Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άσχημο είναι ότι έχω κάνει ήδη την υπέρβαση μου για να φτάσω στα παραπάνω και στα 700.

Αναγνωρίζω ωστόσο ότι μιλάμε για πολύ καλύτερο πακέτο Επεξεργαστή και κάρτας γραφικών στα +100 ευρώ.

Asus vs. Acer θεωρώ πολύ καλύτερα τα asus.

και μενα αν με ρωτήσεις τα asus τα θεωρώ γενικά ως καλύτερα λάπτοπ. Τα acer είχαν βγάλει παλιά την φήμη (και όχι άδικα) και τους ακολουθούν μεχρι σήμερα (αυτό είναι αδικο).

 

στην ερώτηση που εκανες όμως, αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε αυτα τα 2 που παρέθεσες, θα επέλεγα αυτό με τον i7u, που είναι πιο δυνατό.

 

συνεχίζοντας αυτό που σου έγραψα, η 920m είναι πολύ αδύναμη. Η 940m είναι πολύ καλύτερη (και φυσικά η 950m ακόμη καλύτερη).

αφού σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια η κάρτα γραφικών είναι πολύ σημαντική. Αν μπορεις να κάνεις υπέρβαση για καλύτερη κάρτα αξίζει να την κανεις σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θελω να ενημερωσω ολα τα παιδια που διαβαζουν το θεμα, για ενα περιστατικο που συνεβη, με αποκτηση καινουριου λαπτοπ, απο ενα απο τα καταστηματα που συνεχως προτεινουμε για αγορα (για το e-shop μιλαω), ετσι ωστε να μην την πατησει κανενας αλλος, και νομιζω οτι ειναι το καταλληλο τοπικ να αναφερθει.

 

Παρελαβα τελικα το πολυθρυλητο, πολυσυζητημενο και χιλιοαναφερομενο Fujitsu του e-shop. Μεσα στη γκαντεμια μου, επεσα σε κομμάτι που εργοστασιακά, ειχε ενα μικρο ελαττωμα: στο κουμπι caps lock του πληκτρολογιου του, υπηρχε κατασκευαστικο λαθος της υποδοχης του κουμπιου, με αποτελεσμα να μη κρατιεται το κουμπι και απ τις 2 πλευρες, αλλά να ειναι πιασμενο μονο απ τη μια με αποτελεμα να βγαινει πολυ ευκολα. Οπως ηταν φυσικο, Παρασκευη απογευμα παρελαβα, το βραδυ το προσεξα (πριν καν προλαβω να το βαλω μπρος), Σαββατο το πρωι το επεστρεψα πισω. Απο τοτε, δεν ειχα ξανα νεα.

 

Σημερα, που τηλεφωνησα στην εταιρεια να δω τι διαολο γινεται, ενημερωθηκα απο το τμημα πωλησεων τους οτι επιβεβαιωθηκε το προβλημα απ τον τεχνικο και θα προβουν σε αντικατασταση του πληκτρολογιου. Κατι που ομως με ξενισε, γιατι εγω καινουριο λαπτοπ απεκτησα, γιατι να δεχτω καινουριο λαπτοπ με αντικατεστημενο πληκτρολογιο?

 

Παιρνω τηλεφωνο στο τμημα service τους, μιλαω με εναν εκει και μου λεει οτι κανενα λαπτοπ δεν καλυπτεται με doa . Και οτι ολα τα λαπτοπ εχουν συγκεκριμενη εγγυηση, που λεει οτι "Σε περιπτωση βλαβης/φθορας σκληρου δισκου, ραμ, πληκτρολογιου, γινεται αντικατασταση του εν λογω κομματιου". Οποτε με απλα λογια, δεν προβλεπεται αλλαγη λαπτοπ.

 

