Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Επειδή παλεύω χρόνια με αλλεργίες στη γύρη, για πάνω από το μισό χρόνο, και για την εποχή που ρωτάς κάτι τέτοιο πιθανόν να σε επηρεάζει θα σου πω τι λύση βρήκα. Το πιο δραστικό που έχω πάρει είναι το Dexa αλλά δημιουργεί ενόχληση από την πρώτη χρήση η έντονη δράση. Σε πιο υγιή επίπεδα ερεθισμού, άρα και επαναλαμβανόμενου μπουκώνατος, είναι το Ronal ενώ το πιο ήπιο για καθημερινή χρήση ακόμα και "λίγο Πάνω από τα όρια" είναι το otrivin, ενηλίκων και παιδικό αντίστοιχα. Τη μόνιμη λύση όμως που μου προσφέρει φυσιολογική αναπνοή μέρα νύχτα σε μόνιμη βάση είναι το Flutinasal. Είναι αρκετά πιο ήπιο ώστε να το παίρνεις για καιρό, αλλά και πιο στοχευμένο και αποτελεσματικό απο physiomer ή άλλα πολυδιαφημισμένα αντιαλλεργικά. Λόγω της μικρής δράσης βάζεις 2 με 3 φορές τη μέρα και αρχίζει να δρα από τη 2η ενώ στην 3η με 4η έχεις πλέον ξεχάσει το πρόβλημα. Ούτε έντονη αίσθηση "τεντώματος" των ρινικών τοιχωμάτων ούτε και μπούκωμα φυσικά. Βέβαια τις πρώτες 1 με 2 μέρες μπορείς να το συνδιάσεις με λίγες δόσεις otrivin. Με έχει βοηθήσει και σε χειμωνιάτικα κρυώματα.

Βέβαια αυτά ισχύουν για μένα.

Εννοείται ρώτα γιατρό

Αυτο εχει αντιφλεγμονωδη δραση.. Το θεμα ειναι οτι σε θεραπευει ή και αυτο σε αναγκαζει να βαζεις συνεχεια..??? 

Σιγουρα αν θεραπευε θα ηταν διαδεδομενο..!  Το να παρει καποιος 1-2 μπουκαλακια το χρονο οταν τον πιασει το μπουκωμα δεν ειναι προβλημα αλλα αν τρεις και λιγο η μυτη υποτροπιαζει τοτε η λυση ειναι η καυτηριαση και ας επανελθει μετα απο καποια χρονια.. ξανακανεις.. Η χρονια χρηση αποσυμφ. θα δημιουργησει σοβαρα προβληματα!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Επειδή παλεύω χρόνια με αλλεργίες στη γύρη, για πάνω από το μισό χρόνο, και για την εποχή που ρωτάς κάτι τέτοιο πιθανόν να σε επηρεάζει θα σου πω τι λύση βρήκα. Το πιο δραστικό που έχω πάρει είναι το Dexa αλλά δημιουργεί ενόχληση από την πρώτη χρήση η έντονη δράση. Σε πιο υγιή επίπεδα ερεθισμού, άρα και επαναλαμβανόμενου μπουκώνατος, είναι το Ronal ενώ το πιο ήπιο για καθημερινή χρήση ακόμα και "λίγο Πάνω από τα όρια" είναι το otrivin, ενηλίκων και παιδικό αντίστοιχα. Τη μόνιμη λύση όμως που μου προσφέρει φυσιολογική αναπνοή μέρα νύχτα σε μόνιμη βάση είναι το Flutinasal. Είναι αρκετά πιο ήπιο ώστε να το παίρνεις για καιρό, αλλά και πιο στοχευμένο και αποτελεσματικό απο physiomer ή άλλα πολυδιαφημισμένα αντιαλλεργικά. Λόγω της μικρής δράσης βάζεις 2 με 3 φορές τη μέρα και αρχίζει να δρα από τη 2η ενώ στην 3η με 4η έχεις πλέον ξεχάσει το πρόβλημα. Ούτε έντονη αίσθηση "τεντώματος" των ρινικών τοιχωμάτων ούτε και μπούκωμα φυσικά. Βέβαια τις πρώτες 1 με 2 μέρες μπορείς να το συνδιάσεις με λίγες δόσεις otrivin. Με έχει βοηθήσει και σε χειμωνιάτικα κρυώματα.

Βέβαια αυτά ισχύουν για μένα.

