Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, Maite said:

Να ρωτήσω κάτι μπορώ να κάνω εξίσωση με αλεργικη ρινίτιδα και φαρμακευτική ρινίτιδα  όπως αυτό που κάνουν στα αεροπλάνα η δεν κάνει;

η εξισωση εχει ενα καλο καιενα κακο.το καλο ειναι οτι μπορει να σου ξεβουλωσει το αυτι σε καποιες περιπτωσεις.το κακο ειναι οτι αμα εχεις βλεννα και κανεις εξισωση σπρωχνεις την βλεννα σε χειροτερο σημειο και θελει προσοχη να μην το παρακανεις με την εξισωση.η εξισωσω θα βοηθησει αν εχεις αλλαξει υψομετρο και τα αυτια δεν εχουν εξισωσει λογω οτι υπαρχει βλεννα ή οτιδηποτε.μην περιμενεις δηλαδη οτι θα κανεις εξισωση και ξαφνικα θα ακους γιατι το "εμποδιο" υπαρχει ακομα.

18 hours ago, Maite said:

Από το σαββατο το έχω ξεκινήσει κανονικα την ρινικη πλύση τόσο καιρό το έβαζα  λάθος με δύναμη κάνει να το βάζουμε φοβάμαι μη περάσει στο αυτί.το αυτί μου δεν με πονάει .πάντως το dexarina που βάζω νιώθω ότι δε με βοηθάει καθόλου νιώθω πιο πολύ βάρος στο αυτί και στη μύτη.για να καταλάβεις είμαι συνέχεια ξαπλωμένη ούτε να φάω δεν έχω όρεξη.τυμπανογραμμα είναι το ακουογραμμα η κάτι άλλο;

to καθε σπρει για να λειτουργησει σωστα προυποθετει οτι η μυτη σου ειναι καθαρη αλλιως δεν θα κανει αυτο που πρεπει να κανει.δηλαδη αν εχεις βλεννα πρωτα φυσας μυτη καλα ή κανεις και καθαρισμο και μετα βαζεις σπρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκείνη την ώρα κάνει ένα κλικ κλικ αλλά δεν ξεβουλωνει που το κάνω αλλά η μύτη είναι τελείως βουλωμενη γι'αυτό μάλλον δε βοηθάει.

Επεξ/σία από Maite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maite είπε

Εκείνη την ώρα κάνει ένα κλικ κλικ αλλά δεν ξεβουλωνει που το κάνω αλλά η μύτη είναι τελείως βουλωμενη γι'αυτό μάλλον δε βοηθάει.

Καλύτερα να πας σε έναν ΩΡΛ και να σου δει για αρχή μέσα την μύτη με την κάμερα τώρα για το αυτί δεν ξέρω πως και τη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Καλύτερα να πας σε έναν ΩΡΛ και να σου δει για αρχή μέσα την μύτη με την κάμερα τώρα για το αυτί δεν ξέρω πως και τη.. 

Ο γιατρός μου είπε επειδή είναι βουλωμενη μύτη βούλωσε και το αυτί  ρινοσκοπηση μου έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Maite said:

Εκείνη την ώρα κάνει ένα κλικ κλικ αλλά δεν ξεβουλωνει που το κάνω αλλά η μύτη είναι τελείως βουλωμενη γι'αυτό μάλλον δε βοηθάει.

το κλικ κλικ ειναι οτι μπορει να περναει λιγος αερας αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ξαφνικα θα ακουσεις.

57 minutes ago, Maite said:

Ο γιατρός μου είπε επειδή είναι βουλωμενη μύτη βούλωσε και το αυτί  ρινοσκοπηση μου έκανε.

επικοινωνουν μεταξυ τους και ειναι συνηθες να βουλωνουν και τα αυτια παρεα αλλο τοσο οταν υπαρχει βλεννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Maite είπε

Ο γιατρός μου είπε επειδή είναι βουλωμενη μύτη βούλωσε και το αυτί  ρινοσκοπηση μου έκανε.

Τη να πω με τον καιρό ίσως να περάσει αν έχεις πρόβλημα με τον ύπνο κιόλας να βάλεις ένα μαξιλαράκι στο σβέρκο ώστε βα κοιμηθείς με μια κλίση προς τα πάνω εμένα τουλάχιστον με το μπούκωμα μόνο έτσι μπορούσα να κοιμηθώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

το κλικ κλικ ειναι οτι μπορει να περναει λιγος αερας αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ξαφνικα θα ακουσεις.

επικοινωνουν μεταξυ τους και ειναι συνηθες να βουλωνουν και τα αυτια παρεα αλλο τοσο οταν υπαρχει βλεννα

Δηλαδή πρέπει να ξεβουλωσει η μύτη πρώτα αλλιώς δεν ξεβουλωνει και το αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maite είπε

Δηλαδή πρέπει να ξεβουλωσει η μύτη πρώτα αλλιώς δεν ξεβουλωνει και το αυτί.

Ναι δυστυχώς έτσι πάει αφού δεν έχεις φτάσει σε σημείο να έχεις πονοκεφάλους τυχερός είσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Maite said:

Δηλαδή πρέπει να ξεβουλωσει η μύτη πρώτα αλλιώς δεν ξεβουλωνει και το αυτί.

