Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για φορολογική δήλωση οικονομικού έτους 2014


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζει κανένας τι γίνεται με τον πίνακα 11 που είναι η λίστα των τραπεζών;μου εμφανιζει συγκεκριμένες τράπεζες στις οποίες εγω δεν έχω λογαριασμό.που πήγε το ταχυδρομικο ταμιευτήριο;και τι μπορώ να κάνω για να πάρω την επιστροφή μου πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζει κανένας τι γίνεται με τον πίνακα 11 που είναι η λίστα των τραπεζών;μου εμφανιζει συγκεκριμένες τράπεζες στις οποίες εγω δεν έχω λογαριασμό.που πήγε το ταχυδρομικο ταμιευτήριο;και τι μπορώ να κάνω για να πάρω την επιστροφή μου πίσω;

 

 

Αν δεν κανω λαθος το πηρε η EUROBANK

 

Το εχει και στο e-banking της

post-40980-0-58314300-1403455788_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις την Εκκαθάριση Φόρου 2012 της Epsilon (απο το RAM) ?

 

Δεν μπορω να την βρω πουθενα οnline.

 

 

Εδώ εχει μια αλλη    http://www.taxnews.info/demo/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... μου βγαζει μεγαλη αποκλιση για το 2012 ομως...

 

το ηθελα για μια συμπληρωματικη δηλωση... και το efn βγαζει αποκλιση.,.. για αυτο ηθελα τις epislon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση το γγπς να μην έχει ενημερωθεί από τράπεζα για λογαριασμό>τόκους?

 

------

υγ. Παράταση δυο εβδομάδων για τις δηλώσεις > 14 Ιουλίου ανεξαρτητως αφμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση το γγπς να μην έχει ενημερωθεί από τράπεζα για λογαριασμό>τόκους?

 

------

υγ. Παράταση δυο εβδομάδων για τις δηλώσεις > 14 Ιουλίου ανεξαρτητως αφμ.

 

 

Ακουσα αλλα δεν εχω τοκους για να ξερω ότι σε προθεσμαικες καταθεσεις δεν εχει ενημερωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Μάιο υπήρχαν 1-2 τράπεζες που δεν είχαν δώσει ακόμη στοιχεία για τους τόκους. Τώρα όμως πρέπει να έχουν περαστεί όλα τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο. Ίσως λυθεί το μυστήριο αύριο, εκτός αν κάτι εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά και δεν υπάρχει καν μυστήριο/δεν είχα όντως τόκους στον συγκεκριμένο, ίδωμεν.

 

Δεύτερο ερώτημα... ΑΝ τυχόν όντως υπάρχουν και για τον χ-ψ λόγο δεν τους έχουν πάρει χαμπάρι -και α) πάντα μιλώντας για αστειότητες της τάξεως του 0,0κάτι, β) και ενώ ήδη έχει ενημερωθεί το σύστημα για ένα 0,07 απο άλλον λογαριασμό (οπότε το αγαπητό τους 300αρι έχει μπει ήδη στο ζύγι με βάση αυτό)- και το αντιληφθούν αργότερα, θα πέσει φάπα; και τι είδους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι;

 

Εγώ είχα πολλές...Πειραιώς-Eurobank-Ταχ. Ταμιευτήριο-Τρ. Κύπρου-Παρακαταθηκών και Δανείων και όλοι οι τόκοι εμφανίστηκαν. Δεν κάθισα να τους μετρήσω κιόλας αν είναι 100% σωστοί αλλά πάνω κάτω όπως τους υπολόγιζα ήταν.

 

Αν μιλάμε για τόκους της τάξης το 0.01 ευρώ, δεν νομίζω να μπεις φυλακή αν δεν τους βάλεις... 

 

Επίσης σε περιπτώσεις κοινών λογαριασμών, το σωστό είναι να δηλώσει ο πραγματικός δικαιούχος, άσχετα με το αν εμφανίζονται σε άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι;

 

Εγώ είχα πολλές...Πειραιώς-Eurobank-Ταχ. Ταμιευτήριο-Τρ. Κύπρου-Παρακαταθηκών και Δανείων και όλοι οι τόκοι εμφανίστηκαν. Δεν κάθισα να τους μετρήσω κιόλας αν είναι 100% σωστοί αλλά πάνω κάτω όπως τους υπολόγιζα ήταν.

 

Αν μιλάμε για τόκους της τάξης το 0.01 ευρώ, δεν νομίζω να μπεις φυλακή αν δεν τους βάλεις... 

 

Επίσης σε περιπτώσεις κοινών λογαριασμών, το σωστό είναι να δηλώσει ο πραγματικός δικαιούχος, άσχετα με το αν εμφανίζονται σε άλλον.

 

 

Σε αυτή την περιπτωση εμφανιζοντε στο taxis και στους  δυο δικαιούχους ολο το ποσο των τοκων ? Πως ξερει η Εφορια ποιος είναι ο πραγματικος δικαιούχος ? Αναλογα το συνολικο υπολοιπο εισοδημα των συνδικιαουχων μαλλον συμφερει να τους δηλωσει αυτος με το χαμηλοτερο εισοδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφορία τα βάζει όλα αυτόματα στον πρώτο δικαιούχο, όπως αυτός φαίνεται στο βιβλιάριο γιατί δεν ξέρει σε ποιον ανήκουν. Μπορείς εσύ βέβαια να αλλάξεις το ποσό.

