Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο, πλέον το γάλα 10 ημερών


Johny Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού όλοι είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων γιατί δεν γράφεται ό,τι ξέρετε και πετάτε απλά κατηγορίες με αποτέλεσμα να εκφοβίζεται κόσμο που πραγματικά δεν γνωρίζει επί του θέματος; Αν είστε σε μια παρέα δεν θα πείτε πχ ότι στην Φάγε είδα να κατουράνε στο γάλα, στην Δέλτα είδα να φτύνουν και στην Αμερικάνικη  Γεωργική σχολή μου είπαν ότι τα ζώα τους τα αρμέγουν εξορισμένοι Αφγανοί Ταλιμπάν;

 

εχω κανα λογο να σου πω ψεμματα ? αν ελεγα ονοματα και εταιριες ισως θα ειχα ! γεγονοτα σου λεω, πραγματικα γεγονοτα ! απορω που -κανεις πως- δε καταλαβαινεις ..

και δε θελω κα εκφοβισω κανεναν - ειμαι υπερ του γαλατος-  πριν πολλα χρονια επινα 2-3 λιτρα καθημερινα ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω. Απλά είμαι δύσπιστος. Είμαστε λαός της τρομολαγνείας και της παραπληροφόρησης. Δυστυχώς έχω φτάσει να μην εμπιστεύομαι εύκολα πράγματα που δεν έχω δει με τα μάτια μου και πάντα ψάχνω να διασταυρώνω τα πάντα. Δεν εκφράζω κακία ούτε προκατάληψη στα γραφόμενα μου. Πάντα είμαι διαλλακτικός και έτοιμος να αναγνωρίσω το λάθος μου. Ο καθένας έχει την γνώμη του και την σέβομαι. Τον προσηλυτισμό απεχθάνομαι και πολεμώ.

 

Όσον αφορά την υπόθεση καρτέλ μήπως υπάρχει κάποιο πιο πρόσφατο άρθρο με την εξέλιξη της υπόθεσης; Ναι είναι πιθανόν να ισχύει αυτό και να διαμορφώνεται μια κοινή τίμη παραγωγού αλλά είναι και πιθανό να μην γίνεται αλλιώς. Όταν παγκοσμίως αυξάνεται η τιμή του γάλακτος και η ελληνική είναι ήδη αυξημένη, δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει μια εταιρία για να κρατήσει χαμηλά το κόστος της. 

Πάντως η κατάσταση με την ελληνική παραγωγή γάλακτος είναι πολύ χάλια και κατα την άποψη μου πάντα ότι νόμο και να περάσουν γάλα κάτω από 99 λεπτά δεν θα δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, οσο βρισκομουν Ελλαδα αγοραζα για τα παιδια μου το Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης με τιμη 1.90-1.99 το λιτρο. Καλης ποιοτητας γαλα φυσικα και εκτος του γνωστου "Καρτελ". Τωρα που ειμαι Αγγλια παιρνουμε παλι πληρες Αγγλικο στις 1.48 λιρες τα 3.408 λιτρα. Πολυ καλη ποιοτητα και παλι και ανωτερο της Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης. Φυσικα εχει ημερομηνια ληξης 12ημερο περιπου.

Οπως καταλαβαινετε μιλαμε για τεραστια διαφορα τιμης και μαλιστα για γαλα εξαιρετικο μιας και γνωριζω του θεματος. 

Το ολο "προβλημα" στην Ελλαδα ειναι τα Καρτελ και οι μεγαλοκτηνοτροφοι που χρονια τωρα ρημαζουν τις ελληνικες οικογενειες. Οταν λεω Καρτελ γνωριζετε ολοι ποιες εταιριες εννοω. Ειναι αυτες που διαφημιζουν το γαλα τους ως υψηλης ποιοτητας ΕΛΛΗΝΙΚΟ και στην πραγματικοτητα δεν πινεται. Τις ξερουμε ολοι ποιες ειναι αυτες. Οπως ξερουμε και αυτους τους μεγαλοκτηνοτροφους-καρκινωματα και τις μπιζνες τους με τους μεγαλοκτηνιατρους...

 

Η ποιοτητα του γαλατος επηρεαζεται απο την υπαρξη ή οχι καρτελ?

