Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για φορολογική δήλωση οικονομικού έτους 2014


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οi τροπολογίες που κατατέθηκαν για το θέμα αυτό περιλαμβάνονται στο άρθρο 184 του ν. 4261.

Η ουσία σ' αυτό που ζητάς περιλαμβάνεται στην παρ. 1 που ορίζει ότι:

 

«Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά το οικονομικό έτος 2014 δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ή το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον αυτοί δεν ασκούν ατομική επιχείρηση ή

ελευθέριο επάγγελμα και δεν αποκτούν εισόδημα από ακίνητα, τα εισοδήματά τους αυτά φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών − συνταξιούχων»

 

Πάντως, αυτή η ρύθμιση δεν καλύπτει πάρα πολλούς άνεργους που έχουν εισπράξει αμοιβή (πχ για συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα) που έχει χαρακτηριστεί από τον εργοδότη ως αμοιβή από ελευθέριο επάγγελμα, με αποτέλεσμα να υποχρεώνεται ο φορολογούμενος να πληρώσει υπερβολικό φόρο για ανύπαρκτη σχεδόν αμοιβή.

 

Δεν αναφέρει κάτι όμως για το ζήτημα των τόκων καταθέσεων. Το πρόβλημα είναι ότι σύμφωνα με τις αρχικές οδηγίες, σε αντίθεση με πέρυσι, φέτος οι τόκοι καταθέσεων θα πρέπει να δηλωθούν από το πρώτο ευρώ με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται το ελάχιστο τεκμήριο των 3.000 ευρώ.

Σε αυτό το άρθρο αναφέρονταν ότι θα κατατεθεί τροπολογία με την οποία θα ορίζεται ότι για περιστασιακά εισοδήματα- όπως οι τόκοι καταθέσεων- δεν θα συντρέχει λόγος ενεργοποίησης των ελάχιστων τεκμηρίων στο άρθρο 184 του ν. 4261 όμως δεν υπάρχει αναφορά στο τι ισχύει για το συγκεκριμένο θέμα...  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θες να ξεκινησω να κλαιω;;

Δεν καταλαβαινω το υφακι σου ..

 

Εγω δε καταλαβαινω το δικο σου.

Απλα παραξενευτηκα που γελας ενω δεν εχεις να πληρωσεις. Ποσταρεις κατι περιεργο και απαιτεις να μη το σχολιασουμε?

Επισης σου εξηγησα οτι αυτοι που δεν εχουν δε σημαινει οτι απαλασσονται, για τη περιπτωση που νομιζες κατι τετοιο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρει κάτι όμως για το ζήτημα των τόκων καταθέσεων. Το πρόβλημα είναι ότι σύμφωνα με τις αρχικές οδηγίες, σε αντίθεση με πέρυσι, φέτος οι τόκοι καταθέσεων θα πρέπει να δηλωθούν από το πρώτο ευρώ με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται το ελάχιστο τεκμήριο των 3.000 ευρώ.

Σε αυτό το άρθρο αναφέρονταν ότι θα κατατεθεί τροπολογία με την οποία θα ορίζεται ότι για περιστασιακά εισοδήματα- όπως οι τόκοι καταθέσεων- δεν θα συντρέχει λόγος ενεργοποίησης των ελάχιστων τεκμηρίων στο άρθρο 184 του ν. 4261 όμως δεν υπάρχει αναφορά στο τι ισχύει για το συγκεκριμένο θέμα...  :huh:

 

 

Μπορεί το άρθρο αυτό και άλλα να έλεγαν διάφορα αλλά οι διατάξεις που ψηφίστηκαν, για τα θέματα αυτά, περιλαμβάνονται στο άρθρο 184.

 

Γνωρίζω περιπτώσεις νέων και μάλιστα απολυμένων που έτυχε να πάρουν ένα επίδομα κατάρτισης 375 ευρώ (καθαρό 361,50) και ενώ έχουν μόνο το επίδομα ανεργίας το 2013, ενεργοποιούνται τα τεκμήρια, η διάταξη δεν τους πιάνει και καλούνται να πληρώσουν υπέρογκους φόρους.

