρατηρήσει πολλές φορές κάποια κοπέλα να σου δείχνει να καταλάβεις ότι της αρέσει (και όντως να της αρέσεις) αλλά εάν τις προσεγγίσεις να σου ρίχνουν χυλόπιτα είτε επειδή δεν σε εγκρίνουν οι φίλες της, είτε επειδή δεν ξέρει τι πραγματικά θέλει. Κατά τ' άλλα θεωρώ πως εάν οι ίδιες οι γυναίκες μπορούσαν να προσδιορίσουν έστω και στο ελάχιστο το τι επιζητούν, θα βοηθούσε πάρα πολύ την θέση και των δύο φύλων. 

 

Σχετικά με το ποιόν των Ελληνίδων.

Κι εδώ θα ξαναπώ ότι το να τσουβαλιάζουμε τα πάντα είναι λάθος. Προφανώς και υπάρχουν κοπέλες πολύ αξιόλογες με πολύ καλό χαρακτήρα κτλ, υπάρχει όμως και ένα τεράστιο ποσοστό που την έχει δει ντίβα και high society φάση και απορρίπτει κάποια πολύ αξιόλογα άτομα απλά και μόνο για να ικανοποιήσει τον εγωισμό που μπορεί να έχει ή για να δείξει στις φίλες τις ότι είναι πολύ "επιλεκτική" και δύσκολη. Κάτι τέτοιες κοπέλες είναι που φτάνουν στην ηλικία των 35+ και έχουν μείνει στο ράφι επειδή ψάχνουν τα αξιόλογα άτομα που κάποτε απέρριψαν. Αυτά όμως τα άτομα τώρα πια βρίσκονται με κοπέλες οι οποίες είναι πιο προσγειωμένες στην πραγματικότητα και ξέρουν να σέβονται. Τέλος, υπάρχουν τα (όπως αποκαλώ εγώ) "κορίτσια του μπαμπά" τα οποία είναι είτε καλομαθημένα, είτε τους έχει περάσει ο κοινωνικός τους περίγυρος τέτοιες απόψεις που κοιτάνε μόνο την οικονομική πλευρά μιας σχέσης.

 

 

Πόρισμα: Ανοίξτε κουβέντα με κοπέλες με την ίδια ευκολία που θα ανοίγατε με άντρες, χαλαρώστε και να ακούτε τι λένε. Οι καλύτερες συζητήσεις που είχα με κοπέλες άρχισαν από μια απλή παρατήρηση που έκανα για ένα αντικείμενο στο περιβάλλον που τύχαινε να βρισκόμουν. Δοκιμάστε το.

 

 

 

--- My 2 cents ---

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι παει να πει οτι δεν ειναι ωραιο. Ειναι απολυτα φυσιολογικος τροπος προσεγγισης ακριβως οπως και εγω μπορω να δεχτω το χιουμορ/"προσβλημεντο" απο κοπελα ετσι φανταζομαι και το δεχονται και πολλες (και στην περιπτωση μου μεχρι και σημερα, ολες). Ουτε φυσικα δεχομαι οτι καθε γυναικα/κοπελα που εχω γνωρισει και εχει περασει και περναει απο τη ζωη μου ειναι χαζη και το δεχεται επειδη "δεν ειναι ωραιο". 

Δεν είναι φυσιολογικός τρόπος προσέγγισης όπως και να το κάνουμε. Κάνει μπαμ ότι θες να δείξεις ότι είσαι έξυπνος αλλά στην τελική όλες ξέρουμε τι κάνεις (εκτός απ τις χαζές). Απλά είναι κάτι που σας αρέσει εσάς να το κάνετε και θέλετε να πείσετε τον εαυτό σας ότι αρέσει και στις γυναίκες. Fine by me, let's agree to disagree. Πάντως η καλύτερη προσέγγιση που είχα ποτέ ήταν σε εργασιακό περιβάλλον και ο άντρας ήταν απλά ο εαυτός του, ούτε πέταξε ατάκες ούτε τίποτα, μόνο 1-2 κοπλιμέντα από αυτά που σε κάνουν να σκέφτεσαι τώρα αυτός μου την πέφτει ή είναι απλά κοινωνικός/φιλικός; Και γενικά προσωπικά εκτιμώ την φυσικότητα του άλλου γιατί ατάκες λίγο πολύ όλες έχουμε ακούσει και στρατηγικές και στην τελική δε θα κάνουμε σχέση με κάποιον τέτοιο. Η γυναίκα αν δε σε σέβεται καληνύχτα σου...

