Προς το περιεχόμενο

Ψυχοτρόπα


Thinart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΈΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕλα μωρή μαστούρααααααααααααα  :-D  :-D.Αποποινικοποίηση τώρα σε κάναβη ,μαριχουάνα και πιο χαλαρές ποινές για τα έκστασυ,πόππερς,lsd,κεταμίνες άντε πες και για αμφεταμίνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ αν εγω ειμαι σαικο και τσακωσω ελεσντι και βγω εξω και τα κανω πουταναριο? Εδω σε θελω.. ποιος θα με τσεκαρει? Ο γιατρος? Χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Αν αγοράσεις δυο κατάνες και βγεις έξω και τα κάνεις πουταναριό, ή αν μπεις μέσα στο τρακτέρ και κάνεις το ίδιο, ποιός θα σε τσεκάρει;

 

αφηστε το αλκοολ εκτος συζητησης. τα ιδια και χειροτερα ποσοι εχουν σκοτωθει απο αλκοολ/οδηγηση. τα εισπνευσιμα ναρκωτικα θα εχουν πιο μεγαλη διαδοση στον πλυθησμο , κοσμος θα παει ακλαφτος

 

Θα έχουν πιο μεγάλη διάδοση για ποιό λόγο ακριβώς;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά με τα τέϊζερ και τα σπρέϋ,μιά με τα (παράνομα) ψυχωδηλωτικά,βλέπω και άλλα περίεργα topics κατα καιρούς να σκάνε,δίνοντάς μου την εντύπωση πως οι e-τσέοι έχουν αναδουλειές και ψαρεύουν πελατάκια στον ιστό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποποινικοποιηση σε κανενα ναρκωτικο οσο "ακινδυνο" και να ειναι. 

 

Το βασικό μου αντεπιχείρημα στα παραπάνω είναι το κλασσικό: το αλκοόλ είναι ελεύθερο, η κάνναβη όχι.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεν συμφωνήσουμε πρώτα σε ένα κοινό ορισμό περί του τι είναι "ναρκωτικό", καθώς και σε μια κλίμακα επικινδυνότητας τέτοιων ουσιών, είναι σχεδόν αδύνατο να κάνουμε ουσιαστική συζήτηση. 

 

 

ο κοσμος δεν χρειαζεται μαστουρηδες και ζαβλακωμενους ανθρωπους αλλα συνειδητοποιημενους .

 

Δε διαφωνώ. Απλά μετά το πάμε σε φιλοσοφική κουβέντα. Αν θες την άποψή μου, θα χαρώ να την καταθέσω. 

 

Πάντως, ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος πρέπει να κρίνει και την ορθότητα των όσων του πλασάρουν ως δεδομένα, όχι απλά να καταδικάζει.

 

 

οσο για το mdma που λεει ο Ν3κ21 οτι σπανια οδηγει σε ακροτητες ενα Bad trip , μαλλον δεν ξερεις καλα τι εστι Bad trip Να παρει ο αλλος φορα να πηδηξει απο κανα μπαλκονι κτλ κτλ , τα παραισθησιογονα σε πανε αλλου δεν μενεις σε αυτο τον κοσμο,

 
Ήμουν -πιστεύω- συγκεκριμένος: μίλησα συγκεκριμένα για bad trip από MDMA, όχι γενικά. Δήλωσα επίσης πως δεν επιθυμώ την αποποινικοποίηση των ισχυρών παραισθησιογόνων όπως το LCD ή το PCP και μάλιστα τεκμηρίωσα την άποψή μου.
 
Για να το ξεκαθαρίσουμε πάντως, "κανονικό" bad trip από MDMA πρακτικά δεν υφίσταται και χρησιμοποίησα τον όρο υπερβολικά για να δώσω έμφαση στο παράδειγμά μου.
 
Δε θα δει κανείς δράκους κουμπώνοντας MDMA. Δε θα του δημιουργηθεί η ανάγκη να πηδήξει απ' τον 5ο όροφο. Θα επηρεαστεί αρνητικά η ψυχολογία του; Πιθανόν. Θα κινδυνέψει με δηλητηρίαση από υπερβολική δόση; Επίσης πιθανόν. 
 
Έγραψα πως τέτοιες ουσίες βρίσκονται στη "γκρίζα ζώνη". Δεν είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης τους, δεν είμαι όμως και απόλυτα κατά.
 
