Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο, πλέον το γάλα 10 ημερών


Johny Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα δε φταιει η γαλακτοβιομηχανια, αλλα ο ιδιος ο φιλος σου και οι συναδελφοι του...

Πες του οτι και στις αλλες γαλακτοβιομηχανιες (απο τις οποιες ψωνιζε για τα παιδια του), υπηρχαν εξυπνοι σαν αυτον, μπορει και πιο εξυπνοι που οταν γελαγαν να τους επιανε κατουρημα...

παλι δε με επιασες εχουμε προβλημα συνεννοησης μου φαινεται !

ο φιλος μου δεν εριξε ποτε καμμια ροχαλα εκει μεσα ! το καναν ομως αλλοι πολλοι κοπανοι που δουλευαν εκει (κ τους εβλεπε με τα ματια του)  γιατι τα μετρα ασφαλειας της εταιριας ηταν πολυ λασκα κ η επιβλεψη σχεδον ανυπαρκτη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sorry αλλά έχετε ακουστά το  "έχεις γάλα" στη Λάρισα; Αυτοματοι πωλητές γάλακτος από 100+ παραγωγούς, κ καλά κατευθείαν από την παραγωγή στην κατανάλωση χωρίς μεσάζοντες κλπ. (Δεν ξέρω που το επεξεργάζονται βασικά.) 

 

Στα σουπερμάρκετς το γάλα έχει 1,15 ξερω γω Μ.Ο (περιπου). Τα αλάνια το πουλάνε 1 ευρώ; Δν θυμαμαι, ή 90 λεπτά άν έχεις το δικό σου γυάλινο μπουκάκι. Και ΟΥΡΕΣ να πάρουν γάλα. Έχω δει άτομα να περιμένουν (2-3 όχι πολλοι) στις 4 το πρωί, έχω δει άτομα (καμια 20αρια) να περιμένουν κατα τη διάρκεια της μέρας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι δε με επιασες εχουμε προβλημα συνεννοησης μου φαινεται !

ο φιλος μου δεν εριξε ποτε καμμια ροχαλα εκει μεσα ! το καναν ομως αλλοι πολλοι κοπανοι που δουλευαν εκει (κ τους εβλεπε με τα ματια του)  γιατι τα μετρα ασφαλειας της εταιριας ηταν πολυ λασκα κ η επιβλεψη σχεδον ανυπαρκτη ..

 

Δεν ειπε κανενας οτι εφταιγε επειδη κι αυτος εριχνε ροχαλες, αλλα επειδη το αφηνε να συμβει, και απλα σφυραγε αδιαφορα, χωρις να τον νοιαζει η υγεια των υπολοιπων συμπολιτων του αρκει αυτος να αγοραζε απο αλλου, λες και αυτο το "αλλου" δεν αποτελουνταν απο εργαζομενους ισως του ιδιου και χαμηλοτερου επιπεδου απο τους "αλλους" (με τους οποιους δουλευε ο φιλος σου), ωστε τα παιδια του να ειναι σιγουρος οτι επιναν καλυτερο γαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο - εγω στην θεση του ισως λειτουργουσα αλλιως - ομως ο ανθρωπος χωρις αλλη δουλεια κ με πολλα οικονομικα προβλημα ουτε μπορουσε να διανοηθει να χασει την δουλεια του ! τα εβλεπε κ δε μιλουσε καθολου εμεινε σε αυτη την δουλεια για πανω απο μια 10ετια ! αυτος δεν αγοραζε απο αλλου - εκοψε το γαλ τελειως με οσα ειδε ..

 

υγ πολλοι κανουν το κοροιδο για να μην χασουν την δουλεια τους δεν ειναι ο μονος δυστυχως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα δυο ροχαλιτσες μεσα οταν ειχανε νευρα η απλα για να γελασουν τι διαροια να σε πιασει ρε φιλε ?

λοιπον για να εξηγιεμαι - πρωτον την γαλακτοβιομηχανια εννοοειται δε προκειται να την πω μην εχουμε αλλα - και δευτερον μιαλω για μια 15ετια και βαλε πισω - τωρα δε ξερω τι γινεται εκει , θα εχουν φτιαξει και θα ειναι πιο αυστηρα σιγουρα τα παντα σε θεματα υγιεινης .. τοτε ομως με αυτα που ειδε δε ξαναπιε γαλα μεχρι σημερα..

 

Το βρασιμο γινεται για να εξοντωθουν πολυ χειροτερα μικροβια απο αυτα των ροχαλων. Ωστε το φοβερο και τρομερο που δε θα ευχονταν ουτε στον χειροτερο εχθρο του ηταν οι ροχαλες?... Και δεν ξαναηπιε γαλα λεει ε?