Όσο για τα λεφτά, δε νομίζω ότι έχουν τόσο σημασία όσο το να είναι πιο σεβαστός ο άλλος πχ στη δουλειά καλύτερη θέση ή να χαίρει εκτίμησης, υψηλής θέσης, whatever...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα αυτό το θρεντ και είπα να δώσω κι εγώ τα δύο μου σεντ. Δεν ξέρω πως θα διαμορφώσω το κείμενο, αλλά εάν βγει μεγάλο συγχωρέστε με. :P

 

Ο καθένας μας είναι διαφορετικός, άλλα ρούχα αρέσουν στον καθένα μας, άλλες ταινίες, άλλον χαρακτήρα έχουμε, άλλα βίτσια, άλλα νεύρα κτλ. Το να τα βάζουμε όλα αυτά τα διαφορετικά άτομα σε ένα τσουβάλι και να ψάχνουμε να βρούμε ένα drill-μπαλαντέρ που να δουλεύει σε όλα αυτά τα άτομα μαζί (ή τουλάχιστον στα περισσότερα) είναι λάθος. Δεν γίνεται να αντιμετωπίζεις όλες τις γυναίκες με τον ίδιο τρόπο, αλλά και να το κάνεις δεν θα λάβεις ίδιες αντιδράσεις από αυτές. Εάν π.χ. στην Μαίρη αρέσει να είναι ειλικρινής και με ξεκάθαρα και ντόμπρα λόγια να πας να της πεις ότι την γουστάρεις, μπορεί αντίστοιχα στην Καίτη να μην αρέσει κάτι τέτοιο και να προτιμά πιο.... ήπιες και ρομαντικές προσεγγίσεις. Δυστυχώς για να βρεις τον κατάλληλο τρόπο προσέγγισης για την κάθε κοπέλα θα πρέπει να γνωρίζεις έστω και τα στοιχειώδη για εκείνη αλλιώς είσαι χαμένος στο διάστημα. Παίρνοντας αυτό σαν δεδομένο μπορούμε να βρούμε που οφείλεται η επιτυχία κάποιων ανδρών στις προσεγγίσεις γυναικών. Είτε ξέρουν να ξεχωρίζουν το είδος του χαρακτήρα με τον οποίον έχουν να κάνουν, είτε πολύ απλά είναι ο εαυτός τους και προσπαθούν να τις προσεγγίσουν με τον τρόπο τον οποίο εκείνοι κρίνουν σωστό εκείνη τη στιγμή.

 

Όσον αφορά τα σημάδια που μας δίνουν οι γυναίκες.

Έχω παρατηρήσει πολλές φορές κάποια κοπέλα να σου δείχνει να καταλάβεις ότι της αρέσει (και όντως να της αρέσεις) αλλά εάν τις προσεγγίσεις να σου ρίχνουν χυλόπιτα είτε επειδή δεν σε εγκρίνουν οι φίλες της, είτε επειδή δεν ξέρει τι πραγματικά θέλει. Κατά τ' άλλα θεωρώ πως εάν οι ίδιες οι γυναίκες μπορούσαν να προσδιορίσουν έστω και στο ελάχιστο το τι επιζητούν, θα βοηθούσε πάρα πολύ την θέση και των δύο φύλων. 

 

Σχετικά με το ποιόν των Ελληνίδων.

Κι εδώ θα ξαναπώ ότι το να τσουβαλιάζουμε τα πάντα είναι λάθος. Προφανώς και υπάρχουν κοπέλες πολύ αξιόλογες με πολύ καλό χαρακτήρα κτλ, υπάρχει όμως και ένα τεράστιο ποσοστό που την έχει δει ντίβα και high society φάση και απορρίπτει κάποια πολύ αξιόλογα άτομα απλά και μόνο για να ικανοποιήσει τον εγωισμό που μπορεί να έχει ή για να δείξει στις φίλες τις ότι είναι πολύ "επιλεκτική" και δύσκολη. Κάτι τέτοιες κοπέλες είναι που φτάνουν στην ηλικία των 35+ και έχουν μείνει στο ράφι επειδή ψάχνουν τα αξιόλογα άτομα που κάποτε απέρριψαν. Αυτά όμως τα άτομα τώρα πια βρίσκονται με κοπέλες οι οποίες είναι πιο προσγειωμένες στην πραγματικότητα και ξέρουν να σέβονται. Τέλος, υπάρχουν τα (όπως αποκαλώ εγώ) "κορίτσια του μπαμπά" τα οποία είναι είτε καλομαθημένα, είτε τους έχει περάσει ο κοινωνικός τους περίγυρος τέτοιες απόψεις που κοιτάνε μόνο την οικονομική πλευρά μιας σχέσης.

 

 

Πόρισμα: Ανοίξτε κουβέντα με κοπέλες με την ίδια ευκολία που θα ανοίγατε με άντρες, χαλαρώστε και να ακούτε τι λένε. Οι καλύτερες συζητήσεις που είχα με κοπέλες άρχισαν από μια απλή παρατήρηση που έκανα για ένα αντικείμενο στου περιβάλλον που τύχαινε να βρισκόμουν. Δοκιμάστε το.

 

 

 

--- My 2 cents ---

hB9B26ECA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ η υπεργενίκευση έχει δώσει ρέστα.