 

Η μόνη λύση που δίνει και το Υπουργείο, στις περιπτώσεις αυτές, είναι η ανάλωση κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω περιπτώσεις νέων και μάλιστα απολυμένων που έτυχε να πάρουν ένα επίδομα κατάρτισης 375 ευρώ (καθαρό 361,50) και ενώ έχουν μόνο το επίδομα ανεργίας το 2013, ενεργοποιούνται τα τεκμήρια, η διάταξη δεν τους πιάνει και καλούνται να πληρώσουν υπέρογκους φόρους.

 

Πως γκενεν αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 


σε αντίθεση με πέρυσι, φέτος οι τόκοι καταθέσεων θα πρέπει να δηλωθούν από το πρώτο ευρώ με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται το ελάχιστο τεκμήριο των 3.000 ευρώ

 

Δηλαδη οποιος εχει καταθεσεις θα υπαρχει καποια επιβαρυνση(300€?) Εγω στην εκκαθαριση της δηλωσης μου δεν ειδα κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γκενεν αυτό

 

 

Έχω περιγράψει αναλυτικά το θέμα σε κάποιο σχετικό νήμα αλλά αν χρειαστεί μπορώ να το επαναλάβω. Το πρόβλημα δημιουργείται από το γεγονός ότι η εταιρεία που εξέδωσε τις βεβαιώσεις (κακώς, γιατί η εκπαίδευση είχε πραγματοποιηθεί σε προηγούμενο χρόνο ή χρόνια αλλά για άλλους λόγους πλήρωσε το επίδομα στους υπαλλήλους-μισθωτούς το 2013, σε περίοδο που ήταν απολυμένοι !!! ) διατύπωσε με τέτοιο τρόπο τις κρατήσεις (20%) ώστε η ΓΓΠΣ έβαλε το φόρο στον κωδικό 607 και η αμοιβή πρέπει να πάει αναγκαστικά στον 507, δηλαδή από ελευθέρια επαγγέλματα ενώ ήταν μισθωτοί και φυσικά δεν είχαν μπλοκάκι. Ακόμη, η διάταξη δεν τους πιάνει γιατί δεν έχει εφαρμογή σε όσους έχουν εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα !!!

 

Ωραία άσκηση για διαγώνισμα ... 

 

Η μεν ΓΓΠΣ πρότεινε να στείλει ο λογιστής νέο αρχείο, αυτός κοροϊδεύει και λέει ότι η ΓΓΠΣ δεν έχει ενσωματώσει τη διάταξη (!!!), οι ημερομηνίες τρέχουν και κατέληξα ότι η μόνη λύση γι' αυτούς είναι η ανάλωση κεφαλαίου. όπως επιβεβαίωσαν λογιστές και υπάλληλοι του Υπουργείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις το 55% προκαταβολη φορου ποιος τα πληρωνει ?

Ο αδερφος μου πηρε τα μισα ενοικια απο ενα σπιτι που κληρωνομηαμε περιπου 1900 ευρω και δουλεψε και 3 μηνες στο τελος του χρονου με μισθο 500 ευρω τον ενα μηνα και τους αλλους δυο παρτ ταιμ 100 ευρω και επισης πηρες και μερικους μηνες τα ταμειο ανεργειας.

 

 

Δηλαδη αντε να ειχε μαζι με τα ενοικια εισοδημα 5 χιλιαδες πρεπει να πληρωσει προκαταβολη 55% ?

 

Και επισης τα λεφτα απο ενοικια ποτε τα δηλωνεις οταν κανεις αποδοχη ή και πριν , Ε9 μας ειπε η εφορια οτι επρεπε να κανουμε και καναμε αλλα δεν μας ειπαν τιποτα για τα ενοικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το άρθρο αυτό και άλλα να έλεγαν διάφορα αλλά οι διατάξεις που ψηφίστηκαν, για τα θέματα αυτά, περιλαμβάνονται στο άρθρο 184.

