Προς το περιεχόμενο

Τα Windows XP επισήμως νεκρά. Μαζί και το Office 2003 (και ο IE6)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αλλο περιεργο ειναι να αγοραζεις λειτουργικο το οποιο γνωριζεις πως δεν υποστηριζεται.

Ακόμα πιο περίεργο θα ήταν, αν γενικά ο κόσμος ήταν πιο ενημερωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ακόμα πιο περίεργο θα ήταν, αν γενικά ο κόσμος ήταν πιο ενημερωμένος.

Δεν νομιζω πως εχει γινει μεγαλυτερος ντορος για ληξη του support ενος λειτουργικου οπως εγινε και γινεται με τα XP.

Btw, ειλικρινης ερωτηση: Γνωριζει κανεις τι παιζει με το support αλλων λειτουργικων και ποση ειναι η μεγαλυτερη χρονικη διαρκεια? Το SUSE Enterprise φτανει τα 13 χρονια για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό έχεις δίκιο, αλλά αναρωτιέμαι πόσοι ασχολούνται.

Εδω σε συζήτηση τις προάλλες, άτομα της παρέας δεν ήξεραν καν τι λειτουργικό έχουν ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας φτάνουν τα vs στα αλλα θέματα έχουμε πλέον και vs ανάμεσα σε δυο προϊόντα της ίδιας εταιρείας!! Τα οποία ειναι αποδεδειγμένα οτι καλύτερο έχει βγάλει αυτα τα χρόνια!!! (Αναφέρομαι σε xp και 7 μιας και εκεί εντοπίζω τον αλληλοσπαραγμό).

Οκ τα xp ήταν ενα εξαιρετικό λειτουργικό και για κάποιον που δεν ασχολείται ιδιαίτερα και θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του ή το hardware του ειναι κομματάκι παλιό ειναι μια χαρα. Όλοι οι υπόλοιποι επιλέγουμε αυτο που μας βολεύει καλύτερα και αυτο που μας εξυπηρετεί καλύτερα.

Κάποιος άλλος μπορεί να νιώθει άνετα και παραγωγικός ακομα και στο dos, θα του αλλάξουμε εμείς γνώμη; Αφού κάνει τη δουλειά του, όλα καλα.

Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα όμως. Ούτε όλοι εμείς που ακολουθούμε τις τάσεις της τεχνολογίας είμαστε θύματα αλλα ούτε και αυτός που έχει βολευτεί με τα xp ειναι παλαιολιθικος.

Κάντε τη δουλειά σας χωρίς μαλλιοτραβηγματα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σ' αυτό έχεις δίκιο, αλλά αναρωτιέμαι πόσοι ασχολούνται.

Εδω σε συζήτηση τις προάλλες, άτομα της παρέας δεν ήξεραν καν τι λειτουργικό έχουν ^_^

Εαν εχεις υπολογιστη και δεν γνωριζεις καν τι λειτουργικο εχεις, δεν φταιει η Microsoft, o Linus, ο Cook ή οποιον αλλο επιλεξεις να κατηγορησεις. Και αντε και δεν ξερεις, δεκτο. Με τον ντορο που γινεται, ειναι μια καλη ωρα να αναρωτηθεις.

Προφανως δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ανατρέχοντας σε όλα τα χρόνια, από τότε που βγήκαν τα XP και τα δουλεύω, δε μπορώ να ανακαλέσω τη συγκεκριμένη ...ανάμνηση, μού λες αν θες τι ακριβώς δείχνει η εικόνα; (ή, αν μπορείς και υπάρχει, τη βάζεις σε κάπως μεγαλύτερη ανάλυση για να το καταλάβω μόνος μου; ) 

Σοβαρά; Δεν σου είχαν κολλήσει ποτέ δηλαδή τόσο άγρια τα ΧΡ έτσι που όταν κούναγες ένα παράθυρο αυτό πολλαπλασιαζόταν στην οθόνη; Μην θυμηθώ τα άπειρα errors που πέταγαν... Δεν θέλω ούτε να τα θυμάμαι. To μόνο χειρότερο λειτουργικό που είχα στο PC ήταν τα ανεκδιήγητα Millennium... αυτό δεν ήταν λειτουργικό ήταν malware. Και μετά λένε τα 7 είναι τα νέα ΧΡ. Τι προσβολή για τα 7!

