Προς το περιεχόμενο

Τα Windows XP επισήμως νεκρά. Μαζί και το Office 2003 (και ο IE6)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου βολευεσαι με 5-6 εφαρμογες σε εκδοση που πετυχες να λειτουργει σωστα χωρις να σε ενδιαφερει κατι αλλο και δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω απο sms και κλησεις προφανως και το ενδιαφερον σου δεν ειναι η τεχνολογια οποτε αν διαβασεις την τελευταια γραμμη του ποστ μου θα δεις οτι δεν αναφερομαι στην κατηγορια σου.

 

Η τεχνολογία ως «αυτοσκοπός», φυσικά και δεν είναι το ενδιαφέρον μου. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι να κάνω τη δουλειά μου και το κέφι μου αποδοτικά, εύκολα και χωρίς προβλήματα. Ο υπολογιστής δεν είναι παρά το μέσο για να επιτευχθούν τα παραπάνω και, μόνο ως τέτοιο μ' ενδιαφέρει η ενασχόληση μαζί του: Ως εργαλείο που χρησιμοποιώ για να φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω, το οποίο είναι και η ουσία. 

 

ποιος θα δωσει τα ερεθισματα για κατι νεοτερο αν δεν μπορουμε να ακολουθησουμε?

 

 

Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω. Προσωπικά λειτουργώ αντίστροφα απ' ό,τι ο περισσότερος κόσμος: Οι ανάγκες μου είναι συγκεκριμένες και προϋπάρχουν των διάφορων τεχνολογιών που μπορούν να τις καλύψουν. Ξέρω τι θέλω να κάνω και απλώς εξετάζω το πως θα το κάνω καλύτερα. Δε μού δημιουργεί εκ τού μηδενός ανάγκες η κάθε τεχνολογική εξέλιξη. Το ότι βγαίνει στην αγορά κάτι νέο (λειτουργικό, πρόγραμμα, συσκευή...) που διατείνεται ότι κάνει και «αυτό», σε αντίθεση με τον προκάτοχό του που δεν το έκανε, ούτε μού λέει τίποτα, ούτε βλέπω το λόγο να μού λέει, από τη στιγμή που «αυτό» δεν εμπίπτει στα ενδιαφέροντά μου και δεν καλύπτει μια ήδη υπάρχουσα ανάγκη μου. Γι' αυτό και μεμονωμένους όρους όπως «νεότερο», «πιο μοντέρνο» και τα σχετικά, τους αξιολογώ ως άνευ σημασίας και δε σκέφτομαι καν το αν «μπορώ» να ακολουθήσω.  

 

Ειρωνευομαι ξεκαθαρα ολους αυτους που ειχαν xp επειδη ετσι βολευτηκαν και για να μην δοκιμασουν οτιδηποτε αλλο τα βαφτιζουν ολα σκουπιδια. Οχι κυριοι, τα win 7 δεν ειναι σκουπιδια. Ειναι πολυ αξιολογο λειτουργικο και ειναι ηδη αρκετα χρονια στην αγορα.

 

 

Τα 7 σαφώς και δεν είναι σκουπίδια. Όντως είναι ένα πολύ αξιόλογο λειτουργικό, το οποίο προσωπικά δοκίμασα, πειραματίστηκα μαζί του και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι σ' εμένα δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο απ' ό,τι τα XP. Έχω σε ξεχωριστό partition εγκατεστημένα win 7, αλλά δε μ' έχουν κερδίσει μέχρι σήμερα. Προφανώς ανήκω στη μειοψηφία, αλλά δεδομένου τού τρόπου με τον οποίο περιέγραψα ότι λειτουργώ, δε θα μπορούσαν κιόλας. Διαβάζω και ακούω τα χίλια μύρια για τα XP (κρασαρίσματα, μπλε οθόνες, κολλήματα, κενά ασφαλείας, αργή απόκριση και δε συμμαζεύεται) και κοντεύω να πιστέψω ότι, ή είμαι ο πλέον κωλόφαρδος, ή είμαι γκουρού, δεδομένου ότι τώρα που μιλάμε, η εγκατάσταση των XP στο - μονίμως συνδεδεμένο στο internet - μηχάνημα που δουλεύω καθημερινά, σερφάρω και κατεβάζω ένα φορτηγό ...gb ημερησίως, έχει ήδη κλείσει δύο χρόνια και τα εντός τής προηγούμενης παρένθεσης δεν τα ξέρω...  