 

το χορτο λες οκ , να κανεις κανα τσιγαρο , μεχρι εκει.. αμα κανεις 12 τσιγαρα αντε πιασε τιμονι μετα να πας σπιτι σου, οδηγεις και σκεφτεσαι πρασινα λιβαδια...

 
Εκτιμώ πως 12 τσιγάρα δε θα μπορέσει κανείς να κάνει, αφενός γιατί θα έχει μπουκώσει απ' το ντουμάνι, αφετέρου διότι δε θα μπορεί ούτε να στρίψει μετά το 5ο. Αλλά ακόμα κι αν τα καταφέρει, δε θα δει πράσινα λιβάδια. 
 
Το σημαντικότερο όμως είναι το εξής: μετά από 12 τσιγάρα κανείς δε θα ψηθεί να πιάσει τιμόνι, βασικά ούτε για κατούρημα δε θα ψήνεται να πάει. Το πολύ πολύ να την πέσει κατάχαμα για ύπνο.
 
Μετά από 12 μπύρες όμως, όχι απλά θα πιάσει τιμόνι αν τον παίρνει, αλλά θα γουστάρει κιόλας να το κάνει, αφού τα επίπεδα μαγκιάς του θα έχουν αυξηθεί ανάλογα με το επίπεδο αλκοόλ στο αίμα του.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η κάνναβη και η οδήγηση όντως δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν μελέτες και έρευνες, δεν υπάρχει καταγεγραμμένο θανατηφόρο ατύχημα με οδηγό ΜΟΝΟ high (έχουν υπάρξει με μεθυσμένους και μαστουρωμένους ταυτόχρονα) και το consensus είναι πως γενικά ενώ το αλκοόλ σε κάνει να λες "καλά είμαι μωρέ, το 'χω ακόμα να οδηγήσω, κρατς, μπαμ, μπουμ" το χόρτο το καταλαβαίνεις και πας σα την κότα γιατί ξέρεις ότι δεν είσαι νηφάλιος.

 

2) Αποποινικοποίηση στα πάντα για χρήση, ολική αποποινικοποίηση σε όσα δεν έχουν αποδεδειγμένες παρενέργειες short-mid term και με φόρους στο κράτος. Φάση άμα σε πιάσουν με 1-2 τζι παραμύθα να μη μπαίνεις μέσα, άμα σε πιάσουν να την πουλάς να μπαίνεις. Και να πωλείται κανονικά κάνναβη/μανιτάρια με ΦΠΑ και ιστορίες.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χόρτο θα μπορούσε να αποποινικοποιηθεί χωρίς κάποια ιδιαίτερη προϋπόθεση πέραν του υγειονομικού ελέγχου και της παράνομης πώλησης, αλλά μαλών οι φαρμακοβιομηχανίες θα κλαίνε.

 

με τα υπόλοιπα αν υπάρχει η προϋπόθεση να την πίνουνε κλεισμένοι μεσα στα σπίτια, τα σκατοπρεζάκια να μην ζητάν λεφτά, να μην πέφτουν σε αμάξια , να μην παραφέρονται γενικός σε φάση με έπιασαν τσίτες πάω να δείρω ή να βιάσω και να αντιμετωπίζονται απο τον νόμο ως νηφάλιοι και όχι "άρρωστοι" τότε ναι. αυτό πιστεύω και για το αλκοόλ βεβαία ανεξάρτητα που είναι νόμιμο.

 

και θα μου άρεσε και κάτι άλλο που περιλαμβάνει και νόμιμες ουσίες. είσαι χρήστης εξαρτησιογόνων ουσιών? απέκτισες πρόβλημα υγείας και δεν συμμορφώθηκες με τις υποδείξεις του ιατρού? ( να κόψεις αλκοόλ, τσιγάρο, πιτόγυρα ) και συνεχίσεις να επιβαρύνεις την υγεία σου, τράβα πλήρωνε ιατρούς και φάρμακα όλα απο την τσέπη σου!! τωρα θα μου πεις πληρώνεις ασφαλιστικά ταμεία αλλά.....                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα μου άρεσε και κάτι άλλο που περιλαμβάνει και νόμιμες ουσίες. είσαι χρήστης εξαρτησιογόνων ουσιών? απέκτισες πρόβλημα υγείας και δεν συμμορφώθηκες με τις υποδείξεις του ιατρού? ( να κόψεις αλκοόλ, τσιγάρο, πιτόγυρα ) και συνεχίσεις να επιβαρύνεις την υγεία σου, τράβα πλήρωνε ιατρούς και φάρμακα όλα απο την τσέπη σου!! τωρα θα μου πεις πληρώνεις ασφαλιστικά ταμεία αλλά.....                     

