Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 minutes ago, akoinonitos said:

Στειλτους ενα βιντεο δεν χανεις τπτ ,μηπως εχει πεσει η αποδοση της αντλιας και τραβαει ζορια.

Αφού βάλω την LF3 λογικά, θα την αφήσω εκτός για κάμποσες μέρες και θα την τεστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αφού βάλω την LF3 λογικά, θα την αφήσω εκτός για κάμποσες μέρες και θα την τεστάρω.

μπορει να θελει κουνημα το ψυγειο ,εγω που την ξαναεβαλα προχθες υστερα απο 2 μηνες δεν ακουγεται .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, ICE-T said:

μπορει να θελει κουνιμα το ψυγειο ,εγω που την ξαναεβαλα προχθες υστερα απο 2 μηνες δεν ακουγεται .

Σε κάποια φάση έγειρα και κούνησα το κουτί, δεν άλλαξε κάτι. Θα δούμε πως θα πάει μετά από Χ μέρες/βδομάδες μη χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε κάποια φάση έγειρα και κούνησα το κουτί, δεν άλλαξε κάτι. Θα δούμε πως θα πάει μετά από Χ μέρες/βδομάδες μη χρήσης.

Αν ακούγεται τότε έχει αέρα. Εάν κουνήσεις το σύστημα απλά θα πας το αέρα μακριά από την αντλία και δεν θα ακούγεται. Ο αέρας θα παραμείνει στο σύστημα σου πιθανότατα σε μια γωνιά του ψυγείου σου. Μακροπρόθεσμα αυτό θα σου δημιουργήσει οξειδώσεις στο ψυγείο. Άρα αυξάνεις το ρίσκο κάποια στιγμή να τρυπήσει. Επίσης μειώνεις την απόδοση ψύξης σου.

Τι πρέπει να κάνεις? Να συμπληρώσεις υγρά στο σύστημα.

Εύκολο? Όχι ιδιαίτερα άλλα όχι και δύσκολο. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει είτε από εσένα είτε από τεχνικό (αρκεί να ξέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, SeNNinhA said:

Τι πρέπει να κάνεις?

  

On 21/02/2024 at 23:52, Thresh said:

Παράγγειλα κι εγώ την 360mm για ΑΜ5.

😛

Τώρα τι θα απογίνει η LFII 280mm, θα δείξει, ανάλογα την ανταπόκριση της Arctic, έχει ακόμα εγγύηση προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

  

😛

Τώρα τι θα απογίνει η LFII 280mm, θα δείξει, ανάλογα την ανταπόκριση της Arctic, έχει ακόμα εγγύηση προφανώς.

άμα έχει το αυτοκόλλητο από το quality control ένα άσπρο επάνω στο ψυγείο, σου στέλνει η Artic τσιμουχα καινούργια και υγρό για την pump, εύκολη διαδικασία είναι.4 βίδες λύνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, ICE-T said:

άμα έχει το αυτοκόλλητο από το quality control ένα άσπρο επάνω στο ψυγείο, σου στέλνει η Artic τσιμουχα καινούργια και υγρό για την pump, εύκολη διαδικασία είναι.4 βίδες λύνεις.

Είναι πιο παλιά χωρίς το αυτοκόλλητο, αλλά όχι από τις προβληματικές παρτίδες, τσέκαρα τις ημερομηνίες που λέει το site της Arctic...αν εννοείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είναι πιο παλιά χωρίς το αυτοκόλλητο, αλλά όχι από τις προβληματικές παρτίδες, τσέκαρα τις ημερομηνίες που λέει το site της Arctic...αν εννοείς αυτό.

άμα δεν έχει τι αυτοκόλλητο,ζητάς άνετα αντικατασταση η θα σου στείλουν το ΚΙΤ με την τσιμουχα και το υγρό,η αντικατάσταση μπορεί να αργήσει λόγο φόρτου με τις παραγγελίες της νέας γενιάς Artic.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Thresh said:

Δεν το έκανε στην αρχή πάντως, μετά από 1-2 χρόνια τουλάχιστον άρχισε να το εμφανίζει.

