Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Αμμμ δεν στα πανε καλααααα η πλύση πρέπει να γίνεται ώστε να φτάσει σε σημείο μετά από μέρες να μπαίνει το νερό απτή μια και να βγαίνει απτην άλλη για να σε έτσουξε πάει να πει ότι έπιασε τόπο το φάρμακο αλλά ίσως και να έχεις πρησμένες τις κογχες πρέπει να το κοιτάξεις σε έναν ΩΡΛ τα αυτιά σε πονάνε επειδή θα φυσάς-ρουφας την μύτη σαν να μην υπάρχει αύριο και αυτό στα βουλώνει κ μετά ίσως σε πιάσει και πονοκέφαλος εγώ πάντως με τον κατηριασμο στις κογχες σώθηκα τώρα στο μέλλον αν ξανά γίνει αυτό θα προτιμήσω να κάνω το διαφραγμα να τελειώνω μια και καλή βέβαια θα είμαι κανα 10 ήμερο με γάζες στη μύτη και ρουθούνια αλλά θα τελειώσει το μαρτύριο αλλά 3 μήνες τώρα είμαι κομπλέ 

Δε μου πονάνε τα αυτιά ουτε έχω καθόλου πονοκεφάλους ευτυχώς μου βγαίνει το νερό από το ένα ρουθούνι στο άλλο.το θέμα είναι μου ξεβουλωσουν τα αυτιά αυτό με αποσχολει το άλλο με τις κόγχες θα το κάνω εάν χρειαστεί αλλά η γιατρός δε μου είπε ότι χρειαζεται και ότι θα σε βοηθήσουν οι πλύσεις οι ρινικές και το dexarina spray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Maite είπε

dexarina

Ότι πιο δυνατό. 

Το ρίχνεις και σε 1 λεπτό ξεχνάς ότι είχες βουλωμένη μύτη. 

Αλλά δεν επιτρέπεται η χρήση του για πάνω από 3 μέρες 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το βράδυ το ξεκίνησα το dexarina λες να με βοηθήσει;μακάρι γιατί 20 μέρες μπουκωμενο το αυτί δεν αντέχεται καθόλου γιατί είναι βουλωμενη και η μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αν δεν κάνει τίποτα αυτό δύσκολα τα πράγματα 

Το ελπίζω να με βοηθήσει η γιατρός μου είπε να το βάζω 5 μέρες και ότι πρέπει να κάνω υπομονή αυτό που έχω θα ξεκίνησε από αλλεργική ρινίτιδα και επειδή έβαζα πολλές μέρες otrivin έπαθα φαρμακευτική ρινίτιδα άστα βραστα .ποτέ δε το έχω ξαναπάθει αυτό το μόνο που με έπιανε ήταν την άνοιξη αλλεργία από την γύρη και μόνο φτερνιζομουν.

Επεξ/σία από Maite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Maite είπε

Το ελπίζω να με βοηθήσει η γιατρός μου είπε να το βάζω 5 μέρες και ότι πρέπει να κάνω υπομονή αυτό που έχω θα ξεκίνησε από αλλεργική ρινίτιδα και επειδή έβαζα πολλές μέρες otrivin έπαθα φαρμακευτική ρινίτιδα άστα βραστα .ποτέ δε το έχω ξαναπάθει αυτό το μόνο που με έπιανε ήταν την άνοιξη αλλεργία από την γύρη και μόνο φτερνιζομουν.

Πρέπει να έχεις στο νου σου κιόλας ότι μπορεί να είναι και κάτι άλλο γιατί για να μ λες ότι περνάει από το ένα στο άλλο φαίνεται φυσιολογικό γιατί όταν μιλάμε για μπούκωμα σταγόνες περνάν στην αρχή εμένα να φανταστείς σχεδόν όλο πήγαινε με την μια στο λαιμό 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη λύση για καθαρισμό μύτης, είναι ρινικές πλύσεις με φυσιολογικό  ορό, ή με ειδικά προιόντα (βλ NeilMed), και μόνο σε πιο "σοβαρές" περιπτώσεις θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε  τα αποσυμφορητικά μύτης. Πολλές φορές η καλύτερη λύση είναι πιο απλή και η πιο ανώδυνη 🐳

Επεξ/σία από Orion's Belt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Πρέπει να έχεις στο νου σου κιόλας ότι μπορεί να είναι και κάτι άλλο γιατί για να μ λες ότι περνάει από το ένα στο άλλο φαίνεται φυσιολογικό γιατί όταν μιλάμε για μπούκωμα σταγόνες περνάν στην αρχή εμένα να φανταστείς σχεδόν όλο πήγαινε με την μια στο λαιμό 😏

Μήπως φταίει ότι  ένα ολόκληρο μήνα ειναι βουλωμενη η μύτη μου να μην μπορώ να πάρω ανάσα και θέλει περισσότερο καιρό να με βοηθήσουν οι ρινικές πλύσεις;10 μέρες το έχω ξεκινήσει αλλά το θέμα είναι με το αυτί που δεν μπορώ να το ξεβουλωσω με τίποτα δεν ξέρω πόσο καιρό θα παρει δεν ξέρω τι άλλο να κάνω όλο υπομονή και υπομονή μου λέει η γιατρός.δε μου είπε τίποτα να βάζω σταγόνες στα αυτιά μήπως βοηθήσει να ξεβουλήσει το αυτί  αλλά αφού είναι βουλωμενη η μύτη πως θα ξεβουλήσει και το αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Maite είπε

