Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ στα αποσυμφορητικά μύτης


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, Maite said:

Δεν είναι κρύωμα αυτο που έχω είναι φαρμακευτική ρινίτιδα που ξεκίνησε απο αλλεργική ρινιτιδα και δεν μου πονάει το αυτί ακόμα τόσο καιρό που είναι μπουκωμενο νιώθω και ένα βάρος στο αυτί εκτός το βουλωμα.αντε να δω πότε θα περασει.

ειτε απο κρυωμα ειτε κατι αλλο αμα εχεις βλεννα το προβλημα με τα αυτια θα υπαρχει.απλα κανεις υπομονη να περασουν ολα .να καθαρισει η μυτη για να ανοιξουν και τα αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να γίνει σύντομα γιατί σε λίγες μέρες συμπληρώνεται ένας ολόκληρος μήνας με βουλωμενο αυτί.τις ρινικές πλύσεις που κάνω πόσες φορές σε κάθε ρουθούνι πρέπει να βάζω;τώρα βάζω μια σε κάθε ρουθούνι μεσημέρι απόγευμα και βράδυ εννοώ μπορείς να βάζεις περισσότερες δόσεις κάθε φορά η πρέπει ένα σε κάθε ρουθούνι;

Επεξ/σία από Maite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια την τελευταια βδομαδα με εχει τσακισει το μπουκωμα..!

Παιζει κατι με την ατμοσφαιρα..?

Απευθυνομαι σε αυτους που ειναι ευαλωτοι  στο μπουκωμα και χρησιμοποιουν αποσυμφορητικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Παιδια την τελευταια βδομαδα με εχει τσακισει το μπουκωμα..!

Παιζει κατι με την ατμοσφαιρα..?

Απευθυνομαι σε αυτους που ειναι ευαλωτοι  στο μπουκωμα και χρησιμοποιουν αποσυμφορητικα..

Κάπως έτσι ξεκινάει ο Μάρτιος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα ξαναπήγα σε άλλον γιατρόμήπως με βοηθήσει και μου είπε ότι αυτό που έχεις ειναι  ότι δεν εξισωνεις όπως όταν περνάς από υψόμετρο και για όλα ευθύνεται εξαιτίας της βουλωμενης μύτης που έχεις και ότι έκανα τόσο καιρό λάθος τις ρινικές πλύσεις δεν ρουφούσα καθόλου εκείνη την ώρα που έβαζα τον ορο  τον ρουφούσα στο τέλος αφού είχε περάσει από την μυτη.τοσο καιρό το έκανα λάθος.δεν έχω διογκωμένες κόγχες ούτε στραβό διάφραγμα.τωρα πιστεύω θα γίνω καλά και ελπίζω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2019 στις 3:03 ΜΜ, LIGHT1NG είπε

Κάπως έτσι ξεκινάει ο Μάρτιος 

Όλοι έτσι είναι αυτό τον καιρό πολλες φίλες και φίλοι μου που κυκλοφορούν έξω συχνά αυτές τις ημέρες μου λένε για την χαλια ατμόσφαιρα που έχει έξω και όλοι νιώθουν μπουκωμενοι και δεν μπορούν να πάρουν ανάσα.

Επεξ/σία από Maite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maite είπε

Όλοι έτσι είναι αυτό τον καιρό πολλες φίλες και φίλοι μου που κυκλοφορούν έξω συχνά αυτές τις ημέρες μου λένε για την χαλια ατμόσφαιρα που έχει έξω και όλοι νιώθουν μπουκωμενοι και δεν μπορούν να πάρουν ανάσα.

Αλλεργία λέγετε υπάρχουν χειρότερες ατμόσφαιρες 😂😂 aerious και άγιος ο θεός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει χρησιμοποιήσει κανείς το otovent το ειδικό μπαλόνι από τη μύτη για την βοήθεια για να ξεβουλωσουν τα αυτιά του;βοηθάει αυτό;την κάθε φορά πόσο επιτρέπεται σε κάθε ρουθούνι;μπορείς να το κάνεις αμέτρητες φορες;ο γιατρός μου είπε οτι θα με βοηθήσει στην εξίσωση να μου ανοίξουν τα αυτιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Θα ηθελα να μαθω που πανε οι τιμες για καυτηριασμο κατω ρινικων κογχων με χρηση ραδιοσυχνοτητων???

Εγώ δωρεάν έκανα πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Εγώ δωρεάν έκανα πάντως. 

Δεν βοηθαει και πολυ η απαντηση σου...

Με την ασφαλεια του ΙΚΑ δεν υπαρχει καποια επιβαρυνση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Δεν βοηθαει και πολυ η απαντηση σου...

Με την ασφαλεια του ΙΚΑ δεν υπαρχει καποια επιβαρυνση?

Καλύτερα να ρωτήσεις στο νοσοκομείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/03/2019 at 14:16, Maite said:

Καλησπέρα έχει χρησιμοποιήσει κανείς το otovent το ειδικό μπαλόνι από τη μύτη για την βοήθεια για να ξεβουλωσουν τα αυτιά του;βοηθάει αυτό;την κάθε φορά πόσο επιτρέπεται σε κάθε ρουθούνι;μπορείς να το κάνεις αμέτρητες φορες;ο γιατρός μου είπε οτι θα με βοηθήσει στην εξίσωση να μου ανοίξουν τα αυτιά. 

το otovent εμενα μου θυμιζει την εξισωση που μπορεις να κανεις και με το χερι (valsava) που κρατας την μυτη κλειστη και προσπαθεις να βγαλεις αερα απο την μυτη.επειδη η μυτη ειναι κλειστη ο αερας παει υποχρεωτικα προς το αυτι.απλα θελει προσοχη με το μαλακο.και τωρα που ετυχε αυτες τις μια δυο μερες το αυτι μου να μην εξισωνει (οποτε και ακουγα λιγο χαλια) ,εξισωσα το αυτι με το χερι.αυτο γινοταν ειδικα οταν αλλαζα περιοχες και αλλαζε το υψομετρο.

On 20/02/2019 at 13:17, Maite said:

Μακάρι να γίνει σύντομα γιατί σε λίγες μέρες συμπληρώνεται ένας ολόκληρος μήνας με βουλωμενο αυτί.τις ρινικές πλύσεις που κάνω πόσες φορές σε κάθε ρουθούνι πρέπει να βάζω;τώρα βάζω μια σε κάθε ρουθούνι μεσημέρι απόγευμα και βράδυ εννοώ μπορείς να βάζεις περισσότερες δόσεις κάθε φορά η πρέπει ένα σε κάθε ρουθούνι;

στις πλυσεις δεν εχω ακουσει γιατρο να βαζει οριο αλλο τοσο οταν ειναι και φυσιολογικος ορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

διαβασα προσεκτικα ολες τις σελιδες... πολυ καταχρηση διακρινω.

οτιδηποτε περα απο τις οδηγιες μονο κακο κανει, κ το προβλημα αντι φυγει μεγιστοποιειτε.

στα δικα μου τωρα. nasonex εβαζα, εκανε δουλεια ομως γρηγορα ξαναμπουκωνε. χρειαζοσουν τον παραπανω ψεκασμο.

με το dexa ενας ψεκασμος το πρωι και μεχρι το απογευμα ειμαι οκ. μαγικο. με 2 , 3 ψεκασμους την ημερα  ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

τι γινεται ομως οταν η μυτη ξεμπουκωνει (βγαζω μπολικες μυξες, κανω κ τις πλυσεις με ορο) αλλα το "μπουκωμα" και το βαρυ κεφαλι παραμενουν??? υπαρχει λυση γι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...