Ντελιβερι παραγγελει ποτε ο φιλος σου? Εκει να δεις ροχαλες αν το μπουρμπουαρ δεν ειναι ικανοποιητικο :lol:

Αν δηλαδή πλεον το γάλα θεωρείται φρέσκο για 7+ ημέρες, θα μπορεί με μεγάλη ευκολία να εισάγονται γάλατα από όλο τον κόσμο (μιας και θα προλαβαίνουν τα ταξιδέψουν τόσες ημέρες) και θα πωλούνται εδώ σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχέση με τα δικά μας. Και αυτό μόνο καλό δεν θα είναι για τους ντόπιους παραγωγούς που δεν θα μπορούν να ανταγωνιστούν τα υπόλοιπα.

 

 

 

 

Μα γιαυτο ακριβως το λογο γινεται ολη η δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρασιμο γινεται για να εξοντωθουν πολυ χειροτερα μικροβια απο αυτα των ροχαλων. Ωστε το φοβερο και τρομερο που δε θα ευχονταν ουτε στον χειροτερο εχθρο του ηταν οι ροχαλες?... Και δεν ξαναηπιε γαλα λεει ε?

ρε φιλε οκ αλλο να στα λενε τι βρωμιες παιζουν και αλλο να το βλεπεις με τα ματια σου !

οντως το γαλα το εκοψε για παντα  ..

 

εσυ τι περιμενες να ειναι το φοβερο καμμια κουραδα στιφογυριστη σαν του σκυλου ?

ροχαλες πρασινες με φλεγμα δε σου φτανει ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε οκ αλλο να στα λενε τι βρωμιες παιζουν και αλλο να το βλεπεις με τα ματια σου !

οντως το γαλα το εκοψε για παντα  ..

 

εσυ τι περιμενες να ειναι το φοβερο καμμια κουραδα στιφογυριστη σαν του σκυλου ?

ροχαλες πρασινες με φλεγμα δε σου φτανει ε ?

 

Και παλι σου λεω οτι το με το βρασιμο εξοντωνονται μικροβια πολυ χειροτερα απ αυτα που μπορει να υπαρχουν στις ροχαλες.

 

Αν ηξερες τι τρως καθε μερα, οι ροχαλες θα σου φαινονταν ποντιακο ανεκδοτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω ιδέα όμως ταυτόχρονα σχετικά με την ποιότητα του γάλακτος που παραμένει για 10 ημέρες σε σχέση με αυτό των 3 ημερών. Αν δεν έχουν τραγική διαφορά τοτε ο καταναλωτής θα έχει φθηνότερο προϊόν, αν όχι ...την έκατσε...

 

 

 

Αυτή τη στιγμή πίνω Δωδώνη που έχει λήξει στις 24. Μια χαρά το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέτρο αφορά καθαρά την δυνατότητα μεταφοράς γάλακτος απο το εξωτερικό που να μπορεί να θεωρηθεί  φρέσκο ώστε να είναι ανταγωνιστικό στα μάτια του κόσμου ως φρέσκο αλλιως δεν θα μπορούσε να λέγεται φρέσκο πράγμα που σημαίνει οτι πιθανόν να έχει ως στόχο να πλήξει περισσότερο την εγχώρια παραγωγή γιατί   η ποιότητα δεν αλλάζει έτσι και αλλιώς 

όσο για τα φτυσίματα κτλ που είπατε απο πάνω όντως είναι ανθυγιεινό και σιχαμερό αλλά δεν έχω ακούσει καμια περίπτωση προβλήματος μετά απο κατανάλωση γάλακτος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, οσο βρισκομουν Ελλαδα αγοραζα για τα παιδια μου το Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης με τιμη 1.90-1.99 το λιτρο. Καλης ποιοτητας γαλα φυσικα και εκτος του γνωστου "Καρτελ". Τωρα που ειμαι Αγγλια παιρνουμε παλι πληρες Αγγλικο στις 1.48 λιρες τα 3.408 λιτρα. Πολυ καλη ποιοτητα και παλι και ανωτερο της Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης. Φυσικα εχει ημερομηνια ληξης 12ημερο περιπου.

Οπως καταλαβαινετε μιλαμε για τεραστια διαφορα τιμης και μαλιστα για γαλα εξαιρετικο μιας και γνωριζω του θεματος. 

Το ολο "προβλημα" στην Ελλαδα ειναι τα Καρτελ και οι μεγαλοκτηνοτροφοι που χρονια τωρα ρημαζουν τις ελληνικες οικογενειες. Οταν λεω Καρτελ γνωριζετε ολοι ποιες εταιριες εννοω. Ειναι αυτες που διαφημιζουν το γαλα τους ως υψηλης ποιοτητας ΕΛΛΗΝΙΚΟ και στην πραγματικοτητα δεν πινεται. Τις ξερουμε ολοι ποιες ειναι αυτες. Οπως ξερουμε και αυτους τους μεγαλοκτηνοτροφους-καρκινωματα και τις μπιζνες τους με τους μεγαλοκτηνιατρους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, οσο βρισκομουν Ελλαδα αγοραζα για τα παιδια μου το Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης με τιμη 1.90-1.99 το λιτρο. Καλης ποιοτητας γαλα φυσικα και εκτος του γνωστου "Καρτελ". Τωρα που ειμαι Αγγλια παιρνουμε παλι πληρες Αγγλικο στις 1.48 λιρες τα 3.408 λιτρα. Πολυ καλη ποιοτητα και παλι και ανωτερο της Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης. Φυσικα εχει ημερομηνια ληξης 12ημερο περιπου.