Ξανα παιρνω λοιπον στο τμημα πωλησεων για 2η φορα, και εξηγω οτι δεν επιθυμω αντικατασταση πληκτρολογιου σε καινουριο λαπτοπ το οποιο δεν προλαβα καν να πατησω το power button, και οτι θελω ειτε αντικατασταση του προιοντος, οπως οριζει το doa, ειτε επιστροφη χρηματων. Αρχικα μου λεει να μου δωσει πιστωτικο. Το απορριπτω. Στη συνεχεια μου λεει οτι τα λαπτοπ δεν εχουν doa, του λεω για ποιο λογο, και του διαβαζω το κειμενο απ το σαιτ τους περι doa. Μου λεει δεν ισχυει για τα λαπτοπ, κτλ κτλ. Τον παω στο τι ισχυει (συμφωνα με αυτους ) για τα λαπτοπ, και του λεω οτι στν περιπτωση μου δν υπηρχε βλαβη/φθορα, υπηρχε ελαττωματικο προιον εξ αρχης , κατι που ειναι προφανες. Αρχισε να φωναζει, και να μου λεει "εσεις δε μου ειπατε κυριε μου οτι το κουμπι εχει βλαβη?" κτλ κτλ. Τελος παντων, επειδη αυτος θα συνεχιζε να λεει τα δικα του, και εγω θα συνεχιζα να του λεω οτι μου εστειλαν ενα κατασκευαστικα ελαττωματικο (εστω σε ενα κουμπι μονο) προιον, στο τελος του λεω πως δεν επιθυμω αντικατασταση πληκτρολογιου σε ολοκαινουριο λαπτοπ, και οπότε θελω τα χρηματα μου πισω, και μου απαντησε οτι θα μεταφερει το θεμα στο τμημα επιστροφων, σαν επιστροφη του προιοντος.

 

Εν συντομια, αυτο που κραταμε, ειναι οτι προσοχη οταν παραλαμβανετε λαπτοπ απ το e-shop.gr . Οι ανθρωποι αυθαιρετα εχουν ορισει οτι δε δικαιουμαστε doa.

 

Οπότε, προσοχή και καλός ελεγχος οταν το παιρνετε στα χερια σας. Ανοιξτε το απο το κουτι του, και τσεκαρετε τα κουμπια, και οτι αλλο φαινεται. Σε καμια περιπτωση ολο αυτο δεν εχει να κανει με την αξια ή την ποιοτητα του εν λογω λαπτοπ, το οποιο παρεπιπτοντως να πω οτι ηταν εξαιρετικο εμφανισιακα κτλ οσο το κρατησα και το περιεργαστηκα , πανεμορφο και κομψο. Ολο αυτο εχει να κανει με τη συμπεριφορα της εταιρειας 100%.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελλειψη σοβαροτητας στο eshop αργά η γρήγορα θα τους στοιχίσει

 

προσοχή σε όσους παραλάβουν το fujitsu μην εχουν αντίστοιχα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα αν με ρωτήσεις τα asus τα θεωρώ γενικά ως καλύτερα λάπτοπ. Τα acer είχαν βγάλει παλιά την φήμη (και όχι άδικα) και τους ακολουθούν μεχρι σήμερα (αυτό είναι αδικο).

 

στην ερώτηση που εκανες όμως, αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε αυτα τα 2 που παρέθεσες, θα επέλεγα αυτό με τον i7u, που είναι πιο δυνατό.

συνεχίζοντας αυτό που σου έγραψα, η 920m είναι πολύ αδύναμη. Η 940m είναι πολύ καλύτερη (και φυσικά η 950m ακόμη καλύτερη).

αφού σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια η κάρτα γραφικών είναι πολύ σημαντική. Αν μπορεις να κάνεις υπέρβαση για καλύτερη κάρτα αξίζει να την κανεις σίγουρα.

Καλησπερα! Συγνωμη δεν ηξερα οτι ειμαι σε λαθος μερος! Ναι ειναι 100 ευρω παραπανω αλλα αν αξιζουν και εχουν διαφορα ισως το τολμισω! Ξερω πως δεν ειναι πολυ καρτα αλλα τουλαχιστον σε low settings τα παντα στις ρυθμισεις θα μπορω να παιξω; Οτι αλλο εχω βρει σε ανεξαρτητη καρτα ειναι κατι 840m, 850m και κατι R5 330M.

 

Παιζει ρολο να ειναι 4 ή 8 η μνημη ram? Θα εχει διαφορα? 

 

Η full hd αναλυση θα κανει το μηχανημα πιο βαρυ πχ ακομα και να μην την επιλεξω σε καποιο παιχνιδι? Παρολα αυτα δεν θα ειναι πιο καλη η ποιοτητα ας πουμε καποιας 1080p ταινιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα! Συγνωμη δεν ηξερα οτι ειμαι σε λαθος μερος! Ναι ειναι 100 ευρω παραπανω αλλα αν αξιζουν και εχουν διαφορα ισως το τολμισω! Ξερω πως δεν ειναι πολυ καρτα αλλα τουλαχιστον σε low settings τα παντα στις ρυθμισεις θα μπορω να παιξω; Οτι αλλο εχω βρει σε ανεξαρτητη καρτα ειναι κατι 840m, 850m και κατι R5 330M.

