Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για φορολογική δήλωση οικονομικού έτους 2014


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή ανησυχείς για τυχόν πρόστιμο λόγω απόκρυψης τόκων της τάξης του 0.10 ευρώ... όμως προτείνεις να δηλώσουν ψευδές εισόδημα από τους τόκους όπως τους συμφέρει;

 

Νομίζω ότι η εφορία δεν πρόκειται να ασχοληθεί με την πρώτη περίπτωση. Το ζήτημα είναι να τηρείται το πνεύμα του νόμου και όχι το γράμμα.

Η δεύτερη περίπτωση είναι πιο ενδιαφέρουσα, γιατί θα φανεί πολύ περίεργο το να έχει άνεργος 4000€ τόκους (από τον πατέρα του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όμως προτείνεις να δηλώσουν ψευδές εισόδημα από τους τόκους όπως τους συμφέρει;

 

Βάστα, Ιούδα. Εγώ έχω βαθεια μεσάνυχτα στην συγκεκριμένη και δεν προτείνω τίποτα, έγραψα ότι (ρεζουμε, εκεί είναι το ακριβες ποστ, τίμησε το ξανα) "θυμάμαι να διάβασα ότι λογιστές προτείνουν το τάδε ως λύση, αν το ξαναβρω θα το παραθέσω". Αν το ξαναβρώ θα διαπιστώσουμε πως και τι ακριβώς, είπα τι θυμάμαι να διάβασα, δεν ορκίστηκα στους 25 γιους και τις 32 κόρες μου, για τις λεπτομέρειες. Θα υπέθετα ότι ήταν περιπτωση παραθυράκι βάση της έλλειψης διευκρίνησης στο θέμα, περίπτωση που μπορεί να σταθεί κι όχι περίεργη καμπάνα σαν αυτή που αναρωτιέσαι, αλλιώς πως στο διάολο το προτείνανε.. Αλλά τέλος πάντων, άσε να το ξαναβρω πρώτα και με σταυρώνεις αργότερα το πολυ-πολύ για κακή μνήμη.

 

Τωρα, για την πρωτη -δική μου- περίπτωση που λες, μ' εντυπωσιάζει ο 'ρομαντισμός' μέσα σε όλο αυτό που ζούμε. Έχει ειπωθεί/ξεκαθαριστεί από αυτούς ότι αυτό είναι το ζήτημα, όπως το θέτεις εσύ; Που -πολύ αμφιβάλλω, αλλά- και να έχω χάσει επεισόδιο καμιάς τέτοιας τρισμέγιστης δήλωσης, εμπιστοσύνη στον δήμιο, χουχ.

Φορολογούν τους ανέργους, σε βάζουν να ξαναγοράζεις το ήδη αγορασμένο σπίτι σου χ5, κάνουν πράξη κάθε είδους παραλογισμό για να μαζέψουν φράγκα από κόσμο που ήδη ψοφάει αριστερά και δεξιά... κι εγώ (εσύ, όποιος...) δεν θα ανησυχώ/σκεφτώ ότι έστω και γι' αστειότητες του 0,10 δεν θα αγκαλιάσουν το γράμμα κι όχι το πνεύμα; Ποιος έχασε το πνεύμα για να το βρουν αυτοί, έστω και μέσα στους -σήμεραέτσιαύριογιουβέτσι- νόμους τους. Πόσο σφιχτή θα είναι η αγκαλιά σε μία περίπτωση είναι η μόνη πραγματική μου απορία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε σταυρώνω... απλά μια αντιπαράθεση έκανα για να δείξω την βαρύτητα που έχει η μια παράλειψη σε σχέση με την άλλη.

Στη δεύτερη περίπτωση μπορούν να ενεργοποιηθούν και τα τεκμήρια για έναν άνεργο.

 

Αν θέλεις να είσαι 100% καλυμμένος, θα περιμένεις να πάρεις βεβαίωση τόκων από τις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις την Εκκαθάριση Φόρου 2012 της Epsilon (απο το RAM) ?

 

Δεν μπορω να την βρω πουθενα οnline.

 

Tι την χρειαζεσαι την εκκαθαριση του 2012??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παίδες, πέρσι μετά την υποβολή της δήλωσης εμφάνιζε -νομίζω σε όλους τους ελ. επαγγελματίες- την ειδοποίηση ότι έχουμε 15 μέρες να προσκομίσουμε δικαιολογητικά στην ΔΟΥ που ανήκουμε. 

Φέτος δεν έβγαλε κάτι τέτοιο (και μάλιστα η πίστωση της επιστροφής γίνεται πολύ γρήγορα (για 7 Ιουλίου μου έβγαλε εμένα).

 

Την γλιτώνουμε αυτή την ταλαιπωρία φέτος εντελώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως εκτυπωνω e1 χωρις να εχω κανει οριστικη υποβολλη ωστε να βγει σε pdf?

