Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ 920m για gaming . Πας σε 940 το λιγότερο . 

2 gb κάρτα είναι οκ . Δεν σε νοιάζουν τα περισσότερα . 

Με 920 m θα παίζεις το GTA V  σχεδόν στα νορμαλ γραφικά σχεδόν όλα (κάποια στα low) με 25-35 fps . Δεν είναι ικανοποιητικά fps . Αν τα βάλεις όλα τέρμα low λογικά θα παίζεις αξιοπρεπώς (θυσιάζοντας τα γραφικά)

Παντως στο youtube βλεπω παιχνιδια οπως το GTA σε low settings να παιζεται αξιοπρεπως σε 920m και εχω αμφιβολιες! Τελος παντων ευχαριστω για τον χρονο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως στο youtube βλεπω παιχνιδια οπως το GTA σε low settings να παιζεται αξιοπρεπως σε 920m και εχω αμφιβολιες! Τελος παντων ευχαριστω για τον χρονο σου...

Και εγώ εκεί κοίταξα . Αν 25-35 fps εύρος το θεωρείς ικανοποιητικό.. εσύ ξέρεις. Εγώ έβλεπα την εικόνα να πάει σπαστά και δεν θα προτιμούσα ποτέ ένα σύστημα σε οριακές καταστάσεις . Έστω ενα κλικ πιο δυνατό να είμαστε καλυμμένοι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αγορα λαπτοπ από γερμανια υπάρχει κάποια διαφορα στο πληκτρολογιο; ή σε κάτι άλλο,

 

 

το λειτουργικό το διαμορφωνουμε όπως θέλουμε, σαν να αγορασαμε από ελλάδα, ετσι δεν ειναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Fujitsu αναφέρθηκε αυτό:

για την αναβάθμιση μνήμης θες so-dimm dr3L 1,35V 1600MHz
κάτι σαν αυτό http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr16ls11-4-4gb-so-dimm-ddr3-1600mhz-value-ram-p-PER.552754

 

Είναι σίγουρο; Γιατί είχα δυο ram στο 1.5V και ήλπιζα πως θα ταίριαζαν...  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αγορα λαπτοπ από γερμανια υπάρχει κάποια διαφορα στο πληκτρολογιο; ή σε κάτι άλλο,

 

 

το λειτουργικό το διαμορφωνουμε όπως θέλουμε, σαν να αγορασαμε από ελλάδα, ετσι δεν ειναι;;;

το πληκτρολόγιο είναι qwertz αντί για qwerty. Googlare qwertz για να δεις πως είναι και τις διαφορές του με το qwerty που έχουμε στην ελλάδα

το λειτουργικό φυσικά είναι ανεξάρτητο, γυρίζει σε όποια γλώσσα θέλεις.

 

Για το Fujitsu αναφέρθηκε αυτό:

 

Είναι σίγουρο; Γιατί είχα δυο ram στο 1.5V και ήλπιζα πως θα ταίριαζαν...  :-(

λεει στην περιγραφή

DDR3L

συνεπώς ναι.

Ναι δεν αντιλεγω εχεις απολυτο δικιο! Απλα αυτα που βρισκω με 840 εχουν 6 και οχι 8 ram και αναρωτιεμαι αν παιζει και αυτο ρολο στο κολλημα! Τελος μια απαντηση εαν με την 920m θα μπορω να παιζω GTA V με ολα στο low στις ρυθμισεις?

για να έχεις θέμα με την ραμ, θα πρέπει να την γεμίσεις και επειδη η ραμ δε θα έχει χώρο θα στελνει δεδομένα στον σκληρό δίσκο για να ελευθερώσει την χωρητικότητα που χρειάζεσαι. Σενάριο που δε πρόκειται να δεις εύκολα και σίγουρα δε πρέπει να σε ανησυχεί.

Θα πρέπει να κοιτάξεις να πάρεις μια καλή κάρτα γραφικών (απο 940m και πάνω). ακόμη και αν τρέχει ικανοποιητικά για σένα με όλα low ένα παιχνίδι τώρα, στο επόμενο δε θα τρέχει και θα έχεις θέμα. Γιαυτό κοίταξε απο τώρα να κάνεις σωστή επιλογή για να μη το μετανιώσεις σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lenovo Yoga 500-14 (Pentium 3825U)

 

Lenovo Yoga 500-14 (i3-5005U)

 

Lenovo Yoga 500-14 (i5-5200U)

 

Γεια σας,

 

α) Θα ήθελα να ρωτήσω καταρχήν αν γενικά έχει ακουστεί ή διαπιστωθεί κάτι αρνητικό στην παραπάνω σειρά Lenovo Yoga.

 

Εγώ το προορίζω για πολύ απλή χρήση (office, browsing, πολύ ελαφρύ έως καθόλου gaming, προβολή ταινιών).