 

"Οι γυναίκες κοιτάνε τα λεφτά, άμα έχεις αρκετά λεφτά, κλπ".

 

Ο καθένας κοιτάει αυτό που θεωρεί σημαντικό στη ζωή. Ναι, υπάρχουν γυναίκες που θα έμεναν με γλοιώδη καραφλό κοντοστούπη κοιλαρά επειδή θα τις εξασφάλιζε οικονομικά και μόνο, όπως υπάρχουν και άντρες που θα πήγαιναν με εγωπαθές στριγγλίζον βούρλο είμαι-ότι-καταναλώνω μόνο και μόνο για να λένε τι νιμου κυκλοφορώ ρε παιδί μου. Επίσης υπάρχουν γυναίκες που θα πήγαιναν με ανισόρροπους καγκουρονταήδες μόνο και μόνο επειδή έχουν τα μούσκουλα του Conan, και άντρες που μπλα μπλα μπλα, και παππούδες που πηδάνε κατσίκες. So fucking what.

 

Σε κάθε περίπτωση αυτό δε λέει τίποτα για το σύνολο του πληθυσμού, απλά αντικατοπτρίζει το επίπεδο του καθενός μέσα από τις επιλογές του (δηλαδή από το τι θεωρεί σημαντικό στη ζωή).

 

Απο κει και πέρα, επίσης ο καθένας ψάχνει όχι μόνο ανάλογα με το πως σταθμίζει την αξία κάποιων πραγμάτων αλλά και με το πού τοποθετεί τον εαυτό του. Αν είσαι ωραίος (ή ωραία, έτσι?), καλλιεργημένος ευχάριστος και πλούσιος δε βλέπω το λόγο να συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο απ' αυτό που θεωρείς ιδανικό, ούτε και λέει κάτι άσχημο για σένα να το πράξεις.

 

Και τέλος, το να μη θέλεις να δεσμευτείς και να προσανατολίζεσαι σε εφήμερο sex δεν είναι κακό. Αρκεί να είσαι ξεκάθαρος(-η) και να μη πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.

καλα ειπωθηκε 

well said

 

Αν και αυτα που εγραψες αποτελουν επισης -ορθες- πλην ομως επισης γενικοτητες που ειναι δυσκολο να διαφωνησει/επιχειρηματολογησει καποιος.

 

Επαναλαμβανω πως καλα τα λες ειναι ομως σα να λες "οι κακοι ειναι στη φυλακοι", ναι σιγουρα δεν διαφωνει κανεις :)

 

Απο κει και περα ομως αν αρχισει η αναλυση βρισκεις πολλα καλως μα και κακως κειμενα. Εχουμε βεβαια ξεφυγει απο τον αρχικο σκοπο/ερωτηση του θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε ενα βιντεο που ανατρεπει πολλα που προλεχθηκαν περι χρηματων και εμφανισης!

 

 

 

Εγω οπως εχω πει αν καποιος ειναι μετριος εμφανισιακα και εχει χιουμορ(ειδικα το 2ο) και το κυριοτερο εχει θαρρος για να παει να μιλησει,για μενα ειναι ισος με εναν αντρα 9/10 σε εμφανιση.Τωρα για τις γυναικες δεν ξερω τι ισχυει,ας απαντησουν οι γυναικες που παρακολουθουν το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΟΜΓ ΟΜΓ ΟΜΓ ΟΜΓ ΟΜΓ ΟΜΓ

 

αυτη η πουτ@ν@ η ελλαδα δεν θα παει ποτε μπροστα.

 

Τα ξαναλεμε το 2030 (τοσο θα παρει μεχρι την επομενη γενια).

σορρυ αλλα θα κανω μια ερωτηση. Αν ενα ζευγαρι ειναι παντρεμενο, πες με παιδια, και πρεπει ενας απο τους 2 να συντηρησει την οικογενεια ποιος εχει το μεγαλυτερο καθηκον;  Ειμαι του '86 και πιστευω ανηκω ακομα στη νεα γενια αλλα να λεμε τα αυτονοητα.

Δε λεω να δουλευει ο αντρας και να καθετε σπιτι η γυναικα να καθαριζει και να βλεπει σαπουνοπερες, αλλα και να δουλευουν και οι 2 παλι ο αντρας λογικα θα συνεισφερει τα περισσοτερα.   Εξαιρεση αν η γυναικα εχει πολλα λεφτα και ο αντρας της ειναι τεκνο

Εσυ οταν βγαινεις ραντεβου με κοπελα τις λες να κερασει αυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Ας πούνε και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες τη γνώμη τους.

Πες μου ότι είναι trolling... Δε λέμε συνέχεια αλλά τις πρώτες πρώτες φορές επιβάλλεται... Ούτε όπως λέει και μια φίλη στα πρώτα ραντεβού θέλω να πληρώνει τα πάντα, μέχρι και το νερό στο περίπτερο, οκ υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...