 

 

Νομιζω πριν την οριστικη υποβολή δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαν πει ότι θα ανοιξει το συστημα και για τροποποιητικες που άλλες χρονιες γινοταν μονο σε εφοριες οποτε αν γινει θα μπορεις νομιζω.Ακομα δεν βλεπω να ανοιξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Παίδες, πέρσι μετά την υποβολή της δήλωσης εμφάνιζε -νομίζω σε όλους τους ελ. επαγγελματίες- την ειδοποίηση ότι έχουμε 15 μέρες να προσκομίσουμε δικαιολογητικά στην ΔΟΥ που ανήκουμε. 

Φέτος δεν έβγαλε κάτι τέτοιο (και μάλιστα η πίστωση της επιστροφής γίνεται πολύ γρήγορα (για 7 Ιουλίου μου έβγαλε εμένα).

 

Την γλιτώνουμε αυτή την ταλαιπωρία φέτος εντελώς; 

Απαντώ για μένα :).  Η πίστωση έγινε (ήδη) χωρίς να χρειαστεί προσκόμιση δικαιολογητικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελος της δηλωσης υπαρχει αν θελουμε να κλικαρουμε ένα κουτακι που λεει "Δηλωση με επιφυλαξη"

 

Τι σημαινει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παραπανω ερωτημα μου τελικα βρηκα το fastone capture και εκτυπωσα πριν την οριστικη υποβολη!

Αμεσως μετα να πω οτι ευχομαι σε οσους ψηφιζουν αυτους που βγαζουν συνεχεια να πεινασουν...

παμε τωρα στο θεμα :P

 

1

 

Τα ηλεκτρονικά βήματα για τη ρύθμιση οφειλών

 

 

Ηλεκτρονικά γίνεται πλέον η ρύθμιση βεβαιωμένων οφειλών. Στις «Εφαρμογές Taxisnet» η τελευταία επιλογή είναι η «Ρύθμιση Οφειλών», στην οποία υπάρχουν δύο διαφορετικές φόρμες αίτησης: η Ρ1 και η Ρ2 που αφορά τις τρέχουσες ληξιπρόθεσμες οφειλές. Ενεργή είναι η Ρ2, μέσω της οποίας δίνεται η δυνατότητα ρύθμισης των οφειλών σε 12 δόσεις . Στη ρύθμιση μπορούν να υπαχθούν και οφειλές οι οποίες είναι απλώς βεβαιωμένες και όχι ληξιπρόθεσμες.

Τα στοιχεία των οφειλών και τα στοιχεία του οφειλέτη εμφανίζονται αυτόματα, ζητείται όμως από το φορολογούμενο να συμπληρώσει στοιχεία σχετικά με τα μηνιαία έσοδα και τα έξοδά του. Για να γίνει αποδεκτή η αίτηση ρύθμισης, το ποσό της μηνιαίας δόσης δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 30% του μηνιαίου εισοδήματος. Οι δόσεις βγαίνουν αυτόματα αλλά για να έχει ισχύ η ρύθμιση, μέσα σε τρεις μέρες από την υποβολή της αίτησης πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση, στις τράπεζες με τη χρήση της «Ταυτότητα Ρυθμισμένης Οφειλής (Τ.Ρ.Ο.)» . Προσοχή: Η καταβολή των δόσεων διενεργείται στους φορείς είσπραξης (Τράπεζες ΕΛ.ΤΑ.), με πάγια εντολή πληρωμής των επόμενων δόσεων, χωρίς να επιβάλλεται στον οφειλέτη οικονομική επιβάρυνση για την εντολή αυτή. Εντός ρύθμισης δεν υπάρχει η δυνατότητα καταβολής «έναντι». Σε αυτή την περίπτωση επέρχεται απώλεια της ρύθμισης.

Για να παρακολουθήσετε τη ρύθμιση θα πρέπει στην εφαρμογή «Ρύθμιση Οφειλών» να επιλέξετε τη στήλη «Κατάσταση Ρύθμισης». Η κατάσταση παραμένει «Ανεπικύρωτη» μέχρι να ενημερωθεί το TaxisNet για την πληρωμή της πρώτης δόσης οπότε και αλλάζει σε «Επικυρωμένη». Η κατάσταση φαίνεται «Απορριφθείσα» όταν κατά την επεξεργασία της αίτησης ρύθμισης από το taxisnet διαπιστωθεί μεταβολή στις δόσεις των οφειλών σας. Στην περίπτωση αυτή μπορείτε να υποβάλετε νέα αίτηση ρύθμισης. Η κατάσταση φαίνεται «Άκυρη» σε περίπτωση που γίνει απώλεια της ρύθμισης από την αρμόδια Υπηρεσία και «Τέλος Ρύθμισης» όταν εξοφληθεί. Για να παρακολουθήσετε το ιστορικό των μεταβολών της αίτησής σας κάντε κλικ στο «Κατάσταση Αίτησης». Σε περίπτωση που έχετε υποβάλει περισσότερες από μία αιτήσεις ρύθμισης για τις ίδιες οφειλές, θα επικυρωθεί αυτή που θα πληρωθεί πρώτη και οι υπόλοιπες θα ακυρωθούν.

