Προς το περιεχόμενο

Γυναίκες!!!Πως να τις προσεγγίσετε και να τις κατακτήσετε!


dinhio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι καλυτερα, σε σχεση με παλιοτερα

 

https://www.google.gr/search?q=60%27s+advertisent+women&gws_rd=cr,ssl&ei=uEL_VJ38McjiaOL2gaAK#q=60%27s+advertising+sexist&spell=1

 

δειτε και hollywood 50's- 70's χαζοταινιες να παρετε μια ιδεα

 

και καπου αλλου, ακομα δεν μπορουν να βγαλουν διπλωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο ρολος της γυναικας ειναι να μεγαλωνει τα παιδια της.Τα παιδια μεχρι καποια ηλικια πρεπει να ειναι με την μητερα τους οπως ειναι και το φυσιολογικο για να μεγαλωσουν σωστα.Καμια φεμινιστρια δεν μπορει να το αλλαξει αυτο.Τωρα απο πιανου το κεφαλι βγηκε οτι επειδη ο ρολος της γυναικας ειναι να μεγαλωνει τα παιδια αρα ειναι και κατωτερη δεν το ξερω.Μαλλον απο καμια λεσβια κακιασμενη κι οχι απο τις καλοσυνατες.Ο φεμινισμος εχει δημιουργηθει απο καποια κομπλεξικα ατομα και δυστυχως εχει φερει πολλα προβληματα τα οποιοα πολλα φενονται αμεσα και καποια θα φανουν στο μελλον.

 

τελευταια φορα που κοιταξα δεν ζουσα σε σπηλια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσες θέλουν να κάνουν παιδιά το λέει, εσύ νομίζω έχεις πει ότι δεν θέλεις :)

 

οντως δεν θελω. απο την αλλη και γι αυτες που θελουν δεν νομιζω οτι ειναι ο αυτος μονο ο ρολος μιας γυναικας την σημερον εποχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως δεν θελω. απο την αλλη και γι αυτες που θελουν δεν νομιζω οτι ειναι ο αυτος μονο ο ρολος μιας γυναικας την σημερον εποχη

όχι σίγουρα δεν είναι ο μόνος αλλά είναι ένας από τους σημαντικότερους (έτσι πιστεύω τουλάχιστον :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς άκυρα τα παραδείγματα που περιγράφεις. Στο συνέδριο παίζει ρόλο το επιστημονικό αντικείμενο και το θέμα που σχετίζεται, αν πας σε συνέδριο μηχανολογίας π.χ τότε λογικό και αναμενόμενο οι γυναίκες να είναι στα αζήτητα αφού τέτοιο επάγγελμα δεν το επιλέγουν οι γυναίκες και μέσα στις σχολές αποτελούν την μεγάλη μειοψηφία. Για την ζωγραφική δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται πάντως και ιστορικά σπάνια έχω ακούσει κάποιον γνωστό ή κάποιον μεγάλο ζωγράφο που να είναι γυναίκα, μπορεί οι γυναίκες να μην έχουν κλίση στην ζωγραφική, αυτό δεν το ξέρω όμως για την ζωγραφική απλά υπόθεση κάνω, μόνο μια στατιστική έρευνα ρίχνει φως. Επίσης ακόμα και έτσι μπορεί να έτυχε και να μην υπέβαλλαν πολλές γυναίκες αίτηση συμμετοχής για το συνέδριο. Τώρα αν μου έλεγες οτι δεν είδες γυναίκες σε συνέδριο νοσηλευτικής μαιευτικής παιδαγωγικών βρεφοκομίας τότε να συμφωνήσω μαζί σου περι ισότητας.

 

Ορίστε δείγμα "αθώου" σεξισμού. Γιατί καλέ μου όμως δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες στα αντικείμενα αυτά? Μήπως επειδή ήταν ξεκάθαρα ανδρικά επαγγέλματα τις παλιές εποχές και δεν έχουν εκσυγχρονιστεί ακόμα? Μήπως επειδή κανένας δεν παροτρύνει ποτέ τα κορίτσια να γίνουν μηχανικοί? Τους λένε να γίνουν νοικοκυρές, νοσοκόμες, δασκάλες?