Καλα τα παιδια, εσυ γιατι πινεις πληρες? Θες να ανεβασεις τη χοληστερινη σου?

Τεραστια διαφορα τιμης υπαρχουν σε παμπολλα προιοντα, οχι μονο στο γαλα.

Το οτι ειναι κατι ελληνικο δε σημαινει πως ειναι και το καλυτερο.

Καποιες ελληνικες γαλακτοβιομηχανιες οπως η ΦΑΓΕ χρησιμοποιουν γαλα απ το εξωτερικο.

εχω κανα λογο να σου πω ψεμματα ? αν ελεγα ονοματα και εταιριες ισως θα ειχα ! γεγονοτα σου λεω, πραγματικα γεγονοτα !

 

Μα δεν ησουν μπροστα φιλε μας, απλα μεταφερεις τη πληροφορια απο αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιοτητα του γαλατος επηρεαζεται απο την υπαρξη ή οχι καρτελ?

Καλα τα παιδια, εσυ γιατι πινεις πληρες? Θες να ανεβασεις τη χοληστερινη σου?

Τεραστια διαφορα τιμης υπαρχουν σε παμπολλα προιοντα, οχι μονο στο γαλα.

Το οτι ειναι κατι ελληνικο δε σημαινει πως ειναι και το καλυτερο.

Καποιες ελληνικες γαλακτοβιομηχανιες οπως η ΦΑΓΕ χρησιμοποιουν γαλα απ το εξωτερικο.

 

 

Φυσικα και επηρεαζεται η ποιοτητα. Απο τη στιγμη που υπαρχει εκβιαση και απειλες η καθε πλευρα ειναι ικανη για ο,τιδηποτε. Μη νομιζεις οτι μενουν μονο στις τιμες αυτες οι πρακτικες.

Δεν εγραψα πουθενα οτι πινω γαλα. Εχω χρονια να πιω. Ηπια για 2 ζωες στα νιατα μου. Στο τσακιρ κεφι 1 φορα το 6μηνο ισως πιω πληρες βαζοντας κακαο. Τα παιδια πινουν αβερτα.

Συμφωνα απολυτα με τα υπολοιπα που εγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτή τη στιγμή πίνω Δωδώνη που έχει λήξει στις 24. Μια χαρά το βλέπω. 

 

Ξέρεις όμως... τα μάτια μας βλέπουν πράγματα από ένα συγκεκριμένο μέγεθος και πανω... :P

 

Πάντως έχει πλάκα το όλο θέμα! Ειδικά όταν βλέπεις ας πούμε γονείς να το συζητάνε αυτό και να καίγονται για τα θρεπτικά συστατικά του φρέσκου γάλακτος, ενώ κάθονται στο fast food και τα πιτσιρίκια τους τσακίζουν burgers (απο μοσχαράκια που τρέχουν ανέμελα στην πίσω αυλή), πορτοκαλάδες με 1% χυμό πορτοκαλιού και πατατούλες τηγανητές σε φοινικέλαιο...

 

:P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και επηρεαζεται η ποιοτητα. Απο τη στιγμη που υπαρχει εκβιαση και απειλες η καθε πλευρα ειναι ικανη για ο,τιδηποτε. Μη νομιζεις οτι μενουν μονο στις τιμες αυτες οι πρακτικες.

Δεν εγραψα πουθενα οτι πινω γαλα.

 

Yποτιθεται οτι ο σκοπος των καρτελ ειναι να ελεγχουν τις τιμες προς οφελος τους. Τη ποιοτητα πως θα την υποβαθμισουν? Θα ριξουν νερο στο γαλα ή θα το παστεριωσουν πλημμελως?

Εγραψες "Τωρα που ειμαι Αγγλια παιρνουμε παλι πληρες Αγγλικο" και θεωρησα οτι συμπεριλαμβανεσαι στο πρωτο πληθυντικο.

Οι περισσοτεροι ενηλικες εχω την εντυπωση οτι πινουν πληρες γαλα αντι για light και αναρωτιεμαι γιατι. Εχουν αγνοια? Δεν ενδιαφερονται για τη χοληστερινη τους? Ή νομιζουν οτι το light βλαπτει?

