Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο, πλέον το γάλα 10 ημερών


Johny Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

διανομέας γαλακτος μου το ειπε ότι αν ενα μαγαζί δε τα πουλησει - ληγουν και τα επιστρέφει αναπαστεριώνονται και ξαναπάνε στα ράφια μέχρι κάποιες φορές. Μετα απο αυτές αν και πάλι δεν εχει φύγει γίνονται παγωτά και γιαούρτια...

τεχνικός του ΟΤΕ μου είχε πει πριν από μερικά χρόνια ότι η παροχή VDSL θα γίνεται "ενώνοντας" πολλές γραμμές ώστε να πιάνουν τις μεγαλύτερες ταχύτητες εγγυημένα...

 

δεν το λες κι επίκληση στην αυθεντία, πιο πολύ ράδιο αρβύλα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει

Το έχω διαβάσει και στο olaosamaskruvoun.blogspot.com

 

Γι' αυτό να πίνετε μόνο ΝΕΟΓΑΛ που δεν έχει τέτοιους κωδικούς πάνω

 

:X  :shock:  :ph34r:

δυστυχώς αυτης της εταιρείας ο διανομέας μου το ειπε... Εχει ενα γραμμα δεξια πανω απο το A-F, δες το και μετα μπες στο olaosamaskruvoun.blogspot.com...

:-D 

τεχνικός του ΟΤΕ μου είχε πει πριν από μερικά χρόνια ότι η παροχή VDSL θα γίνεται "ενώνοντας" πολλές γραμμές ώστε να πιάνουν τις μεγαλύτερες ταχύτητες εγγυημένα...

 

δεν το λες κι επίκληση στην αυθεντία, πιο πολύ ράδιο αρβύλα...

 

να σου πω δεν ξέρω πως εγινε οποτε μπορει και να ισχύει... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να βάλουμε κάποια πράγματα στην σειρά.

Υπάρχει χαμηλή και υψηλή παστερίωση. Το έως τώρα φρέσκο που γνωρίζουμε είναι αποτέλεσμα χαμηλής παστερίωσης (15"-72 C) και ποτέ και πουθενά στην επιστημονική βιβλιογραφία δεν αναφέρεται πως διαρκεί μόνο 3-4-5 μέρες που το είχαμε εδώ στην Ελλάδα. Το ότι οι ημερομηνία λήξης του περιορίζονταν σ' αυτό το μικρό εύρος ημερών ήταν - είναι - και θα είναι καθαρά λόγω νομοθεσίας και πριμοδότησης της ελληνικής παραγωγής έναντι ξένων παραγωγών. Είναι αλήθεια ότι αν οι Έλληνες παραγωγοί πουλούσαν σε τιμές Γαλλίας - Γερμανίας της τάξης των 20-25 λεπτών του ευρώ η επιβίωση τους θα ήταν ακατόρθωτη. Η τιμή παραγωγού στην Ελλάδα πιθανώς σε κάποιες περιπτώσεις να έχει αγγίξει και τα 50 λεπτά. Έχουμε ακριβή τιμή γιατί δεν γίνεται αλλιώς (και εξηγώ με ένα απλό παράδειγμα. Φέρτε στο μυαλό σας τις κλασσικές εικόνες από φάρμες με ασπρόμαυρες αγελάδες στην Ευρώπη με τα απέραντα βοσκοτόπια και αναρωτηθείτε αν έχετε δει πουθενά αυτή την εικόνα στην Ελλάδα.)

Έτσι κύριος λόγος υψηλής τιμής αποτελεί οι εδαφοκλιματικές συνθήκες τις χώρας μας που δεν ευνοούν σε καμία περίπτωση την εκτροφή βοοειδών σε τέτοια έκταση οι οποία θα καλύπτει της εγχώριες ανάγκες σε χαμηλή τιμή . Έχουν αρχίσει προσπάθειες να αλλάξει η τροφοδοσία ζωοτροφών των παραγωγών με εγχώριες και όχι εισαγωγής αλλά είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα και είναι μια άλλη ιστορία.

Στο "φρέσκο" γάλα λοιπόν τώρα ο χαρακτηρισμός φρέσκο κατά την άποψη μου είναι καθαρά ψυχολογικός-εθιμοτυπικός. Το γάλα που θα υποβληθεί σε χαμηλή παστερίωση μπορεί να διατηρηθεί αν θυμάμαι καλά έως και 2,5-3 εβδομάδες. Προϋποθέσεις να μην ανοιχτεί η συσκευασία και να τηρηθεί αυστηρότατα η ψυκτική αλυσίδα (4 oC).  Αυτό πρακτικά δεν εφαρμόζεται και έτσι έχουμε μια μείωση της διάρκειας ζωής του που και πάλι σε καμία περίπτωση δεν μας δεσμεύσει στις 3 μέρες. Ναι αν ο ψιλικατζής στο νησί το αφήσει μια ώρα έξω στον ήλιο το καλοκαίρι μέχρι να τακτοποιήσει τις υπόλοιπες παραλαβές του δεν ισχύει τίποτε από τα παραπάνω γιαυτό είναι πολύ σημαντική η διατήρηση της θερμοκρασίας του χαμηλά.