 

For your viewing pleasure: http://cfile1.uf.tistory.com/image/172B48414F02CC2E028ABE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταμάτησα να διαβαζω στα fashion victims και ειδα λιγο απο τελος. ο καθενας με την τρελα του εδω μεσα.

αν σας βολευουν τα xp μεινετε στα xp, δεν σας λεει κανεις φυγετε με ενα πιστολι στο κεφαλι, απλα μην περιμένετε απο την microsoft 30 χρονια υποστήριξη με updates, και αφήστε εμας που θέλουμε και ξερουμε κατι παραπανω να γινόμαστε υπηρέτες.

το διαβασα και αυτο, δεν ηξερα πως ειχα fashion victim virus. παω γρήγορα να αγοράσω νορτον

Φυσικά ο καθένας με την άποψή του. Ή τρέλλα του όπως λες και συ με την δικιά σου...

Εσύ φίλε μου σταμάτα να διαβάζεις γενικώς αφού ούτως η άλλως μάλλον δεν πιάνεις τα νοήματα...

Το θέμα δεν είναι μόνο τα xp, το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με την τεχνολογία σε άλλα επίπεδα π.χ. επεξεργαστές, κάρτες γραφικών κ.τ.λ. Ένα οικονομικό παιχνίδι είναι όλα. Η αγαπημένη μας microsoft έχεις δει όμως τι οικονομική πολιτική τραβάει; Την ίδια τιμή έχει στα xp και τώρα να πας να τα αγοράσεις. Βγάζει καινούρια λειτουργικά αλλά στα παλαιά δεν ρίχνει τις τιμούλες, για να πάρεις το καινούριο φυσικά, χάνος είσαι να πάρεις το παλιό; Γιατί αν πάρεις το παλιό τότε το νέο δεν θα το πάρει άνθρωπος αφού όλοι κάνουν τη δουλειά τους με το παλιό. Αλλά έτσι δεν ρολάρει η δουλειά τα υπαλλήλια τους θα κάτσουν να αγναντεύοθν τον τοίχο, κάτι που δε νοείται μπίζνα.

Γκε γκε παίχτη μου;

 

 

και για ένα άλλο συμφορουμίτη που είπε ότι είναι διαμάχη των xp με τα 7, δεν το νομίζω αυτό. Εγώ τα 7 χρησιμοποιώ αλλά και με τα xp  την ίδια δουλειά έκανα. Και συμφωνά απόλυτα μαζί σου στο ότι είναι ότι τον βολεύει τον καθένα χωρίς υπερβολες και ακραίες απόψεις, απλώς σε κάποια αρχικά post κατηγορήθηκαν τα xp και όσοι τα χρησιμοποιούσαν σε αυτές τις απόψεις αναφέρομαι. Αλλά τα οικονομικά παιχνίδια-πολιτικές των μεγάλων εταιρειών είναι γνωστά και πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε μία "αντισταση" σε αυτά που διαβάζουμε ή που μας πλασάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά ο καθένας με την άποψή του. Ή τρέλλα του όπως λες και συ με την δικιά σου...

Εσύ φίλε μου σταμάτα να διαβάζεις γενικώς αφού ούτως η άλλως μάλλον δεν πιάνεις τα νοήματα...

Το θέμα δεν είναι μόνο τα xp, το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με την τεχνολογία σε άλλα επίπεδα π.χ. επεξεργαστές, κάρτες γραφικών κ.τ.λ. Ένα οικονομικό παιχνίδι είναι όλα. Η αγαπημένη μας microsoft έχεις δει όμως τι οικονομική πολιτική τραβάει; Την ίδια τιμή έχει στα xp και τώρα να πας να τα αγοράσεις. Βγάζει καινούρια λειτουργικά αλλά στα παλαιά δεν ρίχνει τις τιμούλες, για να πάρεις το καινούριο φυσικά, χάνος είσαι να πάρεις το παλιό; Γιατί αν πάρεις το παλιό τότε το νέο δεν θα το πάρει άνθρωπος αφού όλοι κάνουν τη δουλειά τους με το παλιό. Αλλά έτσι δεν ρολάρει η δουλειά τα υπαλλήλια τους θα κάτσουν να αγναντεύοθν τον τοίχο, κάτι που δε νοείται μπίζνα.