PWM είναι νομιζω, οπότε πάει πακέτο με τα fans που παίζουν στο 50%

Μάλλον συμπλήρωμα υγρού θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν το έκανε στην αρχή πάντως, μετά από 1-2 χρόνια τουλάχιστον άρχισε να το εμφανίζει.

PWM είναι νομιζω, οπότε πάει πακέτο με τα fans που παίζουν στο 50%

Από 40-45% και πάνω , η αντλία δουλεύει στο τέρμα.

image.png.432ccec893946288022f85e56cfac417.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Noctua D15 στην LF3-360 black, σε ΑΜ5 σύστημα.

Πώς μπορώ να αλλάξω την ψήφο? Το είχα κάνει παλιότερα που πήγα στην Ν από μια Corsair 100/i και πλέον δεν έχω επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Πέτρος said:

Από Noctua D15 στην LF3-360 black, σε ΑΜ5 σύστημα.

Πώς μπορώ να αλλάξω την ψήφο? Το είχα κάνει παλιότερα που πήγα στην Ν από μια Corsair 100/i και πλέον δεν έχω επιλογή.

Πέτρο για πες μας εντυπώσεις για την καινούρια Liquid Freezer. Και εγώ όταν πήρα την 2 από Noctua d15 είχα κάνει τη μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

Πέτρο για πες μας εντυπώσεις για την καινούρια Liquid Freezer. Και εγώ όταν πήρα την 2 από Noctua d15 είχα κάνει τη μετάβαση.

Α, τα έχω πει σκόρπια σε 3 διαφορετικά θέματα.

Καλή κατασκευή, όχι κάτι να συγκλονιστείς εννοείται. Το μανίκι στους σωλήνες είναι λίγο της πλακός, μια-δυο φορές να βγάλεις-βάλεις το σύστημα για καθάρισμα κλπ, θα κατσαρώσει. Το "καπάκι" με το φανάκι για VRM, χαζή ντιζαϊνιά. Νομίζω πιο φτηνό και αποτελεσματικό θα έβγαινε να ήταν ανεμιστήρας η διακοσμητική "σχάρα" κι όχι αυτό που τώρα έχουν κάνει.

Βολικό το daisychain στους ανεμιστήρες, ακόμα πιο βολικό το ΑΙΟ καλώδιο (δεν νομίζω προσωπικά ότι έχει κάποιο νόημα ο ξεχωριστός έλεγχος ανεμιστήρων/αντλίας/φανακίου σε τέτοια κατηγορία στησίματος). Έλεγχος μέσα από BIOS, χωρίς περιττό s/w, κι αν θες από win με οτιδήποτε τύπου speedfan/signal και είσαι πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε bloatware.

Μελανό σημείο στην εγκατάσταση, για εμένα, ο τρόπος που έπιασε στο ΑΜ5. Το έλασμα πάνω στη βάση/αντλία είναι πάρα πολύ σκληρό, κι αν βιδώσεις ελάχιστα παραπάνω από τη μία πλευρά, μετά θέλει αρκετή πίεση από την άλλη για να καταφέρεις να κατεβάσεις την άλλη βίδα στη θέση της. Έβλεπα τη μητρική να ταλαντώνεται κι αγχωνόμουν. Επίσης, βίδωσα με κανονικό κατσαβίδι (ευτυχώς, κιόλας), γιατί το γωνιακό torx που είχε η συσκευασία δεν πιάνει πουθενά (ίσως είναι για την intel βάση?).

Μια χαρά από θόρυβο για το κουτί μου, νομίζω οι ανεμιστήρες του κουτιού κάνουν παραπάνω φασαρία (είμαι σε φάση ρύθμισης ακόμα).

Από επιδόσεις, είδα 2-3 βαθμούς κάτω από τη D15 (cb23 30min), αλλά έτσι κι αλλιώς ο 7800Χ3δ είναι προβληματικός στην ψύξη του. Το καλοκαίρι θα δείξει καλύτερα τα δόντια της, φαντάζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έκανα την αντίθετη μετάβαση: από υδρόψυξη (5900X + LF2 360) πίσω σε αερόψυξη (5800X3D + Thermalright Phantom Spirit 120) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος έως τώρα. Δε νομίζω να ξαναπάω σε AIO, σίγουρα όχι 360 μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...