 

Γνωρίζω ότι το πρώτο μοντέλο έχει αδύναμο επεξεργαστή, απλά ρωτάω αν καλύπτει άνετα την παραπάνω χρήση.

 

Γενικά όμως με ενδιαφέρει συνολικά να ξέρω αν υπάρχει κάτι αρνητικό στα μοντέλα αυτά.

 

β) Το Lenovo Exclusive είναι αξιόπιστο σαν ηλεκτρονικό κατάστημα; Είναι επίσημος αντιπρόσωπος της Lenovo;

 

γ) Η προσφορά που έχουν Early Buy -100€ υπάρχει περίπτωση να κρύβει κάποια παγίδα που δεν βλέπω; Όντως τα έχουν 100 ευρώ φθηνότερα με τα ίδια μοντέλα άλλων.

...

https://www.computeruniverse.net/products/90623302/hp-probook-440-g3-p5s99es.asp 579 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητείται αξιόπιστο laptop με όριο περί τα €800

Με κύρια απαίτηση ως προς επεξεργαστή

Με προτίμηση skylake για αποφυγή μελλοντικών μαλ...ων με την MS

Κάρτα γραφικών δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα/καθόλου

Αν είναι κάτι με 4gb μνήμης ας είναι χαμηλότερο το οριο περί τα €50 που θα κοστίσει η αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητείται αξιόπιστο laptop με όριο περί τα €800

Με κύρια απαίτηση ως προς επεξεργαστή

Με προτίμηση skylake για αποφυγή μελλοντικών μαλ...ων με την MS

Κάρτα γραφικών δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα/καθόλου

Αν είναι κάτι με 4gb μνήμης ας είναι χαμηλότερο το οριο περί τα €50 που θα κοστίσει η αλλαγη

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-v5-591g-77df-156-intel-core-i7-6700hq-4gb-1tb-nvidia-gf-gtx950m-2gb-linux-p-PER.903709

 

αν οχι skylake

https://www.skroutz.gr/s/7988972/Asus-K550JX-XX164D-i7-4720HQ-6GB-1TB-Geforce-GTX-950M-No-OS.html(το οποίο επέστρεψε και θα παίξει για τα καλά όσο είναι διαθέσιμο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο κοιταω αλλά είμαι λίγο επίφοβος με acer. Γενικά ποιότητα κατασκευής εγγυήσεις σε περίπτωση που γίνει κάτι αν και το κύριο θέμα είναι να μη χρειαστεί η εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο κοιταω αλλά είμαι λίγο επίφοβος με acer. Γενικά ποιότητα κατασκευής εγγυήσεις σε περίπτωση που γίνει κάτι αν και το κύριο θέμα είναι να μη χρειαστεί η εγγύηση

http://www.insomnia.gr/topic/522438-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7/page-1069?do=findComment&comment=54579897

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kostas93

 

για το αποσπόμενο με tablet αυτό πως φαίνεται? Είναι αυτό ακριβώς που θέλει από αυτονομία και θα χρησιμοποιεί και το tablet.

http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Asus-T100TAM-BING-DK016B--48545

 

Το ερώτημα είναι αυτά τα αποσπώμενα βγάζουν προβλήματα ? είναι οκ?

Αν το θεωρείται αξιόπιστη κατασκευή είναι μια χαρά και ας είναι λίγο παραπάνω για τα χαρακτηριστικά του.

Θα το χρησιμοποιεί και σαν tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ενημερωσω ολα τα παιδια που διαβαζουν το θεμα, για ενα περιστατικο που συνεβη, με αποκτηση καινουριου λαπτοπ, απο ενα απο τα καταστηματα που συνεχως προτεινουμε για αγορα (για το e-shop μιλαω), ετσι ωστε να μην την πατησει κανενας αλλος, και νομιζω οτι ειναι το καταλληλο τοπικ να αναφερθει.

 

Παρελαβα τελικα το πολυθρυλητο, πολυσυζητημενο και χιλιοαναφερομενο Fujitsu του e-shop. Μεσα στη γκαντεμια μου, επεσα σε κομμάτι που εργοστασιακά, ειχε ενα μικρο ελαττωμα: στο κουμπι caps lock του πληκτρολογιου του, υπηρχε κατασκευαστικο λαθος της υποδοχης του κουμπιου, με αποτελεσμα να μη κρατιεται το κουμπι και απ τις 2 πλευρες, αλλά να ειναι πιασμενο μονο απ τη μια με αποτελεμα να βγαινει πολυ ευκολα. Οπως ηταν φυσικο, Παρασκευη απογευμα παρελαβα, το βραδυ το προσεξα (πριν καν προλαβω να το βαλω μπρος), Σαββατο το πρωι το επεστρεψα πισω. Απο τοτε, δεν ειχα ξανα νεα.