Από κει και πέρα υπάρχουν τα γάλατα υψηλής παστερίωσης και το αποστειρωμένο (κονσέρβα ή UHT). 

Το γάλα υψηλής παστερίωσης έχουν διάρκεια ζωής πάνω από μήνα και τα αποστειρωμένα (τα οποία δεν έχουν ανάγκη χαμηλής θερμοκρασίας και γιαυτό τα αγοράζουμε από το ράφι) ξεπερνούν το εξάμηνο.

 

Και ένα σχόλιο για το βράσιμο και τα ληγμένα. ΔΕΝ γίνεται να ξαναπαστεριώσεις γάλα. Πάνε για καταστροφή και ζωοτροφές. Και εξηγώ. Το γάλα που φτάνει ή έχει ξεπεράσει την ημερομηνία λήξης έχει αυξημένη οξύτητα - χαμηλό pH. Οι πρωτεΐνες του λοιπόν είναι πολύ πιο ευαίσθητες στην θερμοκρασία - δηλαδή θα παρατηρήσουμε πήξιμο σε χαμηλότερη θερμοκρασία και συντομότερα. Έτσι  για παράδειγμα ένα φορτηγό γυρίζει στην γαλακτοβιομηχανία με 1 ληγμένο - κομμένο γάλα. 1 στα 1000 πχ που θα γυρισει στο τέλος της ημέρας. Στην συνέχεια σύμφωνα με την θεωρία της επαναπαστεριώσης αυτά θα οδηγηθούν σε έναν σιλό στο οποίο θα παραμείνουν μέχρι να περάσουν στον παστεριωτήρα. Εκεί αυτό θα μολύνει ολόκληρη την δεξαμενή καθώς όταν μιλάμε για κομμένο γάλα έχουμε μικροοργανισμούς της τάξης των 10^7 ίσως και 10^8 ανα ml. Αν αυτό το πράγμα περάσει στον παστεριωτήρα με την θερμοκρασία θα πήξει ολόκληρο μέσα στις σωληνώσεις. Και το να λύσεις να καθαρίσεις και να ξαναλειτουργήσεις κάτι τέτοιο σε βιομηχανική κλίμακα ισοδυναμεί με ζημία χιλιάδων ευρώ. 

 

Αυτά από μένα και πάντα φιλικά. 

 

Κραταω αυτο, και βλεπω οτι απο τη στιγμη που δεν εχουμε τον τροπο να παραγουμε και να δωσουμε ενα προιον οπως κανει καποια αλλη χωρα, ανεβαζουμε μεν την τιμη (λογικο λογω λιγοτερης ποσοστητας), και μετα αρχιζουμε τα παρατραγουδα περι φρεσκων, περι καλυτερου ελληνικου προιοντος (παντα), περι βοηθειας του ελληνα παραγωγου κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διανομέας γαλακτος μου το ειπε ότι αν ενα μαγαζί δε τα πουλησει - ληγουν και τα επιστρέφει αναπαστεριώνονται και ξαναπάνε στα ράφια μέχρι κάποιες φορές. Μετα απο αυτές αν και πάλι δεν εχει φύγει γίνονται παγωτά και γιαούρτια...

Σοβαρή πηγή.

Πες το απο την αρχή να ξέρουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα.

Επιτέλους κάτι καλό απ τη Τρόικα. Πριν βιαστείτε να κράξετε διαβάστε τους λόγους και το συζητάμε :-)

 

Καταρχήν η εκάστοτε μεγαλοεταιρία που εως τωρα μας έλεγε οτι μας πουλάει φρέσκο γάλα, μόνο φρέσκο δεν ήταν. Μιλάμε για γάλα τουλάχιστον 5 ημερών. Ο λόγος? Πρώτη μέρα η συλλογή κάπου στη Θεσαλία λόγου χάρη (εκεί που η κάθε εταιρία έχει τον συνεργαζόμενο παραγωγό). 2η μέρα παστερίωση. 3η μέρα επεξεργασία, κουτιά κτλ κτλ. 4-5η μέρα στα super market. Ήδη έχουν περάσει 5 ημέρες λοιπόν. Και δίνουν +3-4 για τη κατανάλωση. Τσουπ νατο το 10ήμερο.