Γκε γκε παίχτη μου;

 

 

 

και για ένα άλλο συμφορουμίτη που είπε ότι είναι διαμάχη των xp με τα 7, δεν το νομίζω αυτό. Εγώ τα 7 χρησιμοποιώ αλλά και με τα xp  την ίδια δουλειά έκανα. Και συμφωνά απόλυτα μαζί σου στο ότι είναι ότι τον βολεύει τον καθένα χωρίς υπερβολες και ακραίες απόψεις, απλώς σε κάποια αρχικά post κατηγορήθηκαν τα xp και όσοι τα χρησιμοποιούσαν σε αυτές τις απόψεις αναφέρομαι. Αλλά τα οικονομικά παιχνίδια-πολιτικές των μεγάλων εταιρειών είναι γνωστά και πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε μία "αντισταση" σε αυτά που διαβάζουμε ή που μας πλασάρουν.

 

αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην εκφραση σου "fashion victims" μιας και οτι αλλο εγραψες ειναι "no shit sherlock" κατι το οποίο περιμένεις απο μια τέτοια εταιρία. δεν λεω, καλα εκανες και το ειπες, δεν τα ξερουν-βλεπουν ολοι αυτα.

πασά μου.

 

 

 

Επειδή ανατρέχοντας σε όλα τα χρόνια, από τότε που βγήκαν τα XP και τα δουλεύω, δε μπορώ να ανακαλέσω τη συγκεκριμένη ...ανάμνηση, μού λες αν θες τι ακριβώς δείχνει η εικόνα; (ή, αν μπορείς και υπάρχει, τη βάζεις σε κάπως μεγαλύτερη ανάλυση για να το καταλάβω μόνος μου; ) 

10 λεπτα σε ξενω pc, εναν driver update πηγα να κανω και εγινε πανικός.

παντος αυτο μου λυπει και εμενα, τωρα πια αν σκαλώσει κανα προγραμμα και παρει τον κατήφορο το λειτουργικο, απλα γινετε θολο το παράθυρο.. τοτε ειχες και minigame.

εισαι ο πρώτος που ακουω να λεει πως δεν το εχει δει ποτε του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τράπεζες πάντως ετοιμάζονται σιγά σιγά για μετάβαση στα ΑΤΜ.

Το σιγά σιγά μ' άρεσε. Είναι κάτι που έπρεπε να έχουν ξεκινήσει να κάνουν σιγά σιγά πριν από 4 χρόνια περίπου, όχι τη μετάβαση αλλά το σχέδιο για τη μελλοντική μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά;

 

Όχι, πλάκα σού κάνω για να σού πουλήσω μούρη...

 

...διότι - μη μού πεις ότι δεν το ήξερες... - τα XP εγώ τα συνέλαβα ως ιδέα, εγώ τα ανέπτυξα και, επειδή είμαι large τύπος, χάρισα τα δικαιώματα στη microsoft, οπότε προστατεύω την υστεροφημία τού πνευματικού μου παιδιού...

 

btw, φάσεις όπου ...καταρρέει το σύμπαν, έχω συναντήσει άπειρες και σε pc με 7. Δε με πιστεύεις; Ρίξε μια ματιά στην ενότητα windows εδώ στο forum και δες πόσα θέματα υπάρχουν για ...μπλε οθόνες (πιπέρι στο στόμα! τι θράσος είναι αυτό; αφού χάρη στα 7 έχουμε απαλλαγεί από τις μπλε οθόνες...) και γενικότερα κολλήματα, πράγμα το οποίο μόνο περίεργο δεν είναι για ένα λειτουργικό.

 

Αλλά ξέρω: όταν κολλάνε τα XP είναι άχρηστο το λειτουργικό. Όταν κολλάνε τα 7, είναι άσχετος ο χρήστης!  

 

10 λεπτα σε ξενω pc, εναν driver update πηγα να κανω και εγινε πανικός.

 

Κι εγώ τα ίδια τραβάω ρε 'συ, αλλά γουστάρω να βασανίζομαι! Μην το πάρεις ως ειρωνεία, δεν είναι, ειλικρινά. Αλλά έχω μάθει τον τελευταίο καιρό ότι αντιμετωπίζω τόσο πολλά και σοβαρά προβλήματα χωρίς ...να το παίρνω χαμπάρι(!), που έχω χάσει το φως μου... 

 

εισαι ο πρώτος που ακουω να λεει πως δεν το εχει δει ποτε του.