 

Παιζει ρολο να ειναι 4 ή 8 η μνημη ram? Θα εχει διαφορα? 

 

Η full hd αναλυση θα κανει το μηχανημα πιο βαρυ πχ ακομα και να μην την επιλεξω σε καποιο παιχνιδι? Παρολα αυτα δεν θα ειναι πιο καλη η ποιοτητα ας πουμε καποιας 1080p ταινιας?

 

η fhd ανάλυση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ακόμη και για τις ενσωματωμένες κάρτες γραφικών σήμερα, οπότε για όλες τις άλλες διεργασίες* δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Φυσικά η ποιότητα του πανελ και η ανάλυση φαίνεται σε ένα λάπτοπ, και καλό είναι γενικά αν μπορείς καποια απο αυτα να τα βλέπεις απο κοντά, όσα δε μπορείς να δεις απο κοντα πρέπει να ψάχνεις σε review να δεις σχόλια για να σχηματίσεις άποψη

 

η ραμ είναι κάτι που αλλάζει εύκολα. (είναι και πολύ φθηνή)

φυσικά είναι σημαντικό κομμάτι του υπολογιστή αλλά λόγω της ευκολίας προσθήκης νέας αλλά και του κόστους της συνήθως δε λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν εκτός απο συγκεκριμένες περιπτώσεις.

 

 

*πλην παιχνιδιών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα ενα ελαφρως μεταχειρισμενο (6 mines) turbo-x. exei i3 3111m 8gb ram kai karta grafikwn την gt740 m sta 320 ευρω. να το παρω? ειναι οκ για το footbal manager 2016 poυ θελω?

η κάρτα του είναι πολύ καλή. Θα σε καλύψει για manager. o επεξεργαστής του είναι επίσης καλός.

και η τιμή είναι καλή

 

Το θέμα είναι το "turbo-x".

 

καταρχάς φαντάζομαι ότι αφού είναι 6 μηνών έχει εγγύηση (τώρα που το ξαθάψαν και το πουλήσαν πριν 6 μήνες δε ξέρω, φαντάζομαι είναι σχετικά παλιό μοντέλο).

 

είναι κάποιου γνωστού σου; πόσο υπόλοιπο εγγύησης έχει; θυμασαι ποιο ακριβώς μοντέλο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει 1,5 χρονο ακομα εγγυηση turbo x blade gt. δεν ειναι γνωστου το βρηκα απο forum se paidi με καλες αξιολογησεις.

δε μπορώ να σου προτείνω turbo-x. δε νομίζω να το εχω κανει και ποτέ.

 

σχετικά με τα χαρακτηριστικά είναι κομπλέ, πολύ καλό, και η εγγύηση 1.5 χρόνο ακόμη είναι καλή.

 

απο εκεί και πέρα είναι δική σου απόφαση. μπορει να σου βγει καλό μπορει να το τρέχεις και καθε τρεις και λίγο στο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα και καλη χρονια! Θελω να αγορασω λαπτοπ και θελω μια βοηθεια! Το μεγεθος οθονης θα ειναι σιγουρα 15.6 ιντσες, i5 intel cpu, 8gb ram! Το θελω για καθημερινη χρηση αλλα και για να παιζω καποια παιχνιδια οπως GTA V, LOL, Dota 2, battlefield και οτι βγει η εχει ηδη βγει σε παιχνιδι. Ξερω πως δεν μπορω να παιξω σε full αναλυση και ουτε θελω κατι τετοιο, με ενδιαφερει απλα να μπορω να τα παιξω εστω σε χαμηλη/νορμαλ ποιοτητα χωρις ιδιαιτερο lag. Δυστηχως δεν μπορω να αγορασω καποιο allienware να ειμαι σιγουρος ουτε να διαθεσω πανω απο 600Ε ουτε ειμαι σε θεση να στησω desktop ουτε λογω χωρου ουτε λογω οικονομικων. 

 

Η ερωτηση μου ειναι οτι εχω βρει ενα dell με τα παρακανω χαρακτηριστικα + μια 920m γραφικων στα 2GB με 2 εκδοσεις: 

 

HD 1366x768 αναλυση με 8GB ram

 

FULL HD 1920x1080 με 4 GB ram   

 

(Σας παραθετω links)

 

Μια γνωμη εαν μπορειτε θα ημουν ευγνωμων! Ποια αναλυση να διαλεξω; Με νοιαζει να μην κουραζεται το μηχανημα και οσο το λιγοτερο να εχει lag εστω ξαναλεω σε μικρη αναλυση με low settings, τιποτα high!