Πάντως έχει πλάκα το όλο θέμα! Ειδικά όταν βλέπεις ας πούμε γονείς να το συζητάνε αυτό και να καίγονται για τα θρεπτικά συστατικά του φρέσκου γάλακτος, ενώ κάθονται στο fast food και τα πιτσιρίκια τους τσακίζουν burgers (απο μοσχαράκια που τρέχουν ανέμελα στην πίσω αυλή), πορτοκαλάδες με 1% χυμό πορτοκαλιού και πατατούλες τηγανητές σε φοινικέλαιο...

 

:P

 

Και ειναι κακο να προσπαθουν τουλαχιστον να πινουν καλο γαλα? Αλλωστε γαλα πινουν καθε μερα, στο φαστφουνταδικο πανε μια στο τοσο.

Το φοινικελαιο οπως και ολα τα σπορελαια ειναι καταλληλο για τηγανητες πατατες, το προβλημα ειναι οτι το αλλαζουν καθε 500 κιλα πατατες, οταν δηλαδη εχει μαυρισει τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

-Το αριάνι όπως και το κεφίρ, φτιάχνεται με τη βοήθεια καλλιεργειών που προκαλούν ζύμωση.

-Οι αριθμοί (σήμανση) στη βάση των μπουκαλιών γίνεται για λόγους που βοηθούν στη λύση προβλημάτων που σχετίζονται με τις εμφιαλωτικές μηχανές.Σκέψου σε μία μηχανή που παίρνει 30 μπουκάλια και γεμίζονται, να χαλάσει σε ένα σημείο και γεμίζει με λιγότερο γάλα.Δεν ψάχνεις σε όλα τα σημεία, απλά γυρνάς το μπουκάλι τούμπα και κοιτάς ποιό είναι.(Αν παστεριωνόταν Χ φορές όπως λένε κάποιοι,σιγά μην το έγραφαν κιόλας...)

-Τώρα για ροχάλες και τέτοια, τι να πω;Δεν πιστεύω να γίνεται κάτι αλλά αν ο άλλος είναι ανώμαλος, όλα είναι πιθανά...

-Οι μηχανές που καθαρίζουν το γάλα απομακρύνουν οποιοδήποτε σκουπίδι μπορείτε να φανταστείτε.Μόνο το νερό δε μπορούν να ξεχωρίσουν από το γάλα (ναι κάποια γάλατα πιθανό να είναι και ψιλονερωμένα,συνήθως λόγω λαθών από τους παραγωγούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα των αναλύσεων στα δείγματα των ζωοτροφών που πήρε η Greenpeace από τις φάρμες που προμηθεύουν τις εταιρίες ΔΕΛΤΑ, ΜΕΒΓΑΛ, ΟΛΥΜΠΟΣ και ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ, αποδεικνύουν περίτρανα ότι οι έλεγχοι που πραγματοποιούν δεν αρκούν για να εμποδίσουν τα μεταλλαγμένα από το να εισέλθουν στην παραγωγική τους διαδικασία.

----------------------------------------

Εχετε σκεφτει οτι αν υπηρχε καποια γαλακτοβιομηχανια σωστη δεν θα την χαλαγε να εχουν οι "αντιπαλοι" γαλα 10ημερων .ο λογος ειναι απλος, θα διαφημιζε οτι αυτοι εχουν φρεσκο υγιες μπλα μπλα γαλα διαρκειας μονο 3 ημερων!!!!

γι αυτο γνωμη μου ειναι οτι ολοι οι μεγαλοι κολυμπανε στον βοθρο και τους συμφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Τα αποτελέσματα των αναλύσεων στα δείγματα των ζωοτροφών που πήρε η Greenpeace από τις φάρμες που προμηθεύουν τις εταιρίες ΔΕΛΤΑ, ΜΕΒΓΑΛ, ΟΛΥΜΠΟΣ και ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ, αποδεικνύουν περίτρανα ότι οι έλεγχοι που πραγματοποιούν δεν αρκούν για να εμποδίσουν τα μεταλλαγμένα από το να εισέλθουν στην παραγωγική τους διαδικασία.