 

Μην το περιορίζουμε μονο σε ουσίες, να μην νοσηλεύονται σε δωρεάν νοσοκομεία, όσοι τρώνε μπέικον, κοντοσούβλια και λουκάνικα... όσοι έχουν χοληστερίνη γενικότερα, και φυσικά οι διαβητικοί...

 

Ωραία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το περιορίζουμε μονο σε ουσίες, να μην νοσηλεύονται σε δωρεάν νοσοκομεία, όσοι τρώνε μπέικον, κοντοσούβλια και λουκάνικα... όσοι έχουν χοληστερίνη γενικότερα, και φυσικά οι διαβητικοί...

 

Ωραία!

 

οι διαβητικοί δεν κολλάνε σε αυτό που λες, αλλά σε άλλους μεγαλύτερης ηλικίας ισχύει το έλα μωρέ, θα πάρω χάπι για την πίεση ή τη χοληστερίνη ή το οτιδήποτε άλλο και μασάνε μέχρι να πάνε για εγχείριση ανοιχτής καρδιάς. αν όμως τους βάλεις να πληρώσουν έστω και το depon ξαφνικά δεν έχουν ούτε πονοκέφαλο.        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εναντίον κάθε εξάρτησης.. δεν με ενδιαφέρει πόσο καλή ή κακή είναι η μαριχουάνα.. απο τη στιγμή που προκαλέι εξάρτηση την απορρίπτω.. αν θέλω ευφορία θα φάω καμια 10αρια σοκολάτες.. ή θα παω για κοκο.. 

 

Οι ψυχοτρόπες ουσίες σου κάνουν τα μυαλά πουρέ μπερδεύοντας τα κέντρα των αισθήσεων και οι πιο δυνατές ανοιγουν το υποσυνειδητό σου.. περιττο να πουμε οτι άν κάποιος έχει καποια κληρονομική ψυχασθένεια που έχει καταπιεστει θα βγεί στην επιφάνεια.. και πιο περιττο να πουμε για την βλάβη των εγκεφαλικων κυττάρων απο τις αλλαγές στη χημεία του εγκεφάλου..

 

Ειναι θέμα νοημοσύνης πλεον πιστεύω.. και δεν λύνεται με κατάχρηση χημικων ουσιων..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εναντίον κάθε εξάρτησης.. δεν με ενδιαφέρει πόσο καλή ή κακή είναι η μαριχουάνα.. απο τη στιγμή που προκαλέι εξάρτηση την απορρίπτω.. αν θέλω ευφορία θα φάω καμια 10αρια σοκολάτες.. ή θα παω για κοκο.. 

 

Οι ψυχοτρόπες ουσίες σου κάνουν τα μυαλά πουρέ μπερδεύοντας τα κέντρα των αισθήσεων και οι πιο δυνατές ανοιγουν το υποσυνειδητό σου.. περιττο να πουμε οτι άν κάποιος έχει καποια κληρονομική ψυχασθένεια που έχει καταπιεστει θα βγεί στην επιφάνεια.. και πιο περιττο να πουμε για την βλάβη των εγκεφαλικων κυττάρων απο τις αλλαγές στη χημεία του εγκεφάλου..

 

Ειναι θέμα νοημοσύνης πλεον πιστεύω.. και δεν λύνεται με κατάχρηση χημικων ουσιων..  

Δεν ειναι σιγουρο οτι η μαριχουανα προκαλει εξαρτηση. Μαλιστα οταν σε ομαδες πληθυσμου που εκτος απο μαριχουανα εκαναν ειτε τσιγαρο ειτε πινανε αλκοολ, οταν τους βαλανε να διαλεξουν τι να κοψουν, ολοι προτιμησαν την μαριχουανα. Αυτο που λες με την ψυχασθενεια παντως ισχυει. Με σχετικα συχνη χρηση ανετα μπορουν να προκυψουν ψυχασθενειες απο μαριχουανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εναντίον κάθε εξάρτησης.. δεν με ενδιαφέρει πόσο καλή ή κακή είναι η μαριχουάνα.. απο τη στιγμή που προκαλέι εξάρτηση την απορρίπτω.. αν θέλω ευφορία θα φάω καμια 10αρια σοκολάτες.. ή θα παω για κοκο.. 