Ευχαριστω πολυ!

 

920m και battlefield δεν πάνε μαζί . ΞΕΧΝΑ ΤΟ   !! Dota 2 με 920 m ναι αλλά μην περιμένεις στα ultra high τα γραφικά . 

Aμα θες battlefield πας σε desktop ειδάλλως laptop στα 800 ευρώ και πάνω . 

Η καλύτερη λύση οικονομική χωρίς να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε γραφικά  είναι i5 5200u  με 940m  2gb 

Πάντως με την 940m το dota 2 θα πάει σφαίρα στα ultra high .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ για τα χρήματα αυτα, δε θα εδινα 500 ευρώ για λάπτοπ με τον pentium.

Βέβαια, το yoga είναι αλη κατηγορία λάπτοπ, και αυτό πρέπει να ληφθεί υπόψιν.

 

Συμφωνώ έχεις δίκιο. Γι αυτό άλλωστε λοξοκοιτάω περισσότερο στους άλλους 2.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις.

 

Αν υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει άμεση εμπειρία από το Yoga, ευπρόσδεκτη η γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

920m και battlefield δεν πάνε μαζί . ΞΕΧΝΑ ΤΟ   !! Dota 2 με 920 m ναι αλλά μην περιμένεις στα ultra high τα γραφικά . 

Aμα θες battlefield πας σε desktop ειδάλλως laptop στα 800 ευρώ και πάνω . 

Η καλύτερη λύση οικονομική χωρίς να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε γραφικά  είναι i5 5200u  με 940m  2gb 

Πάντως με την 940m το dota 2 θα πάει σφαίρα στα ultra high .

Για το GTA V σε low settings?? Θα μπορω με 920m?  Και επισης ειναι καλυτερα 920m με 8gb ram ή 940m με 4gb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το GTA V σε low settings?? Θα μπορω με 920m?  Και επισης ειναι καλυτερα 920m με 8gb ram ή 940m με 4gb?

φυσικα 940m με 4gb.

η ραμ αλλάζει, την κάρτα γραφικών την παντρεύεσαι.

 

δε ξέρω πως αλλιώς να το πω, η κάρτα γραφικών είναι το πιο σημαντικό εξάρτημα στα παιχνίδια, αυτή κοιτάς πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα 940m με 4gb.

η ραμ αλλάζει, την κάρτα γραφικών την παντρεύεσαι.

 

δε ξέρω πως αλλιώς να το πω, η κάρτα γραφικών είναι το πιο σημαντικό εξάρτημα στα παιχνίδια, αυτή κοιτάς πρώτη.

Ναι δεν αντιλεγω εχεις απολυτο δικιο! Απλα αυτα που βρισκω με 840 εχουν 6 και οχι 8 ram και αναρωτιεμαι αν παιζει και αυτο ρολο στο κολλημα! Τελος μια απαντηση εαν με την 920m θα μπορω να παιζω GTA V με ολα στο low στις ρυθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το GTA V σε low settings?? Θα μπορω με 920m?  Και επισης ειναι καλυτερα 920m με 8gb ram ή 940m με 4gb?

ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ 920m για gaming . Πας σε 940 το λιγότερο . 

2 gb κάρτα είναι οκ . Δεν σε νοιάζουν τα περισσότερα . 

Ναι δεν αντιλεγω εχεις απολυτο δικιο! Απλα αυτα που βρισκω με 840 εχουν 6 και οχι 8 ram και αναρωτιεμαι αν παιζει και αυτο ρολο στο κολλημα! Τελος μια απαντηση εαν με την 920m θα μπορω να παιζω GTA V με ολα στο low στις ρυθμισεις?

Με 920 m θα παίζεις το GTA V  σχεδόν στα νορμαλ γραφικά σχεδόν όλα (κάποια στα low) με 25-35 fps . Δεν είναι ικανοποιητικά fps . Αν τα βάλεις όλα τέρμα low λογικά θα παίζεις αξιοπρεπώς (θυσιάζοντας τα γραφικά)

 

Παρε 940 και μην παίρνεις μία οριακή κάρτα γραφικών . Το pc είναι επένδυση . Δεν είναι για να το κρατήσεις ένα χρόνο και μετά αν θες να παίξεις κάποιο άλλο καινούριο παιχνίδι να φας άκυρο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...