 

Γυρνάει και σου λέει τωρα και πολυ σωστά, οτι αυτό το γάλα δεν ειναι φρέσκο. Ποιος ζημιώνεται με αυτο? Οι μεγαλοεταιρίες.

Ποιος κερδίζει? Οι μικροπαραγωγοί που θα πουλάνε το γάλα "ημέρας" (ουσιαστικά της επόμενης διότι μέχρι να το μαζέψουν, επεξεργαστουν μπλα μπλα, περνάει μια ημέρα).

 

Το γάλα ημέρας στην επαρχία ειναι συνήθως και φθηνότερο απ ότι το "φρέσκο".

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Το οτι το γάλα της εκάστοτε μεγάλης εταιρείας, δεν ειναι φρέσκο, δε σημαίνει οτι δεν πίνεται ή ειναι ανθυγιεινό. Είναι όμως ακριβό για την πραγματική του ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έτσι  για παράδειγμα ένα φορτηγό γυρίζει στην γαλακτοβιομηχανία με 1 ληγμένο - κομμένο γάλα. 1 στα 1000 πχ που θα γυρισει στο τέλος της ημέρας...

αρκετά παραπάνω από 1/1000 γυρίζει πίσω

 

οι γαλακτοβιομηχανίες έχουν τα περισσότερα πιστωτικά τιμολόγια από τις επιστροφές από κάθε άλλη εταιρεία

 

δε λέω  ότι ξαναστέλνουν το γάλα για κατανάλωση πίσω σε μας, λέω απλά ότι το γάλα που γυρνάει πίσω πρέπει να είναι πάρα πολύ , θα κάτσω να μετρήσω δειγματοληπτικά καμιά μέρα τώρα που μου έβαλες τη σκέψη να δω και σε € το λόγο τιμολογίων/πιστωτικών ενός μήνα πχ , σε αρίθμηση παραστατικών πάντως πρέπει να είναι 6/1.5 έως 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αριάνι 

εκ γενετής χαλασμένο γάλα που πλασάρονταν σαν ξινόγαλο (δική μου εκδοχή)

 

To Ayran (πιο διαδεδομένο στη Τουρκία και από Coca Cola) δεν είναι γάλα και σε καμία περίπτωση δεν πωλείται ως τέτοιο.

 

Είναι κάτι σαν νερομένο γιαούρτι που μπορεί να το βρεις να το "μαγειρέυει" ο άλλος και σε πάγκο , δηλαδή δεν είναι απλά προϊόν γαλακτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διανομέας γαλακτος μου το ειπε ότι αν ενα μαγαζί δε τα πουλησει - ληγουν και τα επιστρέφει αναπαστεριώνονται και ξαναπάνε στα ράφια μέχρι κάποιες φορές. Μετα απο αυτές αν και πάλι δεν εχει φύγει γίνονται παγωτά και γιαούρτια...

 

οι εταιριες τα ληγμενα - τις επιστροφες -   με προσθηκες συντηρητικων και κακαο  τα κανουν μιλκο !

μονο ραδιο αρβιλα δεν ειναι απλα εδω εχουμε αποψη ολοι  για ολα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που έπινα nesquik ρεε..  :eek:

 

πιες πιες :P :P

εχω μονο για φαγητά κ γλυκα παίρνω τα τελευταία 10 χρόνια γάλα.. αμφιβάλω αν εχω πιει σύνολο μετα το 2000 πάνω απο 2 λιτρα...

ούτε στο στρατό που τα ειχαμε με τους κουβαδες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρολάρεις έτσι?

 

 

Εσύ τρολάρεις καθεστωτικό παπαγαλάκι.

Το δικαίωμα στο φρέσκο γάλα κατακτήθηκε με αιματοβαμένους λαικούς αγώνες επι σειρά ετών στο πεζοδρόμιο και τώρα έρχεται η δικτατορία του μνημονίου, των μονοπωλίων και των πολυεθνικών να το καταργήσει

 

Εγώ δεν θα μεγαλώσω τα παιδιά μου με μπαγιάτικο γάλα που έχει ήδη παστεριωθεί 20 φορές και άσε αυτά τα δήθεν επιστημονικά σου.Ευτυχώς  ψωμιά σας είναι λίγα, η κυβέρνηση της Αριστεράς θα καταργήσει μονομερώς τα πάντα, σύντομα κάθε σπίτι θα έχει την αγελάδα του για να μπορεί να χαρεί ο Έλληνας πραγματικά φρέσκο γάλα

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...