μπορει να εχεις βουλωμενη μυτη και τα αυτια να ειναι αρκετα καλα.στην περιπτωση σου δεν ετυχε αυτο.οποτε υπομονη να φυγουν βλενες για να φτιαξουν και τα αυτια.οποτε πλυσεις μεχρι τοτε και οσο μπορεις να φευγει η βλενα.και ηρεμο φυσημα της μυτης.προσπαθουμε να φτυνουμε βλεννα με τον καθαρισμο αντι να φυσαμε με δυναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορει να εχεις βουλωμενη μυτη και τα αυτια να ειναι αρκετα καλα.στην περιπτωση σου δεν ετυχε αυτο.οποτε υπομονη να φυγουν βλενες για να φτιαξουν και τα αυτια.οποτε πλυσεις μεχρι τοτε και οσο μπορεις να φευγει η βλενα.και ηρεμο φυσημα της μυτης.προσπαθουμε να φτυνουμε βλεννα με τον καθαρισμο αντι να φυσαμε με δυναμη

Τώρα προσπαθησα να μυρίσω μια τσίχλα δυόσμου και άρχισα να μυρίζω από το ένα ρουθούνι τόσες μέρες δε μου μύριζε τίποτα.δε φυσάω πρωτα με τις ρινικές πλύσεις πρώτα ρουφάω για να μου βγει από το λαιμό και μετά την φυσάω απαλά κλείνοντας το κάθε ρουθούνι εναλλάξ.το ξέρω ότι δεν βουλώνουν σε όλους τα αυτιά που έχουν βουλωμενη μύτη τόσο άτυχη είμαι.αυτο με τη μεγάλη σύριγγα nasaline  με δυσκολεύει πολύ γιατί έχω μικρά ρουθούνια για τις ρινικές πλύσεις.

Επεξ/σία από Maite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Maite said:

Τώρα προσπαθησα να μυρίσω μια τσίχλα δυόσμου και άρχισα να μυρίζω από το ένα ρουθούνι τόσες μέρες δε μου μύριζε τίποτα.δε φυσάω πρωτα με τις ρινικές πλύσεις πρώτα ρουφάω για να μου βγει από το λαιμό και μετά την φυσάω απαλά κλείνοντας το κάθε ρουθούνι εναλλάξ.το ξέρω ότι δεν βουλώνουν σε όλους τα αυτιά που έχουν βουλωμενη μύτη τόσο άτυχη είμαι.αυτο με τη μεγάλη σύριγγα nasaline  με δυσκολεύει πολύ γιατί έχω μικρά ρουθούνια για τις ρινικές πλύσεις.

θα βρεις εσυ τον τροπο που σε βολευει στις ρινικες πλυσεις.αλλωστε αν κανεις πλυσεις με φυσιολογικο ορο μπορεις να παιξεις οαο θες οποτε δεν χρειαζεται να τσακισεις την μυτη για να γινει με ακριβως τον χ τροπο.απλα μην εξισωσεις με ορο μεσα στην μυτη διοτι δεν ειναι ευχαριστο.και δες αν σε βοηθαει το ζεστο μπανακι ή εισπνοη απο ζεστο νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

θα βρεις εσυ τον τροπο που σε βολευει στις ρινικες πλυσεις.αλλωστε αν κανεις πλυσεις με φυσιολογικο ορο μπορεις να παιξεις οαο θες οποτε δεν χρειαζεται να τσακισεις την μυτη για να γινει με ακριβως τον χ τροπο.απλα μην εξισωσεις με ορο μεσα στην μυτη διοτι δεν ειναι ευχαριστο.και δες αν σε βοηθαει το ζεστο μπανακι ή εισπνοη απο ζεστο νερο

Δεν εξισωνω όταν κάνω ρινικές πλύσεις αλλά για να κάνει κλικ κλικ κάτι δείχνει ότι λειτουργει όταν κάνω εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Maite said:

Δεν εξισωνω όταν κάνω ρινικές πλύσεις αλλά για να κάνει κλικ κλικ κάτι δείχνει ότι λειτουργει όταν κάνω εξίσωση.

ναι περναει λιγος αερας.αλλα και να εξισωσεις δεν θα ακους οπως πριν.αλλο πραγμα μπουκωμενο αυτι λογω οτι δεν εχει εξισωσει και αλλο μπουκωμενο αυτι λογω κρυωματος.μπορει αμα εξισωσεις να ακουσεις λιγο καλυτερα αλλα καμια σχεση παλι με το πως θα ακουσεις οταν φυγει το κρυωμα .το προβλημα σου δεν ειναι οτι δεν εξισωνεις αλλα οτι εισαι κρυωμενη/μπουκωμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι περναει λιγος αερας.αλλα και να εξισωσεις δεν θα ακους οπως πριν.αλλο πραγμα μπουκωμενο αυτι λογω οτι δεν εχει εξισωσει και αλλο μπουκωμενο αυτι λογω κρυωματος.μπορει αμα εξισωσεις να ακουσεις λιγο καλυτερα αλλα καμια σχεση παλι με το πως θα ακουσεις οταν φυγει το κρυωμα .το προβλημα σου δεν ειναι οτι δεν εξισωνεις αλλα οτι εισαι κρυωμενη/μπουκωμενη

 

59 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι περναει λιγος αερας.αλλα και να εξισωσεις δεν θα ακους οπως πριν.αλλο πραγμα μπουκωμενο αυτι λογω οτι δεν εχει εξισωσει και αλλο μπουκωμενο αυτι λογω κρυωματος.μπορει αμα εξισωσεις να ακουσεις λιγο καλυτερα αλλα καμια σχεση παλι με το πως θα ακουσεις οταν φυγει το κρυωμα .το προβλημα σου δεν ειναι οτι δεν εξισωνεις αλλα οτι εισαι κρυωμενη/μπουκωμενη

Δεν είναι κρύωμα αυτο που έχω είναι φαρμακευτική ρινίτιδα που ξεκίνησε απο αλλεργική ρινιτιδα και δεν μου πονάει το αυτί ακόμα τόσο καιρό που είναι μπουκωμενο νιώθω και ένα βάρος στο αυτί εκτός το βουλωμα.αντε να δω πότε θα περασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...