 

2.http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64035902

Πληρωμή φόρων σε 12 άτοκες δόσεις

 

ξερει καποιος αν <<ζητείται όμως από το φορολογούμενο να συμπληρώσει στοιχεία σχετικά με τα μηνιαία έσοδα και τα έξοδά του.Για να γίνει αποδεκτή η αίτηση ρύθμισης, το ποσό της μηνιαίας δόσης δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 30% του μηνιαίου εισοδήματος>> αυτο το ζητανε και οταν πληρωσεις μεσω πιστωτικη και οχι μεσω αιτησης gsis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παραπανω ερωτημα μου τελικα βρηκα το fastone capture και εκτυπωσα πριν την οριστικη υποβολη!

Αμεσως μετα να πω οτι ευχομαι σε οσους ψηφιζουν αυτους που βγαζουν συνεχεια να πεινασουν...

παμε τωρα στο θεμα :P

 

1

 

Τα ηλεκτρονικά βήματα για τη ρύθμιση οφειλών

 

 

Ηλεκτρονικά γίνεται πλέον η ρύθμιση βεβαιωμένων οφειλών. Στις «Εφαρμογές Taxisnet» η τελευταία επιλογή είναι η «Ρύθμιση Οφειλών», στην οποία υπάρχουν δύο διαφορετικές φόρμες αίτησης: η Ρ1 και η Ρ2 που αφορά τις τρέχουσες ληξιπρόθεσμες οφειλές. Ενεργή είναι η Ρ2, μέσω της οποίας δίνεται η δυνατότητα ρύθμισης των οφειλών σε 12 δόσεις . Στη ρύθμιση μπορούν να υπαχθούν και οφειλές οι οποίες είναι απλώς βεβαιωμένες και όχι ληξιπρόθεσμες.

Τα στοιχεία των οφειλών και τα στοιχεία του οφειλέτη εμφανίζονται αυτόματα, ζητείται όμως από το φορολογούμενο να συμπληρώσει στοιχεία σχετικά με τα μηνιαία έσοδα και τα έξοδά του. Για να γίνει αποδεκτή η αίτηση ρύθμισης, το ποσό της μηνιαίας δόσης δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 30% του μηνιαίου εισοδήματος. Οι δόσεις βγαίνουν αυτόματα αλλά για να έχει ισχύ η ρύθμιση, μέσα σε τρεις μέρες από την υποβολή της αίτησης πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση, στις τράπεζες με τη χρήση της «Ταυτότητα Ρυθμισμένης Οφειλής (Τ.Ρ.Ο.)» . Προσοχή: Η καταβολή των δόσεων διενεργείται στους φορείς είσπραξης (Τράπεζες ΕΛ.ΤΑ.), με πάγια εντολή πληρωμής των επόμενων δόσεων, χωρίς να επιβάλλεται στον οφειλέτη οικονομική επιβάρυνση για την εντολή αυτή. Εντός ρύθμισης δεν υπάρχει η δυνατότητα καταβολής «έναντι». Σε αυτή την περίπτωση επέρχεται απώλεια της ρύθμισης.

Για να παρακολουθήσετε τη ρύθμιση θα πρέπει στην εφαρμογή «Ρύθμιση Οφειλών» να επιλέξετε τη στήλη «Κατάσταση Ρύθμισης». Η κατάσταση παραμένει «Ανεπικύρωτη» μέχρι να ενημερωθεί το TaxisNet για την πληρωμή της πρώτης δόσης οπότε και αλλάζει σε «Επικυρωμένη». Η κατάσταση φαίνεται «Απορριφθείσα» όταν κατά την επεξεργασία της αίτησης ρύθμισης από το taxisnet διαπιστωθεί μεταβολή στις δόσεις των οφειλών σας. Στην περίπτωση αυτή μπορείτε να υποβάλετε νέα αίτηση ρύθμισης. Η κατάσταση φαίνεται «Άκυρη» σε περίπτωση που γίνει απώλεια της ρύθμισης από την αρμόδια Υπηρεσία και «Τέλος Ρύθμισης» όταν εξοφληθεί. Για να παρακολουθήσετε το ιστορικό των μεταβολών της αίτησής σας κάντε κλικ στο «Κατάσταση Αίτησης». Σε περίπτωση που έχετε υποβάλει περισσότερες από μία αιτήσεις ρύθμισης για τις ίδιες οφειλές, θα επικυρωθεί αυτή που θα πληρωθεί πρώτη και οι υπόλοιπες θα ακυρωθούν.

 

2.http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64035902

Πληρωμή φόρων σε 12 άτοκες δόσεις

 

ξερει καποιος αν <<ζητείται όμως από το φορολογούμενο να συμπληρώσει στοιχεία σχετικά με τα μηνιαία έσοδα και τα έξοδά του.Για να γίνει αποδεκτή η αίτηση ρύθμισης, το ποσό της μηνιαίας δόσης δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 30% του μηνιαίου εισοδήματος>> αυτο το ζητανε και οταν πληρωσεις μεσω πιστωτικη και οχι μεσω αιτησης gsis?

 

 

Μεσω gsis το ζητανε .Με πιστωτικη καρτα όχι αρκει να εχεις διαθεσιμο υπολοιπο οσα πρεπει να πληρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...