 

Πιστευω να σου λυθηκαν οι αποριες. Το διαταγμα οπως το ονομασες  εχει βγει απ την ms εδω και ενα χρονο . Απλως το εγραψα μηπως και γλυτωσουμε καποια ποστ τυπου"ωχ και τωρα τι θα γινει?" απ αυτους που δηθεν μελετουν την τεχνολογια. Αλλα βλεπω ηδη εχουν ξεκινησει την κλαψα.

 

 

Δεν επρόκειτο περί αποριών, φαντάζομαι ότι ήταν προφανές. Σχόλια ήταν, διότι αυτό (με το bold να έχει τεράστια σημασία...) : «Οποιος δεν νιωθει και βαριεται να ασχοληθει με τις νεες εξελιξεις ειτε καλες ειτε λιγοτερο καλες ας αλλαξει ασχολια-χομπι-δουλεια. Format κυριες και κυριοι!!! Σε οποιον αρεσει!!!», όπως και να το δω μού φαίνεται απίστευτο, δεδομένου ότι μιλάμε για χρήστες και όχι για developers. Να ασχοληθεί με ...όχι καλές εξελίξεις κάποιος ...γιατί; Πού είναι το περίεργο στο να βαριέται;

 

(Σε προλαβαίνω: Προσωπικά ούτε «ωχ και τώρα τι θα γίνει» λέω, ούτε στην κλάψα το έχω ρίξει...)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΙΕ6... ίσως το πιο μισητό κατασκεύασμα της MS. Παραλίγο να καταστρέψει το web.

 

Πως αλλάζουν τα πράγματα. Τώρα o IE ακολουθεί τα standards ευλαβικά και η google είναι αυτή που προωθεί τα δικά της standards/πρωτόκολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΕ6... ίσως το πιο μισητό κατασκεύασμα της MS. Παραλίγο να καταστρέψει το web.

 

Πως αλλάζουν τα πράγματα. Τώρα o IE ακολουθεί τα standards ευλαβικά και η google είναι αυτή που προωθεί τα δικά της standards/πρωτόκολλα.

Χαχαχα ότι πεις.

 

 

O ie6 είναι του 2001 εποχή που δεν υπήρχε firefox ούτε chrome. Υπήρχε ο δεινόσαυρος opera (με τραγική απόδοση) και ο netscape που έσκαγε συνέχεια.

Το activex σύστημα της microsoft ήταν μοναδικό για πολλά χρόνια κάτι που πήρε πολλά χρόνια στους άλλους να τα καταφέρουν κάτι αντίστοιχο.

Ο τελευταίος IE δεν έχει καμιά συνέχεια με τους προηγούμενους IE για αυτό και είναι πολύ ασύμβατος με activex παλιού τύπου. Φαντάσου πόσο διαφορά έχει με τον chrome και τον firefox.

 

 

 

Btw όσοι δουλεύουν επαγγελματικά τα windows xp δεν έχουν και τοοοσο μεγάλο πρόβλημα επειδή δεν υπάρχουν patches ποια.

12 κάτι χρόνια μετά ότι κενό ήταν να καλυφθεί καλύφθηκε για παραπάνω αλλάζεις hardware και software.

12 χρόνια τα xp κράτησαν την low end αγορά μέχρι να καταφέρουν διάφορες διανομές linux και διάφοροι developers να παρουσιάσουν κάτι καλό για αυτή την κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sunlight2030, on 08 Apr 2014 - 9:55 PM, said:snapback.png

Γνωρίζετε εάν σε καινούργια εγκατάσταση αυθεντικών win xp θα μπορώ να τα κάνω ενεργοποίηση ?

Nαι, θα μπορεις κανονικα.