 

Ναι αλλά το Άρθρο 184 N. 4261 δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με το ζήτημα της ενεργοποίησης του ελαχιστου τεκμηρίου των 3.000 ευρώ όταν κάποιος είχε σε λογαριασμό ταμιευτηρίου έστω και ένα ελάχιστο ποσό που απέφερε ως τόκο καταθέσεων ένα μηδαμινό ποσό. Άρα αν κάποιος έχει πάρει 10€ σαν τόκους καταθέσεων θα επιβαρυνθεί με φόρο 300€; Αν ναι, τότε οι διατάξεις που ψηφίστηκαν δεν αλλάζουν τίποτα...

 

 

Δηλαδη οποιος εχει καταθεσεις θα υπαρχει καποια επιβαρυνση(300€?) Εγω στην εκκαθαριση της δηλωσης μου δεν ειδα κατι τετοιο.

 

Ναι, όπως αναφέρεται εδώ και εδώ ακριβώς αυτό ισχύει. Εσύ δήλωσες τους τόκους καταθέσεων που αναφέρονταν στο link δίπλα στον κωδικό 667 και παρ' όλα αυτά δεν ενεργοποιήθηκε το τεκμήριο διαβίωσης; Ελπίζω να έχει διορθωθεί το πρόβλημα και απλά να μην έχει ανακοινωθεί.  :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες δεν παλεύονται οι τύποι...

 

Με μηδενικό εισόδημα για το οικονομικό έτος 2013, χωρίς αμάξι και λοιπές ιστορίες, ενώ φιλοξενούμαι και από τους δικούς μου, μου βγάζει χρεωστικό εκκαθαριστικό (165 ευρώ τα οποία δεν έχω και αν είχα, δε σκοπεύω να χαρίσω στα λαμόγια)...

 

Για το παραπάνω στόρυ ο μπελάς οφείλεται στον κωδικό 667. Εξηγούμαι:

 

- Στο πινακάκι της περίπτωσης 4 του πίνακα 6 (εκεί που γράφει "πατήστε εδώ"), φαίνεται πως έχω για το τελευταίο έτος τόκους καταθέσεων συνολικής αξίας 0.01 ευρώ

 

- Για να είμαι κομπλεδιάν και όσο το δυνατόν περισσότερο τυπικός, δηλώνω το εν λόγω ποσό στο πεδίο 667.

 

- ΜΠΑΜ, φόρος 165 ευρώ!

 

Εννοείται πως αν αφήσω το πεδίο 667 κενό, το εκκαθαριστικό μου προκύπτει μηδενικό...

 

Τι να κάνω ρε παιδιά; Προφανώς οι ρυθμίσεις για τις οποίες μιλούσαν πριν κανα μήνα, δεν οριστικοποιήθηκαν. Να στείλω τη δήλωση χωρίς να δηλώσω το ένα σεντ τόκου; Να το δηλώσω κι αυτό και να περάσω απ' τη ΔΟΥ να 'ξηγηθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στο

 

Ναι, όπως αναφέρεται εδώ και εδώ ακριβώς αυτό ισχύει. Εσύ δήλωσες τους τόκους καταθέσεων που αναφέρονταν στο link δίπλα στον κωδικό 667 και παρ' όλα αυτά δεν ενεργοποιήθηκε το τεκμήριο διαβίωσης; Ελπίζω να έχει διορθωθεί το πρόβλημα και απλά να μην έχει ανακοινωθεί.  :huh:

 

 

Δε μιλαω για το τεκμηριο διαβιωσης, μιλαω για το τυχον χρημα που θα επιβαρυνθεις. Βαζω τους τοκους μου(δηλ. εχουν ηδη μπει αυτοματα)  και η επιβαρυνση που εχω ειναι απλα το 1% της αλληλεγγυης. Δηλαδη οχι τα 300 ευρω απο τα 3000 που ειπωθηκαν.

 

- Στο πινακάκι της περίπτωσης 4 του πίνακα 6 (εκεί που γράφει "πατήστε εδώ"), φαίνεται πως έχω για το τελευταίο έτος τόκους καταθέσεων συνολικής αξίας 0.01 ευρώ

 

- Για να είμαι κομπλεδιάν και όσο το δυνατόν περισσότερο τυπικός, δηλώνω το εν λόγω ποσό στο πεδίο 667.

 

- ΜΠΑΜ, φόρος 165 ευρώ!