 

Σημερα, που τηλεφωνησα στην εταιρεια να δω τι διαολο γινεται, ενημερωθηκα απο το τμημα πωλησεων τους οτι επιβεβαιωθηκε το προβλημα απ τον τεχνικο και θα προβουν σε αντικατασταση του πληκτρολογιου. Κατι που ομως με ξενισε, γιατι εγω καινουριο λαπτοπ απεκτησα, γιατι να δεχτω καινουριο λαπτοπ με αντικατεστημενο πληκτρολογιο?

 

Παιρνω τηλεφωνο στο τμημα service τους, μιλαω με εναν εκει και μου λεει οτι κανενα λαπτοπ δεν καλυπτεται με doa . Και οτι ολα τα λαπτοπ εχουν συγκεκριμενη εγγυηση, που λεει οτι "Σε περιπτωση βλαβης/φθορας σκληρου δισκου, ραμ, πληκτρολογιου, γινεται αντικατασταση του εν λογω κομματιου". Οποτε με απλα λογια, δεν προβλεπεται αλλαγη λαπτοπ.

 

Ξανα παιρνω λοιπον στο τμημα πωλησεων για 2η φορα, και εξηγω οτι δεν επιθυμω αντικατασταση πληκτρολογιου σε καινουριο λαπτοπ το οποιο δεν προλαβα καν να πατησω το power button, και οτι θελω ειτε αντικατασταση του προιοντος, οπως οριζει το doa, ειτε επιστροφη χρηματων. Αρχικα μου λεει να μου δωσει πιστωτικο. Το απορριπτω. Στη συνεχεια μου λεει οτι τα λαπτοπ δεν εχουν doa, του λεω για ποιο λογο, και του διαβαζω το κειμενο απ το σαιτ τους περι doa. Μου λεει δεν ισχυει για τα λαπτοπ, κτλ κτλ. Τον παω στο τι ισχυει (συμφωνα με αυτους ) για τα λαπτοπ, και του λεω οτι στν περιπτωση μου δν υπηρχε βλαβη/φθορα, υπηρχε ελαττωματικο προιον εξ αρχης , κατι που ειναι προφανες. Αρχισε να φωναζει, και να μου λεει "εσεις δε μου ειπατε κυριε μου οτι το κουμπι εχει βλαβη?" κτλ κτλ. Τελος παντων, επειδη αυτος θα συνεχιζε να λεει τα δικα του, και εγω θα συνεχιζα να του λεω οτι μου εστειλαν ενα κατασκευαστικα ελαττωματικο (εστω σε ενα κουμπι μονο) προιον, στο τελος του λεω πως δεν επιθυμω αντικατασταση πληκτρολογιου σε ολοκαινουριο λαπτοπ, και οπότε θελω τα χρηματα μου πισω, και μου απαντησε οτι θα μεταφερει το θεμα στο τμημα επιστροφων, σαν επιστροφη του προιοντος.

 

Εν συντομια, αυτο που κραταμε, ειναι οτι προσοχη οταν παραλαμβανετε λαπτοπ απ το e-shop.gr . Οι ανθρωποι αυθαιρετα εχουν ορισει οτι δε δικαιουμαστε doa.

 

Οπότε, προσοχή και καλός ελεγχος οταν το παιρνετε στα χερια σας. Ανοιξτε το απο το κουτι του, και τσεκαρετε τα κουμπια, και οτι αλλο φαινεται. Σε καμια περιπτωση ολο αυτο δεν εχει να κανει με την αξια ή την ποιοτητα του εν λογω λαπτοπ, το οποιο παρεπιπτοντως να πω οτι ηταν εξαιρετικο εμφανισιακα κτλ οσο το κρατησα και το περιεργαστηκα , πανεμορφο και κομψο. Ολο αυτο εχει να κανει με τη συμπεριφορα της εταιρειας 100%.

Εγγύηση: 2 χρόνια! Τον 1ο χρόνο παρέχεται άμεση αντικατάσταση με καινούριο και τον 2ο χρόνο δωρεάν επισκευή!

 

Ισχύει 100%! Προσωπική πείρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ λες ότι ισχύει, εγώ όμως σου λέω φρέσκα καρπουζια, μιας και είναι σημερινό το γεγονός ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο εμενα σε ολους.  πετυχα σημερα ενα site με κατι εξωφρενικες τιμες για laptops

π.χ. 

http://www.marketnshops.com/products/Alienware-%252d-17.3%22-4K-Ultra-HD-Laptop-%252d-Intel-Core-i7-%252d-8GB-Memory-%252d-1TB-Hard-Drive-%252b-128GB-Solid-State-Drive-%252d-Epic-Silver.html

 

τι συμβαινει λετε? ειναι μεταχειρισμενα? ειναι κομπινα? ειναι αληθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...