 

Το σωστό με βάση αυτά που λέει η εφορία, είναι να καταμεριστούν οι τόκοι αναλογικά. π.χ 70% σε εσένα και 30% στη γυναίκα σου, αν αυτό ισχύει.

Αν κάποιος δεν έχει καθόλου εισόδημα και του βάλεις 3000 ευρώ τόκους, θα θεωρηθεί τεκμαρτό εισόδημα και θα φορολογηθεί γι' αυτό. Οπότε χρειάζεται προσοχή με τη δήλωση των τόκων γιατί έχει κάποιες παγίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφορία τα βάζει όλα αυτόματα στον πρώτο δικαιούχο, όπως αυτός φαίνεται στο βιβλιάριο γιατί δεν ξέρει σε ποιον ανήκουν. Μπορείς εσύ βέβαια να αλλάξεις το ποσό.

 

Το σωστό με βάση αυτά που λέει η εφορία, είναι να καταμεριστούν οι τόκοι αναλογικά. π.χ 70% σε εσένα και 30% στη γυναίκα σου, αν αυτό ισχύει.

Αν κάποιος δεν έχει καθόλου εισόδημα και του βάλεις 3000 ευρώ τόκους, θα θεωρηθεί τεκμαρτό εισόδημα και θα φορολογηθεί γι' αυτό. Οπότε χρειάζεται προσοχή με τη δήλωση των τόκων γιατί έχει κάποιες παγίδες.

 

 

Να πω ότι δεν εχω τοκους αλλα αυτά που λες εχουν κατι που δεν καταλαβαινω

Που λεει η εφορια για το 70-30% ??

 

Ποιος ειπε ότι συνδικιουχος μπορει να είναι μονο η γυναικα ή μονο η γυναικα ?

 

Επισης αν καποιος εχει εισοδημα για παραδειγμα 40.000 ευρω και ενας 15.000 ευρω και είναι συνδικαιουχοι σε τοκοφορο λογαριασμο σαφως και συμφερει να βαλει τους τοκους αυτος με τα 15.000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι;

 

Εγώ είχα πολλές...Πειραιώς-Eurobank-Ταχ. Ταμιευτήριο-Τρ. Κύπρου-Παρακαταθηκών και Δανείων και όλοι οι τόκοι εμφανίστηκαν. Δεν κάθισα να τους μετρήσω κιόλας αν είναι 100% σωστοί αλλά πάνω κάτω όπως τους υπολόγιζα ήταν.

 

Αν μιλάμε για τόκους της τάξης το 0.01 ευρώ, δεν νομίζω να μπεις φυλακή αν δεν τους βάλεις... 

 

Επίσης σε περιπτώσεις κοινών λογαριασμών, το σωστό είναι να δηλώσει ο πραγματικός δικαιούχος, άσχετα με το αν εμφανίζονται σε άλλον.

Προφανώς δεν είναι η φυλακή (lol) που φοβαμαι σε μία τέτοια περίπτωση, αλλά το ύψος του πιθανού προστίμου. Ατυχές το "τι είδους", τι ύψους εννοούσα.

 

Για να το κάνω σαφές, το συναρπαστικό σενάριο έχει ως εξής:

 

α) Εθνική - ψίχουλα ξεχασμένα, αδρανής από το '11

β) Πειραιώς - ακόμη πιο ψίχουλα ξεχασμένα, αδρανής από το '11

γ) Marfin  - ενεργός, βάλε-βγάλε μικροποσά για άμεσες αγορές της επόμενης μέρας, ας πούμε ότι παρέμενε ένα υπόλοιπο των ~25Ε μόνιμα μέσα > με την απορρόφηση μετατρέπεται σε Πειραιώς.

(β)+(γ) > τους ενώνω = Πειραιώς (new).

---------> =

1) Εθνικής αδρανής > έχει ενημερωθεί το σύστημα με τους ψιχουλοτόκους του.

2) Πειραιώς (new) > αυτος προέκυψε στο τσαφ μέσα στο έτος, οποτε οκ, τα ψίχουλα του δεν έχουν πάρει τόκο στο '13.

 

ΑΛΛΑ,

για την πλειοψηφια του '13 ίσχυαν οι (β) και (γ) και τα όποια ψίχουλα τους, κάποιον ψιχουλοτόκο αντίστοιχο με της Εθνικής δεν θα έπρεπε να έχουν; εκεί είναι το κόλλημά μου, δεν υπάρχει ενημέρωση γι'αυτούς στο σύστημα τους.

 

Πήγα σήμερα τράπεζα, αναμονή 90 νούμερα (κ ολοι παρόντες)... deer in the headlights look και άμεση φυγή, οπότε οι απορίες παραμένουν (δεν θέλω να το εξιχνιάσω μέσω τηλ. εξυπηρέτησης).

 

---------------------

@Γιάννη, με το ψάξιμο κάπου πήρε το μάτι μου χθες λογιστές να συβουλεύουν σε τέτοια περίπτωση οι τόκοι να μπαίνουν σε όποιον από τους δύο συμφερει περισσότερο. Νομίζω πως -παρόλο που κάηκαν εγκεφαλικά κύτταρα το βράδυ- σωστά το θυμαμαι, αν το ξαναεντοπίσω θα το παραθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...