Οπως καταλαβαινετε μιλαμε για τεραστια διαφορα τιμης και μαλιστα για γαλα εξαιρετικο μιας και γνωριζω του θεματος. 

Το ολο "προβλημα" στην Ελλαδα ειναι τα Καρτελ και οι μεγαλοκτηνοτροφοι που χρονια τωρα ρημαζουν τις ελληνικες οικογενειες. Οταν λεω Καρτελ γνωριζετε ολοι ποιες εταιριες εννοω. Ειναι αυτες που διαφημιζουν το γαλα τους ως υψηλης ποιοτητας ΕΛΛΗΝΙΚΟ και στην πραγματικοτητα δεν πινεται. Τις ξερουμε ολοι ποιες ειναι αυτες. Οπως ξερουμε και αυτους τους μεγαλοκτηνοτροφους-καρκινωματα και τις μπιζνες τους με τους μεγαλοκτηνιατρους...

Με αφορμή το μήνυμα σου και τις διάφορες κατηγορίες που πετάγονται από διάφορους εδώ μέσα θέλω να σας ρωτήσω κάτι. 

Γιατί δεν λέτε ποιοι είναι αυτοί οι κακοί; Ποιός είναι ο μεγάλος κακός άρχοντας του καρτέλ; Αφού όλοι είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων γιατί δεν γράφεται ό,τι ξέρετε και πετάτε απλά κατηγορίες με αποτέλεσμα να εκφοβίζεται κόσμο που πραγματικά δεν γνωρίζει επί του θέματος; Αν είστε σε μια παρέα δεν θα πείτε πχ ότι στην Φάγε είδα να κατουράνε στο γάλα, στην Δέλτα είδα να φτύνουν και στην Αμερικάνικη  Γεωργική σχολή μου είπαν ότι τα ζώα τους τα αρμέγουν εξόριστοι Αφγανοί Ταλιμπάν;

 

Και για να σε ρωτήσω μιας και δεν ξέρω ποιοι απαρτίζουν το καρτέλ; Γιατί αλήθεια σου λέω δεν θα ξαναπάρω και δεν θα τους ενισχύσω οικονομικά.  :P  :P

Επεξ/σία από mouxaxa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν ξέρω τι λέτε πόσες σελίδες και βαριέμαι να τις διαβάσω.....το γάλα τον 10 ημερών ΝΑΙ είναι φρέσκο και αύξησαν τις μέρες για να μπορούν να φέρουν τα σούπερ μάρκετ και γάλατα από το εξωτερικό σε πολύ χαμηλή τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το μήνυμα σου και τις διάφορες κατηγορίες που πετάγονται από διάφορους εδώ μέσα θέλω να σας ρωτήσω κάτι. 

Γιατί δεν λέτε ποιοι είναι αυτοί οι κακοί; Ποιός είναι ο μεγάλος κακός άρχοντας του καρτέλ; Αφού όλοι είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων γιατί δεν γράφεται ό,τι ξέρετε και πετάτε απλά κατηγορίες με αποτέλεσμα να εκφοβίζεται κόσμο που πραγματικά δεν γνωρίζει επί του θέματος; Αν είστε σε μια παρέα δεν θα πείτε πχ ότι στην Φάγε είδα να κατουράνε στο γάλα, στην Δέλτα είδα να φτύνουν και στην Αμερικάνικη  Γεωργική σχολή μου είπαν ότι τα ζώα τους τα αρμέγουν εξορισμένοι Αφγανοί Ταλιμπάν;

 

Και για να σε ρωτήσω μιας και δεν ξέρω ποιοι απαρτίζουν το καρτέλ; Γιατί αλήθεια σου λέω δεν θα ξαναπάρω και δεν θα τους ενισχύσω οικονομικά.  :P  :P

 

Η υποθεση με το "Καρτελ Γαλακτος" κραταει απο το 2004. Το Νοεμβριο που μας περασε υπηρξε η απολογια των 6 βιομηχανιων και οι κατηγοριες ειναι σε βαθμο κακουργηματος (εκβιαση, απειλες κτλ). Ποιες ειναι οι εταιριες? Μπες στο google και δες (αν και ξερεις ποιες ειναι). Για κατουρια και ροχαλες δεν ξερω. Ξερω πολλα αλλα ομως αλλα δεν εχω καμια ορεξη να μπλεκω αλλο με αυτη τη μπουρδελοχωρα. Και για τις εταιριες γνωριζω και για καποιους μεγαλοκτηνοτροφους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν λέτε ποιοι είναι αυτοί οι κακοί; Ποιός είναι ο μεγάλος κακός άρχοντας του καρτέλ;

 

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5053088/klhsh-galaktobiomhxaniwn-se-apologia-gia-thn-ypothesh-toy-kartel-sto-gala/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...