 

Επίσης, που να ακούσεις γυναίκες μεγάλες ζωγράφους. Άφηναν τις γυναίκες να προβληθούν πουθενά τις εποχές του DaVinci, του Michelangelo, του Dega, του Dali, του Picasso? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν τις γνωρίζεις επειδή δεν υπήρξαν και όχι επειδή κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να σε μορφώσει για το έργο τους, ή επειδή δεν θεωρήθηκε αρκετά σημαντικό? Ποια από τις τρεις αυτές εναλλακτικές σου φαίνεται πιο πιθανή και γιατί?

 

Υπήρξε ποτέ κοινωνία που αντί να λέει μόνο στους άντρες ότι μπορούν να γίνουν μεγάλοι και τρανοί να το λέει και στις γυναίκες?

 

Για να σε διαφωτίσω, πάρε εδώ ταλαντούχες γυναίκες καλλιτέχνες που δεν προωθήθηκαν ποτέ ισάξια με τους σύγχρονούς τους:

 

Artemisia Gentileschi

Louise Bourgeois

Kattie Kollwitz

Lyubov Popova

 

Και πολλές άλλες. Οι οποίες δεν πρόκειται να προβληθούν και ποτέ. Άντε μπας και πάμε μπροστά.

 

A, και ένα τελευταίο έτσι για να σε στείλω. Την πιο πρόημη μορφή υπολογιστή, γυναίκα την εφηύρε. Και το όνομα αυτής, Henrietta Swan Leavitt. Και άντε γεια.

 

 

Γιατι να κανουν κατι τετοιο?? Δεν εχω καταλαβει τους βλεπεις "εχθρικα" τους αντρες ας πουμε..

 

 

Δεν είπα ότι συμβαίνει εσκεμμένα, ούτε τρέφω κανένα μίσος προς το ανδρικό φύλο. Για ισότητα μίλησα άλλωστε, αλλά το προσπεράσαμε αυτό βλέπω. Απλά οι κοινωνίες τους εκπαιδεύουν να τις αγνοούν στα περισσότερα θέματα και να υποθέτουν πάντα τα χειρότερα για αυτές. Όπως ο κύριος από πάνω που υπέθεσε ότι γυναίκες ζωγράφοι δεν είναι γνωστές επειδή δεν υπάρχουν. Επειδή δεν έχουν κλίση στη ζωγραφική. Όχι επειδή η κοινωνία και κατ επέκταση και ο ίδιος αδιαφορεί πλήρως για αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταια φορα που κοιταξα δεν ζουσα σε σπηλια

Ειναι ο καθενας τι ζηταει απο την ζωη του και τι στοχους βαζει.Το οτι δεν θες να κανεις παιδια και το λες ειναι υπερ σου γιατι δειχνεις συνειδητοποιημενη.Αλλη μπορει να θελει να γινει προεδρος μιας εταιρειας,αλλη να θελει να γινει αφεντικο του κοσμου.Ξεροντας λοιπον οτι ολη μερα θα ειναι σε ενα γραφειο δεν γινεται να κανει ενα παιδι το οποιο θα μεγαλωνει απο δω κι απο κει.Το καημενο παιδακι δεν της φταιει σε τιποτα.Και επειδη θες να μιλησουμε ωμα πολλοι κανουν παιδια δινοντας προτεραιοτητες σε αλλα πραγματα αφηνοντας το παιδι στο ελεος,μονο και μονο για να εχουν καποιον να τους προσεχει στα γεραματα.Οποτε ασε τις εξυπναδες περι σπηλαιων κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταια φορα που κοιταξα δεν ζουσα σε σπηλια

οντως δεν θελω.

 

Άσε τις μαγκιές και τα τσαμπουκαλίκια εσύ, ε; Θα κάνεις θες δε θες, θα τα μεγαλώσεις και θα τα παραδώσεις στην κενωνία χρήσιμους ανθρώπους. Το λοιπόν:

 

1) Σταματάς - ήδη έχεις σταματήσει, απλώς ακόμα δεν το έχεις καταλάβει - να ποστάρεις.

2) Φεύγεις.

3) Ξεκινάς τις διαδικασίες τεκνοποίησης.

4) Επιστρέφεις με αποδείξεις για το ότι είσαι μαμά, συνοδευόμενες από δήλωση μετανοίας για τις παλαιότερες δηλώσεις σου και ανακτάς το δικαίωμα συμμετοχής στις σοβαρές μας συζητήσεις, εφόσον και μόνο μας πείσεις ότι έχεις αντιληφθεί και αποδεχθεί το ρόλο σου ως γυναίκα στην κενωνία που λέγαμε στην αρχή.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

5) Και το βλέμμα χαμηλά!!! Άιντε!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να λέει κάτι που δεν είναι αλήθεια σε αυτή τη παράγραφο. Ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις. Ειδικά κάποιοι (αντρες και γυναίκες) που σπουδάζουν στη ίδια πόλη και μένουν με τους γονείς τους, η πλειοψηφία δεν έχει μάθει να κάνει δουλειές γιατί τα έχει όλα έτοιμα. Όχι ότι άμα κάποιος σπουδάσει σε άλλη πόλη είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση αλλά έχει περάσει κάποιο χρόνο ανεξάρτητος και έχει μια ιδέα.