 

 

Αυτό, όντως δεν το έχω δει. Για να σοβαρευτούμε όμως: Φυσικά και έχω αντιμετωπίσει περιστασιακά κάποια προβλήματα, που μπορεί να οφείλονταν σε χίλιους δυο λόγους. Το ίδιο έχω δει και σε φίλους που δουλεύουν 7 και, όπως λέω και αμέσως προηγουμένως, δε μού κάνει εντύπωση ούτε στη μία ούτε στην άλλη περίπτωση (το αντίθετο είναι που θα μού φαινόταν εξωγήινο...)

 

Από αυτό το σημείο όμως, μέχρι την ...καταστροφή την οποία υποτίθεται ότι βιώνω αλλά επιμένω να μαζοχίζομαι...ε, όλο και κάποια απόσταση υπάρχει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως και λεφτά να διαθέσω έχω (είτε για αγορά λειτουργικού, είτε για αγορά hardware) και σύγχρονο (σχετικά τουλάχιστον, πάντως τα 7 τα σηκώνει για πλάκα) μηχάνημα έχω και συνεχίζω να χρησιμοποιώ XP ως κύριο (ως «αποκλειστικό» μάλλον) λειτουργικό. Σημασία για 'μένα, δεν έχει το αν κάτι που χρησιμοποιώ είναι «αντικειμενικά» καλύτερο από κάτι άλλο ή όχι. Σημασία έχει το με τι κάνω εγώ τη δουλειά μου καλύτερα και πιο άνετα.

 

 

Kαι ολοι οι υπολοιποι κανουμε τη δουλεια μας καλυτερα με 7/8. Επειδη ΕΣΥ βολευτηκες με τα XP δεν λεει κατι. Αντικειμενικα τα XP ειναι ενα ανεκδοτο πλεον μπροστα στα 7 η τα 8. 

 

Απο που να το πιασεις? Το UI ειναι απαρχαιωμενο. Ο task manager αθλιος. Η διαχειρηση πορων αθλιοτερ. Το πως χειριζεται τα crasharismata ακομα αθλιοτερο. Να φανταστω η ατακα για τα bsod απο τα 7αρια εμφανιστηκαν, η μηπως την εποχη των 98 / xp, που μερα παρα μερα ετρωγες bsod. Ξερω ξερω, τα δικα σου PC δεν τρωνε. Ολων των υπολοιπων ομως τα τρωγαμε στη μαπα τοσα χρονια. Απο την εποχη που εβαλα 7 ουτε ιο κολλησα ποτε ουτε bsod ειδα.

 

Στο net cafe που δουλευα και ειχαμε XP σε 60 μηχανηματα, τα οποια τα καναμε ghost (δηλαδη στησιμο απο την αρχη) καθε 4 μερες, 2 pc την ημερα θα βαραγανε bsod για πλακα.

 

Οποτε ok, εσυ μπορει ΟΝΤΩΣ (και δεν ειρωνευομαι) να εισαι απο τους τυχερους που δεν αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα, δεν συμβαινει το ιδιο με ολους ομως. Το οτι εσυ κανεις τη δουλεια σου καλυτερα, μαγκια σου. Οι υπολοιποι ομως οχι. Σε ολα τα υπολοιπα ομως (περαν των bsod δλδ και των ιων) τα 7 / 8  ειναι καλυτερα. Το οτι εσυ μπορει να μην εχεις παραπανω απαιτησεις και να εισαι ok και με τα XP δεκτο, αλλα μη μας βγαλεις και τρελους.

Μου θυμίζεις τώρα ένα περιστατικό όπου είχα ρωτήσει έναν τι υπολογιστή έχει και μου είχε απαντήσει ''Windows XP''.Lol.

Παλι καλα που δεν σου ειπε intel inside

Όχι, πλάκα σού κάνω για να σού πουλήσω μούρη...

 

...διότι - μη μού πεις ότι δεν το ήξερες... - τα XP εγώ τα συνέλαβα ως ιδέα, εγώ τα ανέπτυξα και, επειδή είμαι large τύπος, χάρισα τα δικαιώματα στη microsoft, οπότε προστατεύω την υστεροφημία τού πνευματικού μου παιδιού...

 

Φανταχτερα τα επιχειρηματα σου. Ολοι εμεις δηλαδη που βλαστημαμε τα xp φτιαξαμε τα 7...δεν εξηγειται αλλιως ετσι?