 

Θα μπορούμε όμως αφού κάνουμε ενεργοποίηση να κατεβάσουμε τα updates που έχουν βγει μέχρι τώρα, η δεν θα κατεβάζει τίποτα από updates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα καλύτερα λειτουργικά που έφτιαξε ποτε η microsoft αν οχι το καλύτερο και δεν ειναι τυχαίο που υπάρχει ενα σημαντικό ποσοστό που το χρησιμοποιούν ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα καλύτερα λειτουργικά που έφτιαξε ποτε η microsoft αν οχι το καλύτερο και δεν ειναι τυχαίο που υπάρχει ενα σημαντικό ποσοστό που το χρησιμοποιούν ακομα.

Σοβαρά τώρα...έχεις την εντύπωση ότι το χρησιμοποιούν επειδή είναι "το καλύτερο" ή επειδή δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν καινούρια windows και hardware που τα υποστηρίζει;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα...έχεις την εντύπωση ότι το χρησιμοποιούν επειδή είναι "το καλύτερο" ή επειδή δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν καινούρια windows και hardware που τα υποστηρίζει;

 

Σίγουρα το δεύτερο. Ξέρω δεκάδες άτομα που χρησιμοποιούν ακόμα τα xp για τον ίδιο λόγο.

 

Άσχετο. Ξέρει κανείς αν εχει βγάλει κανα upgrade η ms απο xp σε 7 πχ. Έχω άδεια πληρωμένη με hp Μηχανάκι στο γραφείο της sister και θέλω να το αλλάξω εντός των ημερών αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απο τα καλύτερα λειτουργικά που έφτιαξε ποτε η microsoft αν οχι το καλύτερο

ναι το καλύτερο, γι' αυτό αν crashάρει ο driver της κάρτας γραφικών τρως bsod και δεν βλέπεις απλά ένα notification σαν τα Vista/7/8...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα μπορούμε όμως αφού κάνουμε ενεργοποίηση να κατεβάσουμε τα updates που έχουν βγει μέχρι τώρα, η δεν θα κατεβάζει τίποτα από updates?

 

Στο μελλον θα μπορεις κανονικα να κανεις ολα τα updates που εχουν βγει μεχρι και σημερα. Το ποσο μελλον θα κρατησει αυτο,  θα το μαθουμε στο..μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα...έχεις την εντύπωση ότι το χρησιμοποιούν επειδή είναι "το καλύτερο" ή επειδή δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν καινούρια windows και hardware που τα υποστηρίζει;

Εμένα με βολεύουν και τα θεωρώ πολύ πιο βολικά από τα 7άρια πάντως.. (Έχω PC και με 7άρια και με ΧΡ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάψα και μίρλα. άντε λίγο ακόμη κλάμα για ένα λειτουργικό 13 χρονών.

σαν να λέμε το 2025 η μαικροσοφτ θα σταματήσει να υποστηρίζει τα 8 κι εμείς θα γκρινιάζουμε (οσοι θα ζουμε ακόμη)

μηπως αν εχεις ακομη τον (τελευταιας τεχνολογιας τοτε)  800 MHz Celeron που ειναι πιο αργος και απο τα κινητα των περισσοτερων εδω μεσα κατι σκέφτεσαι λάθος εσύ και όχι η μάηκροσοφτ;

 

Ήμαρτον δηλαδή μέχρι και η Debian έχει αλλάξει 6 stable διανομές απο τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμένα με βολεύουν και τα θεωρώ πολύ πιο βολικά από τα 7άρια πάντως.. (Έχω PC και με 7άρια και με ΧΡ)

άλλο να βολεύουν κάποιον κι άλλο να λες ότι είναι "το καλύτερο που έβγαλε ποτέ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καλό. Καιρός ήταν να ψοφήσουν, 13 χρόνια ισούνται με έναν αιώνα στον κόσμο της τεχνολογίας και έλεος με όσους μένουν κολλημένοι σε αυτό το κουφάρι ενώ υπάρχουν τα εξαιρετικά 7 από το 2009. Η μόνη ανάμνηση που έχω από τα XP είναι αυτή:

windows-xp-sucks.jpg

Άμα τσιγγουνεύεσαι τη ram...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...