Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, parsifal είπε

Πρόσφατα έκανα την αντίθετη μετάβαση: από υδρόψυξη (5900X + LF2 360) πίσω σε αερόψυξη (5800X3D + Thermalright Phantom Spirit 120) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος έως τώρα. Δε νομίζω να ξαναπάω σε AIO, σίγουρα όχι 360 μέγεθος.

Αυτήν γλυκοκοίταζα πόσο καιρό, αλλά έβγαινε κανένα 50ρικο για παραγγελία από έξω και με τσάντιζαν τα 15€ μεταφορικά.

Ε, βγήκε η προσφορά και αντί για 50 έδωσα 80, αλλά με 6€ μεταφορικά...πού είναι το περίεργο?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 540
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Α, τα έχω πει σκόρπια σε 3 διαφορετικά θέματα.

Καλή κατασκευή, όχι κάτι να συγκλονιστείς εννοείται. Το μανίκι στους σωλήνες είναι λίγο της πλακός, μια-δυο φορές να βγάλεις-βάλεις το σύστημα για καθάρισμα κλπ, θα κατσαρώσει. Το "καπάκι" με το φανάκι για VRM, χαζή ντιζαϊνιά. Νομίζω πιο φτηνό και αποτελεσματικό θα έβγαινε να ήταν ανεμιστήρας η διακοσμητική "σχάρα" κι όχι αυτό που τώρα έχουν κάνει.

Βολικό το daisychain στους ανεμιστήρες, ακόμα πιο βολικό το ΑΙΟ καλώδιο (δεν νομίζω προσωπικά ότι έχει κάποιο νόημα ο ξεχωριστός έλεγχος ανεμιστήρων/αντλίας/φανακίου σε τέτοια κατηγορία στησίματος). Έλεγχος μέσα από BIOS, χωρίς περιττό s/w, κι αν θες από win με οτιδήποτε τύπου speedfan/signal και είσαι πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε bloatware.

Μελανό σημείο στην εγκατάσταση, για εμένα, ο τρόπος που έπιασε στο ΑΜ5. Το έλασμα πάνω στη βάση/αντλία είναι πάρα πολύ σκληρό, κι αν βιδώσεις ελάχιστα παραπάνω από τη μία πλευρά, μετά θέλει αρκετή πίεση από την άλλη για να καταφέρεις να κατεβάσεις την άλλη βίδα στη θέση της. Έβλεπα τη μητρική να ταλαντώνεται κι αγχωνόμουν. Επίσης, βίδωσα με κανονικό κατσαβίδι (ευτυχώς, κιόλας), γιατί το γωνιακό torx που είχε η συσκευασία δεν πιάνει πουθενά (ίσως είναι για την intel βάση?).

Μια χαρά από θόρυβο για το κουτί μου, νομίζω οι ανεμιστήρες του κουτιού κάνουν παραπάνω φασαρία (είμαι σε φάση ρύθμισης ακόμα).

Από επιδόσεις, είδα 2-3 βαθμούς κάτω από τη D15 (cb23 30min), αλλά έτσι κι αλλιώς ο 7800Χ3δ είναι προβληματικός στην ψύξη του. Το καλοκαίρι θα δείξει καλύτερα τα δόντια της, φαντάζομαι.

Συμφωνώ απόλυτα για το κακό design με τις βίδες για AM5.

Τι εννοείς ότι είναι προβληματικός ο 7800x3d στην ψύξη του?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Τι εννοείς ότι είναι προβληματικός ο 7800x3d στην ψύξη του?

Λίγο το σάντουιτς για την v-cache, λίγο τα χαμηλά nm για το core chiplet και η μικρή επιφάνεια αυτού, ακόμα και με μικρή κατανάλωση ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία, πολύ πολύ γρήγορα.

Είναι όλοι οι 7nm ryzen γνωστοί για αυτό το θέμα, οι 3δ ακόμα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, προτείνεται η υδροψυξη Lian Li σε κουτί Lian Li; 

Κάτι πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει περίπτωση να στάζει μετά από λίγο καιρό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Boubis1411 said:

Καλησπέρα, προτείνεται η υδροψυξη Lian Li σε κουτί Lian Li; 

Κάτι πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει περίπτωση να στάζει μετά από λίγο καιρό; 

Προτείνεται οποιαδήποτε καλή υδρόψυξη σε οποιοδήποτε καλό κουτί. Έχω ακούσει καλά λόγια για την απόδοση της EK Nucleus. Εγώ προσωπικά έχω την Arctic Liquid Freezer ii και για τα χρήματα της είναι εξαιρετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Psyber είπε

Προτείνεται οποιαδήποτε καλή υδρόψυξη σε οποιοδήποτε καλό κουτί. Έχω ακούσει καλά λόγια για την απόδοση της EK Nucleus. Εγώ προσωπικά έχω την Arctic Liquid Freezer ii και για τα χρήματα της είναι εξαιρετική.