----------------------------------------

Εχετε σκεφτει οτι αν υπηρχε καποια γαλακτοβιομηχανια σωστη δεν θα την χαλαγε να εχουν οι "αντιπαλοι" γαλα 10ημερων .ο λογος ειναι απλος, θα διαφημιζε οτι αυτοι εχουν φρεσκο υγιες μπλα μπλα γαλα διαρκειας μονο 3 ημερων!!!!

γι αυτο γνωμη μου ειναι οτι ολοι οι μεγαλοι κολυμπανε στον βοθρο και τους συμφερει..

 

Δε λες κάτι καινούργιο.Είναι σα να μου λες "ξέρεις, πήγα φαντάρος και κοιμήθηκα 100 φορές στη σκοπιά και με πιάσανε τις 2".

Είναι αδύνατο να γίνεται καθημερινός έλεγχος.Οι ζωοπαραγωγοί στρέφονται σε τροφές μεταλλαγμένες γιατί απλά, είναι φτηνότερες.

Και μη νομίζεις ότι οι ζωοπαραγωγοί βγάζουν τρελά λεφτά.Ψάξε να δεις πόσοι εγκατέλειψαν το επάγγελμα τα τελευταία 3 χρόνια(το οξύμωρο είναι ότι το ελληνικό γάλα δε φτάνει για διάθεση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μη νομίζεις ότι οι ζωοπαραγωγοί βγάζουν τρελά λεφτά.Ψάξε να δεις πόσοι εγκατέλειψαν το επάγγελμα τα τελευταία 3 χρόνια(το οξύμωρο είναι ότι το ελληνικό γάλα δε φτάνει για διάθεση...)

 

 

Πως να βγαλουν τρελα λεφτα αφου το καρτελ τους αγοραζει το γαλα για πενταροδεκαρες.

Το ελληνικο γαλα δε φτανει για διαθεση προφανως διοτι εχουμε μολις 85000 αγελαδες, οταν αλλες χωρες οπως η Ολλανδια εχουν εκατομμυρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να βγαλουν τρελα λεφτα αφου το καρτελ τους αγοραζει το γαλα για πενταροδεκαρες.

Το ελληνικο γαλα δε φτανει για διαθεση προφανως διοτι εχουμε μολις 85000 αγελαδες, οταν αλλες χωρες οπως η Ολλανδια εχουν εκατομμυρια.

 

Θεωρητικά, δε θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο; Δηλαδή, επειδή η προσφορά των παραγωγών είναι μικρή, θα μπορούσαν να πουλάνε το γάλα στις γαλακτοβιομηχανίες πιο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις όμως... τα μάτια μας βλέπουν πράγματα από ένα συγκεκριμένο μέγεθος και πανω... :P

 

Πάντως έχει πλάκα το όλο θέμα! Ειδικά όταν βλέπεις ας πούμε γονείς να το συζητάνε αυτό και να καίγονται για τα θρεπτικά συστατικά του φρέσκου γάλακτος, ενώ κάθονται στο fast food και τα πιτσιρίκια τους τσακίζουν burgers (απο μοσχαράκια που τρέχουν ανέμελα στην πίσω αυλή), πορτοκαλάδες με 1% χυμό πορτοκαλιού και πατατούλες τηγανητές σε φοινικέλαιο...

 

:P

 

Το θέμα είναι ότι τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος παραμένουν τα ίδια, η μόνη διαφορά είναι στην γεύση. Προσωπικά δέχομαι μόνο την γεύση σαν δικαιολογία. Δεν είναι δηλαδή σαν το λάδι που η οξύτητα παίζει τρομακτικό ρόλο. Απ την άλλη γιατί να μην μπορεί ο καθένας να βγάλει γάλα όσων ημερών θέλει; Πχ κάποιος βλέπει να τον συμφέρει να παράγει γάλα 4 και όχι 2 ημερών πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, δε θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο; Δηλαδή, επειδή η προσφορά των παραγωγών είναι μικρή, θα μπορούσαν να πουλάνε το γάλα στις γαλακτοβιομηχανίες πιο ακριβά.

 

Mα οι γαλακτοβιομηχανιες μπορουν να φερνουν ολο το γαλά απ εξω, αν οι παραγωγοι δε δεχτουν εστω και αυτα τα λιγα λεφτα που τους δινουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...