 

Η αλήθεια καμιά φορά είναι τρομακτική όμως ε;

 

30 χρονών λέει και του έρχεται ξαφνικό που δεν τον καλομαθαίνουν όπως (πολύ κακώς μεν αλλά τι να γίνει ο κάθε άνθρωπος είναι της εποχής του) η μάνα του. Του έρχεται ξαφνικό. Σαν εκείνο που είχε γραφτεί σε άλλο topic "αμα κάνει μαλακία στα 25 θα πει κανείς μικρός είναι ακόμα". Αυτό είναι το θέμα και ο παραλογισμός: ότι συχνά ισχύει κάτι που θα έπρεπε να κάνουμε εξορκισμό και μόνο στο άκουσμά του.

 

Προσωπικά στα 20 το θεωρούσα αυτονόητο πως η κοπέλα μου θα φιλοξενήσει με χαρά στο σπίτι της εμένα και τους κολλητούς μου, αν δεν πάρουμε delivery θα ασχοληθεί με το φαϊ και βέβαια αν κάτσω πολύ καιρό κάποιος πρέπει να πλύνει και τα ρούχα μου. Μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο τώρα που το σκέφτομαι, αλλά αυτό είναι καλό. Κάποια πράγματα δεν πρέπει να ξεχνιούνται.

 

 

Άρα τελικά για να μας κατακτήσετε θέλουμε:

να κάνετε κι εσείς καμιά δουλειά σπιτιού, να μας κάνετε μασαζάκι, να ξέρετε από καλό σεξ, να μην μας τα πρήζετε, να σέβεστε τον προσωπικό μας χώρο κ χρόνο, να μην κοροϊδεύετε τα hobby μας, να μην μας θυμίζετε την ηλικία μας κλπ κλπ κλπ :P

 

Introverted geek detected  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και ανακτάς το δικαίωμα συμμετοχής στις σοβαρές μας συζητήσεις...

Ας το πιστεψω.

 

η πρωτη ερωτηση που μου εκανε με το που μου επιασε κουβεντα ηταν αν ξερω να κανω δουλειες του σπιτιου.

Κομβικη ερωτηση: Το ραγου το τσιγαριζεις με λαδι... ή με βουτυρο?

 

 

οτι πεις μπορει να χρησιμοποιηθει εναντιον σου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς αντρες: όλο χαζομάρες λέτε και υποτιμάτε τις γυναίκες χωρίς να τις ξέρετε, τι δύναμη έχουν και τι μπορούν να καταφέρουν!

 

Σας ευχομαι να μη το μαθετε γιατι θα τρομαξετε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε δείγμα "αθώου" σεξισμού. Γιατί καλέ μου όμως δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες στα αντικείμενα αυτά? Μήπως επειδή ήταν ξεκάθαρα ανδρικά επαγγέλματα τις παλιές εποχές και δεν έχουν εκσυγχρονιστεί ακόμα? Μήπως επειδή κανένας δεν παροτρύνει ποτέ τα κορίτσια να γίνουν μηχανικοί? Τους λένε να γίνουν νοικοκυρές, νοσοκόμες, δασκάλες?

 

Επίσης, που να ακούσεις γυναίκες μεγάλες ζωγράφους. Άφηναν τις γυναίκες να προβληθούν πουθενά τις εποχές του DaVinci, του Michelangelo, του Dega, του Dali, του Picasso? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν τις γνωρίζεις επειδή δεν υπήρξαν και όχι επειδή κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να σε μορφώσει για το έργο τους, ή επειδή δεν θεωρήθηκε αρκετά σημαντικό? Ποια από τις τρεις αυτές εναλλακτικές σου φαίνεται πιο πιθανή και γιατί?

 

Υπήρξε ποτέ κοινωνία που αντί να λέει μόνο στους άντρες ότι μπορούν να γίνουν μεγάλοι και τρανοί να το λέει και στις γυναίκες?