Μήπως φταίει ότι  ένα ολόκληρο μήνα ειναι βουλωμενη η μύτη μου να μην μπορώ να πάρω ανάσα και θέλει περισσότερο καιρό να με βοηθήσουν οι ρινικές πλύσεις;10 μέρες το έχω ξεκινήσει αλλά το θέμα είναι με το αυτί που δεν μπορώ να το ξεβουλωσω με τίποτα δεν ξέρω πόσο καιρό θα παρει δεν ξέρω τι άλλο να κάνω όλο υπομονή και υπομονή μου λέει η γιατρός.δε μου είπε τίποτα να βάζω σταγόνες στα αυτιά μήπως βοηθήσει να ξεβουλήσει το αυτί  αλλά αφού είναι βουλωμενη η μύτη πως θα ξεβουλήσει και το αυτί.

Μηπως να δεις και καποιον αλλο γιατρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Orion's Belt είπε

Μηπως να δεις και καποιον αλλο γιατρο;

Δεν ξέρω εάν μου πει τα ίδια και ο άλλος γιατρός έχω απογοητευτεί για να καταλάβεις τόσες μέρες που έχω μπουκωμενο αυτί νιώθω  βαρύ όλο το κεφάλι και μούδιασμα.εσενα σου έχουν βουλώσει καθόλου τα αυτιά σαν αυτό που έχω πάθει εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maite είπε

Δεν ξέρω εάν μου πει τα ίδια και ο άλλος γιατρός έχω απογοητευτεί για να καταλάβεις τόσες μέρες που έχω μπουκωμενο αυτί νιώθω  βαρύ όλο το κεφάλι και μούδιασμα.εσενα σου έχουν βουλώσει καθόλου τα αυτιά σαν αυτό που έχω πάθει εγώ;

Δεν εχω παρομοια εμπειρια, αλλα αν μετα απο ολες αυτες τις μερες , δεν εχεις δει βελτιωση , σιγουρα θα επρεπε να εχεις και μια δευτερη γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Orion's Belt είπε

Δεν εχω παρομοια εμπειρια, αλλα αν μετα απο ολες αυτες τις μερες , δεν εχεις δει βελτιωση , σιγουρα θα επρεπε να εχεις και μια δευτερη γνωμη

Από το ένα ρουθούνι αρχίζω έστω λίγο να μυρίζω  τις μυρωδιές από το δεύτερο δεν ξεβουλωνει με τίποτα μάλλον πρέπει να ξεβουλήσει τελείως η μύτη μου για να ξεβουλωσει και το αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσες μέρες τις έκανα λάθος τις ρινικές πλύσεις δεν το είχα καταλάβει χρησιμοποιώ την μεγάλη σύριγγα και επειδή έχω μικρά ρουθούνια δε το έβαζα σωστά και δεν πέρναγε κανονικά μέσα από την μύτη έβγαινε το περισσότερο από τα πλάγια γιατί δεν το έβαζα σωστά να μπει στη μύτη πρώτη φορά  κατάλαβα ότι πέρναγε κανονικά από το άλλο ρουθούνι και όχι ελάχιστο  νιώθω κάποια διαφορά ότι μπορώ να ανασανω έστω και λίγο πριν λίγο το έκανα σωστα.ειδα ένα βίντεο στο ιντερνέτ σήμερα ότι έκανα λάθος γι'αυτό τόσες μέρες δε με βοήθησε καθολου.

Επεξ/σία από Maite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα περάσει και εγώ πρόσφατα.. Τρελές εμβοές και δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ.. Μαζί με απώλεια ακοής.

Ούτε dexarhinaspray βοήθησε, ούτε physiomer.  Πάρε μία σύριγγα 20ml και φυσιολογικό ορό και ρίξε μέσα στα ρουθούνια 2 φορές τη μέρα. Μου πήρε 3 εβδομάδες. Μια μέρα, μετά από μία ρινική πλύση, ξεβουλώσανε τα αυτιά και άκουγα τα πάντα. Οι εμβοές πήραν άλλες 2-3 εβδομάδες μέχρι να εξαφανιστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Maite είπε

Τόσες μέρες τις έκανα λάθος τις ρινικές πλύσεις δεν το είχα καταλάβει χρησιμοποιώ την μεγάλη σύριγγα και επειδή έχω μικρά ρουθούνια δε το έβαζα σωστά και δεν πέρναγε κανονικά μέσα από την μύτη έβγαινε το περισσότερο από τα πλάγια γιατί δεν το έβαζα σωστά να μπει στη μύτη πρώτη φορά  κατάλαβα ότι πέρναγε κανονικά από το άλλο ρουθούνι και όχι ελάχιστο  νιώθω κάποια διαφορά ότι μπορώ να ανασανω έστω και λίγο πριν λίγο το έκανα σωστα.ειδα ένα βίντεο στο ιντερνέτ σήμερα ότι έκανα λάθος γι'αυτό τόσες μέρες δε με βοήθησε καθολου.

Ριξε μια ματια και σε Αυτό το βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...