Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για φορολογική δήλωση οικονομικού έτους 2014


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάλι απο λογιστή, και απο κάτι ερωτήσεις που κάνω σε εφορίες ξέρω αυτά που λέω. τώρα μήπως εσύ δεν είσαι ενημερωμένος σωστά και αντί για γέλια έχεις κλάματα? για δείξε μας λίγο, για φέτος προβλέπετε κάπου αυτό που λες?   

 

να ξέρω και εγώ δηλαδή αν κάνω λάθος..

 

Εσύ μάλλον τα ξέρεις όλα (πως να προσβάλεις, να εκτίθεσαι κτλ) εκτός από το να μελετάς.

 

κατά τα άλλα, Ν.2238/94 άρθρο 16 παρ. 1θ

 

"Η ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη του φορο λογούμενου ορίζεται σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ προκειμένου για τον άγαμο και σε πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ για τους συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα."

 

Καλή σας συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους μας φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) Δηλαδή στην περίπτωση που κάποιος έχει έστω και 1€ τόκους καταθέσεων και ως εκ τούτου ενεργοποιείται το ενεργοποιείται το τεκμήριο διαβίωσης ύψους 3000€, μπορεί να απαλλαχθεί επικαλούμενος "ανάλωση προηγούμενου κεφαλαίου";  

 

2) Το να είχε εργαστεί κάποιος πριν πέντε χρόνια τον καλύπτει, ενώ το να είναι για τον Α', Β' λόγο άπορος όχι; Γιατί παίζει ρόλο το πόσα ένσημα έχει; Μπορεί κάλλιστα να είναι ανίκανος προς εργασία ή να μην βρίσκει εργασία.

Στείλε p.m. στον Φύζιξ,μπας και βγάλει κανα φράγκο ρε συ....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώθηκα! Έχουμε χρόνια που σε ανέργους κάνουμε δωρεάν... παππούλη. Ή έστω το ΦΠΑ του στοιχείου ιδιοχρησιμοποίησης.

Μιας και οπως λες εισαι λογιστης, τους ανεργους πως θα τους φορολογησει?..Εννοω πχ οι μισθωτοι εχουν φορολογια 22% αλλα ουσιαστικα μεχρι τα 9 χιλιαρικα περιπου (ειτε τεκμηριο ,ειτε εισοδημα,οτι ειναι πιο πολυ) δεν πληρωνουν τιποτα αφου εχει μειωση για τα πρωτα 2100€.

Ετσι θα φορολογηθουν και οι ανεργοι με τεκμηριο ? και με την ιδια μειωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μάλλον τα ξέρεις όλα (πως να προσβάλεις, να εκτίθεσαι κτλ) εκτός από το να μελετάς.

 

κατά τα άλλα, Ν.2238/94 άρθρο 16 παρ. 1θ

 

"Η ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη του φορο λογούμενου ορίζεται σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ προκειμένου για τον άγαμο και σε πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ για τους συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα."

 

Καλή σας συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους μας φέτος.

 

πάλι δεν καταλαβαίνω. υπάρχει περίπτωση άσχετα απο το πραγματικό να μην υπάρχει τεκμαρτό? αυτό θέλω να μου δείξεις. στο φορολογικό οδηγό του 2014 πού προβλέπετε?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το άρθρο αναφέρεται ότι μεταξύ άλλων κατηγοριών οι άνεργοι μπορούν να μην φορολογηθούν σύμφωνα με τα τεκμήρια διαβίωσης αλλά με το πραγματικό τους εισόδημα:

 

β) Οι υπόχρεοι σε δήλωση οι οποίοι είναι άνεργοι πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο των μακροχρόνια ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ. ή να λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω οργανισμό καθώς και από άλλα ταμεία (π.χ. ΝΑΤ). Επιπλέον, να μην έχουν κατά την χρήση 2013 πραγματικά εισοδήματα άλλης πηγής. Στην έννοια του πραγματικού εισοδήματος δεν περιλαμβάνονται τα τεκμαρτά εισοδήματα. 

 

Και πάλι βέβαια υπάρχει το θέμα με τους τοκους καταθέσεων, καθώς αν θεωρηθούν πραγματικό εισόδημα έστω κι αν είναι 1€ ενεργοποιείται το τεκμήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το άρθρο αναφέρεται ότι μεταξύ άλλων κατηγοριών οι άνεργοι μπορούν να μην φορολογηθούν σύμφωνα με τα τεκμήρια διαβίωσης αλλά με το πραγματικό τους εισόδημα:

 

 

Και πάλι βέβαια υπάρχει το θέμα με τους τοκους καταθέσεων, καθώς αν θεωρηθούν πραγματικό εισόδημα έστω κι αν είναι 1€ ενεργοποιείται το τεκμήριο. 

μονο οι επιδοτουμενοι ανεργοι και οχι οι ανεργοι που δεν εχουν παρει ποτε κανενα επιδομα....γελοιο...

Οπως και με τα 200 ευρω τον μηνα που θα δινανε και τα δωσαν παλι μονο σε οσους ειχαν παρει ηδη επιδοματα...αυτη η λογικη του κρατους ειναι υπερανω ολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι φοροτεχνικοι κανανε καποια παραδειγματα με το φορο που θα πληρωσουμε φετος.

Ανεργος με εισοδημα 100€, σπιτι και αυτοκινητο πληρωνει 3550€...

Μαγαζατορας με εισοδημα 15000€ πληρωνει 6845€...

Θα κλαψουνε μανουλες :lol:

 

(Πηγη)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,εγώ που είμαι άνεργος και μένω με τους δικούς μου  και δεν έχω κάτι στο όνομα μου -αυτοκίνητο,σπίτι- θα πληρώσω φόρο;

Στην φετινή δήλωση που βάζω ότι φιλοξενούμαι στο σπίτι των γονιών μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,εγώ που είμαι άνεργος και μένω με τους δικούς μου  και δεν έχω κάτι στο όνομα μου -αυτοκίνητο,σπίτι- θα πληρώσω φόρο;

Στην φετινή δήλωση που βάζω ότι φιλοξενούμαι στο σπίτι των γονιών μου; 

 

Απ' ότι έχω διαβάσει όχι. Αν όμως έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου με έστω και ένα ευρώ μέσα ενεργοποιείται το τεκμηριο διαβίωσης (3.000) και καλείσαι να πληρώσεις 300€...  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω διαβάσει όχι. Αν όμως έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου με έστω και ένα ευρώ μέσα ενεργοποιείται το τεκμηριο διαβίωσης (3.000) και καλείσαι να πληρώσεις 300€...  :X

είναι σίγουρο αυτό;

Υγ: Υπάρχει κάποιο site ή εφαρμογή που να υπολογίζει τον φόρο που θα πληρώσουμε και να είναι αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω διαβάσει όχι. Αν όμως έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου με έστω και ένα ευρώ μέσα ενεργοποιείται το τεκμηριο διαβίωσης (3.000) και καλείσαι να πληρώσεις 300€...  :X

 

Aυτο ισχυει απο φετος? Γιατι μεχρι περυσι δεν αναφεραμε αν εχουμε λογαριασμους ταμιευτηριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ισχυει απο φετος? Γιατι μεχρι περυσι δεν αναφεραμε αν εχουμε λογαριασμους ταμιευτηριου.

Έχει σχέση με τους τόκους καταθέσεων, το αναφέρω αναλυτικά από την αρχή του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...