 

Οι ψυχοτρόπες ουσίες σου κάνουν τα μυαλά πουρέ μπερδεύοντας τα κέντρα των αισθήσεων και οι πιο δυνατές ανοιγουν το υποσυνειδητό σου.. περιττο να πουμε οτι άν κάποιος έχει καποια κληρονομική ψυχασθένεια που έχει καταπιεστει θα βγεί στην επιφάνεια.. και πιο περιττο να πουμε για την βλάβη των εγκεφαλικων κυττάρων απο τις αλλαγές στη χημεία του εγκεφάλου..

 

Ειναι θέμα νοημοσύνης πλεον πιστεύω.. και δεν λύνεται με κατάχρηση χημικων ουσιων..  

 

1) Η μαριχουάνα δεν προκαλεί οργανική εξάρτηση.

2) Το υποσυνείδητο (και επαγωγικά το "άνοιγμά του") δεν είναι επιστημονικός όρος. Δεν υπάρχει υποσυνείδητο. Είναι όρος για κουβεντούλα, όχι για επιχειρήματα.

3) Δεν έχει αποδειχτεί βλάβη στα εγκεφαλικά κύτταρα από χρήση μαριχουάνας. Για την ακρίβεια, δεν έχει βρεθεί καμία (μηδέν) παρενέργεια από μαριχουάνα, με εξαίρεση σε όσους έχουν κάποιον βαθμό ψύχωσης.

 

Για όλα τα υπόλοιπα φαντάζομαι θα έχεις πηγές, ενδιαφέρομαι για τα "κέντρα των αισθήσεων" κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάναβη και ψυχότροπα ελεύθερα..είναι αδιανόητο να έχουμε ελεύθερο αλκοόλ και την νικοτίνη και να κολλάμε σε αυτά..

 

Επίσης τα ψυχότροπα πολύ δύσκολα θα πάρει κάποιος και θα οδηγήσει..μην λέμε ότι θέλουμε τώρα..LSD θα πάει να πάρει ο άλλος για κάνα φεστιβάλ κάνα παρτάκι και έτσι..δεν θα πάει να πάρει στο σπίτι του που κάθεται μόνος του ούτε ένα απόγευμα εκεί που πίνει τον καφέ του..

 

Η κάναβη και το χασίσι εννοείτε πρέπει να γίνουν το ίδιο έλευθερα με το αλκοόλ..δλδ ο μόνος περιορισμός τους να είναι σε περίπτωση οδήγησης και χρήσης βαρέων μηχανημάτων.

 

Όλα τα άλλα για απαγορεύσεις και τέτοια ειναι υποκρισίες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η κάνναβη και η οδήγηση όντως δεν είναι πρόβλημα. Υπάρχουν μελέτες και έρευνες, δεν υπάρχει καταγεγραμμένο θανατηφόρο ατύχημα με οδηγό ΜΟΝΟ high (έχουν υπάρξει με μεθυσμένους και μαστουρωμένους ταυτόχρονα) και το consensus είναι πως γενικά ενώ το αλκοόλ σε κάνει να λες "καλά είμαι μωρέ, το 'χω ακόμα να οδηγήσω, κρατς, μπαμ, μπουμ" το χόρτο το καταλαβαίνεις και πας σα την κότα γιατί ξέρεις ότι δεν είσαι νηφάλιος.

 

2) Αποποινικοποίηση στα πάντα για χρήση, ολική αποποινικοποίηση σε όσα δεν έχουν αποδεδειγμένες παρενέργειες short-mid term και με φόρους στο κράτος. Φάση άμα σε πιάσουν με 1-2 τζι παραμύθα να μη μπαίνεις μέσα, άμα σε πιάσουν να την πουλάς να μπαίνεις. Και να πωλείται κανονικά κάνναβη/μανιτάρια με ΦΠΑ και ιστορίες.

 

 

1) Όπως επίσης δεν υπάρχει καταγεγραμμένο περιστατικό με θάνατο από κάνναβη. Ενώ από αλκοόλ υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...