Εννοείται ρώτα γιατρό

Αγόρασα σήμερα το Physiomer express, έβαλα τρεις φορές μέχρι στιγμής θα δοκιμάσω και προτού κοιμηθώ, αλλά δεν βλέπω να ξεμπουκόνει και πολύ την μύτη, αμφιβάλω αν θα μπορέσω να κοιμηθώ χωρίς otrivin. Χρόνια κάνω κατάχρηση το otrivin, το κακό είναι ότι μέχρι και τώρα δεν το ήξερα και απλά έβαζα κάθε μέρα χωρίς να ανησυχώ. Βέβαια δεν ξέρω, έχω υποψίες και για αλεργία σε κάτι αλλά δεν έχω πάει ποτέ να το ψάξω, θα πάω σε ορλ μεσοβδόμαδα να δω τι θα μου πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Αγόρασα σήμερα το Physiomer express, έβαλα τρεις φορές μέχρι στιγμής θα δοκιμάσω και προτού κοιμηθώ, αλλά δεν βλέπω να ξεμπουκόνει και πολύ την μύτη, αμφιβάλω αν θα μπορέσω να κοιμηθώ χωρίς otrivin. Χρόνια κάνω κατάχρηση το otrivin, το κακό είναι ότι μέχρι και τώρα δεν το ήξερα και απλά έβαζα κάθε μέρα χωρίς να ανησυχώ. Βέβαια δεν ξέρω, έχω υποψίες και για αλεργία σε κάτι αλλά δεν έχω πάει ποτέ να το ψάξω, θα πάω σε ορλ μεσοβδόμαδα να δω τι θα μου πει. 

Δες στο 34:40 αλλα αξιζει να δεις και ολο το βιντεο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2019 στις 12:26 ΠΜ, nikosaek2121 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα κάνω κατάχρηση το otrivin και η μύτη μου είναι μονίμως μπουκωμένη, ξυπνάω κάθε μέρα το βράδυ και βάζω ένα μπουκαλάκι για να ξεμπουκώσει, το Physiomer θα βοηθήσει να φύγει ο εθισμός στο otrivin αλλά ταυτοχρόνως να μπορώ με κάποιον τρόπο να κοιμηθώ ? 

Πρώην ασθενής εδώ, με ΧΡΟΝΙΑ φαρμακευτική "dexa" ρινίτιδα. Λοιπόν..

Αρχές του '17, υπήρξε πολύμηνη έλλειψη του dexa από τα φαρμακεία. Eίχα ψάξει παντού, σχεδόν σε όλα τα φαρμακεία της Αθήνας μη τυχόν και είχε ξεμείνει κάποιο αλλά τζίφος..

Δοκίμασα ό,τι άλλο είχαν να προτείνουν παρόμοιο αλλά η σχεδόν βουλωμένη μύτη παρέμενε. 

Θέλοντας και μή λοιπόν, το πήρα απόφαση έκανα υποχρεωτική αποχή η οποία ήταν λίγο δύσκολη να είμαι ειλικρινής (για καμιά βδομάδα δυσκολευόμουν να κοιμηθώ και είχα ξηροστομία)

Το αποτέλεσμα ήταν μετά από την βδομάδα να αρχίζω να αναπνέω. Στις 2 βδομάδες η μύτη είχε ανοίξει και κοιμόμουν κανονικά. Πλέον δεν χρησιμοποιώ τίποτα και πολύ το χαίρομαι!

Μια απόφαση είναι, σταμάτα το! Θα ζοριστείς στην αρχή, πολύ λογικό, αλλά τελικά θα επανέλθεις στην κανονικότητα :)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια το dexa για την αλλεργική ρινίτιδα της άνοιξης μιας και ήταν το μόνο 100% αποτελεσματικό στην περίπτωση μου. Ευτυχώς εκτός των 2,5 μηνών περίπου οι υπόλοιπες φορές που θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω μέσα στον χρόνο μπορεί να είναι 30-40 και μόνο την νύχτα και μερικές φορές μισή δόση.

Το θέμα εθισμού με έχει απασχολήσει αλλά κάθε φορά βλέπω ότι σταματάω ασυναίσθητα την χρήση και παρά τα πολλά χρόνια αυτό δεν έχει αλλάξει 

Επεξ/σία από FJ_12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στενη μυτη,
χρόνια αλλεργικη ρινιτιδα,
ζω σε περιοχη με πολυ υγρασια.

Μια λυση εχω βρει, ασκηση, πλυσεις στο μπανιο καθε μερα και breathe right το βραδυ στον υπνο.
Το breathe right με εχει σωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, FJ_12 είπε

Χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια το dexa για την αλλεργική ρινίτιδα της άνοιξης μιας και ήταν το μόνο 100% αποτελεσματικό στην περίπτωση μου. Ευτυχώς εκτός των 2,5 μηνών περίπου οι υπόλοιπες φορές που θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω μέσα στον χρόνο μπορεί να είναι 30-40 και μόνο την νύχτα και μερικές φορές μισή δόση.

Το θέμα εθισμού με έχει απασχολήσει αλλά κάθε φορά βλέπω ότι σταματάω ασυναίσθητα την χρήση και παρά τα πολλά χρόνια αυτό δεν έχει αλλάξει 

Καπως ετσι ξεκινησε και μενα  και τωρα εδω και 4 χρονια επιβαλλεται να βαζω καθε βραδυ για ολο τον χρονο! Βαζω τοσο λιγο που με ενα dexa περναω 70μερες!!!

Εννοειται τον χειμωνα αναλογα τον καιρο μπορει να βαζω και 2-3 φορες μεσα στη μερα και αυτη η εξαρση να κρατησει εως και 5 μερες!  Αυτο το σκηνικο μπορει να με χτυπησει 2-3 φορες μεσα στον χειμωνα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή υποφέρω χρόνια απο ρινίτιδες και ιγμορίτιδες θα γράψω τις εμπειρίες μου για να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εμένα. Έχω πάθει και έχω μάθει....