 

 

 

 

Στο πινακακι αυτο, τι νουμερο σου εχει στη στηλη "Φορος που παρακρατηθηκε"?

Υποτιθεται οτι αφαιρεις το φορο αυτο απο το ποσο των 0.01€ και τη διαφορα τη γραφεις στον 667... 

 

Παντως μου φαινεται περιεργο εσυ με μικτο τοκο 0.01€ να χρεωνεσαι 165€, ενω εγω με μικτο τοκο 1000€ να χρεωνομαι 10€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες δεν παλεύονται οι τύποι...

 

Με μηδενικό εισόδημα για το οικονομικό έτος 2013, χωρίς αμάξι και λοιπές ιστορίες, ενώ φιλοξενούμαι και από τους δικούς μου, μου βγάζει χρεωστικό εκκαθαριστικό (165 ευρώ τα οποία δεν έχω και αν είχα, δε σκοπεύω να χαρίσω στα λαμόγια)...

 

Για το παραπάνω στόρυ ο μπελάς οφείλεται στον κωδικό 667. Εξηγούμαι:

 

- Στο πινακάκι της περίπτωσης 4 του πίνακα 6 (εκεί που γράφει "πατήστε εδώ"), φαίνεται πως έχω για το τελευταίο έτος τόκους καταθέσεων συνολικής αξίας 0.01 ευρώ

 

- Για να είμαι κομπλεδιάν και όσο το δυνατόν περισσότερο τυπικός, δηλώνω το εν λόγω ποσό στο πεδίο 667.

 

- ΜΠΑΜ, φόρος 165 ευρώ!

 

Εννοείται πως αν αφήσω το πεδίο 667 κενό, το εκκαθαριστικό μου προκύπτει μηδενικό...

 

Τι να κάνω ρε παιδιά; Προφανώς οι ρυθμίσεις για τις οποίες μιλούσαν πριν κανα μήνα, δεν οριστικοποιήθηκαν. Να στείλω τη δήλωση χωρίς να δηλώσω το ένα σεντ τόκου; Να το δηλώσω κι αυτό και να περάσω απ' τη ΔΟΥ να 'ξηγηθώ;

 

Αυτές οι περιπτώσεις αντιμετωπίζονται με ανάλωση κεφαλαίου, δηλαδή στον 787 θα γράψεις ένα ποσό που να μηδενίζει το φόρο των 165 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες δεν παλεύονται οι τύποι...

 

Με μηδενικό εισόδημα για το οικονομικό έτος 2013, χωρίς αμάξι και λοιπές ιστορίες, ενώ φιλοξενούμαι και από τους δικούς μου, μου βγάζει χρεωστικό εκκαθαριστικό (165 ευρώ τα οποία δεν έχω και αν είχα, δε σκοπεύω να χαρίσω στα λαμόγια)...

 

Για το παραπάνω στόρυ ο μπελάς οφείλεται στον κωδικό 667. Εξηγούμαι:

 

- Στο πινακάκι της περίπτωσης 4 του πίνακα 6 (εκεί που γράφει "πατήστε εδώ"), φαίνεται πως έχω για το τελευταίο έτος τόκους καταθέσεων συνολικής αξίας 0.01 ευρώ

 

- Για να είμαι κομπλεδιάν και όσο το δυνατόν περισσότερο τυπικός, δηλώνω το εν λόγω ποσό στο πεδίο 667.

 

- ΜΠΑΜ, φόρος 165 ευρώ!

 

Εννοείται πως αν αφήσω το πεδίο 667 κενό, το εκκαθαριστικό μου προκύπτει μηδενικό...

 

Τι να κάνω ρε παιδιά; Προφανώς οι ρυθμίσεις για τις οποίες μιλούσαν πριν κανα μήνα, δεν οριστικοποιήθηκαν. Να στείλω τη δήλωση χωρίς να δηλώσω το ένα σεντ τόκου; Να το δηλώσω κι αυτό και να περάσω απ' τη ΔΟΥ να 'ξηγηθώ;

 

 

Ξέχασες να βάλεις αποδείξεις στον 049

 

Βάλε 750 ευρώ και έφυγε. Δεν έχεις θέμα ανάλωσης, ποινή λόγω αποδείξεων είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...