 

Για να σε διαφωτίσω, πάρε εδώ ταλαντούχες γυναίκες καλλιτέχνες που δεν προωθήθηκαν ποτέ ισάξια με τους σύγχρονούς τους:

 

Artemisia Gentileschi

Louise Bourgeois

Kattie Kollwitz

Lyubov Popova

 

Και πολλές άλλες. Οι οποίες δεν πρόκειται να προβληθούν και ποτέ. Άντε μπας και πάμε μπροστά.

 

A, και ένα τελευταίο έτσι για να σε στείλω. Την πιο πρόημη μορφή υπολογιστή, γυναίκα την εφηύρε. Και το όνομα αυτής, Henrietta Swan Leavitt. Και άντε γεια.

 

Κοίτα επειδή δεν έχω όρεξη για διαδικτυακές κόντρες τα "άντε γεια" και "άντε μπας και πάμε μπροστά" είτε να τα πεις στους γονείς σου είτε κοιτάξου στον καθρέφτη και πες τα άλλη μια φορά. Αυτό μου έλειπε τώρα να μου προσάπτεις και κατηγορίες οτι προωθώ τον σεξισμό. Μάλλον ανήκεις στις κλασσικές φεμινίστριες που σπάζονται και κόπτονται με το παραμικρό. Από εκεί και πέρα τζάμπα κάθεσαι και γράφεις για αθώους σεξισμούς και πράσινα άλογα.

Αν είχα κόρη και έδινε πανελλήνιες θα τις έλεγα να επιλέξει οτι της γουστάρει, όπως συνέβει τόσο με εμένα όσο και με τους περισσότερους συμμαθητές μου όταν δίναμε πριν μια δεκαετία εξετάσεις. Οι γυναίκες δεν γουστάρουν να επιλέγουν συγκεκριμένα επαγγέλματα είτε σ' αρέσει είτε όχι και για αυτό σε αρκετές περιπτώσεις δεν βλέπεις γυναίκες, έχω κάνει και συζητήσεις παλαιότερα με κοπέλες γιατί όταν ήμουν φοιτητής στην δική μου σχολή ήταν 1 κοπέλα στα 20 αγόρια ενώ στην νοσηλευτική το αντίθετο και οι περισσότερες μου έχουν πει οτι αυτό τους ταιριάζει και το άλλο αντικείμενο δεν τους άρεσε.

Και σιγά μην προτρέπω κιόλας τον καθέναν τι θα επιλέξει να εργαστεί και να σπουδάσει μόνο και μόνο για να αμβλυνθούν τα ποσοστά συμμετοχής των δυο φύλων στο κάθε επάγγελμα να ανατραπούν οι στατιστικές και να καμαρώνουν κάτι φεμινίστριες σαν και εσένα για την ισότητα και την καταπολέμηση του σεξισμού.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι επιλέγει ο καθένας να σπουδάσει και να εργαστεί στην ζωή του και τι στερεότυπα επικρατούν στην οικογένειά του, εγώ λέω τι βλέπω. Αν κάποιος δεν αποδέχεται να γίνει νοσηλευτής επειδή είναι άντρας και οι σχολές είναι γεμάτο γυναίκες ή κάποια δεν θέλει να γίνει μηχανολόγος επειδή είναι γυναίκα ενώ οι χώροι εργασίας είναι γεμάτο άνδρες ή υποκύπτει σε πιέσεις διαφόρων παραγόντων του κοινωνικού του περίγυρου δικό τους το πρόβλημα κι όχι δικό μου. Εσύ αν αποκτήσεις ποτέ κόρη να τις λες να γίνει οικοδόμος υδραυλικός μπετατζού και καυστηρατζού για να καταπολεμηθεί ο αθώος σεξισμός εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα ούτε θα προέτρεπα το παιδί μου αλλά και κανέναν άλλον είτε συγγενή μου είτε φίλο μου να επιλέξει μια σχολή που δεν θα θέλει μόνο και μόνο για αυτό το θέμα

 

Όσο για την ζωγραφική τζάμπα ψάχνεις να μου την πεις πάλι με παραδείγματα γυναικών ζωγράφων. Ανέφερα οτι δεν έχω δει ή δεν έχω ακούσει πουθενά σε διεθνές επίπεδο για γυναίκα ζωγράφο και για αυτό θα ήταν καλύτερο να δούμε κάποια στατιστική έρευνα που να δείχνει ποσοστά συμμετοχής σε αυτό το επάγγελμα μεταξύ ανδρών και γυναικών. Αν κάποια γυναίκα ζωγράφος τον 21ο αιώνα δεν μπορεί να προωθηθεί και να βρει τρόπους να αναδειχθεί σε εθνικό αλλά και διεθνές επίπεδο τότε τρία πράγματα συμβαίνουν, είτε δεν είναι καλή στο επάγγελμά της είτε δεν γνωρίζει τον τρόπο για να το πράξει, είτε είναι χαζή, δεν αποδέχομαι επιχειρήματα περι σεξισμού λοιπόν και μου ακούγονται βερεσέ, αν μιλούσαμε για το 1900 θα το δεχόμουν.