 

 

btw, φάσεις όπου ...καταρρέει το σύμπαν, έχω συναντήσει άπειρες και σε pc με 7. Δε με πιστεύεις; Ρίξε μια ματιά στην ενότητα windows εδώ στο forum και δες πόσα θέματα υπάρχουν για ...μπλε οθόνες (πιπέρι στο στόμα! τι θράσος είναι αυτό; αφού χάρη στα 7 έχουμε απαλλαγεί από τις μπλε οθόνες...) και γενικότερα κολλήματα, πράγμα το οποίο μόνο περίεργο δεν είναι για ένα λειτουργικό.

 

Αλλά ξέρω: όταν κολλάνε τα XP είναι άχρηστο το λειτουργικό. Όταν κολλάνε τα 7, είναι άσχετος ο χρήστης!  

 

 

Στο windows forum εχει περιπου τον ιδιο αριθμο threads για προβληματα σε xp και σε 7. Αν αναλογιστεις ομως ποσοι εχουν 7 και ποσοι XP, ιδιως σε ενα τεχνολογικο forum (θα μου εκανε εντυπωση αν ειναι πανω απο 10% οσοι εχουν xp και μπαινουν στο insomnia) τοτε ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΟ οτι τα xp ειναι πολυ πιο προβληματικα..αλοιμονο αν διαφωνουμε σε αυτο

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ολοι οι υπολοιποι κανουμε τη δουλεια μας καλυτερα με 7/8. Επειδη ΕΣΥ βολευτηκες με τα XP δεν λεει κατι.

 

Είπα εγώ πουθενά ότι δεν την κάνετε; Άλλοι είναι αυτοί που λένε (θα με παρακολουθούν μάλλον και θα ξέρουν...) ότι δεν την κάνω εγώ.

 

Όσο για το τι λέει κάτι και τι όχι, το τι εξυπηρετεί, καλύπτει και βολεύει εμένα, λέει τα πάντα. Δεν κάνω συγκριτική δοκιμή μεταξύ λειτουργικών, ώστε να ασχολούμαι ακόμα και με χαρακτηριστικά τους που δε μ' ενδιαφέρουν και δε μού προσφέρουν κάτι. Για τη δική μου εμπειρία χρήσης μιλώ.

 

Δεν είναι ούτε δουλειά μου, ούτε καημός μου να ασχοληθώ με το τι βολεύει τους άλλους, ή με το αν καλώς ή κακώς σταμάτησε την υποστήριξη η microsoft (πόσο μάλλον όταν είμαι από εκείνους που κάθε άλλο παρά γκρινιάζουν για την παύση υποστήριξης). Μαγαζί της είναι, ό,τι θέλει κάνει, όπως και υπολογιστής σου/τους είναι, ότι θέλεις/θέλουν χρησιμοποιείς/χρησιμοποιούν. Δε νομίζεις;

 

Ξερω ξερω, τα δικα σου PC δεν τρωνε. Ολων των υπολοιπων ομως τα τρωγαμε στη μαπα τοσα χρονια.

 

Ωραία, και; Το αμφισβήτησα, ή είπα εγώ σε κανέναν να μην αλλάξει λειτουργικό και να παραμείνει σ' αυτό με το οποίο είχε προβλήματα; Το ότι εγώ δεν είχα προβλήματα, επηρεάζει τις δικές μου επιλογές. Ή όχι;

 

αλλα μη μας βγαλεις και τρελους.

 

Μού δείχνεις το συγκεκριμένο σημείο κάποιου post μου, όπου διέκρινες να επιχειρώ κάτι τέτοιο; Το σημείο π.χ. όπου είπα «Είστε τρελοί, άσχετοι - ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο - όσοι δε χρησιμοποιείτε πλέον XP και περάσατε σε μεταγενέστερο λειτουργικό», ή κάτι παρεμφερούς νοήματος.

 

Αν οδηγούσα ένα αυτοκίνητο-αντίκα, συντηρημένο στην εντέλεια και έλεγα ότι το προτιμώ από οδηγικής πλευράς από τα σύγχρονα, θα έβγαζες το ίδιο συμπέρασμα; Ότι προσπαθώ να βγάλω τρελή την πλειοψηφία των οδηγών που επιλέγουν να οδηγούν σύγχρονο αμάξι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...