Το πρόβλημα (το δικό μου) δεν έχει μόνο δύο όψεις ούτε είναι άσπρο η μαύρο. Αλλα το σημαντικότερο είναι οτι δεν υπάρχει οριστική λύση.  Κάποια προβλήματα όσο μεγαλώνουμε εμφανίζονται και καλό είναι να τα δεχόμαστε και να ζούμε με αυτά.

Όσο και εάν δεν μας αρέσει...

Πάσχω από αλλεργική ρινίτιδα (την άνοιξη) και αγγειοκινητική ρινίτιδα (τον χειμώνα)

Αρχικά σταματήστε να παίρνετε ότι ακούτε απο φίλους η ότι σας δίνει ο φαρμακοποιός σας.

Πρέπει να γίνει επίσκεψη σε αλλεργιολόγο. Να δείτε εάν είστε αλλεργικοί και σε ποιούς παράγοντες. Εάν είσαι αλλεργικός το καταλαβαίνεις συνήθως...

(εδω υπάρχει οριστική λύση με ανοσοθεραπεία η ετήσια αντιμετώπιση με αντιισταμινικά πχ aerius,xozal,zirtek (το καλύτερο κατα τη γνώμη μου είναι το bilargen)  και η εναλλακτική με βελονισμό -κάνει θάυματα αλλα θέλει επαναλήψεις και κοστίζει-)

Εάν δεν είστε αλλεργικοί, τότε το συχνό μπούκωμα είναι είτε λόγω προβλήματος στην ανατομία της μύτης είτε λόγω αγγειοκινητικής ρινίτιδας ή συνδιασμός τους.

πηγαίνετε σε έναν ΩΡΛ που εμπιστεύεστε (εμένα με έχουν ''σπρώξει'' στο χειρουργείο άπειρες φορές, ευτυχώς το έχω αποφύγει) κάντε αξονική να δείτε εάν υπάρχει θέμα ανατομίας.

Το ανατομικό πρόβλημα συνήθως είναι εμφανές μόλις δεις την αξονική το καταλαβαίνεις. Ή στο εξηγεί ο ΩΡΛ σου.

Εάν δεν υπάρχει θέμα ανατομίας η αγγειοκινητική ρινίτιδα θέλει τον μακροχρόνια χορήγηση κάποιου ρινικού σπρέι (στεροιδές-φλουτικαζόνη,μομεταζόνη) ή βοήθεια ομοιοπαθητικού η οποία θέλει πολύ υπομονή - επιμονή, χρήμα και ρίσκο...

Προσοχή!!  τα αποσυμφορητικά (RONAL,HEXARINAL κλπ) θα τα βάζετε μόνο όταν υπάρχει έξαρση για 6-7 ημέρες για να μην φτάσετε στο σημείο να φράξετε και καταλήξετε στην αντιβίωση και πάντα σε συνδυασμό με κάποιο στεροιδές (όπως δήποτε) και με κάποιο σπρέι ενυδάτωσης του βλενογόννου πχ (rhinosisam, pahtenose)

 

Επεξ/σία από livanaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βαρια φαρμακα τυπου dexarin ειναι για μεχρι 3 μερες 

Αν εχετε πολυποδα στη μυτη (οι πιο μεγαλοι σε ηλικια) τοτε αυτα τα φαρμακα θα επιβαρυνουν την κατασταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Μετά από 35 χρόνια με διάφορα αποσυμφοριτικα μύτης του τυπου otrivin , και μετά από τυχαία επίσκεψη σε γιατρό για άλλο θέμα (ηλιγγο , το οποίο μου το έφτιαξε) του είπα για κοίτα και την μύτη γιατί έχω μεγάλο θέμα 35 χρόνια τώρα με φάρμακα και μετά από 5 επισκέψεις σε διάφορους γιατρούς οι οποίοι μου έλεγαν το κοινό κόφτα όλα για μερικές μέρες και θα περάσει. Όμως όταν ερχόταν το βράδυ δεν γινόταν να μην πάρω οτριβιν , δεν μπορουσα να κοιμηθώ. Μου κοιτά την μύτη μου λέει τα έχεις κάψει όλα , και μου λέει και αυτός κοφτά όλα αλλά , θα πάρεις αυτό και αυτό για ένα μήνα, παιδιά από το πρώτο βράδυ έβαλα  το πρώτο σπρέι και μετά από μισή ώρα έβαλα και το δεύτερο ,ανασανα πολύ καλύτερα από πριν και μετά από ένα μήνα με την θεραπεία δεν έχω ακουμπήσει πάλι οτιδήποτε σπρέι . Τί να πω με έσωσε. Τόσο δύσκολο είναι ένας γιατρός να σου κάνει μια θεραπεία και να κοιμάσαι από το πρώτο βράδυ και να μην ξαναπάρεις αποσυμφοριτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...