 

Το παράδειγμα με το συνέδριο είναι παντελώς άκυρο γιατί μπορεί να μην υπέβαλλαν καν γυναίκες αίτηση για να συμμετάσχουν εκεί ακόμα μπορεί να υπέβαλλαν και να μην έγιναν δεκτά τα έργα τους, δεν ξέρουμε καν πως ήταν το συνέδριο που λες. Στα επιστημονικά συνέδρια που πηγαίνω αρχικά οι ενδιαφερόμενοι κάνουν αιτήσεις και υποβάλλουν τις εργασίες τους, αν γίνουν δεκτές μετά από έλεγχο επιτροπής τότε τις παρουσιάζουν. Όσο εμμένεις να το θεωρείς έγκυρο παράδειγμα ως απόδειξη οτι υπάρχει σεξισμός τόσο φαίνεται το κόμπλεξ και το πρόβλημα που έχεις ως φεμινίστρια.

 

Για τους υπολογιστές και γενικά για την οποιαδήποτε εφεύρεση όσο σημαντικότερη και να είναι δεν μου καίγεται καρφί αν την δημιούργησε γυναίκα ή άνδρας. Τα παράπονά σου πρώτον στο υπουργείο παιδείας για να το αναφέρει αυτό στα βιβλία πληροφορικής και να ενημερώνονται οι μαθητές με την ιστορία των υπολογιστών και την εξέλιξη των κυκλωμάτων.

Δεύτερον μιας και το παίζεις έξυπνη μπες στην σελίδα της wikipedia που αφορά την επιστήμονα που λες και γράψε μια παραπομπή για αυτό που λες. Αλλά μάλλον επειδή δεν το διάβασες μόνη σου αλλά έτσι σου είπαν κάποιοι άλλοι, ξαναδιάβασε αυτό που είπες γιατί μάλλον λάθος σε πληροφόρησαν

 

 

In 1893, Leavitt began working at the Harvard College Observatory as one of the women human "computers"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Henrietta_Swan_Leavitt

http://en.wikipedia.org/wiki/Harvard_Computers

 

Άντε και γεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο εμμένεις να το θεωρείς έγκυρο παράδειγμα ως απόδειξη οτι υπάρχει σεξισμός τόσο φαίνεται το κόμπλεξ και το πρόβλημα που έχεις ως φεμινίστρια.

 

Να υποθέσω ήταν το "αθώος" που σε τσίτωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι συμβαίνει εσκεμμένα, ούτε τρέφω κανένα μίσος προς το ανδρικό φύλο. Για ισότητα μίλησα άλλωστε, αλλά το προσπεράσαμε αυτό βλέπω. Απλά οι κοινωνίες τους εκπαιδεύουν να τις αγνοούν στα περισσότερα θέματα και να υποθέτουν πάντα τα χειρότερα για αυτές. Όπως ο κύριος από πάνω που υπέθεσε ότι γυναίκες ζωγράφοι δεν είναι γνωστές επειδή δεν υπάρχουν. Επειδή δεν έχουν κλίση στη ζωγραφική. Όχι επειδή η κοινωνία και κατ επέκταση και ο ίδιος αδιαφορεί πλήρως για αυτές.

Ε οταν λες μας σκαβουν το λάκκο ειναι λες και το κανουν επίτηδες για να υπονομεύσουν την προσπάθεια. Δεν εχω παρατηρήσει την κοινωνία να αδιαφορεί πληρως για αυτες, ισα ισα αν κρινω απο παραδείγματα στη δουλεια το αντιθετο θα ελεγα. Οσο για την ισότητα εξαρτάται τι εννοεις, ας πουμε αν παραδεχτούμε οτι η γυναικα ειναι καλυτερη σε καποια πραγματα και ο αντρας σε καποια αλλα δεν ειναι κατι υποτιμητικό ισα ισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...