Οχι εγώ απλά ρωτάω αν αξίζει να πάρω pc με υδροψυξη Η εάν θα έχω πρόβλημα στο μέλλον, παράδειγμα μπορεί να στάζει το νερό και να μου κάνει ζημιά παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Boubis1411 said:

Οχι εγώ απλά ρωτάω αν αξίζει να πάρω pc με υδροψυξη Η εάν θα έχω πρόβλημα στο μέλλον, παράδειγμα μπορεί να στάζει το νερό και να μου κάνει ζημιά παντού. 

Αξίζει γενικά. Έχεις καλή απόδοση χωρίς το μεγάλο όγκο της αεροψυκτρας. Πες μου ποιο κουτί σε ενδιαφέρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psyber είπε

Αξίζει γενικά. Έχεις καλή απόδοση χωρίς το μεγάλο όγκο της αεροψυκτρας. Πες μου ποιο κουτί σε ενδιαφέρει.

Πρόκειται να πάρω Lian Li κουτί με υδροψυξη Lian Li. Στο skroutz είδα θετικά σχόλια. Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει διαρροή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/03/2024 at 08:09, SeNNinhA said:

Συμφωνώ απόλυτα για το κακό design με τις βίδες για AM5.

Τι εννοείς ότι είναι προβληματικός ο 7800x3d στην ψύξη του?

Είναι ζεστουτσικα τσιπακια αυτά εκ κατασκευής, αλλά η AMD αναφέρει ότι οι υψηλές θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές για τη λειτουργία τους.

11 minutes ago, Boubis1411 said:

Πρόκειται να πάρω Lian Li κουτί με υδροψυξη Lian Li. Στο skroutz είδα θετικά σχόλια. Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει διαρροή; 

Η Lian li δίνει καλή εγγύηση αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις σαν ενδεχόμενο. Γενικά έχουν εξελιχθεί οι υδροψυξεις και τέτοια φαινόμενα παρατηρούνται όλο και λιγότερο. Τσεκαρε σε φόρουμ του εξωτερικού αν υπάρχουν σχετικές αναφορές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Psyber είπε

Είναι ζεστουτσικα τσιπακια αυτά εκ κατασκευής, αλλά η AMD αναφέρει ότι οι υψηλές θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές για τη λειτουργία τους.

Η Lian li δίνει καλή εγγύηση αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις σαν ενδεχόμενο. Γενικά έχουν εξελιχθεί οι υδροψυξεις και τέτοια φαινόμενα παρατηρούνται όλο και λιγότερο. Τσεκαρε σε φόρουμ του εξωτερικού αν υπάρχουν σχετικές αναφορές.

Δεν ξέρω αγγλικά βασικά αλλά Οκ θα βρω άκρη. Πρόκειται να πάρω 5950Χ, εν έτη 2024 αξίζει; είδα έχει καλές θερμοκρασίες και γενικά αξίζει ακόμα και τώρα στα παιχνίδια και προγράμματα φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Δεν ξέρω αγγλικά βασικά αλλά Οκ θα βρω άκρη. Πρόκειται να πάρω 5950Χ, εν έτη 2024 αξίζει; είδα έχει καλές θερμοκρασίες και γενικά αξίζει ακόμα και τώρα στα παιχνίδια και προγράμματα φυσικά. 

Για AMD   θα πάρεις Artic Liquid Freezer ii η την καινούργια, έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από την Lian Li,αν έχεις μεγάλο κουτί και μια Deepcool A620 η Noctua D15 καλύπτουν άνετα τον 5950Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

Για AMD   θα πάρεις Artic Liquid Freezer ii η την καινούργια, έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από την Lian Li,αν έχεις μεγάλο κουτί και μια Deepcool A620 η Noctua D15 καλύπτουν άνετα τον 5950Χ.

Το πήρα έτοιμο με την υδροψυξη πριν λίγο, σε stress πάει μέχρι 60-65. Στα παιχνίδια θα δούμε σε λίγες μέρες που θα του βάλω άλλα δεν πιστεύω να ξεφύγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αναφέρω πως έχω μια CoolerMaster Seidon 120V απο το 2014 μέχρι και σήμερα πάνω σε έναν 4670Κ. Ούτε διαρροές, χαμηλές θερμοκρασίες και γενικά με πολύ χρήση σε gaming. Το αναφέρω απλώς για την εμπειρία μου.

Ελπίζω να μην το γρουσουζέψω να κρατήσει άλλα τόσα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...